REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2011 nr 9 poz. 106

Departament Wychowania i Promocji Obronności

DECYZJA Nr 130/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 18 kwietnia 2011 r.

w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej oraz oznaki rozpoznawczej 1. batalionu strzelców podhalańskich im. gen. bryg. Józefa Kustronia 21. Brygady Strzelców Podhalańskich

Tekst pierwotny

Na podstawie § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426) w związku z § 34 pkt 2 i pkt 4 lit. a rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 maja 2009 r. w sprawie określenia innych znaków używanych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 82, poz. 689) oraz pkt 3 decyzji Nr 229/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie dziedziczenia i kultywowania tradycji oręża polskiego (Dz. Urz. MON Nr 9, poz. 105) – po zasięgnięciu opinii Komisji Historycznej do Spraw Symboliki Wojskowej – ustala się, co następuje:

1. Wprowadza się odznakę pamiątkową, zwaną dalej „odznaką”, oraz oznakę rozpoznawczą, zwaną dalej „oznaką”, 1. batalionu strzelców podhalańskich im. gen. bryg. Józefa Kustronia 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

2. Zatwierdza się:

1) wzór odznaki, stanowiący załącznik Nr 1 do decyzji;

2) wzór legitymacji odznaki, stanowiący załącznik Nr 2 do decyzji;

3) wzór oznaki, stanowiący załącznik Nr 3 do decyzji.

3. Nadaje się regulamin odznaki, stanowiący załącznik Nr 4 do decyzji.

4. Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

z upoważnienia Ministra Obrony Narodowej:

Sekretarz Stanu do Spraw Społecznych i Profesjonalizacji: Cz. Piątas

Załącznik 1. [WZÓR GRAFICZNY ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ 1. BATALIONU STRZELCÓW PODHALAŃSKICH im. gen. bryg. Józefa Kustronia 21. BRYGADY STRZELCÓW PODHALAŃSKICH]

Załączniki do decyzji Nr 130/MON Ministra Obrony Narodowej
z dnia 18 kwietnia 2011 r. (poz. 106)

Załącznik Nr 1

WZÓR GRAFICZNY ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ 1. BATALIONU STRZELCÓW PODHALAŃSKICH
im. gen. bryg. Józefa Kustronia
21. BRYGADY STRZELCÓW PODHALAŃSKICH

infoRgrafika

Załącznik 2. [WZÓR LEGITYMACJI ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ 1. BATALIONU STRZELCÓW PODHALAŃSKICH im. gen. bryg. Józefa Kustronia 21. BRYGADY STRZELCÓW PODHALAŃSKICH]

Załącznik Nr 2

WZÓR LEGITYMACJI ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ 1. BATALIONU STRZELCÓW PODHALAŃSKICH
im. gen. bryg. Józefa Kustronia
21. BRYGADY STRZELCÓW PODHALAŃSKICH

infoRgrafika

Załącznik 3. [WZÓR GRAFICZNY OZNAKI ROZPOZNAWCZEJ 1. BATALIONU STRZELCÓW PODHALAŃSKICH im. gen. bryg. Józefa Kustronia 21. BRYGADY STRZELCÓW PODHALAŃSKICH]

Załącznik Nr 3

WZÓR GRAFICZNY OZNAKI ROZPOZNAWCZEJ 1. BATALIONU STRZELCÓW PODHALAŃSKICH
im. gen. bryg. Józefa Kustronia
21. BRYGADY STRZELCÓW PODHALAŃSKICH

infoRgrafika

Załącznik 4. [REGULAMIN ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ 1. BATALIONU STRZELCÓW PODHALAŃSKICH im. gen. bryg. Józefa Kustronia 21. BRYGADY STRZELCÓW PODHALAŃSKICH]

Załącznik Nr 4

REGULAMIN ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ
1. BATALIONU STRZELCÓW PODHALAŃSKICH
im. gen. bryg. Józefa Kustronia
21. BRYGADY STRZELCÓW PODHALAŃSKICH

1. Odznaka pamiątkowa stanowi zewnętrzny symbol przynależności żołnierzy do 1. batalionu Strzelców Podhalańskich, który dziedziczy bohaterskie tradycje bojowe 1. Pułku Strzelców Podhalańskich. Każdy żołnierz winien traktować nadanie mu odznaki pamiątkowej 1. batalionu Strzelców Podhalańskich, zwanej dalej „odznaką”, jako wielki zaszczyt i wyróżnienie. Powinien uważać ten akt za równoznaczny z przyjęciem go w poczet podhalańskiej społeczności, do której mogą należeć jedynie najlepsi z podhalańczyków.

Osoba wyróżniona odznaką zobowiązana jest do bezwzględnego przestrzegania zasad lojalności w stosunku do macierzystej jednostki wojskowej. Powinna z wielkim szacunkiem i czcią odnosić się do jej symboliki: sztandaru, patrona, odznaki pamiątkowej i oznaki rozpoznawczej. Podhalańczyk wyróżniony odznaką powinien bezwarunkowo przestrzegać wskazań podhalańskiej dewizy: „Jakby co, kany co, abo co, to my som!”, która zobowiązuje go, aby z największym poświęceniem, nie bacząc na związane z tym trudy i wyrzeczenia, wiernie służył Ojczyźnie. Posiadacz odznaki, jako członek wielkiej podhalańskiej rodziny jednoczącej wszystkich podhalańczyków żołnierzy w służbie czynnej, w rezerwie i w stanie spoczynku, ma święty obowiązek udzielenia swoim kolegom wszelkiej możliwej pomocy i wsparcia w każdej sytuacji, nawet z narażeniem własnego życia i zdrowia. Swoją zaangażowaną żołnierską i obywatelską postawą oraz nieskazitelnym pod względem moralnym postępowaniem, powinien pociągać za sobą innych żołnierzy, dając im wzorowy przykład ofiarnej służby dla Ojczyzny.

2. Wzór odznaki opiera się na odznace 1. Pułku Strzelców Podhalańskich. Odznaka wpisana jest w kwadrat o wymiarach 4 cm na 4 cm. Składa się z gałązek jedliny skrzyżowanych pod kątem prostym, w centralnym miejscu krzyża umieszczono kwadratową tarczę, przekręconą o 45 stopni, z napisem „1 bsp”. Pomiędzy ramionami krzyża umieszczone są cztery ciupagi zwrócone ostrzem w prawo. Gałęzie i ciupagi w kolorze srebrnym, tarcza koloru czarnego z srebrnymi literami i cyfrą 1. Między ramionami ciupag wkomponowano listewki z nazwami miejscowości związanych z dziejami 1. Pułku Strzelców Podhalańskich: „Grodno”,„Brześć”, „Kijów”, „Białystok”. Odznaka wykonana jest w całości ze srebra. Gałązki jedliny, drzewce ciupag oraz tarcza są oksydowane. Napisy i ostrza ciupag są wykonane w technice srebro wypolerowane.

3. Odznakę nadaje dowódca 1.batalionu Strzelców Podhalańskich, zwanego dalej „1bsp”, na postawie wniosku przedstawionego mu przez przewodniczącego komisji do spraw odznaki 1 bsp, zwanej dalej „komisją”. Treść wniosku, po zatwierdzeniu go przez dowódcę, ogłasza się w rozkazie dziennym.

4. W skład komisji wchodzą:

1) przewodniczący: – zastępca dowódcy;

2) sekretarz: – szef sekcji wychowawczej;

3) skarbnik: – podoficer sekcji wychowawczej;

4) członkowie:

a) mąż zaufania oficerów,

b) mąż zaufania podoficerów,

c) mąż zaufania szeregowych zawodowych,

d) pomocnik dowódcy do spraw podoficerów.

5. Prawo do odznaki przysługuje:

1) dowódcy 1bsp z tytułu objęcia stanowiska służbowego;

2) żołnierzom zawodowym po przesłużeniu w 1bsp co najmniej 2 lat nienagannej służby;

3) żołnierzom rezerwy po spełnieniu warunków określonych w regulaminie odznaki;

4) wyjątkowo, na wniosek komisji, innym osobom fizycznym i prawnym, które stale współpracują w dziedzinie umacniania obronności, gotowości i patriotycznego wychowania żołnierzy oraz szczególnie się zasłużyły w upowszechnianiu i popularyzacji tradycji podhalańskich 1bsp,

6. Prawo do zgłaszania kandydatur do odznaki pamiątkowej przysługuje przełożonym od szczebla dowódcy kompanii lub szefa sekcji w sztabie batalionu.

7. Dowódca 1bsp otrzymuje odznakę w dniu objęcia obowiązków służbowych. Wręcza mu ją w trakcie przekazywania obowiązków dowódca zdający obowiązki (aktu tego dokonać może również najstarszy stażem służby w 1bsp oficer) na uroczystej zbiórce batalionu.

8. Odznakę wraz z legitymacją z wpisanym kolejnym numerem wręcza wyróżnionym dowódca 1bsp w dniu święta batalionu (1 grudnia), na uroczystej zbiórce. Odczytuje się wówczas rozkaz w tej sprawie, przestrzegając obowiązującego w tym względzie ceremoniału wojskowego.

9. Odznakę nosi się pośrodku lewej kieszeni munduru wyjściowego (galowego). Szczegółowe zasady jej noszenia określają przepisy ubiorcze żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Posiadacz tej odznaki ma obowiązek występować z nią podczas oficjalnych uroczystości i reprezentowania 1bsp na forum publicznym.

10. Prawa do odznaki pozbawia się żołnierzy, którzy w rażący sposób naruszyli dyscyplinę wojskową, sprzeniewierzyli się zasadom nałożonym niniejszym regulaminem. Decyzję w tej sprawie podejmuje dowódca 1bsp na wniosek przedłożony mu przez przewodniczącego komisji. Prawo do odznaki tracą również żołnierze ukarani sądownie za popełnienie czynów hańbiących godność i honor żołnierza i obywatela oraz żołnierze ukarani za przewinienia dyscyplinarne. Na wniosek komisji dowódca 1bsp może przywrócić prawo do odznaki osobie zrehabilitowanej.

11. Odznaki zamawia u wytwórcy, przechowuje oraz prowadzi „Rejestr wydawanych odznak” podoficer sekcji wychowawczej 1bsp. Dba on również o to, aby odznaki wykonywane były zgodnie z ustalonym wzorem.

12. Koszty wykonania legitymacji i odznaki pamiątkowej 1bsp nie obciążają budżetu resortu obrony narodowej.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA