REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2024 poz. 265
ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 31 października 2024 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie nadania statutów podmiotom leczniczym dla osób pozbawionych wolności
Na podstawie art. 42 ust. 4 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2024 r. poz. 799) zarządza się, co następuje:
§ 1.
1) załącznik nr 17 do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 1 do niniejszego zarządzenia;
2) załącznik nr 47 do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 2 do niniejszego zarządzenia;
3) załącznik nr 123 do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 3 do niniejszego zarządzenia.
§ 2.
MINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI
Adam Bodnar
1) Zmiany wymienionego zarządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. Min. Sprawiedl. z 2013 r. poz. 274, z 2014 r. poz. 97 i 176, z 2015 r. poz. 229, z 2016 r. poz. 142, z 2017 r. poz. 155 i 214, z 2018 r. poz. 103,155, 159, 282 i 302, z 2021 r. poz. 122, 291, 312 i 323, z 2022 r. poz. 214 oraz z 2023 r. poz. 144 i 235.
Załączniki do zarządzenia
Ministra Sprawiedliwości
z dnia 31 października 2024 r.
(Dz. Urz. Min. Sprawiedl.
poz. 265)
Załącznik nr 1
STATUT SZPITALA I AMBULATORIUM Z IZBĄ CHORYCH ZAKŁADU KARNEGO W POTULICACH
§ 1. 1. Podmiotowi leczniczemu znajdującemu się w strukturze organizacyjnej Zakładu Karnego w Potulicach nadaje się nazwę Szpitala i Ambulatorium z Izbą Chorych Zakładu Karnego w Potulicach.
2. Siedziba Szpitala i Ambulatorium z Izbą Chorych Zakładu Karnego w Potulicach mieści się w Potulicach przy Alei Parkowej 1, kod pocztowy 89-120.
§ 2. Podmiot leczniczy, o którym mowa w § 1, udziela osobom pozbawionym wolności świadczeń zdrowotnych służących zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz podejmuje inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia, a także prowadzi działalność leczniczą polegającą na promocji zdrowia względem tych osób.
§ 3. Zakład Karny w Potulicach, w strukturze którego funkcjonuje podmiot leczniczy, o którym mowa w § 1, działa w formie jednostki budżetowej.
§ 4. Do zadań podmiotu leczniczego, o którym mowa w § 1, należy:
1) w odniesieniu do Ambulatorium z Izbą Chorych:
a) udzielanie ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych, o których mowa w art. 10 i art. 11 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2024 r. poz. 799),
b) leczenie stomatologiczne,
c) leczenie chorych umieszczonych w izbie chorych,
d) kierowanie pacjentów na konsultacje specjalistyczne, rehabilitację leczniczą i do leczenia szpitalnego;
2) w odniesieniu do Szpitala:
a) udzielanie świadczeń szpitalnych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, z wyjątkiem rehabilitacji, pacjentom szpitalnym z obszarów działania poszczególnych oddziałów szpitala, o których mowa w § 8,
b) udzielanie pozostałym pacjentom przebywającym w oddziałach mieszkalnych Zakładu Karnego w Potulicach w razie nagłego zachorowania lub będącym w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego świadczeń zdrowotnych poza godzinami pracy Ambulatorium z Izbą Chorych,
c) przeprowadzanie specjalistycznych konsultacji pacjentów kierowanych przez ambulatoria z izbą chorych,
d) kierowanie pacjentów do właściwych podmiotów leczniczych w celu dalszego leczenia poszpitalnego lub rehabilitacji;
3) w odniesieniu do działu farmacji szpitalnej:
a) zaopatrywanie w produkty lecznicze i wyroby medyczne Szpitala i Ambulatorium z Izbą Chorych Zakładu Karnego w Potulicach,
b) planowanie wydatków i zakupów produktów leczniczych i wyrobów medycznych oraz realizacja i monitorowanie wykonania tych planów.
§ 5. Szpitalem i Ambulatorium z Izbą Chorych Zakładu Karnego w Potulicach kieruje kierownik - dyrektor szpitala, podlegający służbowo dyrektorowi Zakładu Karnego w Potulicach.
§ 6. Stanowiska pracy w Szpitalu i Ambulatorium z Izbą Chorych Zakładu Karnego w Potulicach określa zarządzenie organizacyjno-etatowe dla Zakładu Karnego w Potulicach.
§ 7. Strukturę organizacyjną Szpitala i Ambulatorium z Izbą Chorych dostosowuje się do zadań określonych w § 4.
§ 8. Obszar działania Szpitala obejmuje dla oddziału leczenia gruźlicy: areszty śledcze i zakłady karne podległe dyrektorom okręgowym Służby Więziennej w Katowicach, Krakowie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Warszawie, Lublinie oraz Zakład Karny w Czarnem.
§ 9. Szczegółową strukturę organizacyjną podmiotu leczniczego, o którym mowa w § 1, może określić kierownik podmiotu leczniczego w regulaminie organizacyjno-porządkowym.
§ 10. Działalność statutowa i gospodarka finansowa podmiotu leczniczego, o którym mowa w § 1, jest prowadzona w ramach etatów i środków ujętych w planie finansowym Zakładu Karnego w Potulicach.
Załącznik nr 2
STATUT SZPITALA I AMBULATORIUM ZAKŁADU KARNEGO W CZARNEM
§ 1. 1. Podmiotowi leczniczemu dla osób pozbawionych wolności znajdującemu się w strukturze organizacyjnej Zakładu Karnego w Czarnem nadaje się nazwę Szpitala i Ambulatorium Zakładu Karnego w Czarnem.
2. Siedziba Szpitala i Ambulatorium Zakładu Karnego w Czarnem mieści się w Czarnem przy ulicy Pomorskiej 1, kod pocztowy 77-330.
§ 2. Szpital i Ambulatorium udziela osobom pozbawionym wolności świadczeń zdrowotnych służących zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz podejmuje inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia, a także prowadzi działalność leczniczą polegającą na promocji zdrowia względem tych osób.
§ 3. Zakład Karny w Czarnem, w strukturze którego funkcjonuje podmiot leczniczy, o którym mowa w § 1, działa w formie jednostki budżetowej.
§ 4. Do zadań Szpitala i Ambulatorium należy:
1) w odniesieniu do szpitala:
a) udzielanie świadczeń szpitalnych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2024 r. poz. 799), pacjentom szpitalnym z obszarów działania poszczególnych oddziałów szpitala, o których mowa w § 8 ust. 1,
b) hospitalizowanie osób wymagających świadczeń rehabilitacyjnych na podstawie decyzji dyrektora szpitala,
c) udzielanie pozostałym pacjentom przebywającym w oddziałach mieszkalnych Zakładu Karnego w Czarnem w razie nagłego zachorowania lub będącym w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego świadczeń zdrowotnych poza godzinami pracy ambulatorium,
d) przeprowadzanie specjalistycznych konsultacji pacjentów kierowanych przez ambulatoria z izbą chorych,
e) kierowanie pacjentów do właściwych podmiotów leczniczych w celu dalszego leczenia poszpitalnego lub rehabilitacji;
2) w odniesieniu do ambulatorium:
a) udzielanie ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych, o których mowa w art. 10 i 11 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej,
b) leczenie stomatologiczne,
c) kierowanie pacjentów na konsultacje specjalistyczne, rehabilitację leczniczą i do leczenia szpitalnego;
3) w odniesieniu do apteki zakładowej:
a) zaopatrywanie w produkty lecznicze i wyroby medyczne Szpitala i Ambulatorium Zakładu Karnego w Czarnem oraz ambulatoriów z izbą chorych Aresztu Śledczego w Koszalinie, Aresztu Śledczego w Słupsku, Zakładu Karnego w Starem Bornem i Zakładu Karnego w Wierzchowie, podległych dyrektorowi okręgowemu Służby Więziennej w Koszalinie,
b) planowanie wydatków i zakupów produktów leczniczych i wyrobów medycznych oraz realizacja i monitorowanie wykonania tych planów,
c) kontrola zaopatrywanych przez aptekę zakładową podmiotów leczniczych podległych dyrektorowi okręgowemu Służby Więziennej w Koszalinie w zakresie związanym z dystrybucją środków leczniczych.
§ 5. Szpitalem i Ambulatorium kieruje kierownik - dyrektor Szpitala, podlegający służbowo dyrektorowi Zakładu Karnego w Czarnem.
§ 6. Stanowiska pracy w Szpitalu i Ambulatorium określa zarządzenie organizacyjno-etatowe dla Zakładu Karnego w Czarnem.
§ 7. Strukturę organizacyjną Szpitala i Ambulatorium dostosowuje się do zadań określonych w § 4.
§ 8. 1. Obszar działania poszczególnych oddziałów Szpitala obejmuje:
1) dla oddziału chorób wewnętrznych: Zakład Karny w Czarnem, Areszt Śledczy w Koszalinie, Areszt Śledczy w Słupsku, Zakład Kamy w Starem Bornem, Zakład Kamy w Wierzchowie;
2) dla oddziału dla przewlekle chorych: wszystkie areszty śledcze i zakłady karne za wyjątkiem aresztów śledczych i zakładów karnych, podległych dyrektorowi Okręgowemu Służby Więziennej w Warszawie i w Lublinie.
2. Obszar działania pracowni rehabilitacji obejmuje Zakład Karny w Czarnem, Zakład Karny w Goleniowie, Zakład Karny w Gorzowie Wielkopolskim, Zakład Karny w Nowogardzie, Areszt Śledczy w Szczecinie, Areszt Śledczy w Koszalinie, Areszt Śledczy w Słupsku, Zakład Karny w Starem Bornem i Zakład Karny w Wierzchowie.
§ 9. Szczegółową strukturę organizacyjną podmiotu leczniczego może określić kierownik podmiotu leczniczego w regulaminie organizacyjno-porządkowym.
§ 10. Działalność statutowa i gospodarka finansowa podmiotu leczniczego, o którym mowa w § 1, jest prowadzona w ramach etatów i środków ujętych w planie finansowym Zakładu Karnego w Czarnem.
Załącznik nr 3
STATUT SZPITALA I AMBULATORIUM Z IZBĄ CHORYCH ARESZTU ŚLEDCZEGO W SZCZECINIE
§ 1. 1. Podmiotowi leczniczemu znajdującemu się w strukturze organizacyjnej Aresztu Śledczego w Szczecinie nadaje się nazwę Szpitala i Ambulatorium z Izbą Chorych Aresztu Śledczego w Szczecinie.
2. Siedziba Szpitala i Ambulatorium z Izbą Chorych Aresztu Śledczego w Szczecinie mieści się w Szczecinie przy ulicy Kaszubskiej 28, kod pocztowy 70-952.
§ 2. Podmiot leczniczy, o którym mowa w § 1, udziela osobom pozbawionym wolności świadczeń zdrowotnych służących zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz podejmuje inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia, a także prowadzi działalność leczniczą polegającą na promocji zdrowia względem tych osób.
§ 3. Areszt Śledczy w Szczecinie, w strukturze którego funkcjonuje podmiot leczniczy, o którym mowa w § 1, działa w formie jednostki budżetowej.
§ 4. Do zadań podmiotu leczniczego, o którym mowa w § 1, należy:
1) w odniesieniu do Ambulatorium z Izbą Chorych:
a) udzielanie ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych, o których mowa w art. 10 i art. 11 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2024 r. poz. 799),
b) leczenie stomatologiczne,
c) leczenie chorych umieszczonych w izbie chorych,
d) kierowanie pacjentów na konsultacje specjalistyczne, rehabilitację leczniczą i do leczenia szpitalnego;
2) w odniesieniu do Szpitala:
a) udzielanie świadczeń szpitalnych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, pacjentom szpitalnym z obszarów działania poszczególnych oddziałów szpitala, o których mowa w § 8 ust.1,
b) wydzielenie w obrębie oddziału psychiatrii sądowej odcinka leczniczego liczącego co najmniej 20 łóżek,
c) udzielanie pozostałym pacjentom przebywającym w oddziałach mieszkalnych Aresztu Śledczego w Szczecinie w razie nagłego zachorowania lub będącym w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego świadczeń zdrowotnych poza godzinami pracy Ambulatorium z Izbą Chorych,
d) przeprowadzenie specjalistycznych konsultacji pacjentów kierowanych przez ambulatoria z izbą chorych oraz obserwacji sądowo-psychiatrycznych osób pozbawionych wolności kierowanych przez upoważnione organy,
e) kierowanie pacjentów do właściwych podmiotów leczniczych w celu dalszego leczenia poszpitalnego lub rehabilitacji;
3) w odniesieniu do apteki zakładowej:
a) zaopatrywanie w produkty lecznicze i wyroby medyczne Szpitala i Ambulatorium z Izbą Chorych Aresztu Śledczego w Szczecinie oraz ambulatoriów z izbą chorych Zakładu Karnego w Goleniowie, Zakładu Karnego w Gorzowie Wielkopolskim i Zakładu Karnego w Nowogardzie, podległych dyrektorowi okręgowemu Służby Więziennej w Koszalinie,
b) planowanie wydatków i zakupów produktów leczniczych i wyrobów medycznych oraz realizacja i monitorowanie wykonania tych planów,
c) kontrola zaopatrywanych przez aptekę zakładową podmiotów leczniczych podległych dyrektorowi okręgowemu Służby Więziennej w Koszalinie w odniesieniu do problematyki związanej z dystrybucją leków i środków medycznych.
§ 5. Szpitalem i Ambulatorium z Izbą Chorych Aresztu Śledczego w Szczecinie kieruje kierownik - dyrektor Szpitala, podlegający służbowo dyrektorowi Aresztu Śledczego w Szczecinie.
§ 6. Stanowiska pracy w Szpitalu i Ambulatorium z Izbą Chorych Aresztu Śledczego w Szczecinie określa zarządzenie organizacyjno-etatowe dla Aresztu Śledczego w Szczecinie.
§ 7. Strukturę organizacyjną Szpitala i Ambulatorium z Izbą Chorych dostosowuje się do zadań określonych w § 4.
§ 8. Obszar działania poszczególnych oddziałów Szpitala obejmuje:
1) dla oddziału chorób wewnętrznych: Zakład Karny w Goleniowie, Zakład Kamy w Gorzowie Wielkopolskim, Zakład Kamy w Nowogardzie oraz Areszt Śledczy w Szczecinie;
2) dla oddziału psychiatrii sądowej w zakresie prowadzenia obserwacji sądowo-psychiatrycznych obszary właściwości sądów okręgowych w Bydgoszczy, Elblągu, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Koszalinie, Olsztynie, Opolu, Słupsku, Szczecinie, Toruniu i we Wrocławiu;
3) dla oddziału psychiatrii sądowej w zakresie odcinka leczniczego: zakłady karne i areszty śledcze podległe dyrektorom okręgowym Służby Więziennej w Bydgoszczy, Koszalinie i Opolu.
§ 9. Szczegółową strukturę organizacyjną podmiotu leczniczego, o którym mowa w § 1, może określić kierownik podmiotu leczniczego w regulaminie organizacyjno-porządkowym.
§ 10. Działalność statutowa i gospodarka finansowa podmiotu leczniczego, o którym mowa w § 1, jest prowadzona w ramach etatów i środków ujętych w planie finansowym Aresztu Śledczego w Szczecinie.
- Data ogłoszenia: 2024-11-05
- Data wejścia w życie: 2024-11-06
- Data obowiązywania: 2024-11-06
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA