REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2001 nr 17 poz. 148
Dep. Społ. - Wychowawczy
POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY POMIĘDZY ZWIĄZKIEM WIĘŹNIÓW POLITYCZNYCH OKRESU STALINOWSKIEGO A MINISTREM OBRONY NARODOWEJ
zawarte w dniu 17 maja 2001 r.
Niniejszym Porozumieniem Minister Obrony Narodowej oraz Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego reprezentowany przez Prezesa Zarządu Głównego potwierdzają wolę współpracy w upowszechnianiu patriotycznych tradycji walk narodu polskiego o wolność i niepodległość Ojczyzny.
W celu realizacji wspólnych zamierzeń Strony postanawiają:
§ 1. Komórki organizacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej i jednostki organizacyjne podporządkowane Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowane, zwane dalej resortem Obrony Narodowej oraz Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, zwany dalej Związkiem, postanawiają współpracować w celu:
1) ochrony czci, godności i honoru żołnierza polskiego;
2) uczestnictwa Związku w patriotyczno-obronnym wychowaniu młodego pokolenia Polaków;
3) upowszechniania tradycji i historii oręża polskiego oraz zmagań uczestników II konspiracji tj. w latach 1944-1956 w walce o odzyskanie suwerenności Polski;
4) kształtowania patriotycznych i proobronnych postaw młodzieży;
5) poznawania i dokumentowania biografii żołnierzy polskich i członków Związku zasłużonych dla sprawy walki o niepodległość narodu polskiego, umacniania wzajemnej więzi oraz solidarności wojska ze społeczeństwem.
§ 2. Związek zobowiązuje się do:
1) pielęgnowania tradycji oręża polskiego;
2) utrzymywania więzi z żołnierzami jednostek Wojska Polskiego;
3) podejmowania inicjatyw integrujących środowiska kombatanckie, skupiające byłych żołnierzy Wojska Polskiego;
5) wspierania inicjatyw legislacyjnych resortu Obrony Narodowej, o ile nie naruszają one celów statutowych Związku i nie godzą w prawa jego członków;
6) zapewnienia stałej troski o groby, kwatery wojskowe i cmentarze wojenne, pomniki oraz miejsca pamięci związane z dziejami Wojska Polskiego;
7) wspierania muzeów i sal tradycji oręża polskiego przez zbieranie oraz przekazywanie pamiątek i eksponatów;
8) wspierania Centralnego Archiwum Wojskowego oraz Centralnej Biblioteki Wojskowej poprzez zbieranie i przekazywanie relacji, dokumentów i wydawnictw związanych z dziejami Związku i walką członków o niepodległy byt Państwa Polskiego w okresie stalinowskim.
§ 3. Resort Obrony Narodowej udzieli Związkowi - w miarę możliwości - pomocy w realizacji celów statutowych służących obronności Państwa Polskiego poprzez:
1) obejmowanie przez instytucje i jednostki wojskowe patronatów nad jednostkami organizacyjnymi Związku;
2) udzielanie pomocy przy organizowaniu i realizacji zadań statutowych o charakterze patriotycznym i wychowawczym;
3) umożliwianie żołnierzom służby czynnej udziału w organizowanych przez Związek uroczystościach;
4) doraźne udostępnianie, w zależności od posiadanych możliwości, pomieszczeń, terenu, sprzętu i materiałów według następujących zasad:
a) mienie udostępnione bezpłatnie może być wykorzystane wyłącznie do realizacji zadań statutowych Związku,
b) ewentualne wydatki niezbędne do funkcjonowania udostępnionego mienia ponosi Związek z własnych środków albo refunduje jednostce poniesione koszty,
c) wszelkie zawinione straty zaistniałe w mieniu udostępnionym Związkowi pokrywa on z własnych środków;
5) zapewnienie na zasadach określonych w odrębnych przepisach, zgodnie z ceremoniałem wojskowym, asysty honorowej podczas pogrzebów członków Związku.
§ 4. Żołnierze zawodowi mogą uczestniczyć w działalności Związku na zasadach określonych w przepisach o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.
§ 5. Resort Obrony Narodowej nie ponosi wobec Związku odpowiedzialności cywilnej, odszkodowawczej i innej za zdarzenia, które wystąpią podczas lub w związku z wykonywaniem niniejszego Porozumienia.
§ 6. W sprawach nie uregulowanych w Porozumieniu stosuje się odpowiednio przepisy decyzji Nr70/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 1 sierpnia 1994 r. w sprawie zasad i trybu współpracy jednostek organizacyjnych resortu Obrony Narodowej ze stowarzyszeniami prowadzącymi działalność bezpośrednio związaną z obronnością Państwa (Dz. Rozk. MON poz. 72); wytycznych Sekretarza Stanu - I Zastępcy Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 kwietnia 1995 r. w sprawie trybu realizacji przez jednostki organizacyjne resortu Obrony Narodowej porozumień (umów) o współpracy ze stowarzyszeniami, prowadzącymi działalność bezpośrednio związaną z obronnością Państwa (Dz. Rozk. MON poz. 50).
§ 7. Porozumienie nie powoduje skutków finansowych dla resortu Obrony Narodowej.
§ 8. Porozumienie zostaje zawarte na czas nieokreślony z możliwością jego rozwiązania przez każdą ze Stron za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia, ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego lub w trybie natychmiastowym bez wypowiedzenia - w przypadku naruszenia przez Związek postanowień pkt 1 decyzji, o której mowa w § 6.
§ 9. Wszelkie zmiany i uzupełnienia Porozumienia wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
§ 10. Wszelkie spory mogące wynikać pomiędzy Stronami w związku z realizacją Porozumienia Strony będą się starały rozstrzygać polubownie.
§ 11. Porozumienie zostaje sporządzone w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze Stron.
§ 12. Porozumienie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia podpisania.
Minister Obrony Narodowej: B. KOMOROWSKI
Prezes Zarządu Głównego Związku Więźniów
Politycznych Okresu Stalinowskiego: J. GOCŁOWSKI
- Data ogłoszenia: 2001-10-22
- Data wejścia w życie: 2001-11-06
- Data obowiązywania: 2001-11-06
- Z mocą od: 2001-05-17
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA