REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2015 poz. 14
UCHWAŁA NR 40/2015
ZARZĄDU NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 13 sierpnia 2015 r.
w sprawie zasad i trybu naliczania oraz utrzymywania rezerwy obowiązkowej
Na podstawie art. 40 i art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim (Dz. U. z 2013 r. poz. 908 i 1036 oraz z 2015 r. poz. 855) uchwala się, co następuje:
§ 1.
2. Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, zwane dalej „kasami”, oraz Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa, zwana dalej „Kasą Krajową”, są zobowiązane do naliczania rezerwy obowiązkowej od pozyskanych środków pieniężnych, o których mowa w art. 38 ust. 3 ustawy o NBP, z zastrzeżeniem § 3.
3. Rezerwa obowiązkowa jest naliczana i utrzymywana w złotych.
§ 2.
2. Banki i kasy nowo utworzone naliczają rezerwę obowiązkową na podstawie stanów środków pieniężnych, o których mowa w ust. 1, za pierwszy pełny miesiąc kalendarzowy prowadzenia działalności.
§ 3.
§ 4.
2. Jeżeli kwota naliczonej rezerwy obowiązkowej jest niższa od kwoty stanowiącej równowartość 500 000 euro, to kwota pomniejszenia jest równa wysokości naliczonej rezerwy.
§ 5.
§ 6.
2. Banki i Kasa Krajowa składają w Narodowym Banku Polskim, zwanym dalej „NBP”, deklaracje, o których mowa w ust. 1, w postaci papierowej, a także przekazują dane z deklaracji, w formie elektronicznej, za pośrednictwem portalu internetowego Systemu Informacji Sprawozdawczej, nie później niż do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który nalicza się rezerwę obowiązkową, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4.
3. Banki spółdzielcze zrzeszone składają deklaracje w bankach zrzeszających w terminie ustalonym przez te banki. Banki zrzeszające składają w NBP deklarację zbiorczą za zrzeszone banki spółdzielcze oraz przekazują do NBP za pośrednictwem portalu internetowego Systemu Informacji Sprawozdawczej zestawienie zbiorcze z danymi z deklaracji poszczególnych banków spółdzielczych, w terminie określonym w ust. 2.
4. Kasy składają deklaracje w Kasie Krajowej w terminie ustalonym przez Kasę Krajową. Kasa Krajowa składa w NBP deklarację zbiorczą za kasy oraz przekazuje do NBP za pośrednictwem portalu internetowego Systemu Informacji Sprawozdawczej zestawienie zbiorcze z danymi z deklaracji poszczególnych kas, w terminie określonym w ust. 2.
5. W przypadku wystąpienia w treści deklaracji błędów formalnych lub rachunkowych, bank, kasa lub Kasa Krajowa dokonuje bezzwłocznie odpowiednich poprawek, składając ponownie deklarację oraz przekazując w formie elektronicznej dane, o których mowa w ust. 3 i 4.
6. W razie wystąpienia zmian w księgach rachunkowych, bank, kasa oraz Kasa Krajowa mogą dokonywać korekt wysokości zadeklarowanej rezerwy obowiązkowej poprzez złożenie nowej deklaracji opatrzonej wyrazem „korekta”. Ostatecznym terminem przyjęcia przez NBP korekt jest 15 dzień okresu rezerwowego. Korekty wysokości zadeklarowanej rezerwy obowiązkowej zgłoszone po tym terminie nie będą uwzględniane.
7. Kwota rezerwy obowiązkowej, ustalona po uwzględnieniu korekt, o których mowa w ust. 6, i sprawdzeniu przez NBP prawidłowości jej naliczenia, stanowi wymaganą rezerwę obowiązkową, podlegającą utrzymaniu w danym okresie rezerwowym. Kwotę tę traktuje się jako ostatecznie zatwierdzoną i od 16 dnia okresu rezerwowego kwota ta nie podlega zmianie.
§ 7.
1) NBP – w odniesieniu do banków, które przekazują informacje o stanach dziennych i dane miesięczne do NBP;
2) banki zrzeszające – w odniesieniu do zrzeszonych banków spółdzielczych.
2. Sprawdzenia zgodności stanu środków wykazanego w deklaracji ze średnim stanem tych środków, wyliczonym zgodnie z informacją o stanach dziennych wybranych składników pasywów i informacją uzupełniającą o stanach dziennych wybranych składników pasywów, przekazywanych przez kasy oraz przez Kasę Krajową zgodnie z odrębnymi przepisami, w tym także sprawdzenia prawidłowości zastosowanych wyłączeń z podstawy naliczania rezerwy obowiązkowej – dokonują:
1) NBP – w odniesieniu do Kasy Krajowej, która przekazuje informacje o stanach dziennych do NBP;
2) Kasa Krajowa – w odniesieniu do kas.
§ 8.
2. Banki, których rachunki bieżące prowadzą banki inne niż NBP, utrzymują rezerwę obowiązkową na rachunkach rezerwy obowiązkowej prowadzonych w NBP.
3. Banki spółdzielcze zrzeszone utrzymują rezerwę obowiązkową w banku zrzeszającym.
4. Bank zrzeszający utrzymuje rezerwę obowiązkową zrzeszonych banków spółdzielczych na swoim rachunku w NBP w kwocie odpowiadającej sumie rezerw obowiązkowych zrzeszonych banków spółdzielczych i własnej rezerwy obowiązkowej.
5. W dniu następnym po zakończeniu okresu rezerwowego banki zrzeszające przekazują do NBP za pośrednictwem portalu internetowego Systemu Informacji Sprawozdawczej zestawienie zbiorcze o rezerwie faktycznie utrzymanej przez poszczególne zrzeszone w nich banki spółdzielcze.
6. Kasy utrzymują rezerwę obowiązkową w Kasie Krajowej.
7. Kasa Krajowa utrzymuje rezerwę obowiązkową kas na swoim rachunku w NBP, w kwocie odpowiadającej sumie rezerw obowiązkowych kas i własnej rezerwy obowiązkowej.
8. W dniu następnym po zakończeniu okresu rezerwowego Kasa Krajowa przekazuje do NBP za pośrednictwem portalu internetowego Systemu Informacji Sprawozdawczej zestawienie zbiorcze o rezerwie faktycznie utrzymanej przez poszczególne kasy.
§ 9.
2. W odniesieniu do banku utworzonego w wyniku połączenia się banków w trakcie okresu rezerwowego, ust. 1 stosuje się odpowiednio.
3. Począwszy od pierwszego dnia okresu rezerwowego następującego po okresie, w którym nastąpiło przejęcie lub połączenie, bank przejmujący lub bank utworzony w wyniku połączenia utrzymuje rezerwę obowiązkową w wysokości naliczonej od środków pieniężnych, o których mowa w § 1 ust. 1, łącznej działalności banku po przejęciu lub połączeniu. Z tym dniem bank ma prawo dokonać tylko jednego pomniejszenia naliczonej rezerwy, o którym mowa w § 4.
4. Jeżeli bank w formie spółki akcyjnej w trakcie okresu rezerwowego podlega podziałowi na podstawie art. 124c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128) obowiązek utrzymywania rezerwy obowiązkowej w tym okresie przechodzi – w części proporcjonalnej do przejętych zobowiązań, stanowiących podstawę naliczania rezerwy – na banki przejmujące te zobowiązania. Kwotę rezerwy obowiązkowej, podlegającej utrzymaniu w tym okresie przez bank dzielony i przez bank przejmujący, nalicza się od części podstawy banku dzielonego właściwej dla tego okresu, która jest ustalana proporcjonalnie do wielkości zobowiązań, stanowiących podstawę naliczania rezerwy, przypisanych bankowi dzielonemu oraz bankowi przejmującemu w dniu podziału banku. Ustaloną kwotę rezerwy obowiązkowej bank przejmujący dolicza do własnej rezerwy obowiązkowej, utrzymywanej w tym okresie.
5. W okresach rezerwowych następujących po okresie, w którym nastąpił podział – do czasu przekazania przez banki pełnych danych sprawozdawczych o podstawie rezerwy obowiązkowej – właściwa dla tego okresu podstawa naliczania rezerwy podlega podziałowi pomiędzy bank dzielony i bank przejmujący proporcjonalnie do wielkości zobowiązań, stanowiących podstawę naliczania rezerwy, przypisanych bankowi dzielonemu i bankowi przejmującemu w dniu podziału banku. Bank dzielony i bank przejmujący naliczają wymaganą kwotę rezerwy obowiązkowej od przypisanej im części podstawy rezerwy obowiązkowej. Ustaloną w ten sposób kwotę rezerwy bank przejmujący dolicza do własnej rezerwy obowiązkowej, utrzymywanej w tym okresie.
§ 10.
2. W przypadku łączenia się kas w trakcie okresu rezerwowego, ust. 1 stosuje się odpowiednio.
3. Począwszy od pierwszego dnia okresu rezerwowego następującego po okresie, w którym nastąpiło połączenie kas lub przejęcie innej kasy, kasa połączona lub kasa obejmująca działalność kasy przejętej, utrzymuje rezerwę obowiązkową w wysokości naliczonej od środków pieniężnych, o których mowa w § 1 ust. 2, połączonej działalności obu kas lub działalności po przejęciu innej kasy. Z tym dniem połączona kasa lub kasa obejmująca działalność kasy przejętej ma prawo dokonać tylko jednego pomniejszenia naliczonej rezerwy, o którym mowa w § 4.
4. Jeżeli kasa w trakcie okresu rezerwowego podlega podziałowi, o którym mowa w art. 74b ustawy z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1450), obowiązek utrzymywania rezerwy obowiązkowej w tym okresie przechodzi w części na nową kasę proporcjonalnie do przejętych zobowiązań, stanowiących podstawę naliczania rezerwy obowiązkowej. Kwotę rezerwy obowiązkowej, utrzymywaną w tym okresie przez kasę podlegającą podziałowi i nową kasę utworzoną w wyniku podziału, nalicza się od części podstawy kasy dzielonej właściwej dla tego okresu, ustalonej proporcjonalnie do wielkości zobowiązań, stanowiących podstawę naliczania rezerwy, przypisanych każdej z tych kas w dniu podziału.
§ 11.
§ 12.
2. Średnia arytmetyczna stanów środków na rachunku bieżącym lub rachunku rezerwy obowiązkowej ze wszystkich dni okresu rezerwowego stanowi kwotę rezerwy obowiązkowej utrzymaną w danym okresie rezerwowym.
§ 13.
gdzie:
O – odsetki z tytułu nieutrzymania kwoty wymaganej rezerwy obowiązkowej w okresie rezerwowym,
K – różnica między kwotą wymaganej rezerwy obowiązkowej w okresie rezerwowym a kwotą rezerwy obowiązkowej utrzymaną w tym okresie,
n – liczba dni kalendarzowych w okresie rezerwowym,
p – wysokość oprocentowania, które stosuje się do naliczania odsetek z tytułu nieutrzymania kwoty wymaganej rezerwy obowiązkowej w okresie rezerwowym.
2. Odsetki, o których mowa w ust. 1, są naliczane według stopy procentowej stanowiącej dwukrotność stopy oprocentowania kredytu lombardowego, obowiązującej w okresie rezerwowym, za który należą się odsetki.
3. Jeżeli w trakcie okresu rezerwowego stopa oprocentowania kredytu lombardowego uległa zmianie, odsetki są naliczane za poszczególne części okresu obowiązywania stopy procentowej, a następnie wyniki są sumowane.
§ 14.
2. Oprocentowaniu podlegają środki na rachunkach, o których mowa w ust. 1, tylko do wysokości wymaganej rezerwy obowiązkowej, ustalonej zgodnie z § 6 ust. 7, jednakże nie wyższej niż rezerwa obowiązkowa faktycznie utrzymana przez bank, kasę i Kasę Krajową w okresie rezerwowym.
3. Odsetki z tytułu oprocentowania środków rezerwy obowiązkowej utrzymanej w danym okresie rezerwowym oblicza się według następującego wzoru:
gdzie:
O – należne odsetki od kwoty rezerwy obowiązkowej w okresie rezerwowym,
R – średnia dzienna kwota rezerwy obowiązkowej utrzymanej w okresie rezerwowym (nie wyższa niż kwota wymaganej rezerwy obowiązkowej),
n – liczba dni kalendarzowych w okresie rezerwowym,
r – wysokość oprocentowania stosowana do naliczenia odsetek od środków rezerwy obowiązkowej w okresie rezerwowym.
4. Jeżeli w trakcie okresu rezerwowego wysokość oprocentowania środków rezerwy obowiązkowej uległa zmianie, odsetki są naliczane za poszczególne części okresu obowiązywania oprocentowania w danej wysokości, a następnie wyniki są sumowane.
§ 15.
§ 16.
1) przez NBP – w odniesieniu do banków oraz Kasy Krajowej, których rachunki bieżące lub rachunki rezerwy obowiązkowej prowadzi NBP, a także w odniesieniu do zrzeszonych banków spółdzielczych oraz kas, które nie utrzymały rezerwy obowiązkowej na wymaganym poziomie;
2) przez bank zrzeszający – w odniesieniu do zrzeszonych banków spółdzielczych, z zastrzeżeniem pkt 1;
3) oraz przez Kasę Krajową – w odniesieniu do kas, z zastrzeżeniem pkt 1.
2. Środki pieniężne z tytułu oprocentowania rezerwy obowiązkowej NBP przekazuje:
1) bankom posiadającym rachunki bieżące w NBP – na te rachunki,
2) bankom posiadającym w NBP rachunki rezerwy obowiązkowej – na rachunki bieżące banków, za których pośrednictwem banki te dokonują rozliczeń,
3) Kasie Krajowej – na rachunek prowadzony w NBP
– najpóźniej siódmego dnia roboczego następującego po zakończeniu okresu rezerwowego, za który jest liczone oprocentowanie, z zastrzeżeniem § 17 ust. 2 i 4.
3. Banki spółdzielcze otrzymują odsetki za pośrednictwem banku zrzeszającego, w którym są zrzeszone, a kasy za pośrednictwem Kasy Krajowej.
§ 17.
2. Jeżeli bank, kasa lub Kasa Krajowa nie utrzymały rezerwy na wymaganym poziomie i kwota odsetek, o których mowa w § 13 ust. 1, jest mniejsza lub równa kwocie odsetek, o których mowa w § 14 ust. 3, to odsetki z tytułu oprocentowania środków rezerwy obowiązkowej należne bankowi, kasie lub Kasie Krajowej – NBP pomniejsza o odsetki z tytułu nieutrzymania kwoty wymaganej rezerwy obowiązkowej.
3. Jeżeli bank, kasa lub Kasa Krajowa nie utrzymały rezerwy na wymaganym poziomie oraz kwota odsetek, o których mowa w § 13 ust. 1, jest większa od odsetek, o których mowa w § 14 ust. 3, to bank, kasa lub Kasa Krajowa uiszczają na rzecz NBP odsetki z tytułu nieutrzymania kwoty wymaganej rezerwy obowiązkowej w kwocie równej różnicy pomiędzy odsetkami wyliczonymi według wzoru z § 13 ust. 1, a odsetkami wyliczonymi według wzoru z § 14 ust. 3 najpóźniej siódmego dnia roboczego, po zakończeniu okresu rezerwowego, za który liczone jest oprocentowanie.
4. Jeżeli bank, kasa lub Kasa Krajowa nie uiściły na rzecz NBP odsetek, o których mowa w ust. 3, to odsetki z tytułu oprocentowania środków rezerwy obowiązkowej należne bankowi, kasie lub Kasie Krajowej za okres utrzymywania rezerwy obowiązkowej następujący po bieżącym okresie rezerwowym, NBP pomniejsza o wielkość należnych NBP odsetek, w tym o odsetki nieuiszczone za poprzednie okresy rezerwowe.
§ 18.
§ 19.
Przewodniczący Zarządu Narodowego Banku Polskiego: M. Belka
Załączniki do uchwały nr 40/2015 Zarządu Narodowego Banku Polskiego
z dnia 13 sierpnia 2015 r. (poz. 14)
Załącznik nr 1
DEKLARACJA W SPRAWIE WYSOKOŚCI REZERWY OBOWIĄZKOWEJ BANKU
Załącznik nr 2
DEKLARACJA W SPRAWIE WYSOKOŚCI REZERWY OBOWIĄZKOWEJ SPÓŁDZIELCZEJ KASY OSZCZĘDNOŚCIOWO-KREDYTOWEJ/KASY KRAJOWEJ
- Data ogłoszenia: 2015-08-13
- Data wejścia w życie: 2015-09-01
- Data obowiązywania: 2018-03-01
- Dokument traci ważność: 2018-03-01
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA