REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2021 poz. 153

ZARZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 1 czerwca 2021 r.

zmieniające zarządzenie w sprawie powołania Redakcji, Rady Programowo-Naukowej oraz Kolegium Doradczego Redakcji Kwartalnika "Probacja"

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2021 r. poz. 178) zarządza się, co następuje:

§ 1.

W zarządzeniu Ministra Sprawiedliwości nr 250/08/DWOIP z dnia 27 listopada 2008 r. w sprawie powołania Redakcji, Rady Programowo-Naukowej oraz Kolegium Doradczego Redakcji Kwartalnika "Probacja"1) wprowadza się następujące zmiany:

1) tytuł otrzymuje brzmienie:

"w sprawie utworzenia czasopisma naukowego "Probacja";

2) w § 1 pkt 1 otrzymuje brzemiennie:

"§ 1. 1) Redaktor Naczelny - dr Anna Dalkowska, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego.";


3) w § 2 w pkt 2 po lit. b dodaje się lit. c i d w brzmieniu:

"c) dr hab. Kamil Zaradkiewicz, SSN,;

d) dr hab. Czesław Kłak, Prof. KPSW.";


4) w § 2 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3) Pozostałych członków na wniosek Redaktora Naczelnego powołuje i odwołuje Minister Sprawiedliwości.";

5) § 3 otrzymuje brzmienie:

"§ 3. Nadaje się regulamin kwartalnika "Probacja", który stanowi załącznik do niniejszego zarządzenia.";


6) załącznik do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego zarządzenia.

§ 2.

Członkowie Rady Programowo-Naukowej powołani na podstawie dotychczasowych przepisów pełnią nadal obowiązki.

§ 3.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

MINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI
Zbigniew Ziobro


1) Zarządzenie zostało zmienione zarządzeniem nr 25/09/DWOiP Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 kwietnia 2009 r., zarządzeniem nr 150/09/DWOiP Ministra Sprawiedliwości z dnia 11 sierpnia 2009 r., zarządzeniem nr 247/11/DWOiP Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 grudnia 2011 r., zarządzeniem nr 323/13/DWOiP Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 grudnia 2013 r., zarządzeniem nr 36/15/DWOiP Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 stycznia 2015 r., zarządzeniem nr 192/15/DWOiP Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 lipca 2015 r., zarządzeniem nr 143/16/DWOiP Ministra Sprawiedliwości z dnia 2 lipca 2016 r., zarządzeniem nr 227/17/DWOiP Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 października 2017 r., zarządzeniem nr 131/19/DNA Ministra Sprawiedliwości dnia 1 kwietnia 2019 r. oraz zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 kwietnia 2021 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie powołania Redakcji i Rady Programowo-Naukowej kwartalnika "Probacja" (Dz. U. Min. Sprawiedl. poz. 113).

Załącznik 1. [REGULAMIN KWARTALNIKA „PROBACJA”]

Załącznik do zarządzenia Ministra Sprawiedliwości
z dnia 1 czerwca 2021 r. (poz. 153)

REGULAMIN KWARTALNIKA "PROBACJA"

§ 1. Czasopismo "Probacja" (dalej: Probacja lub kwartalnik) jest organem wydawniczym Ministerstwa Sprawiedliwości.

§ 2. Probacja:

1) służy kształtowaniu właściwej praktyki wymiaru sprawiedliwości, w szczególności w zakresie stosowania prawa karnego materialnego, prawa karnego procesowego, prawa karnego wykonawczego, prawa rodzinnego i opiekuńczego, postępowania cywilnego, postępowania w sprawach nieletnich, w tym w zakresie funkcjonowania systemów probacji, readaptacji społecznej i resocjalizacji;

2) prezentuje kwestie dotyczące prawa w ujęciu historycznym oraz aktualnym, jego wykładni i stosowania w praktyce wymiaru sprawiedliwości oraz polityki kryminalnej państwa;

3) omawia zagadnienia w szczególności z dziedzin nauk społecznych i humanistycznych, między innymi dyscyplin: nauki prawne, pedagogika, psychologia, nauki socjologiczne, nauki o bezpieczeństwie oraz filozofia - dotyczących zwalczania przestępczości, w tym powrotnej oraz patologii rodziny;

4) stanowi platformę wymiany poglądów i doświadczeń praktyków prawa oraz osób związanych z nauką, służącą podnoszeniu kompetencji zawodowych sędziów, kuratorów sądowych, referendarzy sądowych, prokuratorów, a także pełnomocników procesowych, w tym adwokatów i radców prawnych, oraz miejsce analizy proponowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości rozwiązań prawnych.

§ 3. Redaktora Naczelnego powołuje i odwołuje Minister Sprawiedliwości.

§ 4. Redaktor Naczelny:

1) powołuje i odwołuje Zastępców Redaktora Naczelnego oraz ustala ich zadania;

2) powołuje i odwołuje Sekretarza Redakcji oraz ustala jego zadania;

3) powołuje i odwołuje Zastępcę Sekretarza Redakcji oraz ustala jego zadania;

4) powołuje i odwołuje Redaktorów Tematycznych oraz ustala ich zadania, w tym zakres dziedzin naukowych opisanych w § 2 pkt 3, za które poszczególni redaktorzy są odpowiedzialni;

5) powołuje i odwołuje Redaktorów Językowych oraz ustala ich zadania;

6) powołuje i odwołuje członków Kolegium Doradczego Redakcji oraz ustala zadania Kolegium;

7) ustala listę recenzentów zewnętrznych kwartalnika;

8) czuwa nad całokształtem spraw związanych z wydawaniem kwartalnika;

9) kieruje pracami Redakcji i Kolegium Doradczego Redakcji;

10) zapewnia właściwą realizację celów, o których mowa w § 2, w tym w szczególności w zakresie merytorycznym;

11) dba o powiązanie profilu kwartalnika z aktualnymi kierunkami działalności Ministerstwa Sprawiedliwości;

12) zatwierdza projekt preliminarza budżetowego kwartalnika, w tym ustala stawki honorariów autorskich;

13) reprezentuje kwartalnik na zewnątrz.

§ 5. Funkcja Redaktora Naczelnego nie podlega łączeniu z funkcjami wymienionymi w § 4 pkt l-7.

§ 6. W skład Redakcji kwartalnika wchodzą Redaktor Naczelny, Zastępca Redaktora Naczelnego, Sekretarz Redakcji, Zastępca Sekretarza Redakcji oraz sześciu Redaktorów Tematycznych. Redakcja organizuje proces przygotowania (zbierania, oceniania i opracowywania) materiałów do publikacji. Do zadań Redaktorów należy także promowanie kwartalnika pośród osób wymienionych w § 2 pkt 4, w tym przede wszystkim podejmowanie starań mających na celu poszerzenie świadomości autorów i czytelników w zakresie potencjału naukowego kwartalnika.

§ 7. Zastępcy Redaktora Naczelnego wspierają Redaktora Naczelnego w realizacji zadań opisanych w § 4 pkt 8-11. W razie nieobecności Redaktora wykonują zadania mu przypisane, z wyłączeniem tych opisanych w § 4 pkt 1-7. Zastępcy Redaktora Naczelnego wraz z Redaktorem Naczelnym opracowują listę zagadnień o charakterze naukowym lub związanych z praktyką wymiaru sprawiedliwości oraz inspirują autorów będących w stanie podjąć się opracowania tychże zagadnień.

§ 8. Do zadań Redaktorów Tematycznych należy aktywne wyszukiwanie oraz gromadzenie informacji dotyczących zagadnień opisanych w § 2 pkt 1-3, o autorach zajmujących się wskazanymi zagadnieniami oraz ustalanie tematów opracowań istotnych z punktu widzenia zagadnień opisanych w § 2 pkt 1 i 2 i dziedzin naukowych opisanych w § 2 pkt 3.

§ 9. W skład Kolegium Doradczego Redakcji wchodzi nie mniej niż trzech członków. Do zadań członków Kolegium Doradczego Redakcji należy wspieranie Redakcji w realizacji celu opisanego w § 2 pkt 4, w tym aktywne wyszukiwanie autorów, w szczególności będących praktykami prawa zagadnień:

1) leżących w polu zainteresowania praktyków prawa, w tym sędziów, referendarzy sądowych, prokuratorów, kuratorów sądowych, a także pełnomocników procesowych, w tym adwokatów i radców prawnych;

2) z zakresu kształcenia zawodowego sędziów, referendarzy sądowych, prokuratorów, kuratorów sądowych;

3) dotyczących funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości;

4) odnoszących się do procesu legislacyjnego;

5) związanych z bieżącymi pracami prowadzonymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości, dotyczącymi propozycji rozwiązań prawnych z zakresu celu opisanego w § 2 pkt 1.

§ 10. Sekretarz Redakcji współuczestniczy w redagowaniu kwartalnika, w tym wyznacza recenzentów materiałów przeznaczonych do publikacji oraz czuwa w szczególności nad terminowością realizacji zadań osób wykonujących skład komputerowy, korektę, druk oraz dystrybucję pisma. Czynności Sekretarza Redakcji pod jego nieobecność wykonuje Zastępca Sekretarza Redakcji.

§ 11. 1. Rada Programowo-Naukowa (dalej "Rada") czuwa nad realizacją celów opisanych w § 2 oraz współdziała z Redakcją.

2. W skład Rady wchodzi co najmniej pięciu członków.

3. Do zadań członków Rady należy:

1) udział w posiedzeniach Rady;

2) udzielanie Redaktorom, w tym Redaktorowi Naczelnemu merytorycznego wsparcia w zakresie realizacji celów opisanych w § 2;

3) promowanie kwartalnika pośród osób związanych z praktyką stosowania prawa, a także pracowników naukowych, w szczególności z zagranicznych ośrodków naukowych lub naukowo-badawczych oraz pracowników zagranicznych instytucji związanych ze sprawowaniem wymiaru sprawiedliwości;

4) inspirowanie przedstawicieli świata nauki oraz praktyków do opracowywania dla kwartalnika propozycji publikacji artykułów i innych opracowań.

§ 12. Przewodniczącego, Zastępców Przewodniczącego i członków Rady powołuje i odwołuje Minister Sprawiedliwości na wniosek Redaktora Naczelnego.

§ 13. Rada zbiera się na posiedzeniu nie rzadziej niż raz w roku dla wyrażenia opinii o funkcjonowaniu kwartalnika oraz omówienia innych spraw bieżących, związanych z wydawaniem kwartalnika. W przypadku nieobecności Przewodniczącego Rady, posiedzeniu przewodniczy wyznaczony przez niego zastępca.

§ 14. W razie potrzeby Rada zbiera się na dodatkowe posiedzenia z inicjatywy Redaktora Naczelnego lub na polecenie Przewodniczącego Rady.

§ 15. 1. Recenzenci zewnętrzni sporządzają recenzje artykułów na piśmie, przedstawiając uzasadnienie zajętego stanowiska. W przypadku krytycznej recenzji, recenzujący wskazuje autorowi konkretne propozycje i wskazówki pozwalające na dopuszczenie tekstu do publikacji, bądź przedstawiony do recenzji tekst odrzuca.

2. Recenzentem może być wyłącznie osoba posiadająca co najmniej stopień naukowy doktora.

§ 16. Redaktor Naczelny składa Ministrowi Sprawiedliwości coroczne sprawozdanie z pracy Redakcji w terminie do dnia 31 marca.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2021-06-07
  • Data wejścia w życie: 2021-06-01
  • Data obowiązywania: 2021-06-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA