REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2023 poz. 176
ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 8 września 2023 r.
w sprawie koordynacji działań związanych z informatyzacją sądownictwa powszechnego i powołania Koordynatora do spraw informatyzacji sądownictwa powszechnego
Na podstawie art. 175e § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 217, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§ 1.
2. Koordynator odpowiedzialny jest za koordynację działań w obszarze informatyzacji sądownictwa powszechnego, w szczególności w zakresie:
1) procesu wdrażania w sądach powszechnych systemów teleinformatycznych realizowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości;
2) analizowania potrzeb informatycznych sądownictwa oraz oceny skutków rozwiązań informatycznych wprowadzanych w sądach powszechnych;
3) rekomendacji dla Ministra Sprawiedliwości dotyczących strategii i kierunków rozwoju informatyzacji sądownictwa;
4) procesu konsolidacji służb informatycznych sądownictwa;
5) promowania rozwiązań informatycznych wdrażanych w sądach powszechnych;
6) szkoleń i konferencji z zakresu informatyzacji sądownictwa;
7) analiz rozwiązań prawnych i technicznych z zakresu informatyzacji sądownictwa i komunikacji elektronicznej funkcjonujących i tworzonych na poziomie unijnym i międzynarodowym.
3. Koordynator podlega bezpośrednio Ministrowi Sprawiedliwości.
§ 2.
§ 3.
2. Koordynator może wystosowywać do prezesów i dyrektorów sądów zalecenia (rekomendacje) dotyczące, w szczególności:
1) standardów i wymagań, jakim winny odpowiadać stosowane w sądach systemy informatyczne i teleinformatyczne, w szczególności związanych z integracją albo połączeniem ze zdecentralizowanym systemem informatycznym służącym do wymiany danych, o którym mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2020/1784 z dnia 25 listopada 2020 r. dotyczącym doręczania w państwach członkowskich dokumentów sądowych i pozasądowych w sprawach cywilnych lub handlowych („doręczanie dokumentów”) (Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej z dnia 2 grudnia 2020 r., poz. L 405/40);
2) dokonywania zmian w systemach informatycznych i teleinformatycznych stosowanych w sądach;
3) postanowień umów o gwarantowanym poziomie świadczenia usług informatycznych czy teleinformatycznych (Service Level Agreement SLA);
4) treści zapisów umów o świadczenie usług informatycznych, w tym subskrypcji i licencji, dotyczących programów lub ich modułów przeznaczonych do obsługi urządzeń repertoryjno¬ biurowych;
5) udzielania informacji wykonawcom umów o świadczenie usług informatycznych, w tym w zakresie subskrypcji i licencji, dotyczących programów lub ich modułów przeznaczonych do użytkowania w sądach powszechnych oraz SLA, w przypadku wątpliwości dotyczących interpretacji przepisów prawa i procedur mających wpływ na wykonanie umowy, o ile zostanie to przewidziane w takich umowach.
§ 4.
§ 5.
2. Koordynator odwołuje Zastępcę Koordynatora.
3. Zastępca Koordynatora podlega Koordynatorowi.
§ 6.
2. Koordynator może zlecić Zastępcy Koordynatora realizację także innych zadań wynikających z potrzeby koordynacji działań w obszarze informatyzacji sądownictwa powszechnego.
§ 7.
2. Zastępca Koordynatora przedstawia Koordynatorowi opinie, wnioski i rekomendacje w zakresie zleconych mu zadań.
3. W terminie nie dłuższym niż do 15. dnia miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym, Zastępca Koordynatora przedstawia Koordynatorowi odpowiednio miesięczne, półroczne oraz roczne sprawozdania z realizacji zleconych mu zadań.
4. Koordynator, w szczególnych sytuacjach, może polecić Zastępcy Koordynatora składanie częstszych sprawozdań określając przy tym ich przedmiot, częstotliwość i okres, przez który to polecenie obowiązuje.
§ 8.
§ 9.
2. Pełnomocnicy sądowi są powoływani i odwoływani przez prezesów sądów apelacyjnych, zwanych dalej „Prezesami sądów”, przy kontrasygnacie Zastępcy Koordynatora, spośród sędziów sądów powszechnych, po uzyskaniu akceptacji Koordynatora.
3. Prezesi sądów odpowiadają za wybór osób o właściwym poziomie wiedzy, kompetencji i doświadczenia zawodowego.
4. Pełnomocnicy sądowi w zakresie swoich zadań podlegają Zastępcy Koordynatora.
5. Zastępca Koordynatora, w uzgodnieniu z Prezesami sądów, za zgodą Koordynatora, określi szczegółowy zakres zadań Pełnomocników sądowych.
§ 10.
2. Punkty kontaktowe odpowiadają, w szczególności, za obsługę merytoryczną, organizacyjną i biurową Pełnomocników sądowych w celu zapewnienia jakości współpracy, o której mowa w ust. 1.
3. W celu poprawy jakości współpracy, o której mowa w ust. 1, osoby wskazane do obsługi punktów kontaktowych mogą zostać oddelegowane do Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych Ministerstwa Sprawiedliwości, obsługującego Koordynatora, w części wymiaru czasu pracy, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach, w pełnym wymiarze czasu pracy.
§ 11.
§ 12.
§ 13.
§ 14.
§ 15.
w zastępstwie
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
Sebastian Kaleta
SEKRETARZ STANU
1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2022 r. poz. 2642 oraz z 2023 r. poz. 289, 614, 1030, 1429, 1606 i 1615.
- Data ogłoszenia: 2023-09-11
- Data wejścia w życie: 2023-09-26
- Data obowiązywania: 2024-05-03
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA