REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2001 nr 22 poz. 193

Gen. Zarz. Dow. i Łączności

DECYZJA Nr 316/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 28 grudnia 2001 r.

w sprawie przeprowadzenia narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań w 2002 roku w resorcie Obrony Narodowej

Tekst pierwotny

W celu wykonania przepisów ustawy z dnia 2 grudnia 1999 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2002 roku (Dz. U. z 2000 r. Nr 1, poz. 1 i Nr 93, poz. 1026), ustalam:

1. Dyrektorzy (szefowie) komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz dowódcy (szefowie, komendanci, dyrektorzy, kierownicy) jednostek organizacyjnych podporządkowanych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych:

1) zorganizują przygotowania i wykonają zadania wynikające z przeprowadzenia narodowego spisu powszechnego, według zasad określonych w wytycznych, stanowiących załącznik do decyzji;

2) spowodują szczegółowe zapoznanie podległych żołnierzy i pracowników wojska z zasadami określonymi w wytycznych, o których mowa w ppkt 1.

2. Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Obrony Narodowej: J. Szmajdziński

Załącznik 1. [WYTYCZNE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ]

Załącznik do decyzji Nr 316/MON Ministra Obrony Narodowej
z dnia 28 grudnia 2001 r. (poz. 193)

WYTYCZNE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

w sprawie szczegółowych zasad i sposobu przeprowadzenia narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań w 2002 roku w obiektach i na terenach zamkniętych resortu Obrony Narodowej.

Rozdział I

Postanowienia ogólne

1. W dniach od 21 maja 2002 r. do 8 czerwca 2002 r. w obiektach i na terenach zamkniętych należących do jednostek organizacyjnych podporządkowanych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych, zwanych dalej „jednostkami organizacyjnymi", przeznaczonych na zakwaterowanie zbiorowe oraz w stosunku do osób pełniących służbę lub zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych, mieszkających poza obiektami zamkniętymi zostanie przeprowadzony - według stanu w dniu 20 maja 2002 r. o godzinie 24.00 - narodowy spis powszechny ludności i mieszkań, zwany dalej „spisem".

2. Spisem zostaną objęte:

1) osoby stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach, obiektach i pomieszczeniach, o których mowa w ppkt 2;

2) mieszkania i budynki, w których znajdują się mieszkania oraz zamieszkane obiekty zbiorowego zakwaterowania (internaty, domy studenckie, hotele) oraz inne zamieszkane pomieszczenia nie będące mieszkaniami (np. strychy, pralnie, suszarnie).

3. Spisowi nie podlegają pomieszczenia koszarowe oraz pomieszczenia zajmowane na potrzeby sztabowe, biurowe, szkoleniowe i produkcyjne jednostek organizacyjnych.

4. Dla potrzeb spisowych, teren całego kraju jest podzielony na obwody spisowe (obejmujące przeciętnie 65 mieszkań i około 250 osób).

5. Spis przeprowadzą rachmistrze spisowi powołani przez dyrektora urzędu statystycznego, na wniosek gminnego komisarza spisowego, W obiektach i na terenach zamkniętych spis przeprowadzą rachmistrze spisowi, zwani dalej „rachmistrzami specjalnymi", powołani przez dyrektora urzędu statystycznego na wniosek właściwego dowódcy (szefa, komendanta, dyrektora, kierownika) jednostki organizacyjnej.

6. Rachmistrzami specjalnymi mogą być osoby, których predyspozycje osobiste gwarantują należyte wykonanie zadań, odpowiadające wymogom ustawowym w stosunku do rachmistrzów spisowych (osoba pełnoletnia z wykształceniem co najmniej średnim i godna zaufania).

7. Listy kandydatów na rachmistrzów specjalnych sporządzają dowódcy (szefowie, komendanci, dyrektorzy, kierownicy) jednostek organizacyjnych - po nawiązaniu z nimi kontaktu w tej sprawie przez gminnych komisarzy spisowych - i przekazują je do gminnych biur spisowych w uzgodnionym terminie; lista zawiera nazwisko i imię kandydata, jego adres zamieszkania, datę urodzenia i wykształcenie.

8. Rachmistrze specjalni podlegają przeszkoleniu spisowemu oraz sprawdzeniu wiadomości z tego szkolenia, organizowanym przez terenowe organy spisowe. Wszelkie materiały (instrukcje, formularze spisowe itp.) potrzebne do szkolenia i przeprowadzenia spisu dostarczą rachmistrzom specjalnym właściwe terenowe organy spisowe. Osoba powołana na rachmistrza specjalnego otrzymuje identyfikator upoważniający do wykonania czynności spisowych.

9. Rachmistrz specjalny przeprowadza spis w całym obwodzie, zarówno w obiektach zamkniętych, jak i w pozostałych mieszkaniach i pomieszczeniach znajdujących się na terenie danego obwodu.

10. Dowódcy (szefowie, komendanci, dyrektorzy, kierownicy) jednostek organizacyjnych zwolnią rachmistrzów specjalnych od zajęć służbowych na czas szkolenia, przeprowadzenia spisu i sporządzania zestawień zbiorczych.

11. Rachmistrze specjalni wypełnione formularze, bezpośrednio po spisaniu, przekażą do gminnych biur spisowych.

12. Rachmistrzom specjalnym za wykonane czynności spisowe przysługuje wynagrodzenie według zasad określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 15 marca 2000 r. w sprawie kryteriów obliczania wynagrodzenia za wykonanie czynności związanych ze spisem oraz wysokości i zasad przyznawania dodatków spisowych i nagród (Dz. U. Nr 22, poz. 276).

Rozdział 2

Szczegółowe zasady spisywania żołnierzy w czynnej służbie wojskowej oraz pracowników wojska na formularzu spisowym „A".

13. Żołnierze odbywający zasadniczą służbę wojskową, nadterminową zasadniczą służbę wojskową, przeszkolenie wojskowe oraz ćwiczenia wojskowe będą spisywani w domach rodzinnych, z tym, że w części 1 formularza „A" „Ludność, gospodarstwa domowe, rodziny" i w części II „Aktywność ekonomiczna ludności" na niżej wymienione pytania należy podać następujące odpowiedzi:

1) żołnierze odbywający zasadniczą (nadterminową) służbę wojskową:

a) pytanie 4 (miejsce stałego zamieszkania lub czasowego pobytu) odpowiedź 2 („mieszka stale, nieobecny, przebywa w kraju"),

b) pytanie 5 (czas nieobecności) - odpowiedź 1, 2, 3 lub 4 (w zależności od faktycznego okresu nieobecności w domu do momentu spisu),

c) pytanie 6 (przyczyna nieobecności) - odpowiedź 7 („wojsko"),

d) pytanie 19 (dot. pracy) - odpowiedź 1 („tak"),

e) pytanie 20 (status zatrudnienia) - odpowiedź 1 („pracownik najemny, pełnozatrudniony"),

f) pytanie 21 (zawód) - odpowiedź „zasadnicza służba wojskowa",

g) pytanie 22 (rodzaj działalności w miejscu pracy) - odpowiedź „obrona narodowa",

h) pytanie 30 (źródło utrzymania) - odpowiedź zgodna z sytuacją osoby spisywanej przed powołaniem do służby wojskowej;

2) absolwenci szkół wyższych odbywający przeszkolenie wojskowe oraz żołnierze rezerwy odbywający ćwiczenia wojskowe:

a) pytania 4 i 6 - odpowiedź jak w pkt 1 lit. a) oraz c),

b) pytanie 5 - odpowiedź 1 („do 2 miesięcy włącznie"),

c) pytania 19-22 oraz 30 - odpowiedź zgodna z sytuacją osoby spisywanej przed powołaniem do służby wojskowej.

14. Słuchacze, (uczniowie) akademii i szkół wojskowych będą spisywani na ogólnych zasadach dotyczących osób uczących się i zakwaterowanych w internatach (bursach, akademikach, z tym, że na niżej wymienione pytania w części I i II formularza „A" należy podać następujące odpowiedzi:

1) w ich domach rodzinnych:

a) pytanie 4 (miejsce stałego zamieszkania lub czasowego pobytu) - odpowiedź 2 („mieszka stale, nieobecny, przebywa w kraju"),

b) pytanie 5 (czas nieobecności) - w odpowiedzi podać okres nieobecności od początku roku szkolnego do momentu spisu,

c) pytanie 6 (przyczyna nieobecności) - odpowiedź 1 („nauka");

2) w internatach (hotelach):

a) pytanie 4 (miejsce stałego zamieszkania lub czasowego pobytu) - odpowiedź 4 („przebywa czasowo, przybył z terenu kraju"),

b) pytanie 5 (czas przebywania) - w odpowiedzi podać okres przebywania od początku roku szkolnego do momentu spisu,

c) pytanie 6 (przyczyna przebywania) - odpowiedź 1 („nauka").

15. Przed spisem przełożeni pouczą żołnierzy, o których mowa w pkt 13 i 14, o potrzebie przekazania rodzinom, żeby podały rachmistrzowi dane na ich temat, niezbędne do wypełnienia formularzy spisowych, z uwzględnieniem zasad wypełniania formularza „A”, określonych w niniejszych wytycznych.

16. Żołnierze zawodowi, żołnierze odbywający służbę okresową i pracownicy wojska będą spisywani w domach rodzinnych:

1) przez rachmistrzów specjalnych, jeśli mieszkają na terenie obiektów zamkniętych;

2) przez rachmistrzów spisowych, jeżeli mieszkają w budynkach poza terenami i obiektami zamkniętymi.

17. Żołnierze zawodowi (służby okresowej) i pracownicy wojska, z zastrzeżeniem pkt 19, na pytanie w części I i II formularza „A" podawać będą następujące odpowiedzi:

1) żołnierze zawodowi:

a) pytanie 19 (praca w badanym tygodniu) - odpowiedź 1 lub 2,

b) pytanie 20 (status zatrudnienia) - odpowiedź 1 („pracownik najemny, pełnozatrudniony"),

c) pytanie 21 (zawód) odpowiedź „żołnierz zawodowy",

d) pytanie 22 (rodzaj działalności instytucji) - odpowiedź „obrona narodowa" ;

2) pracownicy wojska: na pytanie 22 (rodzaj działalności instytucji) - odpowiedź „obrona narodowa".

18. W przypadku nieobecności osoby spisywanej, o której mowa w pkt 17, trwającej powyżej 2 miesięcy, spowodowanej przyczynami służbowymi (manewry, ćwiczenia, pobyt za granicą, kontyngent wojskowy) należy na pytanie w I części formularza „A" udzielić następujących odpowiedzi:

1) żołnierze zawodowi (służby okresowej),

a) pytanie 4 (miejsce stałego zamieszkania lub czasowego pobytu) - odpowiedź 2 („mieszka stale, nieobecny, przebywa w kraju"),

b) pytanie 5 (czas nieobecności) - w odpowiedzi podać okres nieobecności do momentu spisu,

c) pytanie 6 (przyczyna nieobecności) - odpowiedź 7 („wojsko");

2) pracownicy wojska: jak w pkt 1 lit. a) - c).

19. Odpowiedzi na pozostałe pytania formularza „A" oraz formularzy: „M" „Migracje ludności", „D" „Dzietność kobiet" oraz „R1" i „R2" „Spis rolny", należy udzielać zgodnie z ogólnymi zasadami.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2001-12-31
  • Data wejścia w życie: 2002-01-15
  • Data obowiązywania: 2002-01-15
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA