REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2009 nr 2 poz. 29
POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY
między
MINISTREM OBRONY NARODOWEJ
i
ZWIĄZKIEM KOMBATANTÓW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ I BYŁYCH WIĘŹNIÓW POLITYCZNYCH
zawarte w Warszawie w dniu 21 stycznia 2009 r.
W przekonaniu o potrzebie wspólnego działania na rzecz obronności państwa, upowszechniania etosu służby żołnierskiej i integracji środowisk kombatanckich i żołnierskich, Minister Obrony Narodowej oraz Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000106108, reprezentowany przez Prezesa Zarządu Głównego płk. w st. spocz. inż. Henryka STRZELECKIEGO oraz Sekretarza Generalnego Zarządu Głównego pik. w st. spocz. dr. Stanisława CAŁKĘ,
zawierają porozumienie następującej treści:
§ 1. Komórki organizacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej, a także jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowane, zwane dalej resortem obrony narodowej, oraz Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, zwany dalej Związkiem, będą współpracowały ze sobą w celu:
1) kształtowania prestiżu służby wojskowej i pozytywnego stosunku do wypełniania przez obywateli zadań obronnych;
2) upowszechniania tradycji i historii walk narodu polskiego o wolność i niepodległość Ojczyzny;
3) budowania międzypokoleniowej więzi między kombatantami i żołnierzami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;
4) działania na rzecz porozumienia i współpracy pomiędzy kombatantami skupionymi w polskich i światowych związkach kombatantów;
5) poprawy warunków socjalnych i zdrowotnych byłych żołnierzy zawodowych i ich rodzin.
§ 2. Związek zobowiązuje się do podejmowania działań zmierzających do realizacji celów niniejszego porozumienia, w szczególności do:
1) popularyzowania tradycji oręża polskiego w środowiskach szkolnych, harcerskich i organizacji młodzieżowych;
2) utrzymywania więzi z jednostkami wojskowymi Sil Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, wspólnego kultywowania frontowych tradycji i umacniania międzypokoleniowej żołnierskiej solidarności;
3) podejmowania inicjatyw integrujących środowiska kombatanckie;
4) przekazywania pamiątek i dokumentów frontowych muzeom wojskowym i salom tradycji jednostek wojskowych;
5) sprawowania opieki nad mogiłami żołnierskimi i kwaterami wojskowymi, cmentarzami, pomnikami i miejscami pamięci związanymi z chlubnymi dziejami Wojska Polskiego;
6) wspierania inicjatyw legislacyjnych resortu obrony narodowej, szczególnie z zakresu zabezpieczenia socjalnego kombatantów, inwalidów wojennych i wojskowych, żołnierzy, emerytów i rencistów wojskowych oraz ich rodzin;
7) konsultowania z Ministrem Obrony Narodowej własnych inicjatyw związanych ze sferą obronności.
§ 3. Resort obrony narodowej udzieli Związkowi – w miarę posiadanych możliwości – pomocy w działalności statutowej na rzecz obronności państwa poprzez:
1) udostępnianie nieruchomości, pomieszczeń, sprzętu, środków łączności na podstawie umów cywilnoprawnych, zawartych zgodnie z następującymi zasadami:
a) bezpłatnie udostępnione mienie może być wykorzystane wyłącznie do celów statutowych Związku oraz przedsięwzięć określonych w planie, o którym mowa w § 4,
b) Związek ponosi wydatki niezbędne do funkcjonowania udostępnionego mienia albo refunduje jednostce wojskowej poniesione z tego tytułu wydatki,
c) wszelkie zawinione straty i szkody zaistniałe w udostępnionym mieniu Związek pokrywa z własnych środków;
2) przekazywanie Związkowi wydawnictw promocyjnych o problematyce obronnej i dziejach oręża polskiego;
3) zapewnianie asysty honorowej podczas pogrzebów żołnierzy kombatantów, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami;
4) okazjonalne zapewnienie środków transportu do przewiezienia kombatantów na uroczystości wojskowo-kombatanckie, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
§ 4. Zarząd Główny Związku i komórka organizacyjna Ministerstwa Obrony Narodowej właściwa w zakresie współdziałania z organizacjami pozarządowymi będą uzgadniać, do dnia 30 czerwca każdego roku, plan przedsięwzięć na rzecz obronności państwa podejmowanych przez organizacje pozarządowe we współpracy z jednostkami wojskowymi na następny rok kalendarzowy oraz będą corocznie dokonywać oceny efektów współdziałania.
§ 5. Zarząd Główny Związku będzie przekazywał do komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej, o której mowa w § 4, do dnia 31 marca każdego roku informację o realizacji porozumienia w roku poprzednim.
§ 6. Porozumienie nie powoduje dodatkowych wydatków w budżecie resortu obrony narodowej.
§ 7. W sprawach nie uregulowanych w porozumieniu mają zastosowanie postanowienia ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) oraz decyzji Nr 257/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 września 2003 r. w sprawie określania zasad i trybu współpracy resortu obrony narodowej z organizacjami pozarządowymi (Dz. Urz. Nr 15, poz. 166).
§ 8. Strony porozumienia nie ponoszą wobec siebie odpowiedzialności cywilnej i innej za zdarzenia, które wystąpią podczas lub w związku z realizacją porozumienia, z zastrzeżeniem § 3 pkt 1 lit. c.
§ 9. Strony zobowiązują się do wzajemnego informowania się o zdarzeniach i okolicznościach istotnych ze względu na przedmiot i zakres porozumienia.
§ 10. Wszelkie spory mogące wyniknąć w związku z wykonywaniem postanowień porozumienia Strony będą rozstrzygały w drodze negocjacji, dążąc do ich polubownego zakończenia. We wszystkich sprawach, w których polubowne zakończenie sporu nie będzie możliwe do osiągnięcia, strony poddadzą spór rozpatrzeniu przez sąd właściwy dla Warszawy Śródmieścia.
§ 11. Porozumienie zostaje zawarte na czas nieokreślony z możliwością jego rozwiązania przez każdą ze Stron z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia, ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego, lub w trybie natychmiastowym, bez wypowiedzenia – w przypadku rażącego naruszenia porozumienia.
§ 12. Wszelkie zmiany i uzupełnienia niniejszego porozumienia wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
§ 13. Porozumienie sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym egzemplarzu dla każdej ze stron.
§ 14. Porozumienie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Prezes Zarządu Głównego: | z upoważnienia |
|
|
Sekretarz Generalny Zarządu Głównego: | Sekretarz Stanu |
- Data ogłoszenia: 2009-02-23
- Data wejścia w życie: 2009-03-10
- Data obowiązywania: 2009-03-10
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA