REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2001 nr 1 poz. 9
WSI
DECYZJA Nr 16/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 25 stycznia 2001 r.
w sprawie szkolenia w zakresie ochrony informacji niejawnych.
Na podstawie § 2 pkt 6 i 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz.U. Nr 94, poz. 426) oraz w związku z art. 18 ust. 4 pkt 7, art. 22 i art. 54 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych ( Dz.U. Nr 11, poz. 95 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136 i Nr 39, poz. 462), w celu realizacji zamierzeń związanych ze szkoleniem w zakresie ochrony informacji niejawnych ustala się, co następuje:
§ 1. Decyzja określa szczegółowe zasady organizacji i prowadzenia szkolenia w zakresie ochrony informacji niejawnych w resorcie Obrony Narodowej.
§ 2. W zakresie ochrony informacji niejawnych w resorcie Obrony Narodowej prowadzi się następujące rodzaje szkolenia:
1) podstawowe;
2) uzupełniające;
3) specjalistyczne.
3.1. Szkoleniem podstawowym obejmuje się osoby, po uzyskaniu przez nie po raz pierwszy poświadczenia bezpieczeństwa o danej klauzuli tajności, przed dopuszczeniem do pracy lub pełnienia służby na stanowisku, z którym może łączyć się dostęp do informacji niejawnych.
2. W uzasadnionych przypadkach szkoleniem podstawowym mogą być objęte osoby przed wydaniem poświadczenia bezpieczeństwa.
3. Celem szkolenia podstawowego jest zapoznanie osób, o których mowa w ust. 1, z:
1) zasadami i sposobami ochrony informacji niejawnych w zakresie niezbędnym do wykonywania obowiązków służbowych na zajmowanym stanowisku;
2) zagrożeniami dla jednostki organizacyjnej ze strony obcych służb specjalnych, organizacji terrorystycznych i grup przestępczych, a także sposobami ich działania;
3) trybem postępowania w sytuacjach zagrożenia dla informacji niejawnych lub ich ujawnienia;
4) klasyfikowaniem informacji niejawnych oraz stosowaniem właściwych klauzul tajności, a także procedurami ich zmiany i znoszenia;
5) odpowiedzialnością karną, dyscyplinarną i służbową za naruszenie przepisów o ochronie informacji niejawnych.
4. Szkolenie podstawowe organizuje pełnomocnik do spraw ochrony informacji niejawnych, zgodnie z programem szkolenia zatwierdzonym przez kierownika jednostki organizacyjnej.
5. Pełnomocnik do spraw ochrony informacji niejawnych potwierdza odbycie szkolenia podstawowego wydaniem zaświadczenia, według wzoru określonego w załączniku do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 23 lutego 1999 r. w sprawie wzoru zaświadczenia stwierdzającego odbycie przeszkolenia w zakresie informacji niejawnych (Dz. U. Nr 18, poz. 166).
6. Dodatkowo, w przypadku zmiany zakresu obowiązków służbowych, osoba może być objęta szkoleniem z zakresu określonego w ust. 3 pkt 1 i 4.
§ 4. 1. Dla osiągnięcia celu szkoleniowego, o którym mowa w § 3 ust. 3 pkt 4:
1) osoby zajmujące kierownicze stanowiska Ministerstwa Obrony Narodowej oraz kierownicy komórek organizacyjnych bezpośrednio podległych Ministrowi Obrony Narodowej, opracowują wykazy typowych materiałów niejawnych wytwarzanych w podległych komórkach (jednostkach) organizacyjnych, które powinny być oznaczone odpowiednio klauzulami tajności „ściśle tajne", „tajne" lub „poufne"
2) Pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej do Spraw Ochrony Informacji Niejawnych przygotuje, w porozumieniu z osobami, o których mowa w pkt 1, zbiorczy wykaz typowych materiałów niejawnych, które mogą być wytwarzane w komórkach organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej;
3) dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych oraz Dowódca Garnizonu Warszawa, a także kierownicy jednostek organizacyjnych bezpośrednio podległych Ministrowi Obrony Narodowej, przygotują wykazy typowych materiałów niejawnych, wytwarzane we wszystkich podległych, podporządkowanych lub nadzorowanych jednostkach organizacyjnych, które powinny być oznaczone odpowiednio klauzulami tajności „ściśle tajne", „tajne" lub „poufne".
2. Wykazy, o których mowa w ust. 1 pkt 1, oraz ich zmiany poddaje się ocenie Szefa Wojskowych Służb Informacyjnych.
§ 5. 1. Szkoleniem uzupełniającym obejmuje się wszystkie osoby, które posiadają poświadczenie bezpieczeństwa.
2. Celem szkolenia uzupełniającego jest podtrzymanie i doskonalenie wiedzy u osób, o których mowa w ust. 1, uzyskanej podczas szkolenia podstawowego w zakresie ochrony informacji niejawnych.
3. Szkolenie uzupełniające organizuje pełnomocnik do spraw ochrony informacji niejawnych raz w roku lub częściej oraz w przypadku zmiany przepisów o ochronie informacji niejawnych.
4. Szkolenie uzupełniające prowadzi się na poi stawie programu zatwierdzonego przez kierownika jednostki organizacyjnej.
§ 6. Pełnomocnik do spraw ochrony informacji niejawnych odpowiada za:
1) opracowywanie szczegółowych programów szkolenia, uwzględniających zakres dostępu do informacji niejawnych osób szkolonych i specyfiki jednostki organizacyjnej;
2) wydanie zaświadczenia o ukończeniu szkolenia;
3) prowadzenie dokumentacji szkoleniowej, a w szczególności:
a) szczegółowych programów szkolenia,
b) dzienników lekcyjnych,
c) wyników sprawdzianów z opanowanej wiedzy,
d) rejestru wydanych zaświadczeń.
§ 7. 1. Szkoleniem specjalistycznym obejmuje się osoby przewidziane do objęcia stanowiska lub pełnienia funkcji:
1) pełnomocnika do spraw ochrony informacji niejawnych;
2) kierownika i zastępcy kierownika kancelarii tajnej on zagranicznej;
3) kancelisty kancelarii tajnej;
4) administratora systemów i sieci teleinformatycznych
5) pracownika pionu ochrony odpowiedzialnego za bieżącą kontrolę zgodności funkcjonowania systemów i sieci teleinformatycznych ze szczególnymi wymaganiami bezpieczeństwa;
6) osoby odpowiedzialnej za nadzór, kontrolę, szkol nie i doradztwo w zakresie bezpieczeństwa przemysłowego.
2. Celem szkolenia specjalistycznego jest przygotowanie osób, o których mowa w ust. 1, do wykonywania obowiązków służbowych.
3. Programy szkoleń specjalistycznych opracowuje Szef Wojskowych Służb Informacyjnych.
4. Potrzeby w zakresie szkolenia osób, o których mowa w ust. 1, zgłaszają drogą służbową do dnia v marca na następny rok do Dyrektora Departamentu Kadr
1) osoby uprawnione do wyznaczania na stanowiska osób, o których mowa w ust. 1;
2) Pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej do Spraw Ochrony Informacji Niejawnych - w stosunku < osób zatrudnionych (pełniących służbę) w Ministerstwie Obrony Narodowej.
5. Dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego na podstawie potrzeb zgłoszonych przez Dyrektora Departamentu Kadr i w porozumieniu z Szefem Wojskowych Służb Informacyjnych oraz dowódca rodzajów Sił Zbrojnych wyznaczy ośrodki realizują szkolenie specjalistyczne z tym, że szkolenie osób, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 4 - 6, prowadzą w ty ośrodkach żołnierze lub pracownicy Wojskowych Stu Informacyjnych.
6. Wydatki na szkolenie specjalistyczne planują i realizują właściwi dysponenci, na których zaopatrzeniu pozostają osoby objęte szkoleniem.
7. Szkoleniem specjalistycznym w ośrodkach, o których mowa w ust. 5, mogą być objęte odpłatnie osoby zatrudnione u przedsiębiorcy, w jednostce naukowej lub badawczo - rozwojowej starającej się o zawarcie umowy lub wykonującej umowę na rzecz resortu Obrony Narodowej, z wykonaniem której łączy się dostęp do informacji niejawnych.
8. Ukończenie szkolenia specjalistycznego dokumentuje się zaświadczeniem.
§ 8. 1. W sprawie uzyskiwania klas kwalifikacyjnych przez personel kancelarii tajnych mają zastosowanie warunki określone w decyzji Nr 29/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 2 marca 1 995 roku w sprawie uzyskiwania klas kwalifikacyjnych przez specjalistów wojskowych i instruktorów spadochronowych w Siłach Zbrojnych (Dz. Rozk. MON poz. 24 oraz z 1 997 r. poz. 84).
2. Uzyskiwanie oraz potwierdzanie klas kwalifikacyjnych przez personel kancelarii tajnych organizują:
1) Pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej do Spraw Ochrony Informacji Niejawnych - w stosunku do żołnierzy pełniących służbę w Ministerstwie Obrony Narodowej;
2) pełnomocnicy do spraw ochrony informacji niejawnych dowódców rodzajów Sił Zbrojnych, okręgów wojskowych, Korpusu Powietrzno-Zmechanizowanego, Inspektoratu Wojskowych Służb Informacyjnych, Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej i Dowódcy Garnizonu Warszawa - w stosunku do podległych, podporządkowanych i nadzorowanych komórek (jednostek) organizacyjnych.
§ 9. Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia.
Minister Obrony Narodowej: B. KOMOROWSKI
- Data ogłoszenia: 2001-02-15
- Data wejścia w życie: 2001-03-02
- Data obowiązywania: 2001-03-02
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA