REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2008 nr 5 poz. 52

Departament Polityki Zbrojeniowej

DECYZJA Nr 115/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 11 marca 2008 r.

w sprawie Rady Uzbrojenia

Tekst pierwotny

Na podstawie § 1 pkt 8 oraz § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426), w związku z pkt 1 ppkt 3 decyzji Nr 274/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 13 października 2003 r. w sprawie wprowadzania modelu systemu realizacji badań naukowych oraz prac rozwojowych, wdrożeniowych i studyjnych w resorcie obrony narodowej (Dz. Urz. MON Nr 16, poz. 174, z 2004 r. Nr 8, poz. 90 oraz z 2005 r. Nr 13, poz. 104), w celu usprawnienia i racjonalizacji procesów pozyskiwania, eksploatacji i wycofywania uzbrojenia i sprzętu wojskowego ustala się, co następuje:

1. Powołuje się Radę Uzbrojenia jako organ doradczy Ministra Obrony Narodowej, zwaną dalej „Radą".

2. W skład Rady wchodzą:

1) Przewodniczący - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej do Spraw Uzbrojenia i Modernizacji - Krajowy Dyrektor do Spraw Uzbrojenia;

2) Zastępca - Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego;

3) członkowie:

a) Dowódca Wojsk Lądowych,

b) Dowódca Sił Powietrznych,

c) Dowódca Marynarki Wojennej,

d) Dowódca Wojsk Specjalnych,

e) Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych,

f) Dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego,

g) Dyrektor Departamentu Polityki Bezpieczeństwa Międzynarodowego,

h) Dyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej,

i) Dyrektor Departamentu Zaopatrywania Sił Zbrojnych,

j) Szef Zarządu Planowania Strategicznego - P5,

k) Szef Zarządu Planowania Rzeczowego - P8,

l) Przewodniczący Zespołu Naukowo-Przemysłowego - Komendant-Rektor Wojskowej Akademii Technicznej,

m) Radca Generalny - Pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej do Spraw Procedur Antykorupcyjnych;

4) Sekretarz Rady - Szef Oddziału Programowania i Koordynacji Departamentu Polityki Zbrojeniowej.

3. W posiedzeniach Rady uczestniczą:

1) Przewodniczący, Zastępca, członkowie oraz Sekretarz Rady;

2) doraźnie zapraszani eksperci; decyzję o ich zaproszeniu do udziału w posiedzeniu Rady podejmuje Przewodniczący lub jego Zastępca, na uzasadniony wniosek członka Rady;

3) doraźnie zapraszani przedstawiciele innych resortów; decyzję o ich zaproszeniu podejmuje Przewodniczący Rady, na uzasadniony wniosek Zastępcy lub członka Rady.

4. Do zadań Rady należy w szczególności:

1) wypracowywanie propozycji w sprawach:

a) sposobów realizacji wymagań operacyjnych przez:

- modernizację będącego na wyposażeniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej uzbrojenia i sprzętu wojskowego, zwanego dalej UiSW",

- zakupy UiSW,

- uruchomienie w kraju prac rozwojowych i wdrożeniowych,

b) inicjowania procesów ustanawiania wieloletnich programów modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w rozumieniu ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104, z późn. zm.1)),

c) wytycznych i założeń do programów uzbrojenia, ustanawiania programów oraz zmian w przyjętych programach uzbrojenia na potrzeby średnio i długookresowych planów modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej,

d) uczestnictwa Rzeczypospolitej Polskiej w międzynarodowych programach naukowo-badawczych i rozwojowych w obszarze techniki i technologii,

e) wprowadzania i wycofywania UiSW do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie określonym w § 3 pkt 2 i § 18 „Instrukcji o wprowadzaniu do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz wycofywaniu uzbrojenia i sprzętu wojskowego nieodpowiadającego wymaganiom wojska, stanowiącej załącznik do decyzji Nr 74/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 22 lutego 2007 r. w sprawie trybu wprowadzania do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz wycofywaniu uzbrojenia i sprzętu wojskowego nieodpowiadającego wymaganiom wojska (Dz. Urz. MON Nr 4, poz. 48),

f) realizacji zakupów UiSW wynikających z zabezpieczenia pilnej potrzeby operacyjnej, w przypadku podjęcia przez Przewodniczącego decyzji o nie stosowaniu procedury skróconej,

g) zwiększania innowacyjności jednostek badawczo-rozwojowych, nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej w obszarze techniki i technologii,

h) wzmacniania potencjału przemysłu obronnego,

i) głównych kierunków w obszarze offsetu bezpośredniego;

2) ocena i rekomendacja:

a) wymagań operacyjnych,

b) priorytetów zdefiniowanych potrzeb operacyjnych,

c) kierunków badań naukowych i prac rozwojowych w kraju w obszarze techniki i technologii na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej,

d) zasadniczych etapów procesu pozyskiwania i eksploatacji UiSW,

e) wyników realizowanych prac rozwojowych i wdrożeniowych po zakończeniu określonych etapów realizacji;

3) przedstawianie opinii, ocen, wniosków i zaleceń w sprawach objętych zakresem działania Rady.

5. Zasady i sposób działania Rady określa „Regulamin Rady Uzbrojenia", stanowiący załącznik Nr 1 do decyzji.

6. Zasady i sposób korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk przez Radę określa „Procedura rozpatrzenia sprawy przez Radę Uzbrojenia w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk", stanowiąca załącznik Nr 2 do decyzji.

7. Wnioski uzgodnione w trybie przewidzianym w „Procedurze rozpatrzenia sprawy przez Radę Uzbrojenia w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk" akceptuje Minister Obrony Narodowej.

8. Protokoły z posiedzeń Rady podpisuje Przewodniczący i przedkłada wraz z rekomendacjami do akceptacji Ministra Obrony Narodowej.

9. Zadania Sekretariatu na potrzeby Rady wykonuje Departament Polityki Zbrojeniowej.

10. Zespół Naukowo-Przemysłowy, zwany dalej „Zespołem", jest organem opiniodawczo-doradczym Rady. Zasady i sposób działania Zespołu określa Regulamin Rady. Przewodniczącym Zespołu jest Komendant-Rektor Wojskowej Akademii Technicznej.

11. Wydatki związane z działalnością Rady pokrywane są z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej. Za opinie, recenzje, ekspertyzy, opracowania i inne prace zlecone, wykonane na rzecz Rady przez rzeczoznawców, Departament Administracyjny Ministerstwa Obrony Narodowej wypłaca wynagrodzenie, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

12. Do postępowań wszczętych przed wejściem w życie niniejszej decyzji, mają zastosowanie dotychczasowe regulacje prawne.

13.Traci moc decyzja Nr 3/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 9 stycznia 2008 r. w sprawie powołania Rady Uzbrojenia (Dz. Urz. MON Nr 1, poz. 5).

14. Decyzja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia podpisania.

Minister Obrony Narodowej: B. Klich

 

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1420, z 2006 r. Nr 45, poz. 319, Nr 104, poz. 708, Nr 170, poz. 1217 i 1218, Nr 187, poz. 1381 i Nr 249, poz. 1832 oraz z 2007 r. Nr 82, poz. 560, Nr 88, poz. 587, Nr 115, poz. 791 i Nr 140, poz. 984.Załączniki do decyzji Nr 115/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 marca 2008 r. (poz. 52)

Załącznik 1. [Regulamin Rady Uzbrojenia]

Załączniki do decyzji Nr 115/MON Ministra Obrony Narodowej
z dnia 11 marca 2008 r. (poz. 52)

Załącznik Nr 1

Regulamin Rady Uzbrojenia

§ 1. Zasady i sposób działania Rady Uzbrojenia, zwanej dalej Radą"

1. Rada obraduje na posiedzeniach - według harmonogramu ustalonego przez Przewodniczącego Rady.

2. Posiedzenie Rady odbywa się z udziałem co najmniej połowy jej składu i w obecności Przewodniczącego Rady lub jego Zastępcy.

3. Rada wypracowuje rekomendacje większością głosów, a w przypadku braku rozstrzygnięcia o rekomendacji decyduje Przewodniczący Rady po wysłuchaniu wystąpień wszystkich członków Rady uczestniczących w posiedzeniu.

4. Rekomendacje dla Ministra Obrony Narodowej, zadania do realizacji, opinie i ekspertyzy oraz informacje o dokumentach rozpatrzonych przez Radę zamieszcza się w protokole z posiedzenia Rady wraz z odnotowanymi w nim stanowiskami odrębnymi.

5. Rozpatrzenie sprawy w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk następuje w trybie i na zasadach określonych „Procedurą rozpatrzenia sprawy przez Radę Uzbrojenia w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk".

§ 2. Przewodniczący Rady

1. Kieruje pracami Rady.

2. Reprezentuje Radę na zewnątrz.

3. Zwołuje posiedzenia Rady, zatwierdza ich porządek oraz przewodniczy posiedzeniom.

4. Podejmuje decyzje w sprawie udziału ekspertów w posiedzeniach Rady.

5. Podpisuje protokoły z posiedzeń Rady.

6. Obowiązki Przewodniczącego Rady, w razie jego nieobecności, pełni jego Zastępca.

§ 3. Sekretarz Rady

1. Przygotowuje i organizuje posiedzenia Rady.

2. Opracowuje projekty planów pracy Rady, a także protokoły z posiedzeń Rady.

3. Przygotowuje materiały na posiedzenia Rady dla Przewodniczącego Rady i jego Zastępcy.

4. Uczestniczy w posiedzeniach Rady.

5. Wykonuje inne zadania zlecone przez Przewodniczącego Rady.

6. Może zwrócić się do szefów komórek lub jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej z prośbą o przygotowanie stosownych materiałów na posiedzenia Rady.

7. Przesyła członkom Rady i osobom zaproszonym program posiedzenia i materiały przekazane do Sekretariatu Rady.

8. Nadzoruje prawidłowość przebiegu „Procedury rozpatrzenia sprawy przez Radę Uzbrojenia w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk".

§ 4. Członek Rady

1. Członek Rady ma obowiązek aktywnego uczestniczenia w posiedzeniach Rady.

2. Członek Rady uczestniczy w jej pracach osobiście. W razie niemożności wzięcia udziału w posiedzeniach Rady zawiadamia o powodach swojej nieobecności Przewodniczącego Rady.

3. W uzasadnionych przypadkach, za zgodą Przewodniczącego Rady, członek Rady może delegować osobę zastępującą go na posiedzeniu Rady. Osoba zastępująca członka Rady uczestniczy w posiedzeniu Rady na podstawie pisemnego pełnomocnictwa wskazującego termin tego posiedzenia.

4. Członek Rady w uzasadnionych przypadkach może zwrócić się do Rady o czasowe zwolnienie go z obowiązków, jednak na okres nie dłuższy niż trzy miesiące.

5. Członek Rady przedstawia swoje opinie i wnioski na posiedzeniach Rady lub w trybie przewidzianym w „Procedurze rozpatrzenia sprawy przez Radę Uzbrojenia w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk"6. Członek Rady, nie później niż na siedem dni roboczych przed wyznaczonym terminem posiedzenia Rady, przesyła wszystkim członkom i Sekretarzowi Rady materiały będące przedmiotem posiedzenia.

§ 5. Zespół Naukowo-Przemysłowy, zwany dalej „Zespołem"

1. Zespół jest stałym organem opiniodawczo-doradczym Rady. Obrady Zespołu odbywają się między posiedzeniami Rady.

2. W skład Zespołu wchodzą, na zasadach dobrowolności, zaproszeni przez Przewodniczącego Rady cywilni i wojskowi przedstawiciele środowiska naukowego i przemysłowego oraz eksperci.

3. Przygotowany przez Zespół Regulamin oraz skład Zespołu akceptuje Przewodniczący Rady.

4. Pracami Zespołu kieruje Przewodniczący Zespołu Naukowo-Przemysłowego, który przedstawia rezultaty pracy Zespołu na posiedzeniach Rady.

5. Do zadań Zespołu należy, w szczególności, przedstawianie opinii, ocen i propozycji środowiska przemysłowego i naukowego w sprawach:

1) możliwości i sposobów realizacji potrzeb operacyjnych poprzez:

a) modernizację UiSW będącego na wyposażeniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej,

b) zakupy UiSW,

c) uruchomienie w kraju prac rozwojowych i wdrożeniowych;

2) realizowanych prac rozwojowych i wdrożeniowych;

3) kierunków badań naukowych i prac rozwojowych w obszarze techniki i technologii;

4) uczestnictwa Rzeczypospolitej Polskiej w międzynarodowych programach naukowo-badawczych i rozwojowych w obszarze techniki i technologii;

5) ustanawiania wieloletnich programów modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;

6) ustanawiania programów uzbrojenia oraz zmian w przyjętych programach uzbrojenia na potrzeby średnio- i długoterminowych planów modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;

7) zwiększania innowacyjności jednostek badawczo-rozwojowych realizujących zadania związane z obronnością i bezpieczeństwem państwa w obszarze techniki i technologii;

8) wzmacniania potencjału przemysłu obronnego;

9) offsetu bezpośredniego.

Załącznik 2. [Procedura rozpatrzenia sprawy przez Radę Uzbrojenia w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk]

Załącznik Nr 2

Procedura rozpatrzenia sprawy przez Radę Uzbrojenia w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk

§ 1. Celem procedury jest:

1) przedstawienie sposobu postępowania osób wchodzących w skład Rady, przy rozpatrywaniu sprawy, będącej w kompetencji Rady, w okresie między jej posiedzeniami - w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk;

2) zmniejszenie ilości spraw przewidywanych do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady o te, których ranga oraz terminowość powoduje konieczność ich rozpatrzenia między posiedzeniami Rady.

§ 2. Zakres obowiązywania

1. Procedura swoim zakresem obejmuje wszystkie osoby wchodzące w skład Rady, a także nie będących członkami Rady - gestorów uzbrojenia i sprzętu wojskowego, o których mowa w decyzji Nr 46/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 stycznia 2007 r. w sprawie określenia funkcji gestorów i centralnych organów logistycznych uzbrojenia i sprzętu wojskowego w resorcie obrony narodowej (Dz. Urz. MON Nr 3, poz. 36) oraz szefów (dyrektorów) komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej, jeżeli przedmiot i ranga zgłoszonej przez nich sprawy wymaga rozpatrzenia przez Radę.

2. Procedura obejmuje rozpatrywanie spraw będących w zakresie kompetencji Rady, o których mowa w pkt 4 decyzji.

§ 3. Kompetencje w zakresie procedury osób wymienionych w § 2 ust. 1

1. Przewodniczący Rady - Krajowy Dyrektor do Spraw Uzbrojenia - podejmuje decyzję o wyrażeniu zgody na realizację procedury rozpatrywania sprawy w drodze korespondencyjnego uzgadniania stanowisk oraz przedkłada Ministrowi Obrony Narodowej projekt ostatecznej decyzji dotyczącej rozpatrywanej sprawy.

2. Zgłaszający - przygotowuje i prowadzi pod względem merytorycznym i formalnym sprawę przewidzianą do rozpatrzenia przez Radę w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk oraz sporządza notatkę decyzyjną zgodnie z procedurą.

3. Opiniujący - opiniuje, pod względem merytorycznym i formalnym, sprawę rozpatrywaną przez Radę w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk.

4. Sekretarz Rady - odpowiada za przeprowadzenie procedury rozpatrzenia sprawy przez Radę w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk, w zakresie objętym procedurą.

§ 4. Opis działań objętych procedurą

1. Sposób postępowania podmiotów objętych procedurą przedstawia schemat „Procedura rozpatrzenia sprawy przez Radę Uzbrojenia w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk", stanowiący załącznik Nr 2A do Procedury.

2. Realizację przedsięwzięć objętych niniejszą procedurą wszczyna Zgłaszający przedstawiając „Wniosek o wyrażenie zgody na rozpatrzenie sprawy przez Radę Uzbrojenia w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk", którego wzór określa załącznik Nr 2B do Procedury, zwany dalej „wnioskiem", z zastrzeżeniem ust. 7.

3. Zgłaszający składa wniosek do Przewodniczącego Rady, za pośrednictwem Sekretarza Rady.

4. Do wniosku załącza się dokumentację dotyczącą rozpatrywanej sprawy.

5. Do składania wniosków są uprawnieni:

1) członkowie Rady;

2) niebędący członkami Rady:

a) gestorzy uzbrojenia i sprzętu wojskowego, o których mowa w decyzji Nr 46/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 stycznia 2007 r. w sprawie określenia funkcji gestorów i centralnych organów logistycznych uzbrojenia i sprzętu wojskowego w resorcie obrony narodowej,

b) szefowie (dyrektorzy) komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej - jeżeli przedmiot i ranga zgłoszonej przez nich sprawy wymaga rozpatrzenia przez Radę.

6. Rozpatrzony przez Przewodniczącego Rady wniosek jest odsyłany do Zgłaszającego wraz z adnotacją o wyrażeniu lub niewyrażeniu zgody na realizację procedury rozpatrywania sprawy w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk.

7. Przepisów ust. 2-6 nie stosuje się w sprawach wymagających obligatoryjnego rozpatrzenia przez Radę lub uzgodnienia z członkami Rady, wynikających z innych dokumentów, w tym w szczególności rozpatrzenie:

1) wymagań operacyjnych lub wstępnych studiów wykonalności;

2) wstępnych założeń taktyczno-technicznych;

3) propozycji wprowadzenia lub wycofania uzbrojenia i sprzętu wojskowego;

4) projektu koncepcyjnego i założeń taktyczno-technicznych;

5) etapu wdrożenia.

8. Zgłaszający przesyła do członków Rady oraz właściwych merytorycznie komórek i jednostek organizacyjnych resortu projekt dokumentu dotyczącego sprawy rozpatrywanej w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk, zwany dalej „projektem", wraz z dołączoną kopią zaakceptowanego wniosku, w celu zaopiniowania.

9. Opiniujący przeprowadza analizę projektu, wypracowuje stanowisko i przesyła je Zgłaszającemu w terminie nie dłuższym niż czternaście dni od dnia otrzymania tego projektu.

10. W sprawach złożonych, wymagających zaangażowania większej liczby specjalistów, Opiniujący może wystąpić do Zgłaszającego o wydłużenie terminu zajęcia stanowiska, jednak nie dłużej niż do trzydziestu dni, określając datę zajęcia stanowiska.

11. W sprawach szczególnych, wymagających pilnego zajęcia stanowiska przez Opiniującego, Zgłaszający może określić krótszy termin, jednak nie krótszy niż siedem dni, podając w uzasadnieniu przyczyny skrócenia tego terminu.

12. Wypracowane przez Opiniującego stanowisko powinno zawierać:

1) uwagi ogólne i szczegółowe;

2) propozycje zmian;

3) dokładne uzasadnienie proponowanych zmian.

13. Uwzględnienie w projekcie przez Zgłaszającego wszystkich uwag i propozycji zgłoszonych przez Opiniującego jest równoznaczne z uzgodnieniem tego projektu, o ile Opiniujący nie zastrzegł inaczej.

14. Zawarcie w stanowisku zastrzeżenia określonego w ust. 13 musi zostać szczegółowo uzasadnione przez Opiniującego.

15. Niezgłoszenie przez Opiniującego uwag i propozycji zmian do projektu w terminie określonym odpowiednio w ust. 9-11, jest równoznaczne z jego uzgodnieniem.

16. W przypadku nieuwzględnienia wszystkich uwag Zgłaszający obligatoryjnie zwołuje konferencję uzgodnieniową przesyłając do członków Rady zestawienie zgłoszonych uwag oraz swoich opinii do nich.

17. Uwzględnione przez Zgłaszającego uwagi i propozycje Opiniującego wprowadza się do projektu i przesyła go, wraz z protokołem z konferencji uzgodnieniowej do Sekretariatu Rady, w terminie pięciu dni roboczych od dnia konferencji uzgodnieniowej lub upływu terminów określonych odpowiednio w ust. 9-11, w celu niezwłocznego przekazania Przewodniczącemu Rady.

18. W sprawach o których mowa w ust. 17, protokół powinien zawierać informację o stanowiskach zajętych przez Opiniujących oraz uzasadnienie nieuwzględnienia uwag i propozycji zgłoszonych do projektu.

19. W oparciu o otrzymany protokół Przewodniczący Rady przekazuje projekt wraz ze swoją opinią i rekomendacjami Rady do akceptacji Ministrowi Obrony Narodowej.

20. Sekretarz Rady przekazuje kopię protokołu wszystkim osobom wchodzącym w skład Rady i przygotowuje na posiedzenie Rady pisemną informację o rozpatrzeniu sprawy w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk.

Załącznik Nr 2A - Schemat procedury rozpatrzenia sprawy przez Radę Uzbrojenia w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk

Załącznik Nr 2B -Wzór wniosku o wyrażenie zgody na rozpatrzenie sprawy przez Radę Uzbrojenia w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk

Załącznik Nr 2A do Procedury

infoRgrafika

Załącznik Nr 2B do Procedury

infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2008-03-26
  • Data wejścia w życie: 2008-03-26
  • Data obowiązywania: 2011-02-11
  • Z mocą od: 2008-03-11
  • Dokument traci ważność: 2011-05-10

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA