REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2007 nr 10 poz. 52
ZARZĄDZENIE Nr 73
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 26 września 2007 r.
w sprawie zasad zbycia, oddania w dzierżawę, najem, użytkowanie lub użyczenie aktywów trwałych przez samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej tworzone przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
Na podstawie art. 53 ust. 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89, Nr 123, poz. 849 i Nr 176, poz. 1240) zarządza się, co następuje:
§ 1.
W celu racjonalnego wykorzystania aktywów trwałych posiadanych przez samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej utworzony przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, zwany dalej „Zakładem”, określa się następujące zasady zbycia, oddania w dzierżawę, najem, użytkowanie lub użyczenie aktywów trwałych tego Zakładu.
§ 2.
Zbycie, oddanie w dzierżawę, najem lub użytkowanie aktywów trwałych Zakładu może nastąpić tylko według cen rynkowych, obowiązujących w miejscu siedziby Zakładu i w czasie dokonywania obrotu.
§ 3.
1. Zbycie, oddanie w dzierżawę, najem, użytkowanie lub użyczenie aktywów trwałych Zakładu należy każdorazowo poprzedzić oceną techniczną i ekonomiczną sporządzoną przez Zakład, na podstawie której powinna być podjęta decyzja o przeznaczeniu do obrotu zbędnych aktywów trwałych, zgodnie z zasadami prawidłowej gospodarki.
2. Ocena, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać uzasadnienie wskazujące na celowość dokonania obrotu aktywami trwałymi, jak również pełną analizę ekonomiczną, techniczną oraz szacunkową wartość majątku aktywów trwałych, przeznaczonych do obrotu, a także poza przypadkiem zbycia, wskazanie jednostki dokonującej amortyzacji tych aktywów.
3. Zbycie, oddanie w dzierżawę, najem, użytkowanie lub użyczenie aktywów trwałych Zakładu nie może prowadzić do ograniczenia dostępności świadczeń zdrowotnych, udzielanych przez Zakład.
4. Zbycie, oddanie w dzierżawę, najem, użytkowanie lub użyczenie aktywów trwałych Zakładu nie może być dokonane na rzecz:
1) osób trzecich pozostających w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa z osobami pełniącymi funkcje kierownicze w Zakładzie;
2) osób zatrudnionych w Zakładzie i ich małżonków;
3) innych osób świadczących usługi w Zakładzie na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym na zasadzie podwykonawstwa (podkontraktu).
§ 4.
Zbycie nieruchomości bez względu na jej wartość oraz zbycie, oddanie w dzierżawę, najem, użytkowanie lub użyczenie aktywów trwałych albo oddanie w dzierżawę, najem, użytkowanie lub użyczenie nieruchomości, wymaga każdorazowo zgody Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
§ 5.
1. Postępowanie w sprawie wyrażenia zgody na zbycie, oddanie w dzierżawę, najem, użytkowanie lub użyczenie aktywów trwałych, prowadzone jest na wniosek kierownika Zakładu.
2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, kierownik Zakładu składa do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, za pośrednictwem Dyrektora Departamentu Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
§ 6.
1. Wniosek, o którym mowa w § 5 ust. 2, zawiera:
1) nazwę i przeznaczenie oraz dokładne określenie proponowanych do zbycia, oddania w dzierżawę, najem, użytkowanie lub użyczenie aktywów trwałych oraz uzasadnienie celowości takiego działania;
2) wskazanie podmiotu na rzecz, którego ma nastąpić zbycie, oddanie w dzierżawę, najem, użytkowanie lub użyczenie aktywów trwałych, o których mowa w ust. 1;
3) proponowany tryb postępowania przy zbyciu, oddaniu w dzierżawę, najem, użytkowanie lub użyczenie aktywów trwałych (przetarg ograniczony, przetarg nieograniczony, postępowanie bezprzetargowe);
4) informacje, czy zbycie, oddanie w dzierżawę, najem, użytkowanie lub użyczenie aktywów trwałych, nie obniży jakości świadczonych usług medycznych.
2. Do wniosku załącza się:
1) ocenę, o której mowa w § 3 ust. 2;
2) uchwałę rady społecznej działającej przy Zakładzie pozytywnie opiniującą zbycie, oddanie w dzierżawę, najem, użytkowanie lub użyczenie aktywów trwałych wymienionych w ust. 1 pkt 1;
3) projekt umowy.
§ 7.
1. Umowę dzierżawy, najmu, użytkowania lub użyczenia sporządza się pod rygorem nieważności w formie pisemnej.
2. W umowie dzierżawy należy w szczególności:
1) określić wysokość (stawkę), termin płatności oraz zasady waloryzacji czynszu;
2) określić czas, na który została zawarta;
3) ustalić okres wypowiedzenia liczony pełnymi miesiącami kalendarzowymi;
4) określić, w jakim stanie przedmiot umowy powinien zostać zwrócony wydzierżawiającemu po zakończeniu dzierżawy;
5) zastrzec, iż wydzierżawią jacy może dzierżawę wypowiedzieć bez zachowania terminu wypowiedzenia w przypadku:
a) poddzierżawiania lub oddania przedmiotu dzierżawy osobie trzeciej do bezpłatnego używania bez zgody wydzierżawiającego,
b) używania przedmiotu umowy w sposób niezgodny z umową,
c) zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności, a w przypadku gdy czynsz jest płatny rocznie zwłoki z zapłatą ponad trzy miesiące.
3. W umowie najmu lokalu należy w szczególności:
1) określić wysokość, termin płatności oraz zasady waloryzacji czynszu;
2) zastrzec obowiązek uiszczania przez najemcę opłat za świadczenia związane z eksploatacją;
3) określić przeznaczenie wynajmowanego lokalu;
4) określić czas, na który zostanie zawarta;
5) zastrzec, iż najemca może wprowadzać w lokalu ulepszenia i zmiany tylko za pisemną zgodą wynajmującego;
6) zastrzec, iż najemca nie może bez pisemnej zgody wynajmującego podnajmować przedmiotu najmu, ani oddawać go do bezpłatnego użytkowania osobie trzeciej;
7) zastrzec możliwość rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym bez wypowiedzenia w przypadku, gdy:
a) najemca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności,
b) najemca używa rzeczy w sposób sprzeczny z umową lub przeznaczeniem rzeczy i mimo upomnienia nie przestaje jej używać w taki sposób albo gdy rzecz zaniedbuje do tego stopnia, że zostaje ona narażona na utratę lub uszkodzenie.
4. W umowie użytkowania lub użyczenia, należy zastrzec, iż użyczający i użytkownik, nie mogą przedmiotu umowy, wydzierżawiać, wynajmować lub użyczać, na rzecz osób trzecich, bez zgody Zakładu.
§ 8.
W przypadku zbycia bądź udostępnienia aktywów trwałych, w zakresie określonym w zarządzeniu, w postaci:
1) należności długoterminowych;
2) inwestycji długoterminowych;
3) nieruchomości inwestycyjnych, wartości niematerialnych i prawnych;
4) innych długoterminowych aktywów trwałych;
bądź ich udostępnienia, w zakresie określonym w zarządzeniu, stosuje się formę przetargu nieograniczonego.
§ 9.
Zakazuje się dokonania zbycia, najmu, dzierżawy, użytkowania lub użyczenia aktywów trwałych podmiotom świadczącym usługi mające charakter konkurencyjny w stosunku do świadczeń zdrowotnych udzielanych przez Zakład.
§ 10.
Niniejsze zasady nie naruszają powszechnie obowiązujących przepisów prawa dotyczących zbycia, dzierżawy, najmu, użytkowania lub użyczenia aktywów trwałych, o których mowa w § 4.
§ 11.
Traci moc decyzja Nr 102 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 kwietnia 2001 r. w sprawie zasad zbywania, wydzierżawiania lub wynajmowania majątku trwałego przez samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej tworzone przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. Urz. Min. Spraw Wew. i Ad. Nr 7, poz. 14 oraz z 2006 r. Nr 8, poz. 37).
§ 12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: W. Stasiak
|
1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej – sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 131, poz. 919 oraz z 2007 r. Nr 38, poz. 245).
- Data ogłoszenia: 2007-11-16
- Data wejścia w życie: 2007-09-26
- Data obowiązywania: 2007-09-26
- Dokument traci ważność: 2008-08-28
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA