REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2011 nr 9 poz. 119
Departament Wychowania i Promocji Obronności
DECYZJA Nr 143/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 18 kwietnia 2011 r.
w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej 3. batalionu zmechanizowanego w Zamościu
Na podstawie § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426) w związku z § 34 pkt 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 maja 2009 r. w sprawie określenia innych znaków używanych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 82, poz. 689) oraz pkt 3 decyzji Nr 229/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie dziedziczenia i kultywowania tradycji oręża polskiego (Dz. Urz. MON Nr 9, poz. 105) – po zasięgnięciu opinii Komisji Historycznej do Spraw Symboliki Wojskowej – ustala się, co następuje:
1. Wprowadza się odznakę pamiątkową, zwaną dalej „odznaką”, 3. batalionu zmechanizowanego w Zamościu.
2. Zatwierdza się:
1) wzór odznaki, stanowiący załącznik Nr 1 do decyzji;
2) wzór legitymacji odznaki, stanowiący załącznik Nr 2 do decyzji.
3. Nadaje się regulamin odznaki, stanowiący załącznik Nr 3 do decyzji.
4. Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
z upoważnienia Ministra Obrony Narodowej:
Sekretarz Stanu do Spraw Społecznych i Profesjonalizacji: Cz. Piątas
Załączniki do decyzji Nr 143/MON Ministra Obrony Narodowej
z dnia 18 kwietnia 2011 r. (poz. 119)
Załącznik Nr 1
WZÓR GRAFICZNY ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ 3. BATALIONU ZMECHANIZOWANEGO
Załącznik Nr 2
WZÓR GRAFICZNY LEGITYMACJI ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ 3. BATALIONU ZMECHANIZOWANEGO
Załącznik Nr 3
REGULAMIN ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ 3. BATALIONU ZMECHANIZOWANEGO W ZAMOŚCIU
1. Odznaka pamiątkowa 3. batalionu zmechanizowanego jest symbolem dziedziczonych tradycji oraz świadectwem przynależności do żołnierskiej społeczności i zewnętrznym wyrazem więzi duchowej łączącej kolejne pokolenia żołnierzy batalionu oraz uhonorowania zasług położonych dla chwały batalionu.
Celem nadania odznaki pamiątkowej jest uhonorowanie wzorowej służby wojskowej. Osoba, której nadano prawo do posiadania odznaki jest zobowiązana do przestrzegania zasad godnego i honorowego postępowania.
Prawo posiadania odznaki powinno być powodem dumy i nakazem kontynuacji tradycji 3. batalionu zmechanizowanego, zwanego dalej „3. bz”.
2. Odznakę pamiątkową 3. batalionu zmechanizowanego stanowi krzyż metalowy równoramienny o wymiarach 40 mm x 40 mm. Wzór i kształt krzyża oraz motyw czterech srebrnych orłów zostały zaczerpnięte z tradycji odznak pamiątkowych dziedziczonych po jednostkach wojskowych stacjonujących w zamojskim garnizonie; 3. Pułku Artylerii Polowej oraz 3. Brygadzie Obrony Terytorialnej. Tło krzyża ma kolor ciemnozielony z obramowaniami w kolorze brązowym, obrzeża krzyża wykonane są w kolorze srebrnym. Kolor ciemnozielony nawiązuje do historycznych barw 3. Pułku Artylerii Polowej, który stacjonował w Zamościu w latach 1918-1928, natomiast kolor brązowy związany jest z Obroną Terytorialną, w której skład wchodziła Zamojska jednostka wojskowa w latach 1995-2008 i na trwale wpisały się w historię Garnizonu Zamość. Między ramionami krzyża znajdują się srebrne orły, typu stosowanego jako głowice sztandarów, na tle zielono-brązowych proporczyków.
Oznaczenia cyfrowe i literowe wykonane w kolorze złotym oznaczają: cyfra 3 – przedstawia numer oddziału, litery „bz” – przedstawiają skrót oddziału – batalion zmechanizowany.
Centralną część odznaki stanowi herb Zamościa umieszczony w kole srebrnego wieńca laurowego na ciemnozielonym tle. Symbolizuje on przynależność terytorialną 3. batalionu zmechanizowanego. Wieniec laurowy – symbol nie tylko zwycięstwa, alei wybitnych osiągnięć, stał się nieodzownym elementem umieszczanym na odznakach pamiątkowych jednostek kultywujących chlubne tradycje oręża polskiego w garnizonie Zamość. Herb przedstawia, postać św. Tomasza Apostoła wykonaną emalią w kolorach białym i niebieskim trzymającego w prawym ręku włócznię w kolorze złotym, ze złotą aureolą na głowie. Postać nałożona jest na tarczę herbu w kolorze czerwonym, wykonanym z emalii. Obrzeża herbu wykonane są z metalu w kolorze srebrnym.
3. Odznakę pamiątkową nosi się na lewej kieszeni munduru galowego i wyjściowego.
4. Odznaki pamiątkowe mają wybite na rewersie numery.
5. Prawo do odznaki pamiątkowej przysługuje:
1) dowódcy batalionu z tytułu objęcia stanowiska służbowego;
2) żołnierzom zawodowym po przesłużeniu w batalionie co najmniej roku;
3) pracownikom wojska po co najmniej dwóch latach wyróżniającej pracy w batalionie;
4) żołnierzom rezerwy po nienagannym 3-krotnym odbyciu krótkoterminowego ćwiczenia w pododdziałach batalionu, za wybitne osiągnięcia;
5) wyjątkowo innym osobom fizycznym i prawnym szczególnie zasłużonym dla 3. bz, na wniosek komisji do spraw odznaki.
6. Odznaka pamiątkowa nadawana jest żołnierzom imiennie i może być noszona wyłącznie przez jej posiadacza. Niedopuszczalne jest przekazywanie odznaki innym osobom, darowanie lub sprzedaż osobom trzecim.
7. Komisję do spraw odznaki pamiątkowej 3. bz, zwaną dalej „komisją”, tworzy dwóch oficerów, dwóch podoficerów zawodowych i dwóch szeregowych zawodowych wybranych w głosowaniu podczas zebrań korpusów osobowych.
8. Odznakę pamiątkową nadaje dowódca 3 bz, na wniosek komisji, powołanej w celu przyjmowania i opiniowania wniosków oraz prowadzenia spraw ewidencyjnych i organizacyjnych.
9. Zaopiniowany wniosek w sprawie nadania (pozbawienia) odznaki pamiątkowej, komisja kieruje do dowódcy. Kandydatury do odznaki pamiątkowej zgłasza komisja lub zebrania środowiskowe.
10. Fakt nadania odznaki pamiątkowej potwierdza dowódca 3 bz w rozkazie i wręcza ją wraz z legitymacją uroczyście na zbiórce całego stanu osobowego z okazji świąt państwowych, wojskowych oraz po zakończeniu ćwiczeń lub w dniu zwolnienia żołnierzy do rezerwy.
11. Prawo do posiadania odznaki traci żołnierz prawomocnie ukarany sądownie lub dyscyplinarnie za przestępstwo, wykroczenie lub przewinienie dyscyplinarne popełnione z winy umyślnej lub z niskich pobudek, pracownik za czyny sprzeczne z normami moralnymi lub rażące naruszenie Kodeksu pracy.
12. Decyzję o pozbawieniu prawa do odznaki pamiątkowej podejmuje dowódca batalionu z własnej inicjatywy albo na wniosek komisji.
13. Od decyzji przysługuje prawo odwołania na piśmie do dowódcy wyższego szczebla w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia o pozbawieniu prawa do posiadania odznaki pamiątkowej. Decyzja dowódcy wyższego szczebla jest ostateczna.
14. Koszty wykonania odznaki nie obciążają budżetu resortu obrony narodowej.
- Data ogłoszenia: 2011-05-24
- Data wejścia w życie: 2011-06-08
- Data obowiązywania: 2011-06-08
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA