REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2017 poz. 36

ZARZĄDZENIE NR 23
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)

z dnia 29 maja 2017 r.

w sprawie sposobu postępowania w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji przy załatwianiu spraw z zakresu działalności lobbingowej

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz. U. z 2017 r. poz. 248) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Zarządzenie określa szczegółowy sposób postępowania pracowników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, zwanego dalej „Ministerstwem”, przy załatwianiu spraw w Ministerstwie przez podmioty wykonujące zawodową działalność lobbingową lub realizujące czynności wchodzące w jej zakres bez wpisu do rejestru podmiotów wykonujących zawodową działalność lobbingową, polegające na reprezentowaniu interesów osób lub jednostek, na rzecz których działają, w tym sposób dokumentowania podejmowanych kontaktów.

§ 2.

Koordynatorem wystąpień kierowanych do Ministerstwa, w związku z realizowaną działalnością lobbingową, jest komórka organizacyjna Ministerstwa właściwa w sprawach koordynacji spraw kierowanych do Ministerstwa w związku z realizowaną zawodową działalnością lobbingową, zwana dalej „komórką właściwą”.

§ 3.

Wystąpienia, o których mowa w § 2, mogą mieć w szczególności formę:

1) wniosku o podjęcie określonej inicjatywy legislacyjnej;

2) opinii na temat proponowanych rozwiązań prawnych, zawierającej symulacje skutków ich wdrożenia;

3) propozycji odbycia spotkania w celu omówienia określonej kwestii uregulowanej prawnie lub wymagającej takiej regulacji;

4) zgłoszenia zainteresowania pracami nad projektem założeń projektu ustawy, projektem ustawy lub projektem rozporządzenia, o których mowa w art. 7 ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa, zwanej dalej „ustawą”.

§ 4.

1. Po wpłynięciu wystąpienia od podmiotu wykonującego działalność lobbingową, komórka właściwa:

1) rejestruje wystąpienie i datę jego wpływu do Ministerstwa;

2) sprawdza, czy podmiot od którego pochodzi wystąpienie jest wpisany do rejestru podmiotów wykonujących zawodową działalność lobbingową;

3) dokonuje weryfikacji wystąpienia z punktu widzenia właściwości Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, zwanego dalej „Ministrem”;

4) przekazuje sprawę do załatwienia właściwej merytorycznie komórce organizacyjnej Ministerstwa albo organowi lub jednostce organizacyjnej podległej lub nadzorowanej przez Ministra, zwanej dalej „jednostką właściwą”;

5) przesyła do komórki organizacyjnej Ministerstwa odpowiedzialnej za zamieszczanie materiałów w Biuletynie Informacji Publicznej informację o wystąpieniu, ze wskazaniem podmiotu, od którego ono pochodzi, treści wystąpienia oraz podmiotów, na rzecz których jest ono realizowane – celem umieszczenia w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa.

2. Jeżeli wystąpienie ma formę zgłoszenia, o którym mowa w § 3 pkt 4, i dotyczy projektu założeń projektu ustawy, projektu ustawy lub projektu rozporządzenia, przekazanego do uzgodnień z członkami Rady Ministrów, przesyła się je również do wiadomości komórki organizacyjnej Ministerstwa właściwej do spraw prawnych.

3. W przypadku, gdy wystąpienie pochodzi od podmiotu niewpisanego do rejestru podmiotów wykonujących zawodową działalność lobbingową, traktuje się je tak jak petycję lub wniosek w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 23, 868, 996, 1579 i 2138 oraz z 2017 r. poz. 935), chyba że ma formę zgłoszenia, o którym mowa w § 3 pkt 4.

§ 5.

1. Jednostka właściwa, w zależności od przedmiotu wystąpienia podmiotu wykonującego działalność lobbingową, udziela odpowiedzi na piśmie albo wyznacza termin spotkania w celu omówienia zagadnień zawartych w tym wystąpieniu.

2. Przebieg spotkania, o którym mowa w ust. 1, dokumentuje się w formie notatki służbowej.

3. W przypadku zgłoszenia, o którym mowa w § 3 pkt 4, jednostka właściwa może również ustosunkować się do propozycji w nim zawartych poprzez ich uwzględnienie w projekcie założeń projektu ustawy, projekcie ustawy lub projekcie rozporządzenia, lub w razie ich nieprzyjęcia – poprzez wyjaśnienie przyczyn takiego stanowiska w odpowiedniej części uzasadnienia tego projektu.

§ 6.

1. Jednostka właściwa przesyła do komórki właściwej informację o sposobie załatwienia sprawy przedstawionej w wystąpieniu podmiotu wykonującego działalność lobbingową, skierowaną do tego podmiotu, obejmującą:

1) opis sposobu uwzględnienia propozycji zawartych w wystąpieniu;

2) przyczyny ich nieprzyjęcia.

2. W przypadku gdy informacja, o której mowa w ust. 1, dotyczy projektu założeń projektu ustawy, projektu ustawy lub projektu rozporządzenia przekazanego do uzgodnień z członkami Rady Ministrów, jednostka właściwa przesyła projekt informacji do komórki organizacyjnej Ministerstwa właściwej do spraw prawnych celem zaopiniowania.

§ 7.

1. Komórka właściwa prowadzi ewidencję spraw załatwianych na podstawie wystąpień podmiotów wykonujących działalność lobbingową, której wzór jest określony w załączniku do zarządzenia.

2. W ewidencji zamieszcza się:

1) dane podmiotu, od którego pochodzi wystąpienie;

2) numer wpisu w rejestrze podmiotów wykonujących zawodową działalność lobbingową – jeżeli podmiot jest wpisany do tego rejestru;

3) datę wpływu wystąpienia do Ministerstwa;

4) określenie przedmiotu wystąpienia, w tym postulowanych w nim rozwiązań;

5) wskazanie podmiotów, na rzecz których działalność lobbingową jest wykonywana;

6) opis sposobu załatwienia sprawy, ze wskazaniem jednostki właściwej;

7) dokumenty, o których mowa w art. 15 ustawy.

§ 8.

Komórka właściwa opracowuje do końca lutego każdego roku informację o działaniach podejmowanych wobec Ministra w roku poprzednim przez podmioty wykonujące zawodową działalność lobbingową, o której mowa w art. 18 ustawy.

§ 9.

Traci moc zarządzenie nr 51 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 3 sierpnia 2012 r. w sprawie sposobu postępowania w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych przy załatwianiu spraw z zakresu działalności lobbingowej (Dz. Urz. Min. Spraw We w. i Ad. poz. 56).

§ 10.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: M. Błaszczak

 

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działami administracji rządowej – administracja publiczna, sprawy wewnętrzne, wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 1897 i 2088).


Załącznik 1. [EWIDENCJA SPRAW ZAŁATWIANYCH NA PODSTAWIE WYSTĄPIEŃ PODMIOTÓW WYKONUJĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ LOBBINGOWĄ]

Załącznik do zarządzenia nr 23
Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 29 maja 2017 r. (poz. 36)

EWIDENCJA
spraw załatwianych na podstawie wystąpień podmiotów wykonujących działalność lobbingową

Nr sprawy

Data wpływu

Dane podmiotu, od którego pochodzi wystąpienie

Określenie przedmiotu wystąpienia, w tym postulowanych rozwiązań

Wskazanie podmiotów, na rzecz których działalność lobbingowa jest wykonywana

Opis sposobu załatwienia sprawy, ze wskazaniem jednostki właściwej

 

Firma/ siedziba/ imię i nazwisko/ adres

Numer wpisu w rejestrze podmiotów wykonujących działalność lobbingową

Znak i data pisma

Załączniki, w tym dokumenty, o których mowa w art. 15 ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

ROK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2017-05-31
  • Data wejścia w życie: 2017-06-01
  • Data obowiązywania: 2017-06-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA