REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2001 nr 3 poz. 22
ZARZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 7 września 2001 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej.
Na podstawie art. 125 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 1994 r. Nr 7, poz. 25, Nr 77, poz. 355, Nr 91, poz. 421 i Nr 105, poz. 509, z 1995 r. Nr 34, poz. 163 i Nr 81, poz. 406, z 1996 r. Nr 77, poz. 367, z 1997 r. Nr 75, poz. 471, Nr 98, poz. 604, Nr 106, poz. 679, Nr 117, poz. 751–753, Nr 121, poz. 769, Nr 124, poz. 782 i Nr 133, poz. 882, z 1998 r. Nr 98, poz. 607, Nr 160, poz. 1064, Nr 162, poz. 1118 i 1125, z 1999 r. Nr 20, poz. 180, Nr 60, poz. 636, Nr 75, poz. 853, Nr 83, poz. 931 i Nr 110, poz. 1255 oraz z 2000 r. Nr 48, poz. 551, Nr 50, poz. 580, Nr 56, poz. 678, Nr 114, poz. 1193, Nr 120, poz. 1268 i Nr 122, poz. 1314 i 1319) zarządza się, co następuje:
§ 1.
1) nazwa rozdziału 6 otrzymuje brzmienie:
„Rozdział 6. Biurowość w sprawach karnych i sprawach o wykroczenia”;
2) nazwa oddziału 1 w rozdziale 6 otrzymuje brzmienie:
Oddział 1. Repertoria dla spraw karnych i dla spraw o przestępstwa i wykroczenia skarbowe”;
3) § 278 i 279 otrzymują brzmienie:
„§ 278. W sądzie okręgowym prowadzi się repertoria:
– K – dla spraw, w których akt oskarżenia wniesiono do sądu okręgowego oraz dla spraw w przedmiocie wydania wyroku łącznego,
– Ka – dla spraw, w których wniesiono apelacje od wyroków sądów rejonowych,
– Kz – dla spraw, w których wniesiono zażalenia na postanowienia sądów rejonowych lub na zarządzenia prezesów tych sądów, z wyłączeniem zażaleń na postanowienia sądów wydane w postępowaniu wykonawczym,
– Kz1 – dla spraw, w których wniesiono zażalenia na postanowienia sądów rejonowych wydane w postępowaniu wykonawczym,
– Wz –dla wniosków dotyczących warunkowych przedterminowych zwolnień,
§ 279. W sądzie rejonowym prowadzi się repertoria:
– K – dla spraw, w których do sądu rejonowego wniesiono akt oskarżenia lub pismo zastępujące akt oskarżenia oraz dla spraw w przedmiocie wydania wyroku łącznego,
– Ks – dla spraw o przestępstwa i wykroczenia skarbowe, w których wniesiono do sądu akt oskarżenia lub pismo zastępujące akt oskarżenia (np. wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności).”;
4) w § 284 ust. 1 skreśla się wyrazy: „Ks – sprawa karna skarbowa”;
5) po § 293 dodaje się § 2931 w brzmieniu:
„§ 2931. W przypadku wydania wyroku zaocznego zakreślenie numeru porządkowego sprawy następuje:
– po upływie terminu do złożenia sprzeciwu,
– po uprawomocnieniu się postanowienia o nieuwzględnieniu sprzeciwu,
– gdy sąd uwzględnił sprzeciw, lecz oskarżony (obrońca) nie stawił się na rozprawę.”;
6) po § 296 dodaje się nowy pododdział 2a, zatytułowany „Repertorium Ks”:
„Pododdział 2a. Repertorium Ks
§ 2961. 1. Sprawy o przestępstwa i wykroczenia skarbowe ewidencjonuje się w repertorium Ks.
2. Sprawy o wykroczenia wyróżnia się przez umieszczenie na marginesie tego repertorium, obok numeru porządkowego danej sprawy, kolorowego oznaczenia literowego „W”. Brak takiego oznaczenia wskazuje, że sprawa dotyczy przestępstwa skarbowego.
3. W sądach (wydziałach) o małym wpływie spraw karno-skarbowych dopuszcza się możliwość ewidencjonowania ich w repertorium K. W takim przypadku – sprawy o przestępstwa i wykroczenia skarbowe wyróżnia się spośród innych spraw wpisanych w repertorium K przez umieszczenie na marginesie repertorium, obok numerów porządkowych spraw o przestępstwa skarbowe, kolorowego oznaczenia literowego „Ks”, zaś obok numerów porządkowych spraw o wykroczenia skarbowe – oznaczenia „Ks – W”.
§ 2962. 1. Do prowadzenia repertorium „Ks” stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące prowadzenia repertorium K, z zachowaniem przepisów poniższych.
2. W rubryce „Symbol sprawy” wpisuje się – analogicznie jak stanowi § 284 ust. 1 – następujące oznaczenia skrótowe:
– „dpo” – wniosek o zezwolenie na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności,
– „u” – sprawa rozpoznawana w postępowaniu uproszczonym,
– „n” – sprawa rozpoznawana w postępowaniu nakazowym.
3. Przepis § 284 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
4. W rubryce 4 wpisuje się imię i nazwisko oskarżonego i kwalifikację prawną zarzucanego mu czynu (czynów), a także oznaczenie podmiotu pociągniętego do odpowiedzialności posiłkowej.
5. Rubryka 7 przeznaczona jest na wpisanie oznaczenia interwenienta oraz przedmiotu zagrożonego przepadkiem.
6. W rubryce 9 odnotowuje się datę wyznaczonej rozprawy lub posiedzenia.
7. Rubryki 10, 11 i 12 są przewidziane na wpisywanie daty i treści wyroku albo postanowienia rozstrzygającego wniosek w przedmiocie zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności.
8. W rubryce 15 wpisuje się informacje o złożonym środku odwoławczym (apelacja, zażalenie, sprzeciw od wyroku zaocznego lub nakazu karnego).
§ 2963. Numery porządkowe spraw zakończonych takimi orzeczeniami, od których przysługuje sprzeciw, zakreśla się wg zasad określonych w § 282 i 2931,”;
7) po § 333 dodaje się nowy oddział 2a w brzmieniu:
„Oddział 2a. Repertoria, wykazy i inne urządzenia ewidencyjne dla spraw o wykroczenia.
§ 3331.1. W jednostkach organizacyjnych sądów rejonowych, którym powierzono rozpoznawanie spraw o wykroczenia prowadzi się następujące urządzenia ewidencyjne:
– repertorium W – dla spraw o wykroczenia,
– wykaz OW – dla ewidencjonowania pism i czynności sądowych w sprawach o wykroczenia niepodlegających wpisaniu do repertorium W ani do innych urządzeń ewidencyjnych,
2. Ponadto w jednostkach, o których mowa w ust. 1, prowadzi się – na zasadach ogólnych:
– kontrolkę sporządzania uzasadnień orzeczeń i środków odwoławczych, dla kontroli czynności sądu po wydaniu orzeczenia,
– kontrolkę Wab dla bieżącej kontroli sprawności postępowania w sprawach przekazanych biegłym w celu wydania opinii,
– kontrolkę akt przesłanych,
– skorowidz alfabetyczny,
– zbiór wykazów spraw wyznaczonych do rozpoznania (zbiór wokand).
3. Niezależnie od urządzeń ewidencyjnych wymienionych w przepisach ust. 1 i 2 w jednostkach tych prowadzi się:
– kontrolkę zatrzymanych praw jazdy,
– kontrolkę nałożonych kar porządkowych.
§ 3332. 1. Do repertorium W wpisuje się wszystkie wnioski o ukaranie, w tym również wnioski o ukaranie bez przeprowadzania rozprawy – niezwłocznie po ich wpływie do sądu.
2. Rubryka 3 służy do oznaczania spraw, których wyodrębnienie z ogólnej liczby wpisanych wniosków jest celowe (m.in. dla potrzeb statystycznych). W szczególności w rubryce tej zamieszcza się następujące oznaczenia skrótowe:
– „n” – wniosek rozpoznawany w postępowaniu nakazowym,
– „p” – wniosek rozpoznawany w postępowaniu przyspieszonym.
W razie zmiany trybu rozpoznawania wniosku, oznaczenie należy odpowiednio zmienić.
3. W rubryce 5 – w odniesieniu do wniosku o ukaranie bez przeprowadzania rozprawy (art. 58 k.p.w.) zamieszcza się również czerwonym kolorem skrót „dobr”. W sytuacji, gdy dopiero w sądzie obwiniony złoży taki wniosek (art. 73 k.p.w.) – w wymienionym miejscu zamieszcza się skrót „dobr” uzupełniony literą „s”.
4. Rubryki 8, 9 i 10 wypełnia się niezwłocznie po wydaniu zarządzenia lub postanowienia.
5. W rubryce 12 wpisuje się wszystkie wyroki, w tym również nakazy karne; wyroki zaoczne wyróżnia się przez wpisanie czerwonym kolorem oznaczenie „w. zaoczny”, a w odniesieniu do nakazów karnych „n.k.”.
§ 3333. Numer porządkowy sprawy zakreśla się w repertorium W:
– po wydaniu wyroku, w tym również po wydaniu wyroku zaocznego,
– po bezskutecznym upływie terminu do uzupełnienia braków formalnych wniosku o ukaranie,
– po uprawomocnieniu się postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie,
– po uprawomocnieniu się innego postanowienia kończącego postępowanie w sprawie lub po przekazaniu sprawy innemu sądowi według właściwości.
§ 3334. 1. W wykazie Ow w rubryce 3 wpisuje się dodatkowe oznaczenia skrótowe umożliwiające wyodrębnienie określonych grup spraw, a w szczególności:
– „m” – wnioski o uchylenie mandatu,
– „pr. j.” – pisma i czynności dotyczące zatrzymanych praw jazdy,
– „z” – zażalenie na zatrzymanie (art. 47 k.p.w.),
– „zab” – wnioski o zabezpieczenie zajętego przedmiotu (art. 48 k.p.w.).
2. Przepis § 300 dotyczący prowadzenia wykazu Ko stosuje się odpowiednio do prowadzenia wykazu Ow.
§ 3335. 1. W kontrolce zatrzymanych praw jazdy wpisuje się wszystkie postanowienia dotyczące zatrzymania prawa jazdy w sprawach ewidencjonowanych w repertorium W oraz w wykazie Ow.
2. Numer porządkowy pozycji wpisanej do kontrolki zatrzymanych praw jazdy zakreśla się po zwrocie dokumentu osobie zainteresowanej lub po przekazaniu go do właściwego wydziału komunikacji.
§ 3336. Kontrolka nałożonych kar porządkowych służy do bieżącego nadzorowania czynności sądu związanych z egzekwowaniem kar porządkowych nałożonych w związku z postępowaniem w sprawach o wykroczenia (art. 49 i 50 k.p.w.).
§ 3337. 1. W wydziałach karnych sądów okręgowych prowadzi się:
– repertorium Waz – dla spraw o wykroczenia, w których wniesiono apelacje od orzeczeń sądów rejonowych oraz zażalenia na postanowienia i zarządzenia tych sądów zamykające drogę do wydania wyroku (art. 14 k.p.w.).
2. Sprawy, w których przedmiotem rozpoznania jest środek odwoławczy w postaci zażalenia wyróżnia się spośród innych spraw przez zamieszczenie w rubryce pierwszej pod numerem porządkowym skrótu „zaż”.
3. W sądzie okręgowym, w którym wpływ środków odwoławczych w sprawach o wykroczenia jest bardzo duży – dopuszcza się możliwość prowadzenia odrębnego repertorium Waz – 1 dla ewidencjonowania spraw, w których środkiem odwoławczym jest zażalenie.
§ 3338. 1. W sprawach o wykroczenia w wykonywaniu czynności sądu stale powtarzających się (zarządzenia, postanowienia, wezwania, czy zawiadomienia) należy korzystać z urzędowych formularzy, objętych katalogiem druków sądowych.
2. Dopuszczalne jest sporządzanie przez sądy, we własnym zakresie (np. techniką komputerową) druków sądowych, pod warunkiem, że druki te zawierają zakres informacji nie mniejszy niż przewidziany w odpowiednich formularzach urzędowych.
§ 3339. 1. Akta spraw o wykroczenia prowadzi się stosując odpowiednio przepisy o prowadzeniu akt w sprawach karnych.
2. Zarządzenie przewodniczącego wydziału o wszczęciu postępowania w sprawie o wykroczenie, zarządzenie o skierowaniu sprawy do rozpoznania, a także postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania umieszcza się w aktach sprawy – przed oryginałem wniosku o ukaranie.”;
8) § 3481 otrzymuje brzmienie:
„§ 3481. 1. W wydziale karnym sądu apelacyjnego prowadzi się repertoria:
– AKa – dla spraw karnych, w których wniesiono apelacje od wyroków sądów okręgowych,
– AKz – dla spraw karnych, w których wniesiono zażalenia na postanowienia sądów okręgowych lub na zarządzenia prezesów tych sądów, z wyłączeniem zażaleń na postanowienia sądów wydane w postępowaniu wykonawczym oraz dla spraw, w których wniesiono zażalenia na postanowienia sądu apelacyjnego na podstawie art. 263 § 5 k.p.k.,
– AKz1 – dla spraw, w których wniesiono zażalenia na postanowienia sądów okręgowych wydane w postępowaniu wykonawczym.
2. W wydziale tym prowadzi się wykaz AKo – dla pism i czynności sądowych w sprawach karnych, które nie podlegają wpisowi do innych urządzeń ewidencyjnych, a dotyczą m.in. wznowienia postępowania, odszkodowania za niesłuszne skazanie, tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie, prośby o ułaskawienie oraz stwierdzenie nieważności orzeczenia z mocy samego prawa (art. 102 § 2 k.p.k.), a także dla wniosków o przekazanie innemu sądowi sprawy zagrożonej przedawnieniem.
3. W wydziale tym prowadzi się również wykaz AKo1 dla wniosków o przedłużenie tymczasowego aresztowania na okres przekraczający terminy określone w art. 263 § 2 i 3 k.p.k.”.
§ 2.
2. Odwołania od orzeczeń kolegiów do spraw wykroczeń wydanych przed dniem 17 października 2001 r., wniesione przed tym terminem lub począwszy od niego, na podstawie art. 512 § 1 k.p.k., ewidencjonowane są w repertorium Kws na podstawie przepisów dotychczasowych.
3. Repertoria Kws i Kws-1 zostają zamknięte po dokonaniu ostatnich czynności ewidencyjnych dotyczących spraw w nich zarejestrowanych.
§ 3.
Minister Sprawiedliwości: Stanisław Iwanicki
- Data ogłoszenia: 2001-11-30
- Data wejścia w życie: 2001-09-30
- Data obowiązywania: 2001-09-30
- Dokument traci ważność: 2004-01-01
- DEKRET z dnia 3 stycznia 1918 r. Rady Regencyjnej o tymczasowej organizacji Władz Naczelnych w Królestwie Polskiem
- DEKRET z dnia 16 grudnia 1918 r. w przedmiocie przymusowego zarządu państwowego
- DEKRET z dnia 23 grudnia 1918 r. w przedmiocie uzupełnienia i zmiany przepisów tymczasowych o moratorjum w okręgu sądu apelacyjnego lubelskiego
- DEKRET z dnia 24 grudnia 1918 r. w przedmiocie przedłużenia terminów wekslowych w okręgu sądu apelacyjnego warszawskiego
- DEKRET z dnia 16 grudnia 1918 r. w przedmiocie ochrony majątku nieobecnych właścicieli
- Dekret o zatwierdzaniu i zmianie statutów spółek akcyjnych.
- Dekret w przedmiocie przywrócenia mocy obowiązującej części czwartej Kodeksu Karnego z r. 1903.
- Dekret w przedmiocie utworzenia sądu okręgowego w Białej, gub. Siedleckiej.
- Dekret o używaniu wojska w wypadkach wyjątkowych.
- Dekret o wprowadzeniu stanu wyjątkowego.
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA