REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2001 nr 1 poz. 5

Dep. Budżetowy

DECYZJA Nr 5/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 11 stycznia 2001 r.

w sprawie wydatków o charakterze okolicznościowym.

Tekst pierwotny

W związku z § 1 pkt 13 lit. d) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426), w celu określenia zasad gospodarowania środkami na wydatki o charakterze okolicznościowym w wojskowych jednostkach budżetowych i polskich kontyngentach wojskowych w misjach specjalnych Organizacji Narodów Zjednoczonych, ustala się, co następuje:

1. Wydatkami o charakterze okolicznościowym w rozumieniu przepisów decyzji są wydatki dokonywane na:

1) reprezentację w ramach kontaktów służbowych Ministra Obrony Narodowej, osób zajmujących kierownicze stanowiska Ministerstwa Obrony Narodowej, Dyrektora Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej oraz dowódców (szefów, dyrektorów, komendantów) jednostek organizacyjnych resortu Obrony Narodowej (komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej);

2) reprezentację i kontakty służbowe żołnierzy zawodowych pełniących służbę poza granicami państwa;

a) w składzie polskich kontyngentów wojskowych wydzielonych z Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do misji specjalnych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych oraz w kwaterach głównych, dowództwach i sztabach tych misji,

b) w polskich przedstawicielstwach wojskowych przy organizacjach międzynarodowych i międzynarodowych strukturach wojskowych,

c) na stanowiskach służbowych bezpośrednio w strukturach organizacji międzynarodowych i międzynarodowych strukturach wojskowych;

3) organizację spotkań towarzyskich z nowo promowanymi oficerami i chorążymi oraz oficerami - absolwentami studiów stacjonarnych Akademii Obrony Narodowej.

2. Do wydatków o charakterze okolicznościowym, nie zalicza się wydatków związanych z:

1) organizacją Dnia Wojska Polskiego albo Święta Polskiego Kontyngentu Wojskowego, które należy realizować na podstawie kosztorysów w ramach odrębnych środków budżetowych zaplanowanych na ten cel;

2) reprezentacją osobistą, jak np.: zakupów kwiatów z okazji imienin, urodzin lub innych świąt i wydarzeń o charakterze rodzinnym, datków w kościołach i innych miejscach kultu religijnego, udział w okolicznościowych loteriach, akcjach charytatywnych wypożyczania fraków, żakietów i smokingów itp.

3. Na jednego uczestnika odpraw (narad, konferencji, gier decyzyjnych) o charakterze rozliczeniowo-zadaniowym i zakresie wykraczającym poza jedną jednostkę organizacyjną resortu OHN (komórkę organizacyjną MON), organizowanych przez osoby, o których mowa w pkt 1 ppkt 1, przysługuje należność dodatkowa napojów.

4. Wykaz stanowisk służbowych, na których przysługują wydatki o charakterze okolicznościowym, o których mowa w pkt 1 ppkt 1, zwane dalej „wydatkami okolicznościowymi krajowymi" oraz należność dodatkowa napojów i ich wysokość określa corocznie odrębna decyzja Ministra Obrony Narodowej.

5. Limity wydatków dla poszczególnych jednostek organizacyjnych (komórek organizacyjnych MON) na realizację należności dodatkowej napojów określają właściwi dysponenci środków budżetowych realizujący te wydatki.

6. Wysokości wydatków okolicznościowych krajowych, o których mowa w pkt 4, stanowią górną, nieprzekraczalną kwotę wydatków w danym roku, Wydatki te należy rozliczać w okresach kwartalnych wykorzystując w danym kwartale czwartą część ogólnej kwoty. Środki limitu nie wykorzystane w danym kwartale przechodzą na następny kwartał z tym, że środki limitu nie wykorzystane do końca roku kalendarzowego wygasają z dniem 31 grudnia danego roku.

7. W ramach wydatków okolicznościowych krajowych można dokonywać wyłącznie zakupów: kawy, herbaty, ciastek, słodyczy, napojów bezalkoholowych, kwiatów, drobnych upominków itp.

8. Wydatki o charakterze okolicznościowym, o których mowa w pkt 1 ppkt 2, są realizowane w ramach rocznego limitu walutowego. Limit walutowy przydzielany jest w walucie kraju, w którym stacjonują żołnierze lub w USD. Równowartość limitu w USD ustala się według tabeli kursów walut Narodowego Banku Polskiego na pierwszy dzień roboczy danego roku. Środki limitu nie wykorzystane do końca roku kalendarzowego wygasają z dniem 31 grudnia danego roku.

9. Wykaz stanowisk i funkcji objętych limitem walutowym oraz jego wysokość określa corocznie odrębna decyzja Ministra Obrony Narodowej.

10. W ramach limitu walutowego mogą być dokonywane wydatki w szczególności na:

1) organizację odpraw, konferencji, seminariów, przyjęć i spotkań w sprawach służbowych z udziałem przedstawicieli armii państw wchodzących w skład misji specjalnej organizacji międzynarodowej lub sił wielonarodowych (organizacji międzynarodowej, międzynarodowej struktury wojskowej);

2) zakup kwiatów i wieńców składanych z okazji świąt narodowych i innych oficjalnych uroczystości;

3) zakup kwiatów oraz upominków okolicznościowych wręczanych (przesyłanych) przedstawicielom innych armii z okazji świąt narodowych oraz innym osobom z okazji spotkań o charakterze oficjalnym;

4) składki z tytułu uczestnictwa w konferencjach, seminariach i innych spotkaniach o podobnym charakterze;

5) składki z tytułu przynależności do stowarzyszeń, klubów i instytutów po przedstawieniu wniosku i uzyskaniu zgody dyrektora Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych;

11. Z wnioskami w przedmiocie zmiany wysokości limitu walutowego lub objęcia tym limitem stanowisk służbowych występuje się do Dyrektora Departamentu Budżetowego, po zasięgnięciu opinii Dyrektora Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych.

12. Limitu wydatków o charakterze okolicznościowym, o których mowa w pkt 1 ppkt 3, z zastrzeżeniem pkt 13, przydzielają do dyspozycji rektorów (komendantów) szkół wojskowych w wysokości 4-krotnej wartości pieniężnej zasadniczej normy wyżywienia żołnierskiej - 010 na jednego promowanego absolwenta, właściwi dysponenci środków budżetowych.

13. Wydatki o charakterze okolicznościowym, o których mowa w pkt 1 ppkt 3, w wysokości określonej w pkt 12, są pokrywane w akademiach wojskowych w ramach dotacji dla akademii.

14. Wydatki okolicznościowe realizują na podstawie przedłożonych dowodów księgowych uzasadniających poniesione wydatki, organy finansowe jednostek wojskowych prowadzących obsługę kasową osób uprawnionych do dysponowania środkami na te wydatki. Do dowodów księgowych wystawianych przez zakłady zbiorowego żywienia na terenie kraju, w tym kasyna, winna być załączona szczegółowa specyfikacja zamówienia zatwierdzona (podpisana) przez osoby, o których mowa w pkt 1 ppkt 1.

15. Właściwi dysponenci środków budżetowych realizujący wydatki o charakterze okolicznościowym ustalają szczegółowe zasady dokonywania zakupów i rozliczania tych wydatków dla jednostek organizacyjnych resortu ON (komórek organizacyjnych MON) pozostających na ich zaopatrzeniu finansowym.

16. Traci moc decyzja Nr 80/MON Ministra Obrony narodowej z dnia 14 maja 1999 r. w sprawie wydatków o charakterze okolicznościowym (Dz. Rozk. MON z 1999 r. poz. 59 i 75 oraz z 2000 r. poz. 9, 16, 29 i 72).

17. Decyzja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 2001 r.

Minister Obrony Narodowej: B. KOMOROWSKI

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2001-02-15
  • Data wejścia w życie: 2001-02-15
  • Data obowiązywania: 2001-02-15
  • Z mocą od: 2001-01-01

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA