REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2022 poz. 15
ZARZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI I NAUKI1)
z dnia 23 lutego 2022 r.
w sprawie powołania Zespołu doradczego do spraw mikrokwalifikacji w obszarze szkolnictwa wyższego
Na podstawie art. 341 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478, 619, 1630, 2141 i 2232) zarządza się, co następuje:
§ 1.
§ 2.
1) przewodniczący - Wojciech Murdzek;
2) zastępca przewodniczącego - Piotr Krasiński;
3) członkowie:
a) Jerzy Bielecki,
b) Lech Boguta,
c) Jakub Brdulak,
d) Ewa Chmielecka,
e) Danuta Czarnecka,
f) Dorota Kaczmarek,
g) Anna Maria Kola,
h) Andrzej Kraśniewski,
i) Jacek Lewicki,
j) Agnieszka Majcher-Teleon,
k) Joanna Maruszczak,
l) Michał Nowakowski,
m) Jarosław Olszewski,
n) Dorota Piotrowska,
o) Alicja Przyłuska-Fiszer,
p) Hanna Reczulska,
q) Wojciech Stęchły,
r) Andrzej Stępnikowski,
s) Jolanta Urbanik.
§ 3.
1) analiza koncepcji dotyczących mikrokwalifikacji wypracowywanych w ramach Unii Europejskiej lub innych organizacji międzynarodowych, w szczególności weryfikacja proponowanych definicji pojęć micro-credentials, alternative credentials i digital credentials;
2) opracowanie propozycji definicji mikrokwalifikacji adekwatnej do potrzeb polskiego systemu szkolnictwa wyższego i nauki;
3) przeprowadzenie konsultacji ze środowiskiem akademickim w zakresie:
a) problemów i potrzeb związanych z potwierdzaniem osiągnięć innych niż kwalifikacje, uzyskiwanych w podmiotach systemu szkolnictwa wyższego i nauki, w szczególności w zakresie formy i postaci wydawanych dokumentów potwierdzających te osiągnięcia,
b) problematyki mikrokwalifikacji, w szczególności w zakresie potrzeby wyodrębnienia kształcenia prowadzącego do uzyskania mikrokwalifikacji i stworzenia ram prawnych jego funkcjonowania w Polsce;
4) analiza występowania barier i różnic w zakresie uznawania dokumentów potwierdzających uzyskanie osiągnięć, o których mowa w pkt 3 lit. a, na tle postulatów środowiska międzynarodowego, w tym Komisji Europejskiej, dotyczących uznawania tych dokumentów;
5) opracowanie na potrzeby ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki rekomendacji dotyczącej potrzeby uregulowania spraw określonych w pkt 2-4, w szczególności zasadności wprowadzenia do polskiego systemu szkolnictwa wyższego i nauki mikrokwalifikacji i poświadczeń cyfrowych.
2. Zespół może współpracować z podmiotami działającymi w obszarach związanych z zakresem zadań, o których mowa w ust. 1, w szczególności z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej i Instytutem Badań Edukacyjnych.
§ 4.
1) zwołuje i prowadzi posiedzenia zespołu oraz ustala projekt porządku obrad;
2) przydziela zadania członkom zespołu;
3) zaprasza na posiedzenia zespołu osoby, których kwalifikacje, wiedza lub doświadczenie mogą być przydatne w pracach zespołu.
2. W przypadku nieobecności przewodniczącego zadania, o których mowa w ust. 1, wykonuje zastępca przewodniczącego.
3. W przypadku nieobecności przewodniczącego i zastępcy przewodniczącego zadania, o których mowa w ust. 1, wykonuje członek zespołu wyznaczony przez przewodniczącego.
§ 5.
2. Posiedzenia zespołu mogą odbywać się przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej zapewniających w szczególności:
1) transmisję obrad posiedzenia w czasie rzeczywistym;
2) wielostronną komunikację w czasie rzeczywistym umożliwiającą uczestnikom posiedzenia wypowiadanie się w jego toku.
3. Zawiadomienie o terminie, formie i miejscu posiedzenia zespołu wraz z projektem porządku obrad uczestnicy posiedzenia otrzymują nie później niż na 5 dni przed terminem posiedzenia.
4. W uzasadnionych przypadkach przewodniczący może skrócić termin, o którym mowa w ust. 3.
5. Przewodniczący może podjąć decyzję o rozpatrzeniu sprawy w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk (tryb obiegowy). Przyjęte w tym trybie ustalenia przewodniczący przedstawia na najbliższym posiedzeniu zespołu.
6. W przypadku nieuzgodnienia sprawy w trybie obiegowym jest ona rozpatrywana na posiedzeniu zespołu.
§ 6.
2. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego, a w przypadku jego nieobecności - zastępcy przewodniczącego. W przypadku nieobecności przewodniczącego i zastępcy przewodniczącego rozstrzyga głos członka zespołu, o którym mowa w § 4 ust. 3.
3. Z posiedzenia zespołu sporządza się protokół, w którym zamieszcza się w szczególności listę uczestników posiedzenia, przyjęty porządek obrad oraz treść ustaleń zespołu.
4. Projekt protokołu jest udostępniany zastępcy przewodniczącego oraz członkom zespołu z możliwością wnoszenia uwag co do treści.
5. Protokół podpisuje przewodniczący, a w przypadku jego nieobecności na posiedzeniu, którego dotyczy protokół - zastępca przewodniczącego. W przypadku nieobecności przewodniczącego i zastępcy przewodniczącego protokół podpisuje członek zespołu, o którym mowa w § 4 ust. 3.
§ 7.
2. Przewodniczący, zastępca przewodniczącego i członkowie zespołu przed pierwszym posiedzeniem zespołu składają ministrowi właściwemu do spraw szkolnictwa wyższego i nauki oświadczenie, w którym zobowiązują się do:
1) bezstronnego działania w interesie publicznym;
2) niewykorzystywania i nieudostępniania osobom trzecim informacji uzyskanych w trakcie realizacji zadań zespołu.
§ 8.
§ 9.
Minister Edukacji i Nauki: P. Czarnek
1) Minister Edukacji i Nauki kieruje działem administracji rządowej - szkolnictwo wyższe i nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji i Nauki (Dz. U. z 2022 r. poz. 18).
- Data ogłoszenia: 2022-02-24
- Data wejścia w życie: 2022-02-24
- Data obowiązywania: 2023-05-30
- Dokument traci ważność: 2023-12-31
- ZARZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI I NAUKI z dnia 15 września 2022 r. zmieniające zarządzenie w sprawie powołania Zespołu doradczego do spraw mikrokwalifikacji w obszarze szkolnictwa wyższego
- ZARZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI I NAUKI z dnia 26 maja 2023 r. zmieniające zarządzenie w sprawie powołania Zespołu doradczego do spraw mikropoświadczeń w obszarze szkolnictwa wyższego
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA