REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2020 poz. 71
ZARZĄDZENIE NR 53
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 17 sierpnia 2020 r.
w sprawie organizacji w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji zlecania zadań publicznych
Na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2019 r. poz. 1171 oraz z 2020 r. poz. 568 i 695) zarządza się, co następuje:
§ 1.
1) organizację zlecania podmiotom uprawnionym zadań publicznych, w celu realizacji art. 11 ust. 1, 2 i 4 oraz art. 12 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1057) oraz art. 151 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 869, z późn. zm.2)) w związku z przepisami innych ustaw;
2) tryb rozliczania udzielonych dotacji, w celu realizacji art. 152 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych;
3) tryb kontroli wykonania zadań oraz wykorzystania środków finansowych, o których mowa w pkt 1.
§ 2.
1) art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym (Dz. U. z 2017 r. poz. 823), w trybie o którym mowa wart. 18 ust. 3 tej ustawy;
2) art. 9 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego (Dz. U. poz. 87, z późn. zm.3)) oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 sierpnia 1990 r. w sprawie rozszerzenia zakresu celów Funduszu Kościelnego (Dz. U. poz. 354).
§ 3.
1) Ministrze - rozumie się przez to Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji;
2) Ministerstwie - rozumie się przez to urząd obsługujący Ministra;
3) komórce merytorycznej - rozumie się przez to komórkę organizacyjną Ministerstwa właściwą ze względu na zakres rzeczowy realizowanego zadania publicznego;
4) ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie;
5) kopii dokumentu z kontroli - rozumie się przez to kopię wystąpienia pokontrolnego lub kopię sprawozdania z kontroli, o których mowa w art. 47 oraz art. 52 ust. 4 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o kontroli w administracji rządowej (Dz. U. z 2020 r. poz. 224);
6) podmiocie uprawnionym - rozumie się przez to organizację pozarządową, podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy oraz jednostki organizacyjne podległe organom administracji publicznej oraz przez nie nadzorowane realizujące zadania publiczne z zakresu właściwości Ministra.
§ 4.
2. Zadania publiczne powinny być zgodne z celami szczegółowymi ujętymi w programie, o którym mowa w art. 5b ust. 1 ustawy.
3. W przypadku zadań publicznych niezgłoszonych do programu współpracy Ministra z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy, o których mowa w ust. 1, komórka merytoryczna przekazuje ogłoszenie o otwartym konkursie ofert realizacji zadania publicznego do Departamentu Komunikacji Społecznej wraz ze zgodą Ministra, właściwego Sekretarza Stanu lub Podsekretarza Stanu w Ministerstwie na przeprowadzenie konkursu.
§ 5.
2. Oferty realizacji zadania publicznego należy składać w terminie określonym w ogłoszeniu na formularzu stanowiącym załącznik nr 2 do rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U. poz. 2057).
3. W uzasadnionych przypadkach kierownik komórki merytorycznej lub jego zastępca może przedłużyć termin składania ofert, nie więcej jednak niż o 14 dni.
§ 6.
2. Kierownik komórki merytorycznej lub jego zastępca może zwrócić się do podmiotu uprawnionego, składającego ofertę realizacji zadania publicznego, o dostarczenie dodatkowych dokumentów, wyjaśnień lub informacji niezbędnych do sporządzenia opinii dotyczącej tej oferty.
3. Komórka merytoryczna przekazuje komisji konkursowej oferty realizacji zadania publicznego wraz z opiniami, o których mowa w ust. 1.
§ 7.
2. W skład komisji konkursowej wchodzi co najmniej trzech członków, w tym, jako przewodniczący tej komisji kierownik komórki merytorycznej, która zgłosiła zadanie publiczne do otwartego konkursu ofert realizacji zadania publicznego, lub jego zastępca, oraz jeden przedstawiciel organizacji pozarządowej lub podmiotu wymienionego w art. 3 ust. 3 ustawy.
3. W pracach komisji konkursowej mogą uczestniczyć eksperci z głosem doradczym posiadający specjalistyczną wiedzę w dziedzinie obejmującej zakres zadania publicznego.
4. Komisja konkursowa działa na podstawie regulaminu zatwierdzonego przez przewodniczącego komisji konkursowej.
§ 8.
2. W ramach konkursu ofert może zostać wybrana więcej niż jedna oferta.
3. Członek komisji konkursowej nie może wstrzymać się od głosu.
4. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego.
§ 9.
2. Protokół, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1) oznaczenie miejsca i czasu konkursu;
2) imiona i nazwiska członków komisji konkursowej;
3) liczbę zgłoszonych ofert realizacji zadania publicznego;
4) wskazanie ofert realizacji zadania publicznego spełniających wszystkie wymogi konkursu;
5) wskazanie wraz z uzasadnieniem ofert realizacji zadania publicznego, niespełniających wszystkich wymogów ogłoszonego konkursu na realizację zadania publicznego lub zgłoszonych po terminie;
6) wskazanie wraz z uzasadnieniem najkorzystniejszej oferty realizacji zadania publicznego lub najkorzystniejszych ofert realizacji zadania publicznego dla zlecającego zadanie publiczne, albo stwierdzenie wraz z uzasadnieniem, że żadna ze złożonych ofert nie została przyjęta;
7) podpisy członków komisji konkursowej.
3. Protokół, o którym mowa w ust. 1, po sporządzeniu i podpisaniu przez członków komisji konkursowej, przewodniczący komisji konkursowej przekazuje niezwłocznie Ministrowi.
§ 10.
§ 11.
2. Departament Komunikacji Społecznej, nie później niż w kolejnym dniu roboczym następującym po dniu przekazania przez komórkę merytoryczną informacji o wydaniu decyzji przez Ministra, o której mowa w § 10, ogłasza decyzję Ministra w Biuletynie Informacji Publicznej Ministra, na stronie internetowej Ministerstwa oraz na tablicy ogłoszeń Ministerstwa.
§ 12.
1) niezłożenia żadnej oferty realizacji zadania publicznego w terminie, o którym mowa w § 5 ust. 2 albo ust. 3,
2) nieprzyjęcia przez komisję konkursową żadnej ze złożonych ofert realizacji zadania publicznego,
3) nie wyczerpania środków budżetowych zaplanowanych na realizację zadania publicznego
- komórka merytoryczna może złożyć Ministrowi propozycje wraz z uzasadnieniem i zakresem finansowo-rzeczowym nowych zadań publicznych, na które zaplanowane zostały środki budżetowe i których realizacja jest możliwa przez ich zlecenie podmiotom uprawnionym.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, Minister wskazuje zadania publiczne do zlecenia podmiotom uprawnionym, w terminie 14 dni od dnia złożenia propozycji. Przepis § 5 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§ 13.
2. W przypadku konieczności sporządzenia aneksów do umowy realizacji zadania publicznego, ust. 1 stosuje się odpowiednio.
3. Umowę oraz aneksy do umowy realizacji zadania publicznego sporządza się w trzech jednobrzmiących egzemplarzach.
4. Oryginał podpisanej umowy i aneksów do umowy otrzymują: komórka merytoryczna, Departament Budżetu oraz podmiot uprawniony. Kopię podpisanej umowy i aneksów do umowy komórka merytoryczna przekazuje do Departamentu Kontroli i Nadzoru.
5. Do przygotowania projektów umów i aneksów do umów na realizację zadań, związanych z dotacjami celowymi dla uczelni służb państwowych stosuje się § 13.
§ 14.
2. Komórka merytoryczna sporządza projekt umowy realizacji zadania publicznego i przedkłada wraz z ofertą do zaopiniowania: Departamentowi Budżetu, Inspektorowi Ochrony Danych oraz Departamentowi Prawnemu, w zakresie ich właściwości.
3. Kierownik komórki merytorycznej lub jego zastępca przedstawia Ministrowi ofertę wraz z opinią własną, opiniami, o których mowa w ust. 2, oraz uzgodnionym projektem umowy, w celu akceptacji przez Ministra oferty realizacji zadania publicznego, uwzględniającej postanowienia art. 151 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz ramowe wzory umów określone w przepisach wydanych na podstawie art. 19 pkt 2 ustawy.
4. W przypadku konieczności sporządzenia aneksów do umowy, ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.
5. Oryginał podpisanej umowy i aneksów do umowy otrzymują: komórka merytoryczna, Departament Budżetu oraz podmiot uprawniony.
§ 15.
2. W celu podjęcia decyzji o zleceniu realizacji zadania publicznego, kierownik komórki merytorycznej lub jego zastępca przedstawia Ministrowi oferty realizacji zadania publicznego, o których mowa w ust. 1, wraz z opinią własną oraz opinią Departamentu Budżetu, w zakresie zabezpieczenia w planie wydatków środków na realizację zadania publicznego.
3. W przypadku podjęcia przez Ministra decyzji o zleceniu zadania publicznego, Departament Komunikacji Społecznej zamieszcza ogłoszenie otwartego konkursu ofert, stosując odpowiednio przepisy § 5 ust. 1, chyba że przepisy odrębne przewidują inny tryb zlecenia.
§ 16.
2. Kierownik komórki merytorycznej lub jego zastępca rozpatruje zasadność dokonania zmian treści umowy i przekazuje stanowisko, w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku strony umowy.
§ 17.
2. Komórka merytoryczna, w terminie 3 dni od dnia otrzymania sprawozdania, o którym mowa w ust. 1, przekazuje jego kopię do Departamentu Budżetu wraz z informacją o dacie wpływu do Ministerstwa.
3. Komórka merytoryczna ocenia realizację zadania publicznego pod względem merytorycznym, w terminie 10 dni od daty otrzymania sprawozdania, z zastrzeżeniem ust. 4.
4. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w sprawozdaniu, o którym mowa w ust. 1, komórka merytoryczna niezwłocznie podejmuje działania zmierzające do ich wyjaśnienia.
5. W terminie 7 dni od dnia otrzymania wyjaśnień, o których mowa w ust. 4, komórka merytoryczna ocenia realizację zadania publicznego pod względem merytorycznym.
6. W przypadku gdy komórka merytoryczna nie otrzyma sprawozdania z realizacji zadania publicznego, w terminie 15 dni od upływu terminu, o którym mowa w ust. 1, zwraca się do Departamentu Kontroli i Nadzoru o wszczęcie kontroli.
§ 18.
2. W przypadku stwierdzenia w sprawozdaniu z realizacji zadania publicznego nieprawidłowości, Departament Budżetu, za pośrednictwem komórki merytorycznej, podejmuje niezwłocznie działania zmierzające do ich wyjaśnienia. Departament Budżetu, w terminie 7 dni od dnia otrzymania wyjaśnień przekazuje opinię w sprawie zweryfikowanego sprawozdania do komórki merytorycznej.
3. W przypadku braku możliwości wyjaśnienia lub usunięcia stwierdzonych w sprawozdaniu z realizacji zadania publicznego nieprawidłowości, Departament Budżetu, przekazuje niezwłocznie opinię, o której mowa w ust. 1, informując o tych okolicznościach komórkę merytoryczną.
§ 19.
1) na uzasadniony wniosek komórki merytorycznej lub
2) z własnej inicjatywy.
2. Kontrola, o której mowa w ust. 1, jest dokonywana w trybie określonym w ustawie z dnia 15 lipca 2011 r. o kontroli w administracji rządowej.
3. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, Departament Kontroli i Nadzoru niezwłocznie przeprowadza kontrolę.
4. Po zakończeniu kontroli, Departament Kontroli i Nadzoru niezwłocznie przekazuje kopię dokumentu z przeprowadzonej kontroli do komórki merytorycznej.
§ 20.
2. Komórka merytoryczna, w terminie 5 dni od dnia zatwierdzenia przez Ministra rozliczenia dotacji w zakresie rzeczowym i finansowym, przekazuje poświadczone za zgodność z oryginałem kopie zatwierdzonych informacji, o których mowa w ust. 1, do Departamentu Budżetu oraz do podmiotu uprawnionego.
3. Do sprawozdań uczelni służb państwowych z realizacji zadań publicznych stosuje się przepisy § 17-§ 19.
§ 21.
2. Departament Prawny przekazuje, w terminie 7 dni od upływu terminu, o którym mowa w ust. 1, opracowany zbiorczy projekt obwieszczenia o udzielonych dotacjach w poprzednim roku w danej części budżetowej do Departamentu Budżetu, w celu uzgodnienia wysokości kwot udzielonych dotacji.
§ 22.
§ 23.
§ 24.
§ 25.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: wz. M. Wąsik
|
1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działami administracji rządowej: administracja publiczna, sprawy wewnętrzne, wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).
2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2019 r. poz. 1622, 1649, 2020 i 2473 oraz z 2020 r. poz. 284, 374, 568, 695 i 1175.
3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1950 r. poz. 111, z 1958 r. poz. 72, z 1969 r. poz. 95, z 1975 r. poz. 94, z 1989 poz. 154 oraz z 1998 r. poz. 887.
- Data ogłoszenia: 2020-08-17
- Data wejścia w życie: 2020-08-25
- Data obowiązywania: 2023-10-03
- ZARZĄDZENIE NR 29 MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 9 listopada 2022 r. zmieniające zarządzenie w sprawie organizacji w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji zlecania zadań publicznych
- ZARZĄDZENIE NR 25 MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 29 września 2023 r. zmieniające zarządzenie w sprawie organizacji w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji zlecania zadań publicznych
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA