REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2014 poz. 26
ZARZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO1)
z dnia 24 lutego 2014 r.
w sprawie sposobu postępowania w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego przy załatwianiu spraw z zakresu działalności lobbingowej
Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz. U. Nr 169, poz. 1414, z 2009 r. Nr 42, poz. 337 oraz z 2011 r. Nr 106, poz. 622 i Nr 161, poz. 966) zarządza się, co następuje:
1) zawodową działalność lobbingową;
2) czynności z zakresu zawodowej działalności lobbingowej bez wpisu do rejestru podmiotów wykonujących zawodową działalność lobbingową, o którym mowa w art. 10 ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa, zwanej dalej „ustawą”.
1) wniosku o podjęcie inicjatywy legislacyjnej;
2) opinii na temat proponowanych rozwiązań prawnych, zawierającej symulację skutków ich wdrożenia;
3) propozycji odbycia spotkania w celu omówienia kwestii uregulowanej prawnie lub wymagającej takiej regulacji;
4) zgłoszenia zainteresowania pracami nad projektem założeń projektu ustawy, projektem ustawy lub projektem rozporządzenia, o którym mowa w art. 7 ustawy, zwanego dalej „zgłoszeniem”.
2. Po otrzymaniu wystąpienia komórka właściwa sprawdza, czy podmiot, od którego ono pochodzi, jest wpisany do rejestru podmiotów wykonujących zawodową działalność lobbingową.
3. W przypadku stwierdzenia, że czynności wchodzące w zakres zawodowej działalności lobbingowej są wykonywane przez podmiot niewpisany do rejestru podmiotów wykonujących zawodową działalność lobbingową komórka właściwa niezwłocznie przekazuje pisemną informację do ministra właściwego do spraw administracji publicznej.
4. Wystąpienia pochodzące od podmiotów niewpisanych do rejestru podmiotów wykonujących zawodową działalność lobbingową, z wyłączeniem zgłoszeń, traktuje się jak petycje albo wnioski w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego.
1) informacje o treści wystąpienia i podmiocie, który je skierował – w celu wprowadzenia ich do rejestru wystąpień;
2) kopię zgłoszenia – w celu udostępnienia jej, z wyłączeniem adresów osób fizycznych, w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministerstwa.
2. W przypadku zgłoszeń komórka właściwa:
1) uwzględnia w projekcie założeń projektu ustawy, projekcie ustawy albo projekcie rozporządzenia propozycje zawarte w zgłoszeniu, informując o tym podmiot, który wniósł zgłoszenie, albo
2) nie uwzględnia propozycji zawartych w zgłoszeniu i wyjaśnia przyczyny takiego stanowiska w uzasadnieniu do projektu ustawy albo projektu rozporządzenia albo w projekcie założeń projektu ustawy, informując o tym podmiot, który wniósł zgłoszenie, albo
3) wyznacza termin wysłuchania publicznego dotyczącego projektu rozporządzenia, albo
4) przekazuje zgłoszenia dotyczące projektu ustawy wraz z tym projektem do Sejmu w celu przeprowadzenia wysłuchania publicznego.
3. O otrzymaniu zgłoszenia dotyczącego projektu założeń projektu ustawy, projektu ustawy albo projektu rozporządzenia, przekazanych do uzgodnień z członkami Rady Ministrów, i proponowanym sposobie załatwienia sprawy komórka właściwa informuje Departament Legislacyjno-Prawny.
2. Biuro Ministra, na wniosek komórki właściwej, udostępnia w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministerstwa informację o terminie wysłuchania publicznego dotyczącego projektu rozporządzenia, nie później niż na 7 dni przed wyznaczonym terminem wysłuchania.
1) dane podmiotu, o którym mowa w § 1;
2) numer wpisu podmiotu, o którym mowa w § 1 pkt 1, w rejestrze podmiotów wykonujących zawodową działalność lobbingowa;
3) datę wpływu wystąpienia do Ministerstwa;
4) wskazanie podmiotów, na rzecz których działalność lobbingowa jest wykonywana;
5) wskazanie projektu założeń projektu ustawy, projektu ustawy, projektu rozporządzenia albo aktu prawnego, którego dotyczy wystąpienie, oraz propozycji zawartych w wystąpieniu;
6) opis sposobu załatwienia sprawy i wpływu, jaki działalność lobbingowa wywarła na proces stanowienia prawa w Ministerstwie.
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego: wz. M. Ratajczak
|
1) Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działami administracji rządowej – nauka i szkolnictwo wyższe, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 248, poz. 1483).
- Data ogłoszenia: 2014-05-02
- Data wejścia w życie: 2014-02-24
- Data obowiązywania: 2014-02-24
- Dokument traci ważność: 2017-06-08
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA