REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2004 nr 1 poz. 15

ZARZĄDZENIE Nr 2 MINISTRA ŚRODOWISKA

z dnia 27 stycznia 2004 r.

w sprawie ustalenia zakresów czynności Sekretarza Stanu i Podsekretarzy Stanu w Ministerstwie Środowiska

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199 i Nr 80, poz. 717) zarządza się, co następuje:

§ 1

1. Do zakresu czynności Sekretarza Stanu i Podsekretarzy Stanu należy przygotowywanie stanowiska Ministra Środowiska, zwanego dalej „Ministrem”, w sprawach wymienionych w § 2–4, jak również nadzorowanie i monitorowanie zadań wykonywanych przez komórki organizacyjne Ministerstwa Środowiska, zwanego dalej „Ministerstwem”, w zakresie przygotowywania i realizacji tego stanowiska.

2. Przy wykonywaniu czynności, o których mowa w ust. 1, Sekretarz Stanu i Podsekretarze Stanu uprawnieni są do podpisywania pism, z zastrzeżeniem tych pism, które na mocy postanowień Regulaminu Organizacyjnego Ministerstwa Środowiska, nadanego odrębnym aktem, przewidziane są wyłącznie do podpisu Ministra.

3. W czasie nieobecności Ministra jego obowiązki wykonuje Sekretarz Stanu, który jest upoważniony do realizacji zadań i podejmowania decyzji we wszystkich sprawach należących do właściwości Ministra.

§ 2

Sekretarz Stanu, Główny Geolog Kraju – Krzysztof Szamałek

1. Pełni funkcję stałego zastępcy Ministra, we wszystkich sprawach, podczas jego nieobecności.

2. W imieniu Ministra koordynuje działania w zakresie współpracy i uczestnictwa członków Kierownictwa Ministerstwa w pracach Stałego Zespołu Rady Ministrów oraz Komitetów Rady Ministrów lub Prezesa Rady Ministrów.

3. Kieruje sprawami związanymi z integracją Polski z Unią Europejską.

4. Bezpośrednio nadzoruje realizację zadań wynikających z ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz z ustawy – Prawo wodne.

5. Inicjuje i nadzoruje zmiany w zakresie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze i ustawy – Prawo wodne oraz kontroluje przestrzeganie przepisów prawnych w tym zakresie.

6. Sprawuje nadzór merytoryczny nad pracą geologów wojewódzkich.

7. Pełni funkcją Pełnomocnika Rządu Rzeczypospolitej Polskiej we Wspólnej Organizacji „Interoceanmetal” oraz przewodniczy delegacji polskiej na sesjach Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego.

8. Pełni funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

9. Pełni funkcję Pełnomocnika do spraw Realizacji Projektów PHARE (PAO).

10. Pełni funkcję Sekretarza Pełnomocnika do spraw Realizacji Programów ISPA (SAO).

11. W imieniu Ministra uczestniczy w pracach Rady do spraw Zrównoważonego Rozwoju, Zespołu do spraw Jakości Regulacji Prawnych (OECD) oraz Międzyresortowego Zespołu dla Nadzorowania Przebiegu Procesu Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego.

12. Współpracuje z Krajową Radą Gospodarki Wodnej, Radą Geologiczną, Główną Geologiczną Komisją Egzaminacyjną oraz Komisjami: Zasobów Kopalin, Dokumentacji Hydrogeologicznych, Dokumentacji Geologiczno-lnżynierskich oraz Komisją do spraw Opracowań Kartograficznych.

13. Nadzoruje regionalne zarządy gospodarki wodnej, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Państwowy Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych oraz Biuro Gospodarki Wodnej.

§ 3

Podsekretarz Stanu, Główny Konserwator Przyrody – Ewa Symonides

1. Bezpośrednio nadzoruje realizację zadań wynikających z ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o organizmach genetycznie zmodyfikowanych.

2. Prowadzi sprawy wynikające z nadzoru Ministra nad Krajowym Zarządem Parków Narodowych oraz dyrektorami parków.

3. W imieniu Ministra koordynuje działalność parków krajobrazowych.

4. W imieniu Ministra prowadzi sprawy związane z wydawaniem zezwoleń na pozyskiwanie roślin i zwierząt objętych ochroną gatunkową oraz na czynności zabronione w stosunku do roślin i zwierząt objętych ochroną.

5. Współpracuje merytorycznie z wojewódzkimi konserwatorami przyrody.

6. Współpracuje z Państwową Radą Ochrony Przyrody oraz Komisją do spraw GMO.

7. Nadzoruje Instytut Badawczy Leśnictwa.

§ 4

Podsekretarz Stanu – Tomasz Podgajniak

1. W imieniu Ministra kieruje sprawami związanymi z kształtowaniem polityki ekologicznej państwa.

2. Sprawuje nadzór nad sprawami dotyczącymi instrumentów ochrony środowiska.

3. Koordynuje prace związane z rozwiązaniami systemowymi, dotyczącymi mechanizmów ekonomiczno-finansowych zrównoważonego rozwoju.

4. Nadzoruje sprawy związane z planowaniem przestrzennym.

5. Sprawuje nadzór nad sprawami obronności i bezpieczeństwa.

6. Nadzoruje realizację zadań przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

7. W imieniu Ministra sprawuje nadzór nad realizacją zadań przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.

§ 5

W sprawach terminowych Podsekretarze Stanu zobowiązani są do podpisywania, w imieniu Ministra, pism zawierających stanowisko Ministra wobec projektów aktów normatywnych i innych materiałów rządowych (w szczególności kierowanych do rozpatrzenia przez Komitet Rady Ministrów lub Radę Ministrów).

§ 6

Sekretarz Stanu i Podsekretarz Stanu, wykonując powierzone zadania, współdziałają z Dyrektorem Generalnym, komórkami organizacyjnymi Ministerstwa oraz jednostkami organizacyjnymi podległymi Ministrowi.

§ 7

Sekretarz Stanu i Podsekretarze Stanu zobowiązani są do wykonywania innych, nie wymienionych w § 2–4 zadań, na bezpośrednie polecenie Ministra.

§ 8

Sekretarz Stanu i Podsekretarze Stanu podejmują, w imieniu Ministra, decyzje na podstawie odrębnych pełnomocnictw i upoważnień.

§ 9

Traci moc zarządzenie nr 14 Ministra Środowiska z dnia 24 marca 2003 roku, w sprawie ustalenia zakresów czynności Sekretarza Stanu i Podsekretarzy Stanu w Ministerstwie Środowiska.

§ 10

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Minister Środowiska

Czesław Śleziak

 

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA