REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2016 poz. 31
ZARZĄDZENIE NR 26
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 20 maja 2016 r.
w sprawie dokonywania w resorcie spraw wewnętrznych i administracji wydatków przy wykorzystaniu służbowych kart płatniczych
Na podstawie art. 175 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§ 1.
2. Niniejsze zarządzenie stosuje się odpowiednio w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie oraz Szkole Głównej Służby Pożarniczej w zakresie wydatków dokonywanych ze środków dotacji przekazywanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
§ 2.
1) Minister – Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji;
2) urząd obsługujący Ministra – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji;
3) jednostka – jednostki budżetowe, inne niż urząd obsługujący Ministra, finansowane w ramach części budżetu państwa, których dysponentem jest Minister;
4) karta płatnicza – kartę płatniczą w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (Dz. U. z 2014 r. poz. 873, z późn. zm.3).
§ 3.
§ 4.
1) kierownika lub zastępcy kierownika jednostki;
2) dyrektora komórki organizacyjnej lub jego zastępcy w urzędzie obsługującym Ministra;
3) dyrektora komórki organizacyjnej lub jego zastępcy w Komendzie Głównej Policji, Komendzie Głównej Straży Granicznej, Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej oraz Biurze Ochrony Rządu;
4) dyrektora generalnego w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców;
5) dyrektora komórki organizacyjnej lub jego zastępcy w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców;
6) dowódcy kontyngentu policyjnego lub Straży Granicznej;
7) oficera łącznikowego Policji lub Straży Granicznej w polskich przedstawicielstwach dyplomatycznych;
8) dowódcy, zastępcy dowódcy lub oficera łącznikowego grupy ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej.
2. Karta płatnicza może być wydana lub przyznana innym osobom, niż określone w ust. 1, jeżeli w związku z zajmowanym stanowiskiem lub wykonywanymi obowiązkami służbowymi dokonują one wydatków, o których mowa w § 8 ust. 1, oraz jeżeli płatności nie mogą być dokonywane w innej formie bezgotówkowej, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. Warunek, o którym mowa w ust. 2, nie dotyczy płatności związanych z finansową obsługą realizacji zadań poza granicami kraju, w szczególności polegających na udziale w międzynarodowych akcjach ratowniczych oraz wspólnych działaniach.
4. Jeżeli częstotliwość dokonywania wydatków przez osoby, o których mowa w ust. 1 i 2, nie uzasadnia wydania lub przyznania im karty płatniczej, a zachodzi konieczność ich dokonania lub potwierdzenia płatności przy wykorzystaniu karty płatniczej, płatności lub potwierdzenia może dokonać inna osoba, za pomocą przyznanej jej karty płatniczej, z zachowaniem pozostałych wymogów wynikających z zarządzenia.
§ 5.
2. Kierownik jednostki składa wniosek o wyrażenie zgody na korzystanie z karty płatniczej do kierownika jednostki nadrzędnej. Wnioski kierowane do Ministra rozpatruje odpowiednio sekretarz lub podsekretarz stanu w urzędzie obsługującym Ministra, właściwy w zakresie spraw wynikających z nadzoru Ministra nad wnioskodawcą lub ze stosunku podległości wobec Ministra.
3. Osoby, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 2 i 5, składają wniosek o przyznanie karty płatniczej do dyrektora generalnego urzędu.
4. Osoby, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 6–8, składają wniosek o przyznanie karty płatniczej odpowiednio do Komendanta Głównego Policji, Komendanta Głównego Straży Granicznej albo Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
5. Wniosek o przyznanie karty płatniczej powinien zawierać następujące dane: imię i nazwisko wnioskodawcy, zajmowane stanowisko służbowe lub pełnioną funkcję, nazwę jednostki organizacyjnej, wysokość miesięcznego limitu wydatków, okres użytkowania karty płatniczej oraz rodzaje wydatków, które będą dokonywane przy jej użyciu, a także uzasadnienie potrzeby posiadania karty płatniczej oraz wnioskowanej wysokości miesięcznego limitu wydatków.
§ 6.
1) dane, o których mowa w § 5 ust. 5;
2) określenie zakresu upoważnienia do zaciągania zobowiązań, udzielonego użytkownikowi karty przez kierownika jednostki;
3) pouczenie o odpowiedzialności służbowej, z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych lub za wyrządzoną szkodę, w przypadku nieprawidłowego wykorzystania karty płatniczej;
4) tryb postępowania w przypadku naruszenia zasad korzystania z karty płatniczej określonych w umowie lub przez właściwy bank;
5) zobowiązanie użytkownika karty do przestrzegania niniejszego zarządzenia oraz ustalonego przez bank regulaminu korzystania z kart płatniczych;
6) sposób postępowania z kartą w przypadku długotrwałej nieobecności jej użytkownika w pracy lub służbie.
2. W przypadku zawarcia umowy trójstronnej pomiędzy kierownikiem jednostki, bankiem a osobą, której przyznano do użytkowania kartę płatniczą, kierownik jednostki może zawrzeć z użytkownikiem karty płatniczej dodatkową umowę zgodną z ust. 1, jeśli umowa trójstronna nie zawiera elementów określonych w tym przepisie.
3. Podstawą wydania karty płatniczej kierownikowi jednostki, który uzyskał zgodę na korzystanie z karty płatniczej, jest złożenie przez niego pisemnej deklaracji użytkownika karty płatniczej, zawierającej w szczególności określenie wysokości miesięcznego limitu wydatków oraz zobowiązanie, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, a także potwierdzenie przyjęcia odpowiedzialności z tytułu nieprawidłowego wykorzystania karty płatniczej. Deklarację składa się w komórce właściwej w sprawach wydania oraz ewidencji kart płatniczych.
4. Odwołanie z pełnionej funkcji, zwolnienie z zajmowanego stanowiska, wypowiedzenie stosunku pracy lub stosunku służbowego, przeniesienie na inne stanowisko lub zaprzestanie realizacji zadań służbowych stanowiących podstawę wydania karty płatniczej powoduje obowiązek niezwłocznego jej zwrotu do komórki właściwej w sprawach wydania oraz ewidencji kart płatniczych.
5. Odstępowanie karty płatniczej innej osobie jest niedozwolone i stanowi podstawę zablokowania karty oraz żądania natychmiastowego jej zwrotu.
§ 7.
1) dla użytkowników, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1, 4 i 8, do 25.000 zł;
2) dla użytkowników, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 2, 3 i 5–7, do 20.000 zł;
3) dla użytkowników, o których mowa w § 4 ust. 2, do 5.000 zł.
2. Limit wydatków obejmuje transakcje bezgotówkowe i gotówkowe dokonane kartą płatniczą w kraju i za granicą na wydatki, o których mowa w § 8, zgodnie z określonym w umowie, o której mowa w § 6 ust. 1, zakresem upoważnienia do zaciągania zobowiązań.
3. W uzasadnionych przypadkach związanych z realizacją zadań poza granicami kraju, w szczególności polegających na udziale w międzynarodowych akcjach ratowniczych oraz wspólnych działaniach, kierownik jednostki może okresowo podwyższyć miesięczny limit wydatków do kwoty 100.000 zł.
§ 8.
1) za usługi hotelowe, gastronomiczne oraz zakup biletów w związku z krajowymi i zagranicznymi podróżami służbowymi;
2) za zakup paliwa do samochodów służbowych oraz opłaty związane z ich używaniem: za przejazdy autostradą, parkingowe, lotnicze, za korzystanie z myjni samochodowej, za naprawę w przypadku awarii;
3) za usługi transportowe i gastronomiczne;
4) za upominki i nagrody rzeczowe;
5) związanych z obsługą delegacji zagranicznych w kraju i za granicą;
6) związanych z wykonywaniem innych zadań służbowych, wyłącznie w przypadku braku możliwości dokonywania płatności w innej formie bezgotówkowej.
2. Płatności, o których mowa w ust. 1, nie obejmują płatności wynikających z zawartych przez urząd obsługujący Ministra lub jednostkę umów dotyczących zakupów lub świadczenia usług, określonych w ust. 1.
3. Wypłata gotówki za pomocą karty płatniczej jest co do zasady niedozwolona, chyba że jest konieczna na skutek niemożliwych do przewidzenia zdarzeń losowych, a także w sytuacji, gdy nie ma możliwości dokonania płatności w formie bezgotówkowej.
4. Gdy przy dokonywaniu płatności za nocleg w hotelu pozostają do uregulowania należności stanowiące prywatne wydatki użytkownika karty płatniczej lub osoby, o której mowa w § 4 ust. 4, np. za prywatne rozmowy telefoniczne, płatną telewizję, czyszczenie lub pranie odzieży, itp., powinny one być uregulowane przez użytkownika karty płatniczej lub wskazaną osobę z ich własnych środków. W tym celu należy zwrócić się o wystawienie oddzielnych faktur, a jeżeli nie jest to możliwe, to o opłacenie faktury w dwóch częściach: wydatki służbowe – służbową kartą płatniczą, wydatki prywatne – prywatną kartą płatniczą lub gotówką.
§ 9.
2. Ewidencja, o której mowa w ust. 1, powinna być prowadzona w sposób zapewniający ustalenie w szczególności:
1) liczby wydanych kart płatniczych;
2) osób uprawnionych do korzystania z nich;
3) rodzajów dokonanych zakupów oraz ich wartości;
4) przyznanych poszczególnym użytkownikom kart płatniczych miesięcznych limitów wydatków;
5) okresu, na jaki karty płatnicze zostały wydane;
6) prawidłowości i terminowości rozliczeń wydatków dokonywanych przy użyciu kart płatniczych.
§ 10.
2. W szczególnych przypadkach, zamiast dostarczenia rachunku lub faktury, dopuszcza się dokumentowanie wydatków poprzez złożenie oświadczenia, jeżeli taką formę udokumentowania wydatków przewidują odrębne przepisy, w szczególności dotyczące rozliczania kosztów podróży służbowej. Do oświadczenia należy dołączyć wydruk potwierdzający dokonanie płatności, o którym mowa w ust. 1, lub wyjaśnienie braku możliwości jego dostarczenia.
3. Wydatki zrealizowane gotówką wypłaconą za pomocą karty płatniczej dokumentuje się w sposób określony w ust. 1 lub 2.
4. Niewykorzystaną kwotę gotówki wypłaconej przy użyciu karty płatniczej użytkownik karty zwraca w złotych polskich, według kursu Narodowego Banku Polskiego z dnia dokonania wydatku, w terminie, o którym mowa odpowiednio w ust. 5 lub 6.
5. Użytkownik karty płatniczej przedkłada dokumenty, o których mowa w ust. 1 i 2, nie później niż w terminie 14 dni od dnia dokonania płatności lub zakończenia podróży służbowej.
6. W przypadku płatności dokonanych kartą płatniczą w związku z podróżą służbową lub delegowaniem do pełnienia służby poza granicą państwa funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej oraz w grupie ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej termin, o którym mowa w ust. 5, wynosi 14 dni od dnia zakończenia podróży lub delegowania.
7. Jeżeli użytkownik karty płatniczej nie dokonał rozliczeń, o których mowa w ust. 4–6, nierozliczone kwoty potrąca mu się z wynagrodzenia lub uposażenia, poczynając od najbliższego terminu jego płatności.
§ 11.
2. W przypadku niedopełnienia przez użytkownika karty płatniczej obowiązku, o którym mowa w ust. 1, nierozliczone kwoty potrąca mu się z wynagrodzenia lub uposażenia, poczynając od najbliższego terminu jego płatności.
3. Potrącenia należności, o którym mowa w ust. 2 oraz w § 10 ust. 7, dokonuje się na podstawie oświadczenia użytkownika służbowej karty płatniczej o wyrażeniu zgody na potrącenie z wynagrodzenia lub uposażenia ustalonej należności z tytułu nieprawidłowego wykorzystania służbowej karty płatniczej lub nierozliczenia w terminie wydatków.
4. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio do osób, które nie rozliczyły wydatków prywatnych w sposób określony w § 8 ust. 4.
§ 12.
2. Osoby korzystające z kart płatniczych, wydanych na podstawie zgody udzielonej przez dyrektora generalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zobowiązane są do zawarcia nowych umów, o których mowa w § 6 ust. 1, w ciągu 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia.
3. Niedopełnienie obowiązku określonego w ust. 2 spowoduje zablokowanie i polecenie zwrotu służbowej karty płatniczej.
§ 13.
§ 14.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: M. Błaszczak
|
1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działami administracji rządowej – administracja publiczna, sprawy wewnętrzne, wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 1897 i 2088).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2013 r. poz. 938 i 1646, z 2014 r. poz. 379, 911, 1146, 1626 i 1877 oraz z 2015 r. poz. 238, 532, 1045, 1117, 1130, 1189, 1190, 1269, 1358, 1513, 1830, 1854, 1890 i 2150 oraz z 2016 r. poz. 195.
3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2014 r. poz. 1916 oraz z 2015 r. poz. 1764, 1830 11893.
- Data ogłoszenia: 2016-05-30
- Data wejścia w życie: 2016-06-14
- Data obowiązywania: 2023-11-04
- ZARZĄDZENIE NR 45 MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 18 maja 2020 r. zmieniające zarządzenie w sprawie dokonywania w resorcie spraw wewnętrznych i administracji wydatków przy wykorzystaniu służbowych kart płatniczych
- ZARZĄDZENIE NR 18 MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 22 lipca 2021 r. zmieniające zarządzenie w sprawie dokonywania w resorcie spraw wewnętrznych i administracji wydatków przy wykorzystaniu służbowych kart płatniczych
- ZARZĄDZENIE NR 29 MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 31 października 2023 r. zmieniające zarządzenie w sprawie dokonywania w resorcie spraw wewnętrznych i administracji wydatków przy wykorzystaniu służbowych kart płatniczych
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA