REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2001 nr 2 poz. 15
ZARZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 17 lipca 2001 r.
w sprawie wewnętrznej organizacji powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury.
Na podstawie art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze (Dz. U. z 1994 r. Nr 19, poz. 70, Nr 105, poz. 509, z 1995 r. Nr 34, poz. 163, z 1996 r. Nr 77, poz. 367, z 1997 r. Nr 90, poz. 557, Nr 98, poz. 604, Nr 116, poz. 679, Nr 117, poz. 752 i poz. 753, Nr 127, poz. 782, z 1998 r. Nr 98, poz. 607, Nr 115, poz. 1016, Nr 162, poz. 1123 i 1125, Nr 155, poz. 1016, z 1999 r. Nr 60, poz. 636, Nr 75, poz. 853 i Nr 110, poz. 1255 oraz z 2000 r. Nr 48, poz. 553) zarządza się, co następuje:
Rozdział I
Przepisy ogólne
§ 1.
2. Strukturę organizacyjną prokuratury ustala się w uzgodnieniu z kierownikiem jednostki nadrzędnej.
3. Wewnętrzną organizację Prokuratury Krajowej regulują odrębne przepisy.
§ 2.
§ 3.
2. Łączenie stanowisk pracy w komórki organizacyjne wskazane jest wówczas, gdy liczba wpływających spraw przekracza możliwości sprawowania bezpośredniego nadzoru nad poszczególnymi stanowiskami pracy przez kierownika jednostki i jego zastępcę.
3. Utworzenie komórki organizacyjnej możliwe jest wówczas, gdy liczba spraw przewidywanych do załatwienia uzasadnia zatrudnienie w niej co najmniej trzech prokuratorów, a w przypadku wydziału w prokuraturze apelacyjnej i okręgowej – czterech prokuratorów; w odniesieniu do funkcjonalnych komórek organizacyjnych – odpowiednio trzech lub czterech pracowników.
§ 4.
2. Zarządzenie o strukturze organizacyjnej może być wydane łącznie z zarządzeniem o podziale czynności.
3. Odpis zarządzenia o strukturze organizacyjnej przesyła do wiadomości:
– prokurator apelacyjny – Prokuraturze Krajowej,
– prokurator okręgowy – Prokuraturze Krajowej i prokuratorowi apelacyjnemu,
– prokurator rejonowy – prokuratorowi okręgowemu.
Rozdział 2
Struktura organizacyjna prokuratury apelacyjnej i okręgowej
§ 5.
§ 6.
I. Wydział Nadzoru nad Postępowaniem Przygotowawczym, obejmujący zakresem swojego działania sprawy:
1) nadzoru instancyjnego;
2) nadzoru służbowego nad postępowaniami przygotowawczymi prowadzonymi przez prokuratury okręgowe i prokuratury rejonowe;
3) udziału prokuratorów w postępowaniu przed sądem apelacyjnym w sprawach rozstrzyganych w toku postępowania przygotowawczego.
II. Wydział do Spraw Przestępczości Zorganizowanej, obejmujący zakresem swego działania:
1) prowadzenie śledztw własnych i nadzorowanie śledztw powierzonych innym organom, dotyczących przestępczości zorganizowanej, a zwłaszcza: nielegalnej produkcji i obrotu narkotykami; fałszowania i puszczania w obieg środków płatniczych; przemytu towarów o wysokiej akumulacji zysku; nielegalnego, krajowego i międzynarodowego przemieszczania kapitału, w tym „prania” pieniędzy; obrotu kradzionymi samochodami; nielegalnego obrotu bronią i materiałami rozszczepialnymi; działań o charakterze terrorystycznym lub porachunkowym; łapownictwa;
2) nadzór służbowy i instancyjny nad postępowaniami przygotowawczymi w tych sprawach prowadzonymi przez prokuratury okręgowe;
3) udział prokuratorów w postępowaniu sądowym w sprawach wymienionych w pkt 1, rozstrzyganych w pierwszej instancji oraz w toku czynności sądowych w postępowaniu przygotowawczym.
III. Wydział Postępowania Sądowego, obejmujący zakresem swojego działania sprawy:
1) udziału prokuratorów w postępowaniu odwoławczym przed sądem apelacyjnym w sprawach karnych;
2) udziału w postępowaniu odwoławczym przed sądem apelacyjnym w sprawach cywilnych, ze stosunku pracy, ubezpieczeń społecznych i gospodarczych;
3) udziału w postępowaniu przed Naczelnym Sądem Administracyjnym;
4) nadzoru nad udziałem prokuratorów prokuratur okręgowych i rejonowych w postępowaniu przed sądem i innymi organami;
5) prowadzenia kartoteki orzecznictwa sądu apelacyjnego;
IV. Wydział Organizacyjny, obejmujący zakresem swojego działania sprawy:
1) organizacyjne i kadrowe;
2) przygotowania posiedzeń zgromadzenia prokuratorów i kolegium prokuratury apelacyjnej;
3) wizytacji i lustracji prokuratur okręgowych i rejonowych;
4) szkolenia prokuratorów i aplikantów;
5) działalności rzecznika dyscyplinarnego;
6) informatyki i statystyki;
7) skarg i wniosków;
8) nadzoru nad biurowością i pracą sekretariatu.
2. W każdej prokuraturze apelacyjnej tworzy się Wydział lub Samodzielny Dział Budżetowo-Administracyjny dla załatwiania spraw związanych z wykonywaniem budżetu prokuratury apelacyjnej i podległych jej jednostek, obejmujący zakresem swojego działania sprawy: finansowo-księgowe, administracyjno-gospodarcze i socjalno-bytowe.
3. W prokuraturze apelacyjnej, w której utworzono Wydział do Spraw Przestępczości Zorganizowanej, odpowiedniej zmianie ulega zakres działania Wydziału Nadzoru nad Postępowaniem Przygotowawczym.
4. W Wydziale do Spraw Przestępczości Zorganizowanej – z polecenia lub za zgodą Dyrektora Biura do Spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej – mogą być prowadzone i nadzorowane śledztwa spoza terytorialnego zakresu działania prokuratury apelacyjnej, także wówczas gdy nie dotyczą przestępczości zorganizowanej.
§ 7.
I. Wydział Postępowania Przygotowawczego, obejmujący zakresem swojego działania:
1) nadzór instancyjny;
2) nadzór służbowy nad postępowaniami przygotowawczymi, prowadzonymi w prokuraturach rejonowych;
3) prowadzenie śledztw i występowanie w tych sprawach przed sądem I instancji;
4) udział prokuratorów w posiedzeniach sądu w sprawach rozstrzyganych w toku postępowania przygotowawczego;
5) obrót prawny z zagranicą.
II. Wydział Postępowania Sądowego, obejmujący zakresem swojego działania:
1) udział prokuratorów w postępowaniu przed sądem okręgowym w sprawach karnych, cywilnych, ze stosunku pracy, ubezpieczeń społecznych, gospodarczych oraz w sprawach o wykroczenia;
2) nadzór nad udziałem prokuratorów prokuratur rejonowych w postępowaniu przed sądem;
3) udział prokuratorów w postępowaniu administracyjnym i innych postępowaniach;
4) udział prokuratorów przed sądem w postępowaniu wykonawczym i w postępowaniu o ułaskawienie.
III. Wydział Organizacyjny, obejmujący zakresem swojego działania:
1) sprawy organizacyjne, kadrowe i szkolenia,
2) wizytacje i lustracje prokuratur rejonowych,
3) skargi i wnioski,
4) informatykę i statystykę,
5) kontakty z prasą,
6) nadzór nad biurowością i pracą sekretariatu.
IV. Wydział Budżetowo-Administracyjny, obejmujący zakresem swojego działania sprawy:
1) finansowo-księgowe;
2) administracyjno-gospodarcze;
3) socjalno-bytowe.
§ 8.
V. Wydział Śledczy, obejmujący zakresem swojego działania:
1) prowadzenie śledztw własnych i nadzorowanie śledztw powierzonych innym organom;
2) udział prokuratorów w postępowaniu sądowym w tych sprawach rozstrzyganych w pierwszej instancji.
VI. Wydział do Spraw Przestępczości Zorganizowanej, obejmujący zakresem swojego działania:
1) prowadzenie śledztw własnych i nadzorowanie śledztw powierzonych innym organom, dotyczących przestępczości zorganizowanej, określonych w § 6 ust. 1 pkt II – 1);
2) udział prokuratorów w postępowaniu sądowym w tych sprawach rozstrzyganych w pierwszej instancji oraz w toku czynności sądowych w postępowaniu przygotowawczym.
2. W prokuraturze okręgowej, w której utworzono Wydział Śledczy, odpowiedniej zmianie ulega zakres działania Wydziału Postępowania Przygotowawczego, a w razie utworzenia Wydziału do Spraw Przestępczości Zorganizowanej zmianie ulega ponadto zakres działania Wydziału Śledczego.
3. W Wydziale do Spraw Przestępczości Zorganizowanej – z polecenia lub za zgodą właściwego prokuratora apelacyjnego lub dyrektora Biura do Spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej – mogą być prowadzone i nadzorowane śledztwa spoza terytorialnego zakresu działania prokuratury okręgowej.
§ 9.
2. Jeżeli w prokuraturze okręgowej nie tworzy się II Wydziału Postępowania Sądowego, zadania w zakresie sądowego postępowania w sprawach karnych przejmuje I Wydział Postępowania Przygotowawczego.
§ 10.
2. W prokuraturach o niewielkim wpływie spraw jednym z wydziałów lub samodzielnym działem kieruje zastępca prokuratora apelacyjnego (okręgowego).
3. Wydziałem do Spraw Przestępczości Zorganizowanej prokuratury okręgowej kieruje zastępca prokuratora okręgowego, któremu przysługuje prawo wydawania poleceń co do treści czynności określonych w art. 8 ust. 2 ustawy o prokuraturze; jego bezpośrednim zwierzchnikiem w sprawach związanych z funkcjonowaniem wydziału jest prokurator apelacyjny kierujący jednostką, w której utworzono Wydział do Spraw Przestępczości Zorganizowanej, obejmujący zakresem swego działania – na podstawie odrębnych zasad – obszar działania tego wydziału.
§ 11.
§ 12.
Rozdział 3
Struktura organizacyjna prokuratury rejonowej
§ 13.
§ 14.
§ 15.
§ 16.
2. W prokuraturach rejonowych o mniejszej obsadzie prokuratorskiej, niż określona w ust. 1, wydzielenie prokuratora do prowadzenia śledztw uzależnione jest od liczby wpływających spraw karnych wymagających prowadzenia ich w trybie śledztwa.
§ 17.
§ 18.
§ 19.
2. W prokuraturach o obsadzie przekraczającej 6 prokuratorów, jeżeli działami nie kierują prokurator rejonowy i jego zastępca, komórkami tymi kierują powołani kierownicy działów lub sekcji.
§ 20.
2. W ośrodku zamiejscowym nie tworzy się działów.
3. Jeżeli liczba załatwianych spraw w ośrodku uzasadnia zatrudnienie w nim 3 lub więcej prokuratorów, można powołać zastępcę kierownika ośrodka zamiejscowego.
§ 21.
Minister Sprawiedliwości: Stanisław Iwanicki
- Data ogłoszenia: 2001-09-17
- Data wejścia w życie: 2001-07-17
- Data obowiązywania: 2001-07-17
- Dokument traci ważność: 2016-03-04
- ZARZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI z dnia 17 lutego 2005 r. zmieniające zarządzenie w sprawie wewnętrznej organizacji powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury
- ZARZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI z dnia 11 października 2005 r. zmieniające zarządzenie w sprawie wewnętrznej organizacji powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury
- ZARZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI z dnia 29 kwietnia 2002 r. zmieniające zarządzenie w sprawie wewnętrznej organizacji powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury.
- ZARZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI z dnia 18 października 2001 r. zmieniające zarządzenie w sprawie wewnętrznej organizacji powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA