REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2007 nr 6 poz. 88
POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY
zawarte w Warszawie w dniu 6 marca 2007 r.
między
MINISTREM OBRONY NARODOWEJ
i
STOWARZYSZENIEM TRANSPARENCY INTERNATIONAL POLSKA
z siedzibą w Warszawie przy ul. Ordynackiej 9/33, wpisanym do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000094265, reprezentowanym przez Prezesa Zarządu Panią Annę Urbańską oraz Wiceprezesa Zarządu Pana Pawła Kamińskiego.
Mając na uwadze, że:
1) Stowarzyszenie Transparency International Polska, zwane dalej TI Polska, jest akredytowanym oddziałem narodowym Transparency International, międzynarodowej organizacji pozarządowej, działającej przeciw korupcji oraz na rzecz uczciwości i przejrzystości wżyciu publicznym;
2) Transparency International we współpracy zTI Polska oraz innymi oddziałami narodowymi wypracowała procedury zapobiegające korupcji w zamówieniach obronnych, znane jako Defence Integrity Pact;
3) intencją Ministerstwa Obrony Narodowej, zwanego dalej MON, jest wprowadzanie rozwiązań zapobiegających korupcji, między innymi w zakresie zamówień obronnych;
Strony niniejszego porozumienia postanawiają:
§ 1. Obszar współpracy
1. Strony będą współpracować w zakresie wypracowania i wprowadzenia rozwiązań zapobiegających zjawiskom korupcyjnym w resorcie obrony narodowej.
2. Szczególnym obszarem współpracy będzie wprowadzanie rozwiązań antykorupcyjnych, wypracowanych w ramach projektu Defence Integrity Pact, do procesu zakupów dokonywanych na rzecz resortu obrony narodowej.
3. W celu wypracowania najlepszych procedur, dostosowanych do polskich warunków i przepisów prawa, rozwiązania anty korupcyjne, o których mowa wyżej, będą w pierwszej kolejności wdrażane jako projekty pilotażowe do dwóch niżej wymienionych przetargów międzynarodowych:
1) zakupu samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie,
2) zakupu śmigłowców transportowych.
§ 2. Formy współpracy
1.TI Polska będzie w zależności od potrzeby:
1) proponować rozwiązania proceduralne;
2) analizować projekty rozwiązań proceduralnych opracowanych w MON;
3) analizować istotną dla przejrzystości postępowania dokumentację przetargów objętych pilotażem oraz działania podejmowane przez zamawiającego w tych postępowaniach;
4) proponować kandydatów na niezależnych obserwatorów postępowań objętych pilotażem;
5) przeprowadzać szkolenia lub warsztaty dla pracowników resortu obrony narodowej i instytucji nadzorowanych;
6) dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie będącym przedmiotem porozumienia.
2.TI Polska, wypełniając zadania określone w pkt 1, może korzystać, w porozumieniu z MON, z porad ekspertów, w tym przedstawicieli innych oddziałów narodowych Transparency International.
3. MON będzie udzielaćTI Polska informacji niezbędnych do właściwej realizacji porozumienia, z zastrzeżeniem § 4. O zakresie udzielanych informacji będzie decydować osoba wyznaczona przez Ministra Obrony Narodowej do roboczych kontaktów zTI Polska.
4. W wypadku skorzystania z pomocy ekspertów międzynarodowych, koszty tłumaczeń niezbędnej dokumentacji na język angielski będą pokrywane ze środków Departamentu Administracyjnego MON.
§ 3. Poufność
1. Udostępnienie informacji niejawnych na rzecz TI Polska, jego przedstawicieli lub ekspertów możliwe będzie dopiero po spełnieniu przez TI Polska, jego przedstawicieli lub ekspertów wymogów wynikających z ustawy z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz.U. z 2005 r. Nr 196, poz. 1631, oraz z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 149, poz. 1078 i Nr 220, poz. 1600).
2. Udostępnienie informacji wymagające zgody osób trzecich będzie możliwe po uzyskaniu takiej zgody.
3. Strony zobowiązują się stosować do zasady poufności i nie ujawniać osobom trzecim informacji uzyskanych w związku z realizacją porozumienia, chyba że obowiązek udostępnienia informacji na rzecz osoby trzeciej lub organu państwowego wynika z przepisów prawa.
4. Udostępnienie osobom trzecim informacji, o których mowa w pkt 2, jest możliwe za obopólną zgodą Stron, z ograniczeniami wynikającymi z przepisów o ochronie informacji niejawnych i ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych, o ochronie prywatności osób fizycznych i ochronie tajemnicy przedsiębiorcy.
§ 4.
1.TI Polska nie nabywa prawa do żądania od MON wynagrodzenia za prace będące przedmiotem porozumienia, a MON za przekazywane informacje.
2. MON nie ponosi odpowiedzialności cywilnej, odszkodowawczej i innej za zdarzenia, które mogą wystąpić3. w związku z realizacją porozumienia.
§ 5.
Do roboczych kontaktów między Stronami zostają wyznaczeni:
1) ze strony MON - Dyrektor Biura do spraw Procedur Antykorupcyjnych;
2) ze strony TI Polska - Prezes Zarządu.
§ 6.
Porozumienie zostaje zawarte na czas nieokreślony z możliwością jego rozwiązania, z podaniem uzasadnienia, przez każdą ze Stron, z zachowaniem 30-dniowego okresu wypowiedzenia.
§ 7.
1. Wszelkie spory mogące wyniknąć w związku z wykonywaniem postanowień porozumienia Strony będą rozstrzygały w drodze negocjacji, dążąc do ich polubownego zakończenia.
2. We wszystkich sprawach, w których polubowne zakończenie sprawy nie będzie możliwe, Strony poddadzą spór rozpatrzeniu przez Sąd Rejonowy dla Warszawy - Śródmieścia.
§ 8.
Wszelkie zmiany i uzupełnienia niniejszego porozumienia wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
§ 9.
Porozumienie podpisano w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym egzemplarzu dla każdej ze Stron.
§ 10.
Porozumienie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Prezes Zarządu: A. Urbańska | z upoważnienia Ministra Obrony Narodowej |
Wiceprezes Zarządu: R. Kamiński | Podsekretarz Stanu |
- Data ogłoszenia: 2007-04-06
- Data wejścia w życie: 2007-03-06
- Data obowiązywania: 2007-03-06
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA