REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2024 poz. 109

ZARZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 28 marca 2024 r.

w sprawie czasopisma naukowego „Probacja”

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188 oraz z 2023 r. poz. 1195, 1234 i 1641) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Minister Sprawiedliwości, zwany dalej „Ministrem”, jest wydawcą czasopisma naukowego „Probacja”, zwanego dalej „Czasopismem”.

§ 2.

1. Czasopismo:

1) służy kształtowaniu właściwej praktyki wymiaru sprawiedliwości oraz podmiotów uczestniczących w wykonywaniu orzeczeń sądowych w zakresie funkcjonowania środków probacji oraz readaptacji społecznej i resocjalizacji, w ramach stosowania prawa karnego materialnego, prawa karnego procesowego, prawa karnego wykonawczego, prawa rodzinnego i opiekuńczego, postępowania cywilnego i postępowania w sprawach nieletnich;

2) prezentuje we wskazanych wyżej obszarach kwestie dotyczące prawa, jego wykładni i stosowania w praktyce wymiaru sprawiedliwości oraz polityki kryminalnej państwa;

3) omawia zagadnienia z dziedzin nauk społecznych i humanistycznych, w szczególności dyscyplin: nauki prawne, pedagogika, psychologia, nauki socjologiczne, nauki o bezpieczeństwie oraz filozofia - dotyczące zwalczania przestępczości, w tym przestępczości powrotnej, oraz patologii rodziny;

4) służy wymianie poglądów i doświadczeń praktyków prawa oraz osób związanych z nauką, podnoszeniu kompetencji zawodowych, w szczególności sędziów, kuratorów sądowych, referendarzy sądowych, prokuratorów i pełnomocników procesowych, w tym adwokatów i radców prawnych, oraz

5) analizie proponowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, zwane dalej „Ministerstwem”, rozwiązań prawnych.

2. W Czasopiśmie publikowane są artykuły naukowe w języku polskim i angielskim.

§ 3.

1. Kolegium Redakcyjne jest odpowiedzialne za działalność Czasopisma, jego merytoryczną i techniczną obsługę.

2. Kolegium Redakcyjne, w szczególności, dobiera teksty do publikacji i wykonuje niezbędne czynności w toku procedury wydawniczej.

3. W skład Kolegium Redakcyjnego wchodzą: Redaktor Naczelny, Zastępcy Redaktora Naczelnego, Sekretarz Redakcji, Zastępca Sekretarza Redakcji oraz 6 członków.

4. Kolegium Redakcyjne może być wspierane przez redaktorów językowych oraz redaktorów statystycznych, powoływanych i odwoływanych przez Redaktora Naczelnego.

§ 4.

1. Redaktora Naczelnego powołuje i odwołuje Minister.

2. Redaktorem Naczelnym może być osoba wykonująca zawód sędziego albo prokuratora lub osoba, która posiada co najmniej stopień naukowy doktora nauk społecznych lub humanistycznych z dyscypliny nauk prawnych, pedagogiki, psychologii, nauk socjologicznych, nauk o bezpieczeństwie lub filozofii.

3. Minister powołuje Redaktora Naczelnego po przeprowadzeniu otwartego i konkurencyjnego konkursu. Konkurs przeprowadza Zespół do spraw przeprowadzenia postępowania konkursowego na stanowisko Redaktora Naczelnego, składający się z 5 członków, powoływanych przez Ministra na czas trwania postępowania konkursowego.

4. Procedurę konkursową oraz kryteria oceny kandydatów określa Regulamin postępowań konkursowych na stanowiska Redaktora Naczelnego oraz Przewodniczącego Rady Programowo-Naukowej czasopisma naukowego „Probacja”, który stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia, zwany dalej „Regulaminem postępowań konkursowych”.

5. Minister ogłasza konkurs na stanowisko Redaktora Naczelnego w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministerstwa. W ogłoszeniu o konkursie określa się: termin składania zgłoszeń przez kandydatów, wymagania formalne, jakim powinny odpowiadać zgłoszenia kandydatów, kryteria wyboru i harmonogram postępowania konkursowego. W ogłoszeniu o konkursie publikuje się również Regulamin postępowania konkursowego.

6. Redaktor Naczelny odpowiada za sprawy redakcyjne i finansowe Czasopisma, w szczególności:

1) kieruje pracami Kolegium Redakcyjnego;

2) ustala listę stałych recenzentów;

3) przygotowuje harmonogram kierowania tekstów do publikowania;

4) sprawuje nadzór nad jakością składanych tekstów do publikacji;

5) odpowiada za całe wydanie Czasopisma i za poszczególne recenzje;

6) zatwierdza zawartość wydania i odpowiada za ostateczne ułożenie struktury wydania;

7) zatwierdza projekt preliminarza budżetowego Czasopisma, w tym ustala stawki honorariów autorskich.

§ 5.

1. Zastępców Redaktora Naczelnego powołuje i odwołuje Minister na wniosek Redaktora Naczelnego.

2. Zastępcy Redaktora Naczelnego wykonują czynności zlecone przez Redaktora Naczelnego.

3. Redaktor Naczelny może upoważnić Zastępcę lub Zastępców Redaktora Naczelnego do wykonywania, w jego zastępstwie, wszystkich lub określonych obowiązków.

4. W przypadku odwołania Redaktora Naczelnego lub trwałej niezdolności wykonywania przez niego obowiązków, funkcję Redaktora Naczelnego - do czasu powołania nowego Redaktora Naczelnego - pełni wyznaczony przez Ministra pracownik Ministerstwa albo jeden z Zastępców Redaktora Naczelnego, który informuje o tym Kolegium Redakcyjne i Radę Programowo-Naukową.

§ 6.

1. Sekretarza Redakcji, Zastępcę Sekretarza Redakcji oraz członków Kolegium Redakcyjnego powołuje i odwołuje Redaktor Naczelny.

2. Sekretarz Redakcji współuczestniczy w redagowaniu Czasopisma, w szczególności wyznacza recenzentów tekstów przeznaczonych do publikacji oraz czuwa nad terminowością realizacji zadań osób wykonujących skład komputerowy, korektę, druk oraz dystrybucję pisma. Czynności Sekretarza Redakcji pod jego nieobecność wykonuje Zastępca Sekretarza Redakcji.

§ 7.

1. Rada Programowo-Naukowa jest organem opiniodawczo-doradczym Redaktora Naczelnego, składającym się z osób posiadających co najmniej stopień naukowy doktora nauk społecznych lub humanistycznych, powoływanych i odwoływanych przez Ministra.

2. W skład Rady Programowo-Naukowej wchodzi od 4 do 10 członków.

3. Pracami Rady Programowo-Naukowej kieruje Przewodniczący, powoływany i odwoływany przez Ministra. Przewodniczący może powołać spośród członków Rady Programowo-Naukowej nie więcej niż trzech Zastępców Przewodniczącego.

4. Przewodniczącym może być osoba, która posiada co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego nauk społecznych lub humanistycznych z dyscypliny nauki prawne, pedagogika, psychologia, nauki socjologiczne, nauki o bezpieczeństwie lub filozofia.

5. Minister powołuje Przewodniczącego po przeprowadzeniu otwartego i konkurencyjnego konkursu. Przepis § 4 ust. 3-5 stosuje się odpowiednio.

6. Do zadań Rady Programowo-Naukowej należy:

1) konsultowanie i opiniowanie założeń programowych Czasopisma;

2) inspirowanie tematyki wiodącej Czasopisma;

3) pozyskiwanie dla Czasopisma autorów o wysokim autorytecie naukowym i zawodowym;

4) pomoc w nawiązywaniu krajowych i zagranicznych kontaktów z wydawcami oraz redakcjami innych czasopism o podobnym profilu;

5) udzielanie zespołowi redakcyjnemu Czasopisma specjalistycznych porad, wynikających z wiedzy i doświadczenia członków Rady Programowo-Naukowej;

6) wspieranie w staraniach o zapewnienie trwałych podstaw i rozwoju Czasopisma.

7. Rada Programowo-Naukowa obraduje na posiedzeniach, które odbywają się nie rzadziej niż raz w roku.

8. Posiedzenia Rady Programowo-Naukowej zwołuje Przewodniczący, co najmniej 7 dni przed terminem posiedzenia.

9. W posiedzeniach Rady Programowo-Naukowej uczestniczy Redaktor Naczelny lub Zastępca Redaktora Naczelnego.

10. Rada Programowo-Naukowa podejmuje uchwały bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy jej członków.

11. Przewodniczący może zdecydować o podjęciu uchwały w trybie obiegowym z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, wyznaczając członkom Rady Programowo-Naukowej termin nie krótszy niż 3 dni na oddanie głosu.

12. Członkowie Rady Programowo-Naukowej otrzymują nieodpłatnie po jednym egzemplarzu wydań Czasopisma.

§ 8.

1. Jednostką organizacyjną Ministerstwa odpowiedzialną za wydawanie Czasopisma w zakresie:

1) merytorycznym jest Departament Wykonania Orzeczeń i Probacji;

2) administracyjnym i technicznym jest Biuro Komunikacji i Promocji.

2. Finansowanie działalności Czasopisma pochodzi ze środków finansowych Biura Komunikacji i Promocji.

3. Dyrektor Biura Komunikacji i Promocji zaplanuje środki finansowe na wydatki określone w ust. 2.

§ 9.

Organizację pracy Kolegium Redakcyjnego oraz szczegółowy tryb wydawania Czasopisma określa Regulamin organizacyjny czasopisma naukowego „Probacja”, który stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.

§ 10.

Minister, w terminie 1 miesiąca od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia:

1) powoła członków Zespołów do spraw przeprowadzenia postępowań konkursowych na stanowiska odpowiednio Redaktora Naczelnego oraz Przewodniczącego Rady Programowo-Naukowej;

2) ogłosi w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministerstwa konkursy na stanowiska Redaktora Naczelnego oraz Przewodniczącego Rady Programowo-Naukowej, w którym określi termin składania zgłoszeń przez kandydatów, wymagania formalne, jakim powinny odpowiadać zgłoszenia kandydatów, kryteria wyboru oraz harmonogram postępowań konkursowych;

3) opublikuje w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministerstwa Regulamin postępowań konkursowych na stanowiska Redaktora Naczelnego oraz Przewodniczącego Rady Programowo-Naukowej czasopisma naukowego „Probacja”.

§ 11.

1. Redaktora Naczelnego oraz Zastępcę Redaktora Naczelnego, powołanych na podstawie przepisów zarządzenia uchylanego w § 16, z dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia odwołuje się.

2. Członków Kolegium Redakcyjnego, powołanych na podstawie przepisów zarządzenia uchylanego w § 16, z dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia odwołuje się.

3. Członków Kolegium Doradczego Redakcji, powołanych na podstawie przepisów zarządzenia uchylanego w § 16, z dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia odwołuje się.

4. Przewodniczącego, Zastępców Przewodniczącego i członków Rady Programowo-Naukowej, powołanych na podstawie przepisów zarządzenia uchylanego w § 16, z dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia odwołuje się.

§ 12.

1. Sekretarz Redakcji oraz Zastępca Sekretarza Redakcji, powołani na podstawie przepisów zarządzenia uchylanego w § 16, pozostają na dotychczasowych stanowiskach.

2. Redaktorzy językowi, powołani na podstawie przepisów zarządzenia uchylanego w § 16, pozostają na dotychczasowych stanowiskach.

§ 13.

Redaktorzy Tematyczni, powołani na podstawie przepisów zarządzenia uchylanego w § 16, stają się członkami Kolegium Redakcyjnego, o którym mowa § 3 ust. 3 niniejszego zarządzenia.

§ 14.

1. Do czasu powołania na podstawie przepisów niniejszego zarządzenia Redaktora Naczelnego jego obowiązki wykonuje wyznaczona przez Ministra osoba wykonująca zawód sędziego albo prokuratora.

2. Do czasu powołania na podstawie przepisów niniejszego zarządzenia Przewodniczącego Rady Programowo-Naukowej, jego obowiązki wykonuje wyznaczony przez Redaktora Naczelnego członek Rady Programowo-Naukowej.

§ 15.

Do spraw wszczętych i niezakończonych na podstawie przepisów zarządzenia uchylanego w § 16, dotyczących postępowania z materiałami przeznaczonymi do publikacji, stosuje się przepisy dotychczasowe.

§ 16.

Traci moc zarządzenie Ministra Sprawiedliwości nr 250/08/DWOIP z dnia 27 listopada 2008 r. w sprawie utworzenia czasopisma naukowego „Probacja”1).

§ 17.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

MINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI
Adam Bodnar


1) Zarządzenie zostało zmienione zarządzeniem nr 25/09/DWOiP Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 kwietnia 2009 r. w sprawie powołania redakcji i Kolegium redakcyjnego kwartalnika „Probacja”, zarządzeniem nr 26/09/DWOiP Ministra Sprawiedliwości z dnia 2 kwietnia 2009 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie powołania redakcji i Kolegium Redakcyjnego kwartalnika „Probacja”, zarządzeniem nr 51/09/DWOiP Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 maja 2009 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie powołania redakcji i Kolegium Redakcyjnego kwartalnika „Probacja”, zarządzeniem nr 150/09/DWOiP Ministra Sprawiedliwości z dnia 11 sierpnia 2009 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie powołania redakcji i Kolegium Redakcyjnego kwartalnika „Probacja”, zarządzeniem nr 247/11/DWOiP Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 grudnia 2011 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie powołania redakcji i Kolegium Redakcyjnego kwartalnika „Probacja”, zarządzeniem nr 323/13/DWOiP Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 grudnia 2013 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie powołania redakcji i Kolegium Redakcyjnego kwartalnika „Probacja”, zarządzeniem nr 36/15/DWOiP Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 stycznia 2015 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie powołania redakcji i Rady Programowo-Naukowej kwartalnika „Probacja”, zarządzeniem nr 192/15/DWOiP Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 lipca 2015 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie powołania redakcji i Rady Programowo-Naukowej kwartalnika „Probacja”, zarządzeniem nr 143/16/DWOiP Ministra Sprawiedliwości z dnia 11 lipca 2016 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie powołania redakcji i Rady Programowo-Naukowej kwartalnika „Probacja”, zarządzeniem nr 227/17/DWOiP Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 października 2017 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie powołania redakcji i Rady Programowo-Naukowej kwartalnika „Probacja”, zarządzeniem nr 131/19/DNA Ministra Sprawiedliwości dnia 1 kwietnia 2019 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie powołania redakcji i Rady Programowo-Naukowej kwartalnika „Probacja”, zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 8 kwietnia 2021 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie powołania Redakcji i Rady Programowo-Naukowej kwartalnika „Probacja” (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. poz. 113), zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 czerwca 2021 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie powołania Redakcji, Rady Programowo-Naukowej oraz Kolegium Doradczego Redakcji Kwartalnika „Probacja” (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. poz. 153), zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 stycznia 2023 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie utworzenia czasopisma naukowego „Probacja” (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. poz. 6) oraz zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 31 maja 2023 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie utworzenia czasopisma naukowego „Probacja” (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. poz. 130).

Załącznik 1. [Regulamin postępowań konkursowych na stanowiska Redaktora Naczelnego oraz Przewodniczącego Rady Programowo-Naukowej czasopisma naukowego „Probacja”]

Załączniki do zarządzenia
Ministra Sprawiedliwości
z dnia 28 marca 2024 r.
(Dz. Urz. Min. Sprawiedl.
poz. 109)

Załącznik nr 1

Regulamin postępowań konkursowych na stanowiska Redaktora Naczelnego oraz Przewodniczącego Rady Programowo-Naukowej czasopisma naukowego „Probacja”

§ 1. 1. Postępowania konkursowe na stanowiska Redaktora Naczelnego czasopisma naukowego „Probacja”, zwanego dalej „Czasopismem”, oraz Przewodniczącego Rady Programowo-Naukowej Czasopisma, przeprowadza Zespół do spraw przeprowadzenia postępowania konkursowego na stanowisko odpowiednio Redaktora Naczelnego albo Przewodniczącego Rady Programowo-Naukowej, zwany dalej „Zespołem”.

2. W skład Zespołu wchodzi 5 członków powoływanych przez Ministra Sprawiedliwości na czas przeprowadzenia postępowania konkursowego na stanowisko odpowiednio Redaktora Naczelnego albo Przewodniczącego Rady Programowo-Naukowej.

3. Zespół wybiera ze swojego grona Przewodniczącego Zespołu.

4. Członek Rady Programowo-Naukowej nie może kandydować na stanowisko Redaktora Naczelnego Czasopisma oraz na stanowisko Przewodniczącego Rady Programowo-Naukowej.

§ 2. 1. Ogłoszenie zapraszające do składania zgłoszeń na stanowisko Redaktora Naczelnego Czasopisma albo na stanowisko Przewodniczącego Rady Programowo-Naukowej zamieszcza się w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Termin na zgłaszanie kandydatur nie może być krótszy niż 7 dni od dnia ukazania się ogłoszenia. W ogłoszeniu określa się wymagania formalne, jakim powinny odpowiadać zgłoszenia kandydatów, kryteria wyboru i harmonogram postępowania konkursowego.

2. Członkowie Zespołu po zapoznaniu się z listą nadesłanych zgłoszeń składają oświadczenie na piśmie odnośnie do istnienia okoliczności mogących wywołać uzasadnioną wątpliwość co do ich bezstronności wobec któregokolwiek z kandydatów.

3. Przewodniczący Zespołu zwołuje pierwsze posiedzenie Zespołu nie później niż w 14. dniu od upływu terminu składania zgłoszeń przez kandydatów.

4. W przypadku powstania wątpliwości w zakresie spełnienia przez kandydata wymagań określonych w ogłoszeniu, lub braków w przesłanej dokumentacji, Zespół wzywa kandydata do przedstawienia wyjaśnień lub uzupełnienia braków formalnych w terminie 7 dni od daty otrzymania wezwania, pod rygorem pominięcia kandydata w postępowaniu konkursowym.

5. Podczas pierwszego posiedzenia, po dokonaniu weryfikacji zgłoszeń kandydatów, Zespół wybiera do dziesięciu kandydatów.

§ 3. 1. Kandydatów wybranych zgodnie z procedurą określoną w § 2, Przewodniczący Zespołu zaprasza na rozmowę kwalifikacyjną.

2. W przypadku braku możliwości przybycia kandydata na posiedzenie Zespołu, rozmowa kwalifikacyjna może być prowadzona w formie telekonferencji z wykorzystaniem dostępnych programów informatycznych albo telefonicznie.

§ 4. 1. Dokonując wyboru kandydatów do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną oraz podczas rozmowy kwalifikacyjnej Zespół przeprowadza ocenę kandydatów, biorąc po uwagę:

1) dorobek naukowy kandydata w zakresie prawa karnego materialnego, prawa karnego procesowego, prawa karnego wykonawczego, prawa rodzinnego i opiekuńczego, postępowania cywilnego, postępowania w sprawach nieletnich, w szczególności w zakresie funkcjonowania systemów probacji, readaptacji społecznej i resocjalizacji;

2) dotychczasowe doświadczenie kandydata w pełnieniu podobnych funkcji.

2. Zespół przeprowadzając ocenę spełnienia kryteriów, o których mowa w ust. 1, przyznaje kandydatom punkty od 0 do 10 za każde z kryteriów.

3. Zespół obraduje na posiedzeniach zamkniętych. Nieobecność któregokolwiek z członków Zespołu nie wstrzymuje jego prac. Z posiedzeń Zespołu sporządza się protokół, w którym jest zawarta informacja o terminie posiedzenia, obecnych na posiedzeniu członkach Zespołu, rozpatrywanych kandydaturach oraz podjętych decyzjach.

§ 5. 1. Zespół wybiera jednego kandydata wyróżniającego się najwyższymi kwalifikacjami, którego rekomenduje do powołania przez Ministra Sprawiedliwości, oraz do dwóch kandydatów rezerwowych. Zespół przedstawia Ministrowi Sprawiedliwości na piśmie uzasadnienie, w którym wyjaśnia powody uznania rekomendowanego kandydata jako spełniającego w najwyższym stopniu wymagane kryteria.

2. W przypadku uzyskaniu takiej samej liczby punktów przez kilku kandydatów, Przewodniczący Zespołu zarządza głosowanie. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego.

3. W wyborze kandydata rekomendowanego do powołania przez Ministra Sprawiedliwości albo w głosowaniu nie bierze udziału członek Zespołu, który złożył oświadczenie odnośnie do istnienia okoliczności wywołującej uzasadnioną wątpliwość co do jego bezstronności wobec któregokolwiek z kandydatów. W przypadku złożenia takiego oświadczenia przez Przewodniczącego na czas jego nieobecności zastępuje go, wskazany przez niego, członek Zespołu z prawem głosu rozstrzygającego, o którym mowa w ust. 2.

4. W razie rezygnacji kandydata rekomendowanego do powołania w jego miejsce wstępuje kandydat z listy rezerwowej z najwyższą liczbą głosów.

Załącznik 2. [Regulamin organizacyjny czasopisma naukowego „Probacja”]

Załącznik nr 2

Regulamin organizacyjny czasopisma naukowego „Probacja”

§ 1. W czasopiśmie naukowym „Probacja”, zwanym dalej „Czasopismem”, publikuje się w szczególności artykuły naukowe, analizy orzecznictwa, glosy do orzeczeń sądowych, analizy rozstrzygnięć organów administracji publicznej, analizy inicjatyw legislacyjnych oraz sprawozdania z konferencji naukowych, zwane dalej „tekstami”.

§ 2. Osoby wchodzące w skład Kolegium Redakcyjnego, w zakresie zadań zleconych im przez Redaktora Naczelnego, w szczególności:

1) uczestniczą w przygotowaniu kolejnych wydań Czasopisma;

2) realizują zadania organizacyjno-administracyjne i techniczne związane z wydawaniem Czasopisma, w tym uczestniczą w posiedzeniach Kolegium Redakcyjnego lub Rady Programowo-Naukowej, zapewniając ich obsługę organizacyjno-administracyjną i techniczną;

3) koordynują czynności związane z indeksacją Czasopisma w bazach danych;

4) przeprowadzają analizę i formułują propozycje w zakresie optymalizacji wskaźników bibliometrycznych;

5) aktywnie wyszukują oraz gromadzą informacje: dotyczące zagadnień objętych zakresem Czasopisma, o autorach zajmujących się takimi zagadnieniami, oraz ustalają tematy opracowań istotnych z punktu widzenia zakresu przedmiotowego Czasopisma;

6) czuwają nad jakością badań opisanych w tekście zgłoszonym do publikacji;

7) wykonują inne czynności przewidziane w niniejszym regulaminie.

§ 3. 1. Redaktor Naczelny określa wymogi formalne dla tekstów zgłoszonych do publikacji.

2. Zgłoszenie tekstu do publikacji kierowane jest do Kolegium Redakcyjnego.

3. Tekst do publikacji należy przesłać wyłącznie w formie elektronicznej na adres poczty elektronicznej Czasopisma.

4. Do tekstu należy dołączyć imię i nazwisko autora lub autorów tekstu, adres zamieszkania wraz z numerem telefonu/faksu, adres e-mail, stopień lub tytuł naukowy oraz nazwę instytucji naukowej, w której autor pracuje (afiliacja), nr ORCID, a także tytuł w języku angielskim - jeżeli tekst sporządzono w języku polskim, streszczenie w języku polskim oraz angielskim i słowa kluczowe w języku polskim oraz w języku angielskim.

5. Wraz z tekstem należy przekazać Kolegium Redakcyjnemu wykaz publikacji, orzecznictwa i innych źródeł (bibliografię), wykorzystanych do jego przygotowania.

6. Redaktor Naczelny albo Zastępca Redaktora Naczelnego sprawdza, czy przesłany tekst spełnia wymogi formalne i czy jest związany z zakresem tematycznym Czasopisma.

7. Zgłoszenie tekstu, który nie spełnia wymogów formalnych nie jest rozpoznawane. Autor tekstu jest informowany na piśmie w formie papierowej lub elektronicznej o odmowie przyjęcia tekstu. W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych względami merytorycznymi, Redaktor Naczelny albo Zastępca Redaktora Naczelnego może wezwać na piśmie autora tekstu do usunięcia braków formalnych w terminie nieprzekraczalnym 7 dni od dnia doręczenia wezwania. W razie nieusunięcia braków w terminie tekst uznaje się za wycofany, o czym informuje się autora tekstu w piśmie wzywającym do usunięcia braków. W razie usunięcia braków w terminie tekst podlega dalszemu postępowaniu wydawniczemu.

8. W przypadku, gdy tekst nie jest związany z zakresem tematycznym Czasopisma, a Redaktor Naczelny lub jego zastępca wyrazi zgodę na jego publikację, przepis ust. 7 zdanie pierwsze i drugie stosuje się odpowiednio.

9. Tekst, który spełnia wymogi formalne i jest związany z zakresem tematycznym Czasopisma, z zastrzeżeniem ust. 8, poddawany jest dalszemu postępowaniu wydawniczemu.

10. Redaktor Naczelny może odmówić przyjęcia tekstu, jeżeli jego rzetelność naukowa budzi uzasadnione wątpliwości. Przed podjęciem decyzji Redaktor Naczelny może zasięgnąć opinii Kolegium Redakcyjnego lub Rady Programowo-Naukowej. Opinia nie jest wiążąca.

11. Redaktor Naczelny może skierować tekst, którego rzetelność naukowa budzi wątpliwości, do recenzji. Przepis § 5 stosuje się odpowiednio.

§ 4. 1. Artykuł naukowy spełniający wymogi formalne i związany z zakresem tematycznym Czasopisma, z zastrzeżeniem § 3 ust. 8, którego rzetelność naukowa nie budzi wątpliwości, jest kierowany do recenzji.

2. Zastępca Redaktora Naczelnego, który sprawdzał czy artykuł naukowy spełnia wymogi formalne i czy jest związany z zakresem tematycznym Czasopisma, proponuje Redaktorowi Naczelnemu skierowanie artykułu naukowego do recenzji albo odmowę jego przyjęcia.

3. Redaktor Naczelny podejmuje ostateczną decyzję o skierowaniu artykułu naukowego do recenzji albo o odmowie jego przyjęcia.

4. Redaktor Naczelny może skierować do recenzji również inny tekst niż artykuł naukowy, jeżeli uzna to za uzasadnione z uwagi na charakter tego tekstu. W takim przypadku tekst ten może ukazać się w Czasopiśmie wyłącznie, jeżeli spełni warunki dotyczące recenzji przewidziane dla artykułu naukowego. Przepisy § 5 stosuje się odpowiednio.

§ 5. 1. Do przygotowania recenzji artykułu naukowego Sekretarz Redakcji wyznacza dwóch recenzentów z listy stałych recenzentów. Artykuł naukowy może ukazać się w wydaniu Czasopisma wyłącznie po sporządzeniu dwóch pozytywnych recenzji.

2. Recenzentem może być wyłącznie osoba posiadająca co najmniej stopień naukowy doktora nauk społecznych lub humanistycznych lub osoba wykonująca zawód sędziego albo prokuratora.

3. Proces recenzowania artykułów naukowych jest anonimowy. Recenzenci nie znają tożsamości autora artykułu naukowego, a autor nie zna tożsamości recenzentów.

4. Recenzenci nie mogą być związani z tą samą instytucją naukową, co autor artykułu naukowego, oraz nie mogą być członkami Rady Programowo-Naukowej.

5. Recenzenci wyznaczeni do recenzji artykułu naukowego nie mogą ujawniać tego faktu.

6. Recenzja sporządzana jest w terminie 7 dni od dnia przekazania artykułu naukowego recenzentowi. W szczególnie uzasadnionych przypadkach recenzja może zostać sporządzona w dłuższym terminie, uzgodnionym z recenzentem przez Redaktora Naczelnego albo inną osobą wchodzącą w skład Kolegium Redakcyjnego, o ile nie spowoduje to znacznego przedłużenia postępowania wydawniczego.

7. Recenzenci przekazują sporządzone recenzje w formie elektronicznej lub papierowej z odręcznym podpisem. Recenzja jest przechowywana przez dwa lata, licząc od ostatniego dnia roku, w którym opublikowany został artykuł naukowy.

8. Po otrzymaniu recenzji Redaktor Naczelny albo inna osoba wchodząca w skład Kolegium Redakcyjnego informuje autora artykułu naukowego o ich treści, w tym o zgłoszonych przez recenzentów uwagach i zastrzeżeniach. Autor artykułu naukowego ma możliwość odniesienia się do recenzji w terminie określonym przez Redaktora Naczelnego albo inną osobę wchodzącą w skład Kolegium Redakcyjnego, nie dłuższym niż 7 dni od dnia otrzymania informacji o ich treści. O uwzględnieniu uwag i zastrzeżeń autora artykułu naukowego ostatecznie decyduje Redaktor Naczelny. W przypadku uwzględnienia uwag i zastrzeżeń autora artykułu naukowego Redaktor Naczelny kieruje artykuł naukowy do kolejnej recenzji. Recenzenta wyznacza Sekretarz Redakcji z listy stałych recenzentów.

9. Redaktor Naczelny może zobowiązać autora artykułu naukowego do przedłożenia ostatecznej wersji artykułu, z uwzględnieniem uwag recenzenta lub innych uwag, w terminie nie dłuższym niż 7 dni od dnia przekazania informacji w przedmiocie uwag i zastrzeżeń.

10. W przypadku rozbieżności między recenzjami Redaktor Naczelny albo Zastępca Redaktora Naczelnego może skierować artykuł naukowy do Sekretarza Redakcji w celu wyznaczenia przez niego kolejnego recenzenta.

§ 6. 1. O publikacji tekstu decyduje ostatecznie Redaktor Naczelny. Jego decyzja o zakwalifikowaniu tekstu do publikacji nie podlega zaskarżeniu. Przed jej podjęciem Redaktor Naczelny może zwrócić się o opinię do Kolegium Redakcyjnego lub Rady Programowo-Naukowej. Opinia nie jest wiążąca.

2. Przed podjęciem decyzji w przedmiocie publikacji tekstu Redaktor Naczelny może skierować tekst do Zastępcy Redaktora Naczelnego w celu oceny, czy autor tekstu uwzględnił uwagi recenzentów lub inne uwagi.

§ 7. 1. Korektę autorską przeprowadza się przed ostatecznym opracowaniem redakcyjnym tekstu i łamaniem komputerowym.

2. Autor tekstu może wnieść w ramach korekty autorskiej poprawki merytoryczne oraz stylistyczne i językowe. O uwzględnieniu poprawek decyduje Redaktor Naczelny albo inna osoba wchodząca w skład Kolegium Redakcyjnego.

3. Autor tekstu wykonuje korektę autorską w terminie zakreślonym przed Redaktora Naczelnego albo inną osobę wchodzącą w skład Kolegium Redakcyjnego, nie dłuższym niż 3 dni od dnia przekazania tekstu do korekty, w formie określonej przez Redaktora Naczelnego albo inną osobę wchodzącą w skład Kolegium Redakcyjnego.

4. Autor ma prawo wycofać tekst z publikacji na każdym etapie postępowania wydawniczego, bez podania powodów swojej decyzji.

5. W przypadku, o którym mowa w ust. 4, autorowi, na jego pisemny wniosek, zwracany jest tekst.

6. Autor tekstu nie ponosi kosztów postępowania wydawniczego.

7. Autor tekstu otrzymuje bezpłatnie jeden egzemplarz Czasopisma (egzemplarz autorski).

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2024-03-28
  • Data wejścia w życie: 2024-03-29
  • Data obowiązywania: 2024-03-29
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA