REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2006 nr 2 poz. 15
Biuro Ochrony Informacji Niejawnych
DECYZJA Nr 20/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 31 stycznia 2006 r.
w sprawie powoływania pełnomocników, zastępców pełnomocników do spraw ochrony informacji niejawnych, administratorów systemów i sieci teleinformatycznych oraz inspektorów bezpieczeństwa teleinformatycznego w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych
Na podstawie § 2 pkt 6 i 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426), w związku z art. 18 i art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 196, poz. 1631) zwanej dalej „ustawą", w celu realizacji zamierzeń związanych z powołaniem pełnomocników do spraw ochrony informacji niejawnych i ich zastępców, administratorów systemów i sieci teleinformatycznych oraz inspektorów bezpieczeństwa teleinformatycznego ustala się, co następuje:
1. Za zapewnienie przestrzegania przepisów o ochronie informacji niejawnych w Ministerstwie Obrony Narodowej odpowiada Pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej do Spraw Ochrony Informacji Niejawnych oraz podległy mu pion ochrony.
2. Za zapewnienie przestrzegania przepisów o ochronie informacji niejawnych w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowych lub przez niego nadzorowanych odpowiadają pełnomocnicy kierowników tych jednostek organizacyjnych do spraw ochrony informacji niejawnych, zwani dalej „pełnomocnikami ochrony" oraz podległe im piony ochrony.
3. Struktury organizacyjne pionów ochrony jednostek organizacyjnych, o których mowa w pkt 2, określa etat danej jednostki.
4. Stanowisko służbowe pełnomocnika ochrony jest stanowiskiem etatowym. Pełnomocnik ochrony podlega bezpośrednio kierownikowi jednostki organizacyjnej (dowódcy, szefowi, dyrektorowi, kierownikowi, komendantowi instytucji wojskowej lub jednostki).
5. W jednostce organizacyjnej szczebla pułku (równorzędnego) i niższego dopuszcza się połączenie stanowiska pełnomocnika ochrony z innym stanowiskiem służbowym, usytuowanym w etacie jednostki wojskowej.
6. Osoby pełniące służbę lub zatrudnione na stanowisku, o którym mowa w pkt 5, wykonując zadania pełnomocnika ochrony podlegają bezpośrednio kierownikowi jednostki organizacyjnej (dowódcy, szefowi, dyrektorowi, kierownikowi, komendantowi instytucji wojskowej lub jednostki).
7. W Ministerstwie Obrony Narodowej, dowództwach rodzajów Sił Zbrojnych, okręgów wojskowych, korpusów, dywizji, brygad (równorzędnych), w Komendzie Głównej Żandarmerii Wojskowej oraz w Dowództwie Operacyjnym i Dowództwie Garnizonu Warszawa powołuje się zastępcę pełnomocnika ochrony.
8. W jednostkach organizacyjnych, nie wymienionych w pkt 7, kierownik tej jednostki może powołać zastępcę pełnomocnika ochrony.
9. Stanowisko zastępcy pełnomocnika ochrony może być stanowiskiem nieetatowym.
10. Zastępca pełnomocnika ochrony realizuje funkcję pełnomocnika ochrony podczas jego czasowej nieobecności, na podstawie decyzji (rozkazu) kierownika (dowódcy) jednostki organizacyjnej, o której mowa w pkt 1 i 2.
11. Kierownik jednostki organizacyjnej, o której mowa w pkt 1 i 2, może, uwzględniając potrzeby tej jednostki organizacyjnej, powierzyć pełnomocnikowi ochrony wykonywanie innych zadań, nie związanych bezpośrednio z ochroną informacji niejawnych, o ile ich realizacja nie naruszy prawidłowego wykonywania zadań, określonych w art. 18 ust. 4 ustawy.
12. Pełnomocnikiem ochrony i jego zastępcą nie może być kierownik kancelarii tajnej, kancelarii tajnej zagranicznej oraz innej komórki organizacyjnej odpowiedzialnej za rejestrowanie, przechowywanie, obieg i udostępnianie materiałów niejawnych, a także osoba będąca pracownikiem tej komórki wewnętrznej.
13. Osobę lub zespół osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie oraz za przestrzeganie zasad i wymagań bezpieczeństwa systemów i sieci teleinformatycznych, w których są wytwarzane, przetwarzane, przechowywane lub przekazywane informacje niejawne w ramach danej jednostki organizacyjnej, o której mowa w pkt 1 i 2, zwane dalej „administratorem systemu", wyznacza kierownik (dowódca) tej jednostki organizacyjnej. Wzór decyzji (rozkazu) w sprawie wyznaczenia administratora systemu określa załącznik do decyzji.
14. Administratora systemu, w którym są wytwarzane, przetwarzane, przechowywane lub przekazywane informacje niejawne, obejmującego swoim zasięgiem komórkę organizacyjną Ministerstwa Obrony Narodowej, wyznacza kierownik tej komórki, natomiast administratora systemu obejmującego swoim zasięgiem co najmniej dwie komórki organizacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej, wyznacza Dyrektor Generalny Ministerstwa Obrony Narodowej, na wspólny wniosek kierowników tych komórek organizacyjnych.
15. Administratora systemu, w którym są wytwarzane, przetwarzane, przechowywane lub przekazywane informacje niejawne, obejmującego swoim zasięgiem jednostki organizacyjne podległe dowódcom rodzajów Sił Zbrojnych, wyznaczają ci dowódcy na wniosek osoby odpowiedzialnej za organizację i funkcjonowanie systemu, zwanego dalej „organizatorem systemu".
16. Administratora systemu, w którym są wytwarzane, przetwarzane, przechowywane lub przekazywane informacje niejawne, wykraczającego swoim zasięgiem poza Ministerstwo Obrony Narodowej lub rodzaj Sił Zbrojnych, wyznacza Minister Obrony Narodowej na wniosek organizatora systemu.
17. O wyznaczeniu osoby na stanowisko lub do pełnienia funkcji (wykonywania zadań) administratora systemu, o których mowa w pkt 14 i 15, informuje się właściwego pełnomocnika ochrony.
18. Administratorem systemu nie może być pracownik pionu ochrony, z zastrzeżeniem pkt 19.
19. Przepis pkt 18 nie dotyczy systemów i sieci teleinformatycznych eksploatowanych w pionach ochrony jednostek organizacyjnych, o których mowa w pkt 1 i 2.
20. Żołnierzom zawodowym wyznaczonym do pełnienia funkcji administratora systemu, za realizację powierzonych im czynności może być wypłacane dodatkowe wynagrodzenie na zasadach i w trybie określonych w przepisach o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, a pracownikom wyznaczonym do pełnienia tej funkcji - na zasadach określonych w przepisach o wynagrodzeniu pracowników.
21. Kierownik jednostki organizacyjnej, w której są wytwarzane, przetwarzane, przechowywane lub przekazywane informacje niejawne w systemach lub sieciach teleinformatycznych, na wniosek pełnomocnika ochrony, wyznacza pracownika lub pracowników pionu ochrony do pełnienia funkcji inspektora lub inspektorów bezpieczeństwa teleinformatycznego, zwanego dalej „inspektorem bezpieczeństwa teleinformatycznego", odpowiedzialnych za bieżącą kontrolę zgodności funkcjonowania tej sieci i systemu teleinformatycznego ze szczególnymi wymaganiami bezpieczeństwa oraz przestrzegania procedur bezpiecznej eksploatacji.
22. Inspektorów bezpieczeństwa teleinformatycznego w Ministerstwie Obrony Narodowej wyznacza Dyrektor Generalny Ministerstwa Obrony Narodowej na wniosek Pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej do Spraw Ochrony Informacji Niejawnych, spośród żołnierzy zawodowych i pracowników Biura Ochrony Informacji Niejawnych.
23. Inspektora bezpieczeństwa teleinformatycznego, koordynującego bieżącą działalność kontrolną w zakresie zgodności funkcjonowania systemów lub sieci teleinformatycznych ze szczególnymi wymaganiami bezpieczeństwa oraz przestrzegania procedur bezpiecznej eksploatacji, obejmujących swoim zasięgiem jednostki organizacyjne podległe dowódcy rodzaju Sił Zbrojnych, wyznacza ten dowódca, na wniosek pełnomocnika ochrony dowódcy rodzaju Sił Zbrojnych, spośród żołnierzy zawodowych i pracowników pionu ochrony.
24. Inspektora bezpieczeństwa teleinformatycznego, koordynującego bieżącą działalność kontrolną w zakresie zgodności funkcjonowania systemów lub sieci teleinformatycznych ze szczególnymi wymaganiami bezpieczeństwa oraz przestrzeganiem procedur bezpiecznej eksploatacji, obejmujących swoim zasięgiem jednostki organizacyjne, o których mowa w pkt 1 i 2, z zastrzeżeniem pkt 22 i 23, wyznacza Minister Obrony Narodowej na wniosek Pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej do Spraw Ochrony Informacji Niejawnych, spośród żołnierzy zawodowych i pracowników Biura Ochrony Informacji Niejawnych.
25. W przypadkach uzasadnionych względami etatowymi, funkcję inspektora bezpieczeństwa teleinformatycznego może pełnić pełnomocnik ochrony.
26. Żołnierzom zawodowym wyznaczonym do pełnienia funkcji inspektora bezpieczeństwa teleinformatycznego za realizację powierzonych im czynności może być wypłacane dodatkowe wynagrodzenie na zasadach i w trybie określonych w przepisach o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, a pracownikom wyznaczonym do pełnienia tej funkcji - na zasadach określonych w przepisach o wynagrodzeniu pracowników.
27. Traci moc decyzja Nr 30/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 marca 2000 r. w sprawie powołania pełnomocników do spraw ochrony informacji niejawnych, administratorów systemów i sieci teleinformatycznych oraz utworzenia pionów ochrony w jednostkach organizacyjnych resortu Obrony Narodowej (Dz. Rozk. MON poz. 75, Dz. Urz. MON z 2001 r. Nr 6, poz. 57 i z 2003 r. Nr 19, poz. 205).
28. Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Obrony Narodowej: R. Sikorski
Załącznik do decyzji Nr 20/MON Ministra Obrony Narodowej
z dnia 31 stycznia 2006 r. (poz. 15)
- Data ogłoszenia: 2006-02-22
- Data wejścia w życie: 2006-03-09
- Data obowiązywania: 2006-03-09
- Dokument traci ważność: 2008-04-26
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA