REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2009 nr 18 poz. 20
UCHWAŁA NR
78/2009
ZARZĄDU NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 29 października 2009 r.
w sprawie trybu i szczegółowych zasad przekazywania przez banki Narodowemu Bankowi Polskiemu danych niezbędnych do sporządzania bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej
Na podstawie art. 23 ust. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim (Dz. U. z 2005 r. Nr 1, poz. 2, z późn. zm.1) uchwala się, co następuje:
2. Dane przekazywane NBP na podstawie uchwały powinny wynikać z ksiąg rachunkowych banku i innych dokumentów źródłowych obrazujących stan faktyczny.
3. Dane dotyczące stanów aktywów i pasywów banków wykazywane na koniec danego okresu sprawozdawczego, wyrażone w walutach obcych, przelicza się na złote stosując średnie kursy tych walut ogłoszone przez NBP w ostatnim dniu roboczym danego okresu sprawozdawczego.
4. Banki, których dotyczy obowiązek sprawozdawczy, przekazują NBP dane w pakiecie formularzy. W przypadku gdy przekazany w pakiecie formularz nie zawiera żadnych danych przyjmuje się, że bank nie posiada aktywów lub pasywów objętych tym formularzem.
5. Formularze wypełnia się zgodnie z dodanymi do nich objaśnieniami oraz objaśnieniami zawartymi w załączniku nr 1 do uchwały.
1) na koniec miesiąca bank posiada aktywa zagraniczne lub zobowiązania wobec nierezydentów;
2) bank posiada oddział za granicą;
3) akcje banku są w posiadaniu akcjonariuszy nierezydentów;
4) bank jest oddziałem banku zagranicznego lub instytucji kredytowej;
5) bank prowadzi rachunki papierów wartościowych i na koniec miesiąca na rachunkach nierezydentów znajdują się instrumenty finansowe wyemitowane przez rezydentów lub na rachunkach rezydentów znajdują się instrumenty finansowe wyemitowane przez nierezydentów lub na rachunkach rezydentów znajdują się papiery wartościowe z kodem ISIN wyemitowane przez rezydentów poza rynkiem krajowym.
1) na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 34 do uchwały, w terminie do 20 dni kalendarzowych po zakończeniu kwartału, którego dane dotyczą;
2) na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 35 do uchwały, w terminie do 20 dni kalendarzowych po zakończeniu kwartału, którego dane dotyczą.
1) emisji, na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 23 do uchwały, w terminie 15 dni od dnia sprzedaży nierezydentom papierów wartościowych lub instrumentów rynku pieniężnego niebędących papierami wartościowymi;
2) zmianie danych dotyczących emisji, na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 24 do uchwały, w terminie 20 dni od dnia dokonania zmiany.
2. Banki spółdzielcze przekazują właściwemu bankowi zrzeszającemu miesięczne dane umożliwiające przygotowanie danych zbiorczych, o których mowa w ust. 1.
2. Dostęp do portalu odbywa się przy użyciu klucza prywatnego i certyfikatu, wydanych nieodpłatnie przez NBP.
1) za okres roczny – za rok 2009;
2) za okres kwartalny – za pierwszy kwartał 2010 roku;
3) za okres miesięczny – za marzec 2010 roku
stosuje się przepisy dotychczasowe.
2. Przepis § 7 pkt 2 stosuje się po raz pierwszy do danych za okres kwartalny za pierwszy kwartał 2011 roku.
Przewodniczący Zarządu Narodowego Banku Polskiego: S. S. Skrzypek
|
1 Zmiany wymienionej uchwały zostały ogłoszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 167 poz. 1398, z 2006 r. Nr 157, poz. 1119, z 2007 r. Nr 25, poz. 162 i Nr 61, poz. 410, z 2008 r. Nr 209, poz. 1315 i 1317 oraz z 2009 r. Nr 69, poz. 589 i Nr 143, poz. 1164.
Załączniki do uchwały nr 78/2009 Zarządu Narodowego Banku Polskiego
z dnia 29 października 2009 r. (poz. 20)
Załącznik nr 1
Objaśnienia do formularzy – część ogólna
I. Objaśnienia ogólne
1. Dane wykazuje się w formularzach w walucie polskiej w pełnych złotych, bez znaków po przecinku. Dane wyrażone w walutach obcych wykazuje się po przeliczeniu na złote. Kwoty zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, natomiast końcówki wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.
2. Kolumn oznaczonych kolorem szarym nie wypełnia się.
3. Dla każdej kombinacji parametrów występujących w kolumnach poprzedzających kolumnę „Stan na początek okresu” (np. termin pierwotny, rodzaj powiązania kapitałowego, sektor instytucjonalny, kraj lub waluta) w danym formularzu należy wypełnić jeden wiersz.
4. Kwoty ujemne w kolumnach: Zmiana wyceny, Różnice kursowe, Pozostałe zmiany należy poprzedzić znakiem „–”.
5. W przypadku zmiany danych dotyczących banku lub osoby sporządzającej formularz, należy dokonać ich aktualizacji nie później niż w momencie przekazywania najbliższego formularza (pakietu formularzy).
II. Objaśnienia do kolumn
1. Kolumna – Termin pierwotny
W kolumnie tej należy podać termin pierwotny instrumentu finansowego, wpisując oznaczenie literowe:
D – dla instrumentów długoterminowych, tj. o terminie pierwotnym powyżej jednego roku;
K – dla instrumentów krótkoterminowych, tj. o terminie pierwotnym do jednego roku włącznie.
Terminem pierwotnym instrumentu finansowego wynikającego z umowy jest czas obowiązywania umowy liczony od dnia jej zawarcia do dnia, w którym upływa termin rozliczenia zobowiązań/należności wynikających z umowy.
W przypadku dłużnych papierów wartościowych terminem pierwotnym jest okres od daty ich emisji do daty wykupu lub umorzenia.
W przypadku zobowiązań/należności przez termin pierwotny należy rozumieć okres, po upływie którego zobowiązania/należności stają się wymagalne. Jeżeli płatności rozłożone są na raty, liczy się termin zapłaty ostatniej raty. Instrumenty płatne na żądanie należy zakwalifikować jako krótkoterminowe. Jeżeli termin pierwotny nie jest określony, to w zależności od rodzaju instrumentu finansowego, należy zaklasyfikować go jako krótko- albo długoterminowy, zgodnie z objaśnieniami do poszczególnych formularzy.
Jeżeli zgodnie z umową nastąpi zamiana instrumentu finansowego z krótkoterminowego na długoterminowy, to w kolumnach: Transakcje – wzrost należy wykazać zwiększenie wartości instrumentu długoterminowego, natomiast w kolumnie Transakcje – spadek należy wykazać zmniejszenie wartości instrumentu krótkoterminowego. Zasadę tę należy stosować odpowiednio do zamiany instrumentu długoterminowego na krótkoterminowy.
2. Kolumny: Partner transakcji/Spółka będąca nierezydentem/Emitent
W kolumnach tych należy podać informacje dotyczące nierezydenta, takie jak rodzaj powiązania kapitałowego, sektor instytucjonalny, do którego przynależy, a także kraj jego siedziby. W zależności od instrumentu finansowego w odpowiednich formularzach występować będą następujące kolumny:
1) Spółka będąca nierezydentem – w formularzu AZ-UDZ (załącznik nr 5);
2) Emitent – w formularzach PW-AIN, PW-ADN, PW-AUN i PW-AFN (załączniki nr 17–20);
3) Partner transakcji – w pozostałych formularzach.
2.1. Kolumna – rodzaj powiązania kapitałowego
W kolumnie tej należy określić rodzaj powiązania kapitałowego z nierezydentem, wpisując oznaczenie literowe:
IB – dla inwestora bezpośredniego;
PI – dla podmiotu bezpośredniego inwestowania;
IG – dla innego podmiotu w grupie podmiotów powiązanych kapitałowo;
NP – dla podmiotu niepowiązanego.
Inwestorem bezpośrednim jest podmiot, który bezpośrednio lub pośrednio, sam lub razem z innym lub innymi kontrolowanymi przez siebie podmiotami posiada co najmniej 10 % głosów w organie stanowiącym innego podmiotu.
Podmiotem bezpośredniego inwestowania jest podmiot, w którego organie stanowiącym inwestor bezpośredni bezpośrednio lub pośrednio, sam lub razem z innymi kontrolowanymi przez siebie podmiotami, posiada co najmniej 10 % głosów. Podmiotem bezpośredniego inwestowania jest także podmiot kontrolowany przez inny podmiot bezpośredniego inwestowania.
Inne podmioty w grupie podmiotów powiązanych kapitałowo to co najmniej dwa podmioty, które znajdują się w tej samej grupie podmiotów powiązanych kapitałowo, a nie są względem siebie podmiotami bezpośredniego inwestowania ani inwestorami bezpośrednimi (udział głosów w organach stanowiących tych podmiotów zarówno bezpośredni, jak pośredni, o ile występuje, jest niższy niż 10 %).
Podmioty niepowiązane są to podmioty, które nie przynależą do grupy podmiotów powiązanych kapitałowo, w której znajduje się bank.
Podmiotem dominującym jest podmiot, który wywiera wpływ na inne podmioty, w szczególności taki, który sprawuje nad nimi kontrolę. Przez „sprawowanie kontroli” należy rozumieć dysponowanie bezpośrednio i/lub pośrednio powyżej 50 % głosów w organie stanowiącym innego podmiotu. Pod pojęciem „wywieranie wpływu” należy rozumieć dysponowanie bezpośrednio i pośrednio co najmniej 10 % głosów w organie stanowiącym innego podmiotu.
Grupę podmiotów powiązanych kapitałowo tworzy podmiot dominujący wraz z podmiotami, w których jest on inwestorem bezpośrednim. Podmioty te są połączone relacją inwestycji bezpośrednich.
W przypadku gdy podmiot dysponuje głosami w organie stanowiącym innego podmiotu za pośrednictwem podmiotu przez siebie kontrolowanego, to należy przyjąć, że dysponuje on wszystkimi głosami podmiotu pośredniczącego. Powyższe definicje są zgodne z przyjętymi standardami międzynarodowymi ustalonymi do zestawienia statystyki zagranicznych inwestycji bezpośrednich i różnią się od definicji zawartych w ustawie o rachunkowości.
Szczegółowy opis powiązań kapitałowych z podmiotami zagranicznymi zawierają objaśnienia do formularza AZ-IB (załącznik nr 32).
2.2. Kolumna – sektor instytucjonalny
W kolumnie tej należy podać oznaczenie sektora nierezydenta, wpisując oznaczenie literowe we wszystkich formularzach, z wyjątkiem formularzy AZ-KRB (załącznik nr 6) i PZ-DEP (załącznik nr 9):
F – dla sektora finansowego, z wyłączeniem instytucji ubezpieczeniowych, reasekuracyjnych i funduszy emerytalnych;
N – dla sektora niefinansowego, z uwzględnieniem instytucji ubezpieczeniowych, reasekuracyjnych i funduszy emerytalnych.
Na potrzeby niniejszej uchwały przyjęto, że do sektora finansowego, z wyłączeniem instytucji ubezpieczeniowych, reasekuracyjnych i funduszy emerytalnych (F), zalicza się banki centralne, Europejski Bank Centralny, instytucje kredytowe, banki zagraniczne, międzynarodowe organizacje finansowe, np. Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Europejski Bank Inwestycyjny, oraz pozostałe instytucje finansowe, np. przedsiębiorstwa leasingu finansowego, przedsiębiorstwa faktoringowe, domy maklerskie, fundusze inwestycyjne, instytucje finansowe w ramach grupy kapitałowej oraz firmy utworzone w celu sekurytyzacji aktywów.
Do sektora niefinansowego, z uwzględnieniem instytucji ubezpieczeniowych, reasekuracyjnych i funduszy emerytalnych (N) zalicza się wszystkie podmioty nieujęte w sektorze instytucji finansowych, tj. m.in. ministerstwa i inne instytucje centralne, instytucje samorządowe, fundusze ubezpieczeń społecznych, uczelnie wyższe i zakłady opieki zdrowotnej, przedsiębiorstwa produkcyjne lub usługowe, gospodarstwa domowe i instytucje niekomercyjne, działające na rzecz gospodarstw domowych, np. organizacje społeczne, partie polityczne, fundacje, a także instytucje ubezpieczeniowe, reasekuracyjne i fundusze emerytalne.
W formularzach AZ-KRB oraz PZ-DEP należy podać oznaczenie sektora nierezydenta, wpisując oznaczenie literowe:
C – dla banków centralnych;
A – dla funduszy rynku pieniężnego;
B – dla pozostałych monetarnych instytucji finansowych innych niż banki centralne i fundusze rynku pieniężnego;
O – dla pozostałych instytucji pośrednictwa finansowego i pomocniczych instytucji finansowych;
U – dla instytucji ubezpieczeniowych, reasekuracyjnych i funduszy emerytalnych;
P – dla przedsiębiorstw;
R – dla instytucji rządowych i samorządowych;
L – dla pozostałych podmiotów.
Szczegółowe informacje dotyczące sektora nierezydenta zawarte są w objaśnieniach do formularzy AZ-KRB (załącznik nr 6) i PZ-DEP (załącznik nr 9).
2.3. Kolumna – kraj
W kolumnie tej należy podać oznaczenie literowe kraju, w którym nierezydent ma swoją siedzibę według standardu ISO 3166-1 (zgodnie z rubryką „alpha-2” – kody dwuznakowe alfanumeryczne, np. AU – Australia).
Lista krajów według standardów ISO oraz lista organizacji międzynarodowych i międzynarodowych instytucji finansowych wraz z dwuznakowymi kodami znajduje się na stronie internetowej NBP (sprawozdawczosc.nbp.pl).
3. Kolumna – Waluta
W kolumnie tej należy wpisać oznaczenie literowe waluty według standardu ISO 4217 (zgodnie z rubryką „alphabetic” – kody trzyliterowe, np. AUD – dolar australijski). Lista walut według standardów ISO wraz z ich trzyliterowymi oznaczeniami literowymi znajduje się na stronie internetowej NBP (sprawozdawczosc.nbp.pl).
4. Kolumna – Stan na początek okresu
W kolumnie tej należy podać wartość instrumentu na początek okresu sprawozdawczego, która powinna być równa jego wartości na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego. Jeżeli na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego instrument istniał, ale jego wartość była równa „0”, to na początek kolejnego okresu sprawozdawczego dla tego instrumentu należy również wpisać „0”. W przypadku niektórych instrumentów występujących w ciągu okresu sprawozdawczego (np. pochodnych instrumentów finansowych), wykazujących stany zerowe na początek lub koniec okresu sprawozdawczego, należy również podać wartość „0” w pozycji na początek lub koniec okresu.
5. Transakcją bilansu płatniczego jest wymiana wartości pomiędzy rezydentem a nierezydentem, która następuje za obopólną zgodą stron lub wskutek działania prawa, w rezultacie której następuje zwiększenie lub zmniejszenie aktywów, zobowiązań finansowych lub kapitałów własnych.
5.1. Kolumna – Transakcje – wzrost
Kolumna ta dotyczy transakcji powodujących zwiększenie, w okresie sprawozdawczym, stanu aktywów, zobowiązań finansowych lub kapitałów własnych banku.
5.2. Kolumna – Transakcje – spadek
Kolumna ta dotyczy transakcji powodujących zmniejszenie w okresie sprawozdawczym stanu aktywów, zobowiązań finansowych lub kapitałów własnych banku.
6. Kolumna – Różnice kursowe
W kolumnie tej wykazuje się różnice kursowe jako różnice między wartością obliczoną przy zastosowaniu kursu z dnia dokonania transakcji lub dnia poprzedniej wyceny, a wartością obliczoną przy zastosowaniu kursu na dzień sprawozdawczy lub na dzień rozliczenia transakcji (powstałe w całym okresie sprawozdawczym).
7. Kolumna – Pozostałe zmiany
W kolumnie tej wykazuje się kwoty wynikające ze zwiększenia lub zmniejszenia wartości aktywów finansowych, zobowiązań lub kapitałów własnych, powstałe w wyniku innych zmian niż wynikających z dokonania transakcji, przeprowadzenia nowej wyceny czy różnic kursowych. Do pozostałych zmian zalicza się m.in.:
1) reklasyfikację kwot należności wynikającą ze zmiany kraju siedziby zagranicznego partnera transakcji;
2) reklasyfikację kwot zobowiązań wynikającą ze zmiany rodzaju powiązania kapitałowego z partnerem transakcji;
3) umorzenia należności i zobowiązań.
8. Kolumna – Stan na koniec okresu
W kolumnie tej należy podać wartość instrumentu na koniec okresu sprawozdawczego, również o wartości „0”. Jeżeli dany instrument na koniec okresu nie występuje, należy wpisać „0”.
9.1. Kolumna – Odsetki – stan na początek okresu
W kolumnie tej należy podać wartość odsetek naliczonych i niezapłaconych w poprzednich okresach.
9.2. Kolumna – Odsetki – odsetki naliczone
W kolumnie tej należy podać wartość odsetek naliczonych w okresie sprawozdawczym.
9.3. Kolumna – Odsetki – odsetki otrzymane/zapłacone
W kolumnie tej należy podać wartość odsetek otrzymanych lub zapłaconych w okresie sprawozdawczym.
Jeżeli odsetki, zgodnie z umową są kapitalizowane, należy je wykazać zarówno w kolumnie: Odsetki – odsetki otrzymane/zapłacone, jak i w kolumnie: Transakcje – wzrost.
9.4. Kolumna – Odsetki – różnice kursowe
W kolumnie tej należy wykazywać różnice kursowe wynikające z zastosowania w różnych momentach odmiennych kursów walutowych do przeliczania na złote wyrażonych w walutach obcych wartości odsetek.
9.5. Kolumna – Odsetki – pozostałe zmiany
W kolumnie tej należy podać zmiany wartości stanu odsetek w okresie sprawozdawczym, wynikające ze zmian innych niż naliczenie i wypłata odsetek, czy zastosowanie różnych kursów walutowych.
9.6. Kolumna – Odsetki – stan na koniec okresu
W kolumnie tej należy podać wartość odsetek naliczonych i niewypłaconych do końca okresu sprawozdawczego. Wartość odsetek skapitalizowanych należy wykazywać łącznie z kapitałem w kolumnie: Stan na koniec okresu.
10. Kolumna – Udział w zysku/Dywidenda
W formularzach dotyczących aktywów zagranicznych w kolumnie tej należy podać wartość przyznanej w okresie sprawozdawczym dywidendy przypadającej na rezydenta, przypadającą na rezydenta kwotę udziału w zysku lub wypłacony zysk oddziału mającego siedzibę za granicą. Natomiast w formularzach obejmujących kapitały własne będące udziałami nierezydentów należy podać wartość przyznanej w okresie sprawozdawczym dywidendy przypadającej na nierezydenta, przypadającą na nierezydenta kwotę udziału z zysku lub wypłacony zysk mającego siedzibę w Polsce oddziału będącego własnością nierezydenta.
Jako datę przyznania dywidendy należy przyjąć dzień ustalenia praw do dywidendy (dzień dywidendy). Jeżeli data dnia dywidendy nie jest znana można przyjąć, jako tę datę, dzień wypłaty dywidendy.
Jeżeli dywidenda była wypłacana z niepodzielonego zysku z lat ubiegłych (z kapitałów rezerwowych), to jako kwotę dywidendy należy podać tylko kwotę wypłaty z zysku netto osiągniętego w roku, za który zysk jest dzielony. Wartość środków wypłaconych z kapitału rezerwowego należy podać w kolumnie: Transakcje – spadek.
Zaliczki wypłacane zagranicznym wspólnikom na poczet dywidendy lub udziału w zysku nie powinny być ujmowane w tej pozycji do dnia dywidendy lub daty podziału zysku, lecz jako należności od podmiotów powiązanych kapitałowo należy je wykazywać w formularzu AZ-POZ (załącznik nr 8).
Zaliczki na poczet dywidendy otrzymane od podmiotów powiązanych kapitałowo do dnia dywidendy lub daty wypłaty zysku należy odpowiednio wykazać w formularzu PZ-POZ (załącznik nr 13).
III. Objaśnienia dotyczące papierów wartościowych
Na potrzeby niniejszej uchwały przyjęto, że termin „papiery wartościowe” użyty w objaśnieniach do formularzy obejmuje wszystkie typy instrumentów finansowych, których dotyczą poszczególne formularze.
1. Do udziałowych papierów wartościowych zalicza się:
1) akcje zwykłe;
2) akcje uprzywilejowane, z wyłączeniem akcji dających ich posiadaczom prawo do stałych dochodów, niezależnie od wyniku finansowego spółki;
3) kwity depozytowe – np. ADR (American Depositary Receipts) lub GDR (Global Depositary Receipts);
4) prawa do akcji.
2. Do dłużnych papierów wartościowych zalicza się:
1) długoterminowe papiery dłużne (o pierwotnym terminie wykupu powyżej jednego roku) emitowane przez rządy i samorządy terytorialne, banki i przedsiębiorstwa, w tym:
a) obligacje zwykłe ze stałym lub zmiennym kuponem,
b) obligacje zerokuponowe,
c) obligacje zerokuponowe powstałe w wyniku zamiany obligacji zwykłych na serię obligacji zerokuponowych o terminach zapadalności odpowiadających terminom wypłat odsetek (tzw. strips),
d) obligacje przychodowe,
e) obligacje zamienne na akcje, obligacje z opcją wcześniejszego wykupu i inne typy obligacji z wbudowanymi instrumentami pochodnymi (tzn. takimi, które nie mogą być przedmiotem samodzielnego obrotu),
f) obligacje bez określonego terminu zapadalności (ang. perpetual bonds),
g) listy zastawne,
h) weksle długoterminowe;
2) instrumenty rynku pieniężnego (instrumenty dłużne rynku pieniężnego o pierwotnym terminie wykupu do jednego roku włącznie) emitowane przez rząd i samorządy terytorialne, banki i przedsiębiorstwa, np.:
a) bankowe papiery wartościowe (certyfikaty depozytowe),
b) bony pieniężne,
c) bony skarbowe (ang. treasury bills),
d) obligacje do 1 roku włącznie i inne krótkoterminowe papiery dłużne emitowane przez przedsiębiorstwa (ang. commercial paper),
e) obligacje do 1 roku włącznie i inne krótkoterminowe papiery dłużne emitowane w ramach programów emisji papierów dłużnych, również w przypadku gdy okres trwania takiego programu wynosi więcej niż jeden rok,
f) weksle krótkoterminowe;
3) akcje uprzywilejowane niedające ich posiadaczom prawa do udziału w podziale masy upadłościowej spółki.
3. Do tytułów uczestnictwa w instytucjach zbiorowego inwestowania zalicza się:
1) wszelkiego typu jednostki uczestnictwa zbywane przez fundusze inwestycyjne typu otwartego (zharmonizowane spełniające wymogi dyrektywy UCITS i niezharmonizowane) tzn. takie, których liczba zbywanych jednostek uczestnictwa nie jest ograniczona (np. w Polsce są to jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych, a za granicą, w zależności od kraju, są to m.in. jednostki emitowane przez Unit Trusts, Open-Ended lnvestment Companies lub SICAV);
2) wszelkiego typu akcje i certyfikaty inwestycyjne emitowane przez fundusze inwestycyjne typu zamkniętego, tzn. takie, których liczba emitowanych tytułów uczestnictwa jest ustalona (np. w Polsce są to certyfikaty funduszy inwestycyjnych zamkniętych, w tym również funduszy portfelowych, a za granicą, w zależności od kraju, są to m.in. akcje lnvestment Trusts lub SICAF).
IV. Objaśnienia do kolumn występujących na formularzach dotyczących papierów wartościowych
1. Kolumna – Kod ISIN
W kolumnie tej należy podać kod identyfikujący papier wartościowy zgodnie ze standardem International Securities Identification Number – ISIN (12 znaków; standard ISO 6166).
2. Kolumna – Nazwa papieru wartościowego
W kolumnie tej należy podać pełną nazwę papieru wartościowego, np. Cypress Semiconductor – bonds 6 % USD 15/12. Nazwa papieru wartościowego powinna zawierać nazwę emitenta.
3. Kolumna – Kraj emitenta
W kolumnie tej należy podać oznaczenie literowe kraju, w którym znajduje się siedziba emitenta, według międzynarodowych kodów ISO 3166-1 (zgodnie z rubryką „alpha-2” – kody dwuznakowe alfanumeryczne). Lista krajów według standardów ISO oraz lista organizacji międzynarodowych i międzynarodowych instytucji finansowych wraz z dwuznakowymi kodami znajduje się na stronie internetowej NBP (sprawozdawczosc.nbp.pl).
4. Kolumna – Waluta emisji
W kolumnie tej należy podać literowy kod waluty, w której jest nominowany papier wartościowy według międzynarodowych kodów ISO 4217 (zgodnie z rubryką „alphabetic” – kody literowe). Lista walut według standardów ISO znajduje się na stronie internetowej NBP (sprawozdawczosc.nbp.pl).
Objaśnienia zawarte w niniejszym załączniku stosuje się odpowiednio do wszystkich formularzy.
Załącznik nr 2
Objaśnienia do formularza AZ-GOT
W formularzu tym należy wykazać wartość walut obcych w postaci banknotów i monet w kasach i skarbcu.
Kolumna 2. Stan na początek okresu
W kolumnie tej należy podać wartość nominalną walut obcych (banknoty i monety) zgodnie ze stanem na początek okresu sprawozdawczego.
Stan na początek okresu powinien być zgodny ze stanem na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego.
Kolumna 7. Pozostałe zmiany
W kolumnie tej należy wykazać zmiany wynikające np. ze zdarzeń losowych (zniszczenie banknotów, monet).
Kolumna 8. Stan na koniec okresu
W kolumnie tej należy podać wartość nominalną walut obcych (banknoty i monety) zgodnie ze stanem na koniec okresu sprawozdawczego.
Załącznik nr 3
Objaśnienia do formularza AZ-DEP
W formularzu tym należy wykazać kwoty posiadane na rachunkach bieżących w będących nierezydentami instytucjach kredytowych oraz bankach zagranicznych, depozyty banku ulokowane w tych instytucjach oraz dochody (odsetki) uzyskane z tego tytułu.
W formularzu wykazuje się środki posiadane na rachunkach bieżących w instytucjach kredytowych i bankach zagranicznych, które mogą być na żądanie i bez żadnych restrykcji wypłacone w formie gotówki i/lub wykorzystane do regulowania płatności za pomocą czeku, polecenia przelewu, karty płatniczej itp.
Kategoria depozyty obejmuje:
1) rachunki bieżące/depozyty bieżące, tj. środki, które mogą być płatne na żądanie, ulokowane przez bank na rachunkach bieżących u nierezydentów. Zalicza się tu również depozyty jednodniowe typu „overnight”, depozyty typu „tomnext” i „spotnext”;
2) depozyty terminowe, które są ulokowane przez bank u nierezydenta na określony termin;
3) depozyty z terminem wypowiedzenia, które są ulokowane przez bank u nierezydenta bez określonego terminu i nie mogą być wycofane bez uprzedniego powiadomienia o zamiarze podjęcia całości lub części depozytu;
4) depozyty zablokowane, którymi bank nie może dobrowolnie rozporządzać z uwagi na ich przeznaczenie na określone cele.
W formularzu wykazuje się również należności z tytułu zabezpieczeń pieniężnych, z wyłączeniem zwrotnych depozytów początkowych dla pochodnych instrumentów finansowych, które należy wykazywać w formularzu AZ-POZ (załącznik nr 8).
Należności od nierezydentów z tytułu przekroczenia sald na rachunkach bieżących, kredytów w rachunkach bieżących oraz kredytów związanych z funkcjonowaniem kart kredytowych należy wykazywać w formularzu AZ-KRB (załącznik nr 6).
Kolumna 1. Termin pierwotny
W kolumnie tej należy podać termin pierwotny instrumentu finansowego. Jeżeli nie jest on określony, to taki instrument należy zakwalifikować jako krótkoterminowy.
Kolumna 6. Stan na początek okresu
W kolumnie tej należy podać wartość nominalną aktywów finansowych z tytułu posiadania przez bank środków na rachunkach bieżących lub depozytów w instytucjach kredytowych oraz bankach zagranicznych.
Stan na początek okresu powinien być zgodny ze stanem na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego.
Kolumna 11. Pozostałe zmiany
W kolumnie tej należy wykazać kwoty wynikające ze zmian powstałych w okresie sprawozdawczym innych niż transakcje lub różnice kursowe.
Kolumna 12. Stan na koniec okresu
W kolumnie tej należy podać wartość nominalną aktywów finansowych z tytułu posiadania przez bank środków na rachunkach bieżących lub depozytów w instytucjach kredytowych oraz bankach zagranicznych zgodnie ze stanem na koniec okresu sprawozdawczego.
Po wypełnieniu formularza należy dokonać arytmetycznego sprawdzenia danych:
kol. 13 + 14 – 15 + 16 + 17 = 18.
Załącznik nr 4
Objaśnienia do formularza AZ-NZR
W formularzu tym należy wykazać wartość znajdujących się za granicą nieruchomości należących do banku.
Jeżeli nie jest dostępna wycena nieruchomości według ceny rynkowej bądź inaczej określonej wartości godziwej, wartość nieruchomości należy podać według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe, a także odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.
Kolumna 3. Stan na początek okresu
W kolumnie tej należy podać wartość nieruchomości znajdującej się za granicą. Stan na początek okresu powinien być zgodny ze stanem na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego.
Kolumna 4. Transakcje – nabycie
W kolumnie tej należy wykazać wartość nabytych w okresie sprawozdawczym nieruchomości znajdujących się za granicą. Wykazane kwoty nie mogą zawierać opłat i podatków poniesionych w związku z nabyciem nieruchomości.
Kolumna 5. Transakcje – zbycie
W kolumnie tej należy wykazać wartość sprzedanych w okresie sprawozdawczym nieruchomości znajdujących się za granicą. Wykazane kwoty nie mogą zawierać opłat i podatków poniesionych w związku ze zbyciem nieruchomości.
Kolumna 6. Zmiany wyceny
W kolumnie tej należy wykazać wartość zmian powstałych w przypadku dokonania wyceny wartości nieruchomości w okresie sprawozdawczym.
Kolumna 8. Pozostałe zmiany
W kolumnie tej należy wykazać zmiany wartości nieruchomości, które nie wynikają z transakcji przeprowadzonych w okresie sprawozdawczym, zmian wyceny, ale np. z tytułu wypadków losowych.
Kolumna 9. Stan na koniec okresu
W kolumnie tej należy podać wartość nieruchomości znajdującej się za granicą na koniec okresu sprawozdawczego.
Po wypełnieniu formularza należy dokonać arytmetycznego sprawdzenia danych:
kol. 3 + 4 – 5 + 6 + 7 + 8 = 9.
Załącznik nr 5
Objaśnienia do formularza AZ-UDZ
W formularzu tym należy wykazać aktywa finansowe banku obejmujące wszystkie formy udziałów kapitałowych, niebędących papierami wartościowymi, w przedsiębiorstwach i instytucjach będących nierezydentami. Aktywa te mogą obejmować udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością mających siedzibę za granicą, kapitały zainwestowane w zagraniczne spółki osobowe, wydzielone fundusze w oddziale zagranicznym banku wraz z przypadającym na nie zatrzymanym zyskiem.
Udziałowe papiery wartościowe należy wykazywać w następujących formularzach:
1) udziałowe papiery wartościowe z kodem ISIN – PW-AIN (załącznik nr 17);
2) udziałowe papiery wartościowe bez kodu ISIN – PW-AUN (załącznik nr 19).
Kolumna 5. Stan na początek okresu
W kolumnie tej należy podać wartość rynkową udziałów kapitałowych stanowiących część aktywów finansowych banku lub – gdy cena rynkowa nie jest znana – wartość kapitałów własnych przypadających na bank. W przypadku oddziałów zagranicznych należy podać wartość funduszy oddziałów oraz jego niewypłacony zysk z poprzednich okresów.
Stan na początek okresu powinien być zgodny ze stanem na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego.
Kolumna 6. Transakcje – wzrost
W kolumnie tej należy wykazać wartość transakcji powodujących zwiększenia w okresie sprawozdawczym wartości udziałów kapitałowych banku, niebędących papierami wartościowymi w wyniku np.:
1) objęcia nowych udziałów;
2) przejęcia udziałów;
3) zakupu udziałów;
4) konwersji udziału w zysku na udziały;
5) konwersji innych należności na udziały;
6) zwiększenia funduszy oddziałów.
Kolumna 7. Transakcje – spadek
W kolumnie tej należy wykazać wartość transakcji powodujących zmniejszenia w okresie sprawozdawczym wartości udziałów kapitałowych banku innych niż akcje, w wyniku np.:
1) sprzedaży udziałów;
2) umorzenia udziałów – należy podać wysokość wynagrodzenia przysługującego udziałowcowi z tytułu udziałów umorzonych za jego zgodą (umorzenie dobrowolne) albo bez jego zgody (umorzenie przymusowe);
3) wypłaty z ponownego podziału zysku z lat poprzednich – jeżeli w okresie sprawozdawczym wypłacany jest zysk zarówno z ostatniego roku obrotowego, jak i lat poprzednich, to w kolumnie tej należy podać przypadającą na bank tylko tę część wypłaty z zysku lub dywidendy, która jest wypłacana z zysków lat ubiegłych;
4) zmniejszenia funduszy oddziałów.
Kolumna 8. Zmiany wyceny
W kolumnie tej należy wykazać mające miejsce w okresie sprawozdawczym zmiany wartości udziałów przypadających na bank, wynikające z aktualizacji wyceny wartości posiadanych kapitałów. W szczególności w kolumnie tej należy wykazać zmiany wartości udziałów (kapitałów własnych) związane z odnotowaniem w księgach nierezydenta wyniku finansowego netto.
Kolumna 10. Pozostałe zmiany
W kolumnie tej należy podać powstałe w okresie sprawozdawczym zmiany wartości udziałów kapitałowych, które nie wynikają z przeprowadzonych transakcji, zmian wyceny lub różnic kursowych, ale są rezultatem np. reklasyfikacji związanej ze zmianą powiązania kapitałowego, zamiany udziałów na akcje związane z przekształceniem spółki, w której bank ma swoje udziały.
Kolumna 11. Stan na koniec okresu
W kolumnie tej należy podać wartość rynkową udziałów kapitałowych będących w posiadaniu banku lub, jeżeli cena rynkowa nie jest znana, wartość kapitałów własnych przypadających na bank na koniec okresu sprawozdawczego. W przypadku oddziałów zagranicznych należy podać wartość funduszy oddziałów oraz zatrzymany zysk z bieżącego i poprzednich okresów sprawozdawczych.
Kolumna 12. Udział w zysku/Dywidenda
W kolumnie tej należy wykazać wartość należności z tytułu zadeklarowanych przez nierezydentów w okresie sprawozdawczym dywidend oraz udziałów w zysku, a także wypłacony zysk przez oddziały banku mające siedzibę za granicą.
Jeżeli do końca okresu sprawozdawczego podzielony zysk/dywidenda nie zostały wypłacone, to niewypłaconą kwotę należy wykazać w formularzu AZ-POZ (załącznik nr 8) w kolumnie: Transakcje – wzrost.
Przykład:
Spółka, w której bank posiada udziały, podzieliła zysk finansowy netto w dniu 25 maja, natomiast wypłata została dokonana 14 czerwca. W formularzu za maj kwotę przyznanego udziału w zysku należy wykazać w formularzu AZ-UDZ (załącznik nr 5) w kolumnie: Udział w zysku/Dywidenda oraz w formularzu AZ-POZ (załącznik nr 8) w kolumnie: Transakcje – wzrost, ponieważ niewypłacony na dzień 31 maja zysk zwiększył należności banku.
Po wypełnieniu formularza należy dokonać arytmetycznego sprawdzenia danych:
kol. 5 + 6 – 7 + 8 + 9 + 10 = 11.
Załącznik nr 6
Objaśnienia do formularza AZ-KRB
W formularzu tym należy wykazać:
1) kwoty aktywów finansowych według wartości nominalnej powstałe z tytułu kredytów/pożyczek udzielonych nierezydentom (należy wykazać tylko kwoty, które zostały faktycznie wykorzystane przez nierezydenta);
2) należności od nierezydenta z tytułu leasingu finansowego rozumianego jako przeniesienie prawa własności przedmiotu leasingu na użytkownika po upływie terminu określonego w umowie;
3) wartość zagranicznych aktywów finansowych skupionych przez bank od polskich przedsiębiorców w związku z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą (tzw. factoring lub forfaiting);
4) kwoty zrealizowanych przez gwaranta lub poręczyciela gwarancji lub poręczeń;
5) należności od nierezydentów z tytułu przekroczenia sald na rachunkach bieżących;
6) należności od nierezydentów z tytułu kredytów w rachunku bieżącym;
7) należności od nierezydentów z tytułu kredytów związanych z funkcjonowaniem kart kredytowych.
Kolumna 1. Termin pierwotny
Jeżeli termin spłaty dla instrumentu finansowego nie jest określony, to taki instrument należy zakwalifikować jako długoterminowy.
Kolumna 3. Sektor instytucjonalny
W kolumnie tej należy podać oznaczenie sektora nierezydenta, wpisując oznaczenie literowe:
C – dla banków centralnych;
A – dla funduszy rynku pieniężnego;
B – dla pozostałych monetarnych instytucji finansowych innych niż banki centralne i fundusze rynku pieniężnego;
O – dla pozostałych instytucji pośrednictwa finansowego i pomocniczych instytucji finansowych;
U – dla instytucji ubezpieczeniowych, reasekuracyjnych i funduszy emerytalnych;
P – dla przedsiębiorstw;
R – dla instytucji rządowych i samorządowych;
L – dla pozostałych podmiotów.
Bank centralny (C) – instytucja w kraju nierezydenta pełniąca funkcję władzy monetarnej, której podstawową działalnością jest emitowanie waluty krajowej, utrzymanie wewnętrznej i zewnętrznej wartości waluty krajowej oraz utrzymywanie całości lub części rezerw dewizowych państwa. Kategoria ta obejmuje również Europejski Bank Centralny oraz narodowe banki centralne będące członkami Europejskiego Systemu Banków Centralnych (European System of Central Banks).
Fundusze rynku pieniężnego (A) – na potrzeby niniejszej uchwały są to fundusze inwestycyjne zharmonizowane nierezydenta, które inwestują co najmniej 85 % aktywów łącznie w instrumenty pieniężne, jednostki uczestnictwa i inne tytuły uczestnictwa funduszy rynku pieniężnego, zbywalne instrumenty dłużne z terminem pierwotnym do jednego roku włącznie lub depozyty bankowe. Ich jednostki uczestnictwa stanowią, pod względem płynności, substytut depozytów bankowych podlegających zwrotowi na żądanie lub depozytów bankowych z okresem wypowiedzenia nie dłuższym niż 3 miesiące lub depozytów bankowych z terminem pierwotnym do 2 lat; dochodowość ich jednostek uczestnictwa jest zbliżona do oprocentowania instrumentów pieniężnych.
Przez instrumenty pieniężne rozumie się papiery wartościowe lub prawa majątkowe inkorporujące wyłącznie wierzytelności pieniężne, będące przedmiotem obrotu na rynku pieniężnym, które:
– stanowią przedmiot odkupu, wykupu lub sprzedaży z niewielką różnicą pomiędzy ceną kupna i sprzedaży przy krótkim terminie rozliczenia transakcji oraz
– ich wartość może być dokładnie ustalona w dowolnym momencie lecz nie rzadziej, niż raz w miesiącu oraz
– spełniają jeden z następujących warunków:
a) w momencie emisji ich termin zapadalności nie przekracza jednego roku,
b) okres pozostający do terminu ich zapadalności nie przekracza jednego roku,
c) co najmniej raz do roku podlegają regularnej korekcie rentowności zgodnie z sytuacją na rynku pieniężnym,
d) ich profil ryzyka, łącznie z ryzykiem kredytowym i stopy procentowej, odpowiada profilowi ryzyka instrumentów finansowych o terminie płatności nie przekraczającym jednego roku lub podlegających korekcie rentowności co najmniej raz do roku.
Pozostałe monetarne instytucje finansowe inne niż bank centralny i fundusze rynku pieniężnego (B) – do kategorii tej zalicza się instytucje kredytowe oraz banki zagraniczne, których działalność polega na przyjmowaniu depozytów i/lub bliskich substytutów depozytów od podmiotów innych niż monetarne instytucje finansowe oraz udzielaniu kredytów i/lub inwestowaniu w papiery wartościowe na własny rachunek.
Pozostałe instytucje pośrednictwa finansowego i pomocnicze instytucje finansowe (O). Pozostałe instytucje pośrednictwa finansowego nierezydenta obejmują instytucje finansowe, których podstawową działalnością jest pośrednictwo finansowe realizowane poprzez zaciąganie zobowiązań w formach innych niż gotówka, depozyty i/lub substytuty depozytów w jednostkach instytucjonalnych innych niż monetarne instytucje finansowe. Pomocnicze instytucje finansowe nierezydenta obejmują instytucje finansowe, które nie prowadzą pośrednictwa finansowego we własnym imieniu, a jedynie przyczyniają się do tworzenia warunków do tego pośrednictwa.
Instytucje ubezpieczeniowe, reasekuracyjne i fundusze emerytalne (U) – kategoria ta obejmuje wszystkie finansowe instytucje nierezydenta, których podstawową działalnością jest pośrednictwo finansowe realizowane poprzez gromadzenie funduszy dla ochrony przed ryzykiem. Sektor ten obejmuje instytucje ubezpieczeń bezpośrednich i reasekuracyjnych oraz fundusze emerytalne, z wyłączeniem funduszy ubezpieczeń społecznych.
Przedsiębiorstwa (P) – wszystkie nierezydenckie jednostki instytucjonalne posiadające osobowość prawną, będące producentami rynkowymi, których podstawową działalnością jest wytwarzanie wyrobów i usług niefinansowych.
Instytucje rządowe i samorządowe (R) – obejmują wszystkie jednostki instytucjonalne nierezydenta finansowane w całości lub w części z obowiązkowych płatności dokonywanych przez jednostki należące do pozostałych sektorów i/lub wszystkie jednostki instytucjonalne, których podstawową działalnością jest redystrybucja dochodu i majątku narodowego. Kategoria ta obejmuje: instytucje rządowe szczebla centralnego nierezydenta, tj. wszystkie ministerstwa i inne instytucje centralne, których kompetencje obejmują zwykle całe terytorium ekonomiczne kraju, z wyłączeniem zarządzania funduszami ubezpieczeń społecznych, pozostałe instytucje rządowe i samorządowe nierezydenta, tj. jednostki szczebla lokalnego będące odrębnymi jednostkami instytucjonalnymi, których kompetencje obejmują tylko lokalne części terytorium ekonomicznego kraju, z wyjątkiem lokalnych oddziałów funduszy ubezpieczeń społecznych oraz fundusze ubezpieczeń społecznych, tj. wszystkie centralne, regionalne i lokalne jednostki instytucjonalne, których podstawową działalnością jest zabezpieczenie świadczeń społecznych, o ile spełniają oba następujące kryteria: a) z mocy prawa lub na podstawie odpowiednich regulacji określone grupy ludności są zobowiązane do uczestnictwa w planie (np. emerytalnym) lub do opłaty składek; b) rząd jest odpowiedzialny za zarządzanie instytucją w odniesieniu do ustalania czy zatwierdzania składek i świadczeń.
Pozostałe podmioty niefinansowe (L) – do kategorii tej zalicza się gospodarstwa domowe i instytucje niekomercyjne nierezydenta, działające na rzecz gospodarstw domowych. Gospodarstwa domowe obejmują osoby lub grupy osób będące konsumentami i/lub osoby lub grupy osób, które są producentami wyrobów i usług niefinansowych, przeznaczonych wyłącznie do własnego użytku. Instytucje niekomercyjne nierezydenta działające na rzecz gospodarstw domowych obejmują instytucje nie nastawione na zysk, stanowiące odrębne jednostki prawne, działające na rzecz gospodarstw domowych, których podstawowe przychody, pomijając uzyskiwane z okazjonalnej sprzedaży, stanowią dobrowolne wpłaty pieniężne lub wkłady w naturze od gospodarstw domowych, dotacje instytucji rządowych i samorządowych oraz dochody z tytułu własności.
Kolumna 6. Stan na początek okresu
W kolumnie tej należy podać stan zdefiniowanych wyżej aktywów na początek okresu sprawozdawczego z uwzględnieniem wartości odsetek skapitalizowanych w poprzednich okresach sprawozdawczych.
Stan na początek okresu powinien być zgodny ze stanem na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego.
Kolumna 7. Transakcje – wzrost
W kolumnie tej należy wykazać:
1) kwoty kredytów/pożyczek udzielonych nierezydentom w okresie sprawozdawczym w gotówce bądź za pośrednictwem rachunku w banku krajowym, instytucji kredytowej lub rachunku w banku zagranicznym;
2) rolowane kwoty kredytów/pożyczek;
3) kwoty odsetek skapitalizowanych w okresie sprawozdawczym;
4) kwoty udziałów w zyskach (dywidendy) skonwertowane na kredyt/pożyczkę;
5) kwoty związane z refinansowaniem bądź restrukturyzacją kredytów/pożyczek;
6) wartość aktywów finansowych skonwertowanych na kredyt/pożyczkę (należy pamiętać o równoczesnym wykazaniu spadku wartości zamienianych aktywów finansowych w odpowiednich formularzach).
Kolumna 8. Transakcje – spadek
W kolumnie tej należy wykazać:
1) kwoty spłat kredytów/pożyczek dokonane przez nierezydentów w okresie sprawozdawczym w gotówce bądź za pośrednictwem rachunku w banku krajowym, instytucji kredytowej lub rachunku w banku zagranicznym;
2) rolowane kwoty kredytów/pożyczek;
3) kwoty związane z zamianą udzielonych kredytów/pożyczek na udział lub z zamianą na inną należność finansową (należy pamiętać o wykazaniu wzrostu wartości zamienianych aktywów finansowych w odpowiednich formularzach);
4) wartość spłaconych kwot w przypadku zrealizowanych przez gwaranta gwarancji i poręczeń.
Spłaty kredytów/pożyczek należy wykazywać w walucie, w której nastąpiło ich wykorzystanie, tzn. w przypadku otrzymania spłaty rat kapitałowych lub odsetkowych w walucie innej niż nastąpiło udzielenie kredytu/pożyczki należy otrzymaną kwotę przeliczyć na złote i zapisać w wierszu z kodem waluty, w której nastąpiło udzielenie kredytu/pożyczki.
Kolumna 11. Pozostałe zmiany
W kolumnie tej należy wykazać wartość zmian aktywów finansowych powstałych w okresie sprawozdawczym, które nie wynikają z przeprowadzonych transakcji lub różnic kursowych, ale są rezultatem np. zmiany rodzaju powiązania kapitałowego z kontrahentem, umorzenia pożyczki/kredytu udzielonego.
Kolumna 12. Stan na koniec okresu
W kolumnie tej należy podać wartość aktywów finansowych na koniec okresu sprawozdawczego z uwzględnieniem wartości odsetek skapitalizowanych.
Kolumna 15. Odsetki – odsetki otrzymane
Jeżeli umowa przewiduje kapitalizację odsetek, to odpowiednie kwoty należy wykazać zarówno w kolumnie: odsetki otrzymane, jak również w kolumnie: Transakcje – wzrost.
Po wypełnieniu formularza należy dokonać arytmetycznego sprawdzenia danych:
1) kol. 6 + 7 – 8 + 10 + 11 = 12;
2) kol. 13 + 14 – 15 + 16 + 17 = 18.
Załącznik nr 7
Objaśnienia do formularza AZ-REP
W formularzu tym należy wykazać należności banku z tytułu zakupionych od nierezydentów papierów wartościowych z otrzymanym przyrzeczeniem ich odkupu po ustalonej cenie i po upływie określonego w umowie czasu.
Transakcje zakupu papierów wartościowych z otrzymanym przyrzeczeniem odkupu to transakcje, w ramach których papiery wartościowe są nabywane za gotówkę, wraz ze zobowiązaniem drugiej strony do odkupu tych samych lub równoważnych papierów wartościowych za określoną z góry cenę i po upływie ustalonego w umowie czasu. Następuje w nich czasowe przeniesienie własności papierów wartościowych na bank nabywający, ale podmiot sprzedający papiery wartościowe i zobowiązujący się do ich odkupu nadal wykazuje je w swoich aktywach, gdyż nie traci nad nimi kontroli (zachowuje ryzyko i korzyści związane z tymi papierami wartościowymi). Wspomniane transakcje obejmują transakcje reverse repo i buy-sell-back.
W pozycji tej należy wykazać także należności z tytułu operacji zabezpieczeń pieniężnych wypłacanych nierezydentom w ramach pożyczek papierów wartościowych.
Kolumna 5. Stan na początek okresu
W kolumnie tej należy podać wartość nominalną należności z tytułu zakupionych od nierezydentów papierów wartościowych z otrzymanym przyrzeczeniem ich odkupu (w transakcjach reverse repo i buy-sell-back) oraz zabezpieczeń pieniężnych wypłacanych nierezydentom w ramach pożyczek papierów wartościowych.
Stan na początek okresu powinien być zgodny ze stanem na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego.
Kolumna 6. Transakcje – wzrost
W kolumnie tej należy podać wartość transakcji w okresie sprawozdawczym dotyczących zakupu papierów wartościowych (wzrostu należności pieniężnych od nierezydentów) w ramach transakcji reverse repo i buy-sell-back oraz przekazania nierezydentom zabezpieczeń pieniężnych wypłacanych w ramach pożyczek papierów wartościowych.
Kolumna 7. Transakcje – spadek
W kolumnie tej należy podać wartość transakcji w okresie sprawozdawczym dotyczących sprzedaży papierów wartościowych (spłaty należności pieniężnych przez nierezydentów) w ramach transakcji reverse repo i buy-sell-back oraz zwrotu przez nierezydentów zabezpieczeń pieniężnych wypłacanych w ramach pożyczek papierów wartościowych.
Kolumna 10. Pozostałe zmiany
W kolumnie tej należy wykazać wartość pozostałych zmian w okresie sprawozdawczym, które nie wynikają z przeprowadzonych transakcji, różnic kursowych lub zmian wyceny, np. wartość należności z tytułu nieodkupionych w określonym czasie papierów wartościowych przez nierezydenta.
Kolumna 11. Stan na koniec okresu
W kolumnie tej należy podać wartość nominalną należności z tytułu: zakupionych od nierezydentów papierów wartościowych z otrzymanym przyrzeczeniem ich odkupu (w transakcjach reverse repo i buy-sell-back) oraz zabezpieczeń pieniężnych wypłacanych nierezydentom w ramach pożyczek papierów wartościowych według stanu na koniec okresu sprawozdawczego.
Po wypełnieniu formularza należy dokonać arytmetycznego sprawdzenia danych:
1) kol. 5 + 6 – 7 + 9 + 10 = 11;
2) kol. 12 + 13 – 14 + 15 + 16 = 17.
Załącznik nr 8
Objaśnienia do formularza AZ-POZ
W formularzu tym należy wykazać:
1) pozostałe niewykazane w innych formularzach sprawozdawczych aktywa finansowe i należności od nierezydentów. Aktywa te są wynikiem wystąpienia różnicy w czasie pomiędzy transakcją a odpowiadającą jej płatnością, np. należności z tytułu udziału w zysku lub dywidendy zadeklarowanej, a jeszcze niewypłaconej lub niezamienionej na inny instrument finansowy;
2) środki zdeponowane na rachunkach bieżących w pozostałych instytucjach, tj. innych niż banki zagraniczne i instytucje kredytowe;
3) należności z tytułu zwrotnych depozytów zabezpieczających (depozytów początkowych) dla pochodnych instrumentów finansowych.
Kolumna 1. Termin pierwotny
Jeżeli termin pierwotny danego instrumentu nie jest określony, to taki instrument należy zakwalifikować jako krótkoterminowy.
Kolumna 6. Stan na początek okresu
W kolumnie należy podać wartość nominalną pozostałych aktywów finansowych i należności niewykazanych w innych formularzach.
Stan na początek okresu powinien być zgodny ze stanem na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego.
Kolumna 7. Transakcje – wzrost
W kolumnie należy wykazać, mające miejsce w okresie sprawozdawczym, wynikające z transakcji zwiększenia wartości aktywów finansowych i należności niewykazane w innych formularzach.
Kolumna 8. Transakcje – spadek
W kolumnie należy wykazać, mające miejsce w okresie sprawozdawczym, wynikające z transakcji zmniejszenia wartości aktywów finansowych i należności niewykazane w innych formularzach.
Kolumna 11. Pozostałe zmiany
W kolumnie należy wykazać wartość mających miejsce w okresie sprawozdawczym pozostałych zmian, które nie wynikają z przeprowadzonych transakcji, zmian wyceny oraz różnic kursowych.
Kolumna 12. Stan na koniec okresu
W kolumnie tej należy podać wartość nominalną pozostałych aktywów finansowych i należności, niewykazanych w innych formularzach, zgodnie ze stanem na koniec okresu sprawozdawczego.
Po wypełnieniu formularza należy dokonać arytmetycznego sprawdzenia danych:
1) kol. 6 + 7 – 8 + 10 + 11 = 12;
2) kol. 13 + 14 – 15 + 16 + 17 = 18.
Załącznik nr 9
Objaśnienia do formularza PZ-DEP
W formularzu tym należy wykazać kwoty zobowiązań banku z tytułu środków przyjętych od nierezydentów na rachunki bieżące, w formie depozytów oraz dochody (odsetki) płacone z tego tytułu. Kategoria depozyty obejmuje:
1) depozyty bieżące/rachunki bieżące – środki, które mogą być płatne na żądanie, zdeponowane na rachunkach bieżących nierezydentów w banku. Zalicza się tu również depozyty jednodniowe typu „overnight”, depozyty typu „tomnext” i spot-next”;
2) depozyty terminowe, które są zdeponowane przez nierezydentów na rachunkach w banku na określony termin;
3) depozyty z terminem wypowiedzenia, które są zdeponowane przez nierezydentów na rachunkach w banku bez określonego terminu i nie mogą być wycofane bez uprzedniego powiadomienia o zamiarze podjęcia całości lub części depozytu. Okres wypowiedzenia określany jest w umowie. Wycofanie depozytu bez uprzedniego wypowiedzenia jest niemożliwe lub powoduje utratę istotnej części lub całości należnych odsetek;
4) depozyty zablokowane, którymi deponent (nierezydent) nie może dobrowolnie rozporządzać z uwagi na ich przeznaczenie na określone cele, m.in. jako zabezpieczenie ryzyka banku np. z tytułu udzielenia kredytu.
W formularzu tym należy wykazać również zobowiązania z tytułu zabezpieczeń pieniężnych, z wyłączeniem zwrotnych depozytów początkowych dla pochodnych instrumentów finansowych, które należy wykazywać w formularzu PZ-POZ (załącznik nr 13).
Zobowiązania wobec nierezydentów z tytułu przekroczenia sald na rachunkach bieżących należy wykazywać w formularzu PZ-KRE (załącznik nr 11).
Kolumna 1. Termin pierwotny
Jeżeli termin pierwotny danego instrumentu nie jest określony to taki instrument należy zakwalifikować jako krótkoterminowy.
Kolumna 3. Sektor instytucjonalny
W kolumnie tej należy podać oznaczenie sektora nierezydenta, wpisując oznaczenie literowe:
C – dla banków centralnych;
A – dla funduszy rynku pieniężnego;
B – dla pozostałych monetarnych instytucji finansowych innych niż banki centralne i fundusze pieniężne;
O – dla pozostałych instytucji pośrednictwa finansowego i pomocniczych instytucji finansowych;
U – dla instytucji ubezpieczeniowych, reasekuracyjnych i funduszy emerytalnych;
P – dla przedsiębiorstw;
R – dla instytucji rządowych i samorządowych;
L – dla pozostałych podmiotów niefinansowych.
Bank centralny (C) – instytucja w kraju nierezydenta pełniąca funkcję władzy monetarnej, której podstawową działalnością jest emitowanie waluty krajowej, utrzymanie wewnętrznej i zewnętrznej wartości waluty krajowej oraz utrzymywanie całości lub części rezerw dewizowych państwa. Kategoria ta obejmuje również Europejski Bank Centralny oraz narodowe banki centralne będące członkami Europejskiego Systemu Banków Centralnych (European System of Central Banks).
Fundusze rynku pieniężnego (A) – na potrzeby niniejszej uchwały są to fundusze inwestycyjne zharmonizowane nierezydenta, które inwestują co najmniej 85 % aktywów łącznie w instrumenty pieniężne, jednostki uczestnictwa i inne tytuły uczestnictwa funduszy rynku pieniężnego, zbywalne instrumenty dłużne z terminem pierwotnym do jednego roku włącznie lub depozyty bankowe. Ich jednostki uczestnictwa stanowią, pod względem płynności, substytut depozytów bankowych podlegających zwrotowi na żądanie lub depozytów bankowych z okresem wypowiedzenia nie dłuższym niż 3 miesiące lub depozytów bankowych z terminem pierwotnym do 2 lat; dochodowość ich jednostek uczestnictwa jest zbliżona do oprocentowania instrumentów pieniężnych.
Przez instrumenty pieniężne rozumie się papiery wartościowe lub prawa majątkowe inkorporujące wyłącznie wierzytelności pieniężne, będące przedmiotem obrotu na rynku pieniężnym, które:
– stanowią przedmiot odkupu, wykupu lub sprzedaży z niewielką różnicą pomiędzy ceną kupna i sprzedaży przy krótkim terminie rozliczenia transakcji oraz
– ich wartość może być dokładnie ustalona w dowolnym momencie lecz nie rzadziej, niż raz w miesiącu oraz
– spełniają jeden z następujących warunków:
a) w momencie emisji ich termin zapadalności nie przekracza jednego roku,
b) okres pozostający do terminu ich zapadalności nie przekracza jednego roku,
c) co najmniej raz do roku podlegają regularnej korekcie rentowności zgodnie z sytuacją na rynku pieniężnym,
d) ich profil ryzyka, łącznie z ryzykiem kredytowym i stopy procentowej, odpowiada profilowi ryzyka instrumentów finansowych o terminie płatności nie przekraczającym jednego roku lub podlegających korekcie rentowności co najmniej raz do roku.
Pozostałe monetarne instytucje finansowe inne niż bank centralny i fundusze rynku pieniężnego (B) – do kategorii tej zalicza się instytucje kredytowe oraz banki zagraniczne, których działalność polega na przyjmowaniu depozytów i/lub bliskich substytutów depozytów od podmiotów innych niż monetarne instytucje finansowe oraz udzielaniu kredytów i/lub inwestowaniu w papiery wartościowe na własny rachunek.
Pozostałe instytucje pośrednictwa finansowego i pomocnicze instytucje finansowe (O). Pozostałe instytucje pośrednictwa finansowego nierezydenta obejmują instytucje finansowe, których podstawową działalnością jest pośrednictwo finansowe realizowane poprzez zaciąganie zobowiązań w formach innych niż gotówka, depozyty i/lub substytuty depozytów w jednostkach instytucjonalnych innych niż monetarne instytucje finansowe. Pomocnicze instytucje finansowe nierezydenta obejmują instytucje finansowe, które nie prowadzą pośrednictwa finansowego we własnym imieniu, a jedynie przyczyniają się do tworzenia warunków do tego pośrednictwa.
Instytucje ubezpieczeniowe, reasekuracyjne i fundusze emerytalne (U) – kategoria ta obejmuje wszystkie finansowe instytucje nierezydenta, których podstawową działalnością jest pośrednictwo finansowe realizowane poprzez gromadzenie funduszy dla ochrony przed ryzykiem. Sektor ten obejmuje instytucje ubezpieczeń bezpośrednich i reasekuracyjnych oraz fundusze emerytalne, z wyłączeniem funduszy ubezpieczeń społecznych.
Przedsiębiorstwa (P) – wszystkie nierezydenckie jednostki instytucjonalne posiadające osobowość prawną, będące producentami rynkowymi, których podstawową działalnością jest wytwarzanie wyrobów i usług niefinansowych.
Instytucje rządowe i samorządowe (R) – obejmują wszystkie jednostki instytucjonalne nierezydenta finansowane w całości lub w części z obowiązkowych płatności dokonywanych przez jednostki należące do pozostałych sektorów i/lub wszystkie jednostki instytucjonalne, których podstawową działalnością jest redystrybucja dochodu i majątku narodowego. Kategoria ta obejmuje: instytucje rządowe szczebla centralnego nierezydenta, tj. wszystkie ministerstwa i inne instytucje centralne, których kompetencje obejmują zwykle całe terytorium ekonomiczne kraju, z wyłączeniem zarządzania funduszami ubezpieczeń społecznych, pozostałe instytucje rządowe i samorządowe nierezydenta, tj. jednostki szczebla lokalnego będące odrębnymi jednostkami instytucjonalnymi, których kompetencje obejmują tylko lokalne części terytorium ekonomicznego kraju, z wyjątkiem lokalnych oddziałów funduszy ubezpieczeń społecznych oraz fundusze ubezpieczeń społecznych, tj. wszystkie centralne, regionalne i lokalne jednostki instytucjonalne, których podstawową działalnością jest zabezpieczenie świadczeń społecznych, o ile spełniają oba następujące kryteria: a) z mocy prawa lub na podstawie odpowiednich regulacji określone grupy ludności są zobowiązane do uczestnictwa w planie (np. emerytalnym) lub do opłaty składek; b) rząd jest odpowiedzialny za zarządzanie instytucją w odniesieniu do ustalania czy zatwierdzania składek i świadczeń.
Pozostałe podmioty niefinansowe (L) – do kategorii tej zalicza się gospodarstwa domowe i instytucje niekomercyjne nierezydenta, działające na rzecz gospodarstw domowych. Gospodarstwa domowe obejmują osoby lub grupy osób będące konsumentami i/lub osoby lub grupy osób, które są producentami wyrobów i usług niefinansowych, przeznaczonych wyłącznie do własnego użytku. Instytucje niekomercyjne nierezydenta działające na rzecz gospodarstw domowych obejmują instytucje nie nastawione na zysk, stanowiące odrębne jednostki prawne, działające na rzecz gospodarstw domowych, których podstawowe przychody, pomijając uzyskiwane z okazjonalnej sprzedaży, stanowią dobrowolne wpłaty pieniężne lub wkłady w naturze od gospodarstw domowych, dotacje instytucji rządowych i samorządowych oraz dochody z tytułu własności.
Kolumna 6. Stan na początek okresu
W kolumnie tej należy podać wartość nominalną zobowiązań z tytułu środków zdeponowanych na rachunkach nierezydenta w banku.
Stan na początek okresu powinien być zgodny ze stanem na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego.
Kolumna 11. Pozostałe zmiany
W kolumnie tej należy wykazać kwoty wynikające ze zmian powstałych w okresie sprawozdawczym innych niż transakcje lub różnice kursowe.
Kolumna 12. Stan na koniec okresu
W kolumnie tej należy podać wartość nominalną zobowiązań z tytułu środków zdeponowanych na rachunkach nierezydenta w banku zgodnie ze stanem na koniec okresu sprawozdawczego.
Po wypełnieniu formularza należy dokonać arytmetycznego sprawdzenia danych:
kol. 13 + 14 – 15 + 16 + 17= 18.
Załącznik nr 10
Objaśnienia do formularza PZ-UDZ
W formularzu tym należy wykazać wartość wydzielonych funduszy mającego siedzibę w kraju oddziału banku zagranicznego lub instytucji kredytowej oraz ich zatrzymany zysk.
Udziałowe papiery wartościowe (akcje) wyemitowane przez banki należy wykazywać w formularzu PW-PAN (załącznik nr 21).
Kolumna 4. Stan na początek okresu
W kolumnie należy podać wartość wydzielonego funduszu oddziału na początek okresu sprawozdawczego, wraz z zatrzymanym zyskiem z okresów wcześniejszych.
Stan na początek okresu powinien być zgodny ze stanem na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego.
Kolumna 5. Transakcje – wzrost
W kolumnie należy wykazać zwiększenie w okresie sprawozdawczym wartości funduszy oddziału, z tytułu np.:
1) dopłat nierezydenta zwiększających fundusz przydzielony do dyspozycji oddziału i dofinansowań do pozostałych funduszy;
2) przekazania majątku trwałego;
3) konwersji innych zobowiązań na fundusz przydzielony do dyspozycji oddziału;
4) niewypłaconego zysku netto z okresu sprawozdawczego;
5) nabycia oddziału.
Kolumna 6. Transakcje – spadek
W kolumnie należy wykazać zmniejszenie w okresie sprawozdawczym wartości funduszy oddziału z tytułu np.:
1) zwrotu dopłat nierezydenta zmniejszających fundusz przydzielony do dyspozycji oddziału i dofinansowań do pozostałych funduszy;
2) zysku z okresów wcześniejszych przekazanego do jednostki macierzystej;
3) zbycia oddziału.
Kolumna 7. Zmiany wyceny
W kolumnie należy wykazać mające miejsce w okresie sprawozdawczym zmiany wartości funduszy oddziału wynikające z ich przeszacowania. W szczególności w kolumnie tej należy wykazać zmiany wartości funduszy oddziałów związane z odnotowaniem w księgach oddziału wyniku finansowego netto.
Kolumna 9. Pozostałe zmiany
W kolumnie należy podać mające miejsce w okresie sprawozdawczym zmiany wartości funduszy oddziału, które nie wynikają z transakcji, zmian wyceny i różnic kursowych.
Kolumna 10. Stan na koniec okresu
W kolumnie należy podać wartość wydzielonego funduszu oddziału na koniec okresu sprawozdawczego, wraz z zatrzymanym zyskiem z okresów wcześniejszych.
Kolumna 11. Udział w zysku/Dywidenda
W kolumnie należy wykazać wartość zobowiązań z tytułu zadeklarowanych przez oddział w okresie sprawozdawczym wypłat z zysku (jeżeli zysk nie został wypłacony) lub wypłaconą kwotę zysku.
Jeżeli do końca okresu sprawozdawczego zysk nie został wypłacony, to niewypłaconą kwotę należy wykazać w formularzu PZ-POZ (załącznik nr 13) w kolumnie: Transakcje – wzrost.
Przykład:
Oddział banku zagranicznego podzielił zysk finansowy netto w dniu 25 maja, natomiast zysk został wypłacony 14 czerwca. W formularzu za maj kwotę udziału w zysku należy wykazać w formularzu PZ-UDZ (załącznik nr 10) w kolumnie: Wypłaty zysku oraz w formularzu PZ-POZ (załącznik nr 13) w kolumnie: Transakcje – wzrost, ponieważ niewypłacony na dzień 31 maja zysk zwiększył zobowiązania finansowe wobec banku, którego oddział składa formularz.
Po wypełnieniu formularza należy dokonać arytmetycznego sprawdzenia danych:
kol. 4 + 5 – 6 + 7 + 9 = 10.
Załącznik nr 11
Objaśnienia do formularza PZ-KRE
W formularzu tym należy wykazać:
1) kwoty zobowiązań według wartości nominalnej powstałe z tytułu kredytów/pożyczek otrzymanych od nierezydentów (tylko faktycznie wykorzystane kwoty);
2) zobowiązania wobec nierezydentów z tytułu leasingu finansowego, rozumianego jako przeniesienie prawa własności przedmiotu leasingu na użytkownika po upływie terminu określonego w umowie;
3) wartość przekroczenia salda na rachunkach bieżących w instytucjach kredytowych, bankach zagranicznych lub na rachunku w podmiocie prowadzącym obsługę finansową grupy kapitałowej.
W przypadku zawarcia przez bank z minimum dwoma podmiotami (np. bankami), z których co najmniej jeden jest nierezydentem, wspólnej umowy kredytowej na jednakowych warunkach (umowy konsorcjalnej), należy w formularzu wykazać tylko tę część kredytu, która pochodzi od nierezydenta będącego uczestnikiem konsorcjum. Transze kredytu należy wykazywać w podziale na kraje, zgodnie z siedzibą uczestnika konsorcjum.
Kolumna 1. Termin pierwotny
Jeżeli termin spłaty dla instrumentu finansowego nie jest określony, to taki instrument należy zakwalifikować jako długoterminowy.
Kolumna 6. Stan na początek okresu
W kolumnie tej należy podać wartość nominalną stanu zobowiązań na początek okresu sprawozdawczego. Należy również uwzględnić wartości odsetek skapitalizowanych w poprzednich okresach sprawozdawczych.
Stan na początek okresu powinien być zgodny ze stanem na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego.
Kolumna 7. Transakcje – wzrost
W kolumnie tej należy wykazać:
1) kwoty kredytów/pożyczek otrzymanych od nierezydenta w okresie sprawozdawczym w gotówce bądź w postaci środków przekazanych na rachunek w banku krajowym, instytucji kredytowej lub na rachunek w banku zagranicznym;
2) rolowane kwoty kredytów lub pożyczek;
3) kwoty odsetek skapitalizowanych w okresie sprawozdawczym;
4) kwoty udziałów w zyskach (dywidendy) zamienione na kredyt/pożyczkę;
5) kwoty związane z refinansowaniem bądź restrukturyzacją kredytu/pożyczki;
6) kwoty kredytów w rachunku bieżącym oraz kwoty stanowiące przekroczenie salda w okresie sprawozdawczym na rachunkach posiadanych w instytucjach kredytowych, bankach zagranicznych lub w podmiocie prowadzącym obsługę finansową grupy kapitałowej;
7) kwotę transzy kredytu/pożyczki przejętej (zakupionej) przez nierezydenta od banku będącego poprzednim kredytodawcą.
Kolumna 8. Transakcje – spadek
W kolumnie tej należy wykazać:
1) kwoty spłat w okresie sprawozdawczym kredytów/pożyczek otrzymanych od nierezydentów dokonanych w gotówce bądź poprzez wpłatę środków na rachunek w banku krajowym, instytucji kredytowej lub na rachunek w banku zagranicznym;
2) rolowane kwoty kredytów lub pożyczek;
3) kwoty związane z zamianą kredytu/pożyczki na udział;
4) kwoty spłat dokonane przez gwaranta w przypadku zrealizowanych gwarancji i poręczeń;
5) wartość kredytów/pożyczek zamienionych na inne zobowiązania (należy pamiętać o wykazaniu wzrostu wartości innych zobowiązań wykazywanych w odpowiednich formularzach);
6) kwotę transzy kredytu/pożyczki przejętej (zakupionej) przez bank od nierezydenta będącego poprzednim kredytodawcą.
Spłaty kredytów/pożyczek należy wykazywać w walucie, w której nastąpiło ich wykorzystanie, tzn. w przypadku dokonania spłaty rat kapitałowych lub odsetkowych w walucie innej niż nastąpiło wykorzystanie kredytu lub pożyczki, należy zapłaconą kwotę przeliczyć na złote i zapisać w wierszu z kodem waluty, w której nastąpiło udzielenie kredytu/pożyczki.
Kolumna 11. Pozostałe zmiany
W kolumnie tej należy wykazać wartość zmian zobowiązań, niewynikających z przeprowadzonych transakcji lub różnic kursowych, lecz będących rezultatem np. zmiany rodzaju powiązania kapitałowego z kontrahentem, umorzenia otrzymanych kredytów/pożyczek.
Kolumna 12. Stan na koniec okresu
W kolumnie tej należy podać wartość nominalną zobowiązań na koniec okresu sprawozdawczego łącznie z kwotą przekroczonego salda na rachunkach w instytucjach kredytowych, bankach zagranicznych lub na rachunku w podmiocie prowadzącym obsługę finansową grupy kapitałowej, z uwzględnieniem wartości odsetek skapitalizowanych.
Kolumna 15. Odsetki – odsetki zapłacone
Jeżeli umowa przewiduje kapitalizację odsetek, kwotę skapitalizowanych odsetek należy wykazać zarówno w kolumnie: odsetki zapłacone, jak również w kolumnie: Transakcje – wzrost.
Po wypełnieniu formularza należy dokonać arytmetycznego sprawdzenia danych:
1) kol. 6 + 7 – 8 + 10 + 11 = 12;
2) kol. 13 + 14 – 15 + 16 + 17 = 18.
Załącznik nr 12
Objaśnienia do formularza PZ-REP
W formularzu tym należy wykazać zobowiązania banku z tytułu sprzedaży nierezydentom papierów wartościowych z udzielonym przyrzeczeniem odkupu po ustalonej cenie i po upływie określonego w umowie czasu.
Transakcje sprzedaży papierów wartościowych z udzielonym przyrzeczeniem odkupu to transakcje, w ramach których papiery wartościowe są sprzedawane za gotówkę wraz z zobowiązaniem do odkupu tych samych lub równoważnych papierów wartościowych za określoną z góry cenę i po upływie ustalonego w umowie czasu. Następuje w nich czasowe przeniesienie własności papierów wartościowych na podmiot nabywający (nierezydenta), ale bank sprzedający papiery wartościowe i zobowiązujący się do ich odkupu nadal wykazuje je w swoich aktywach, gdyż nie traci nad nimi kontroli (zachowuje ryzyko i korzyści związane z tymi papierami wartościowymi). Wspomniane transakcje obejmują transakcje repo i sell-buy-back.
W pozycji tej należy także wykazać zobowiązania z tytułu zabezpieczeń pieniężnych otrzymanych od nierezydentów w ramach pożyczek papierów wartościowych.
Kolumna 5. Stan na początek okresu
W kolumnie tej należy podać wartość nominalną zobowiązań z tytułu sprzedaży nierezydentom papierów wartościowych z udzielonym przyrzeczeniem ich odkupu (w transakcjach repo i sell-buy-back) oraz zabezpieczeń pieniężnych otrzymywanych od nierezydentów w ramach pożyczek papierów wartościowych.
Stan na początek okresu powinien być zgodny ze stanem na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego.
Kolumna 6. Transakcje – wzrost
W kolumnie tej należy podać wartość transakcji w okresie sprawozdawczym dotyczących sprzedaży papierów wartościowych (wzrostu zobowiązań pieniężnych wobec nierezydentów) w ramach transakcji repo i sell-buy-back oraz otrzymanych od nierezydentów w ramach pożyczek papierów wartościowych zabezpieczeń pieniężnych.
Kolumna 7. Transakcje – spadek
W kolumnie tej należy podać wartość transakcji w okresie sprawozdawczym dotyczących zakupu papierów wartościowych (spłaty zobowiązań pieniężnych wobec nierezydentów) w ramach transakcji repo i sell-buy-back oraz zwrotu nierezydentom zabezpieczeń pieniężnych otrzymywanych w ramach pożyczek papierów wartościowych.
Kolumna 10. Pozostałe zmiany
W kolumnie tej należy podać wartość wszystkich pozostałych zmian, które nie wynikają z przeprowadzonych transakcji lub różnic kursowych, np. wartość zobowiązań z tytułu nieodkupionych w określonym czasie papierów wartościowych przez rezydenta. Zobowiązania z tytułu niewywiązania się z przyrzeczenia odkupu należy wykazać w formularzu PZ-POZ (załącznik nr 13).
Kolumna 11. Stan na koniec okresu
W kolumnie tej należy podać wartość nominalną zobowiązań z tytułu sprzedaży nierezydentom papierów wartościowych z udzielonym przyrzeczeniem ich odkupu (w transakcjach repo i sell-buy-back) oraz zabezpieczeń pieniężnych otrzymanych od nierezydentów w ramach pożyczek papierów wartościowych według stanu na koniec okresu sprawozdawczego.
Po wypełnieniu formularza należy dokonać arytmetycznego sprawdzenia danych:
1) kol. 5 + 6 – 7 + 9 + 10 = 11;
2) kol. 12 + 13 – 14 + 15 + 16 = 17.
Załącznik nr 13
Objaśnienia do formularza PZ-POZ
W formularzu tym należy wykazać:
1) pozostałe, tj. niewykazane w innych formularzach sprawozdawczych zobowiązania finansowe wobec nierezydentów. Dotyczy to zobowiązań finansowych powstałych w wyniku transakcji, w których występuje różnica w czasie pomiędzy tą transakcją a odpowiadającą jej płatnością (np. dywidendy zadeklarowane a jeszcze niewypłacone lub niezamienione na inne instrumenty finansowe);
2) zobowiązania z tytułu zwrotnych depozytów zabezpieczających (depozytów początkowych) dla pochodnych instrumentów finansowych.
Kolumna 1. Termin pierwotny
Jeżeli termin spłaty danego instrumentu nie jest określony to taki instrument należy zakwalifikować jako długoterminowy.
Kolumna 6. Stan na początek okresu
W kolumnie tej należy podać wartość nominalną zobowiązań finansowych pozostałych, tj. niewykazanych w innych formularzach sprawozdawczych.
Stan na początek okresu powinien być zgodny ze stanem na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego.
Kolumna 7. Transakcje – wzrost
W kolumnie tej należy wykazać, mające miejsce w okresie sprawozdawczym, wynikające z transakcji zwiększenia wartości zobowiązań finansowych niewykazanych w innych formularzach.
Kolumna 8. Transakcje – spadek
W kolumnie tej należy wykazać, mające miejsce w okresie sprawozdawczym, wynikające z transakcji zmniejszenia wartości zobowiązań finansowych niewykazanych w innych formularzach.
W przypadku wypłaty dywidendy, do której prawo zostało przyznane w poprzednich okresach sprawozdawczych, jej wartość należy podać w tej kolumnie.
Kolumna 11. Pozostałe zmiany
W kolumnie tej należy wykazać wartość wszystkich pozostałych zmian w okresie sprawozdawczym, które nie wynikają z przeprowadzonych transakcji, zmian wyceny oraz różnic kursowych.
Kolumna 12. Stan na koniec okresu
W kolumnie tej należy podać wartość nominalną pozostałych zobowiązań finansowych niezaliczonych do innych pozycji zgodnie ze stanem na koniec okresu sprawozdawczego.
Po wypełnieniu formularza należy dokonać arytmetycznego sprawdzenia danych:
1) kol. 6 + 7 – 8 + 10 + 11 = 12;
2) kol. 13 + 14 – 15 + 16 + 17 = 18.
Załącznik nr 14
Objaśnienia do formularza IP-ASA
W formularzu tym należy wykazywać informacje o wartości pozycji, które powstały w wyniku transakcji instrumentami pochodnymi o ryzyku asymetrycznym (typu opcyjnego), nabytymi przez bank i wystawionymi przez nierezydenta, oraz o wartości umownych zobowiązań i należności (umownych wartości instrumentu bazowego do dostarczenia lub otrzymania) wynikających z tych pozycji.
Instrumenty pochodne o ryzyku asymetrycznym to kontrakty o charakterze opcyjnym, w tym: opcje walutowe, opcje na akcje, warranty, prawa poboru, opcje indeksowe i opcje towarowe.
Dla każdej kombinacji parametrów: Typ instrumentu pochodnego, Opcja zakupu/sprzedaży (call/put), Kraj, Waluta rozliczenia, Waluta bazowa (o ile występuje) wypełniany jest jeden wiersz formularza.
W przypadku strategii opcyjnych należy oddzielnie wykazywać dane o poszczególnych instrumentach składowych.
W formularzu nie należy podawać danych o instrumentach pochodnych wbudowanych w inne instrumenty finansowe (np. w papiery wartościowe lub kredyty), tj. o takich instrumentach pochodnych, które nie mogą być oddzielone, czyli nabywane bądź zbywane niezależnie od instrumentu, w który są wbudowane. Na przykład dane o obligacji zamiennej na akcje, która zawiera wbudowaną opcję nabycia akcji i opcja ta nie może być samodzielnym przedmiotem handlu, powinny być podawane w formularzach odpowiednich dla papierów wartościowych. Nie należy podawać danych o tym instrumencie w formularzu IP-ASA.
Kolumna 1. Typ instrumentu pochodnego
W kolumnie tej należy podać typ instrumentu pochodnego, stosując następujące oznaczenia literowe:
W – dla walutowych instrumentów pochodnych;
P – dla instrumentów pochodnych związanych ze stopami procentowymi;
U – dla instrumentów pochodnych związanych z rynkiem papierów udziałowych;
T – dla towarowych instrumentów pochodnych;
K – dla kredytowych instrumentów pochodnych;
O – dla pozostałych instrumentów pochodnych.
Walutowymi instrumentami pochodnymi są wszystkie pochodne instrumenty finansowe, dla których instrumentem bazowym są waluty, lub, inaczej ujmując, których wartość jest uzależniona od kursów walutowych.
Najczęściej spotykanymi walutowymi instrumentami pochodnymi o ryzyku asymetrycznym są opcje walutowe – instrumenty dające nabywcy prawo (nie obowiązek) nabycia bądź sprzedaży przed upływem określonego terminu lub w określonym przyszłym terminie ustalonej kwoty waluty po z góry określonym kursie. W przeciwieństwie do nabywcy wystawca opcji ma obowiązek realizacji opcji (ryzyko asymetryczne).
Instrumentami pochodnymi związanymi ze stopami procentowymi są wszystkie pochodne instrumenty finansowe, których wartość jest uzależniona od poziomu stóp procentowych.
Najczęściej spotykanymi instrumentami pochodnymi stóp procentowych o ryzyku asymetrycznym są:
1) caps –instrumenty, których nabywca otrzymuje od wystawcy na koniec umówionych okresów wypłaty w równowartości kwoty bazowej pomnożonej przez różnicę między zmienną stopą referencyjną (np. trzymiesięczny LIBOR) a z góry ustaloną stałą stopą procentową, jedynie w sytuacji, gdy stopa referencyjna jest wyższa niż ustalona stała stopa;
2) floors –instrumenty zbudowane według podobnej reguły co caps. W tym przypadku nabywca otrzymuje od wystawcy wypłaty w równowartości kwoty bazowej pomnożonej przez różnicę między z góry ustaloną stałą stopą procentową a zmienną stopą referencyjną, jedynie w sytuacji gdy stopa referencyjna jest niższa niż ustalona stała stopa.
Instrumentami pochodnymi związanymi z rynkiem papierów udziałowych są wszystkie pochodne instrumenty finansowe, których wartość jest uzależniona od cen udziałowych papierów wartościowych (najczęściej akcji) lub od wartości indeksów rynków papierów udziałowych (indeksów giełdowych). Najczęściej spotykanymi udziałowymi instrumentami pochodnymi o ryzyku asymetrycznym są:
1) opcje na akcje – instrumenty dające nabywcy prawo (nie obowiązek) nabycia bądź sprzedaży przed upływem określonego terminu lub w określonym przyszłym terminie ustalonej liczby akcji danej spółki po z góry określonym kursie. W przeciwieństwie do nabywcy wystawca opcji ma obowiązek realizacji opcji (ryzyko asymetryczne);
2) warranty – instrumenty zbliżone do opcji na akcje, jednak, w przeciwieństwie do nich, emitowane przez wystawcę w określonych z góry seriach;
3) opcje indeksowe – instrumenty dające nabywcy prawo (nie obowiązek) nabycia bądź sprzedaży przed upływem określonego terminu lub w określonym przyszłym terminie portfela akcji, którego skład definiuje dany indeks, po z góry określonej cenie (wartości indeksu). W praktyce transakcje takie są rozliczane różnicowo (przez zastosowanie odpowiednich przeliczników do wartości indeksu), a nie przez dostawę akcji. W przeciwieństwie do nabywcy wystawca opcji ma obowiązek realizacji opcji (ryzyko asymetryczne);
4) prawa poboru – instrumenty dające posiadaczowi prawo (nie obowiązek) nabycia w przyszłym terminie określonej liczby akcji z nowej emisji po ustalonej cenie emisyjnej, przeprowadzanej przez daną spółkę. W przeciwieństwie do posiadacza emitent nowej serii akcji ma obowiązek realizacji prawa poboru.
Towarowymi instrumentami pochodnymi są wszystkie pochodne instrumenty finansowe, których wartość jest uzależniona od cen wszelkiego rodzaju towarów (np. surowców energetycznych, metali, produktów żywnościowych) lub od wartości indeksów rynków towarowych.
Najczęściej spotykanymi towarowymi instrumentami pochodnymi o ryzyku asymetrycznym są opcje towarowe, tj. instrumenty dające nabywcy prawo (nie obowiązek) nabycia bądź sprzedaży przed upływem określonego terminu lub w określonym przyszłym terminie ustalonej ilości towaru po z góry określonym kursie. W przeciwieństwie do nabywcy wystawca opcji ma obowiązek realizacji opcji (ryzyko asymetryczne).
Kredytowymi instrumentami pochodnymi są wszystkie pochodne instrumenty finansowe, których wartość jest uzależniona od poziomu ryzyka związanego z wypłacalnością (zdolnością kredytową) danego podmiotu (kredytobiorcy, emitenta obligacji), zwykle niebędącego stroną transakcji.
Najczęściej spotykanymi kredytowymi instrumentami pochodnymi o ryzyku asymetrycznym są CDSO (ang. credit default swapoptions) – instrumenty dające nabywcy prawo (nie obowiązek) nabycia bądź sprzedaży w określonym przyszłym terminie kontraktu CDS (credit default swap – opisany w objaśnieniach do formularza IP-SYM – załącznik nr 16) dotyczącego określonego podmiotu.
Pozostałe instrumenty pochodne to wszystkie pochodne instrumenty finansowe o ryzyku asymetrycznym, których nie można zakwalifikować do kategorii wymienionych powyżej, tzn. instrumenty, których wartość i podstawowe ryzyko nie są bezpośrednio związane z kursami walutowymi, stopami procentowymi, zachowaniem cen udziałowych papierów wartościowych, indeksów rynków papierów udziałowych lub cen towarów czy poziomem ryzyka kredytowego.
Kolumna 2. Opcja zakupu/sprzedaży (call/put)
W kolumnie tej należy określić, czy pozycja dotyczy opcji typu „call” czy opcji typu „put”. Opcje typu „call” to opcje dające nabywcy opcji prawo rzeczywistego lub umownego zakupu instrumentu bazowego. Opcje typu „put” to opcje dające nabywcy opcji prawo rzeczywistej lub umownej sprzedaży instrumentu bazowego.
Kolumna 4. Waluta rozliczenia
W kolumnie tej należy podać oznaczenie waluty służącej do rozliczania pozycji w pochodnych instrumentach finansowych.
Kolumna 5. Waluta bazowa
Kolumna ta przeznaczona jest wyłącznie dla instrumentów walutowych. Należy podać w niej oznaczenie waluty będącej walutą bazową (instrumentem bazowym) dla instrumentu pochodnego. W przypadku instrumentów jednowalutowych kolumnę tę należy pozostawić niewypełnioną. Oznaczenie waluty rozliczeniowej należy podać w kolumnie: Waluta rozliczenia.
Kolumna 6. Stan na początek okresu – wartość nominalna
W kolumnie tej należy podać wartość nominalną instrumentu pochodnego na początek okresu sprawozdawczego, tj. wartość umownych zobowiązań i należności (wartość nominalną przyszłych rzeczywistych lub, w przypadku instrumentów rozliczanych bez dostawy, potencjalnych dostaw brutto instrumentu bazowego bądź wartość kwoty nominalnej, od której naliczane są, zgodnie z umową, przepływy z tytułu danej pozycji).
Wartość na początek okresu powinna być równa wartości na koniec poprzedniego okresu.
Kolumna 7. Stan na początek okresu – wartość rynkowa
W kolumnie tej należy podać wartość, wyliczoną na bazie rynkowej, instrumentu pochodnego na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego, tj. bieżącą wartość premii opcyjnej na koniec poprzedniego okresu.
Bieżąca wartość premii opcyjnej powinna być obliczona według modelu zdefiniowanego w zasadach rachunkowości lub innego stosowanego przez bank i z definicji nie powinna być ujemna.
Nie należy podawać w formularzu wartości wewnętrznej opcji, czyli umownego zysku/straty z danej pozycji.
W przypadku gdy wycena pozycji dla celów rachunkowych bądź innych jest dokonywana rzadziej niż miesięcznie należy, o ile to możliwe, skorzystać z wycen dokonywanych przez nierezydenta będącego drugą stroną transakcji.
Kolumna 8. Transakcje – wzrost
W kolumnie tej należy podać wartość transakcji powodujących wzrost pozycji w pochodnych instrumentach finansowych, wyrażoną w złotych.
Transakcje te obejmują m. in.:
1) premie opcyjne zapłacone nierezydentom w ramach transakcji zakupu opcji wystawionych przez nierezydentów;
2) inne wypłaty, jeżeli mają miejsce, w momencie realizacji posiadanych opcji. W przypadku gdy opcja jest realizowana poprzez dostawę instrumentu bazowego, bez rozliczenia pieniężnego w momencie wygaśnięcia, należy bieżącą wartość premii w momencie wygasania opcji umieścić ze znakiem „–” w kolumnie: Pozostałe zmiany.
Kolumna 9. Transakcje – spadek
W kolumnie tej należy podać wartość transakcji powodujących zmniejszenie pozycji w pochodnych instrumentach finansowych, wyrażoną w złotych.
Transakcje te obejmują m. in.:
1) premie opcyjne otrzymane od nierezydentów w ramach transakcji sprzedaży posiadanych opcji wystawionych przez nierezydentów;
2) inne wpływy otrzymane w momencie realizacji posiadanych opcji. W przypadku gdy opcja jest realizowana poprzez dostawę instrumentu bazowego, bez rozliczenia pieniężnego w momencie wygaśnięcia, należy bieżącą wartość premii w momencie wygasania opcji umieścić ze znakiem „–” w kolumnie: Pozostałe zmiany.
Wpłaty i wypłaty dotyczące zwrotnych depozytów początkowych należy klasyfikować jako depozyty i dane o nich powinny być prezentowane w formularzu AZ-POZ (załącznik nr 8).
Kolumna 13. Stan na koniec okresu – wartość nominalna
W kolumnie tej należy podać wartość nominalną instrumentu pochodnego na koniec okresu sprawozdawczego, tj. wartość umownych zobowiązań i należności (wartość nominalną przyszłych rzeczywistych lub, w przypadku instrumentów rozliczanych bez dostawy, potencjalnych dostaw brutto instrumentu bazowego bądź wartość kwoty nominalnej, od której naliczane są, zgodnie z umową, przepływy z tytułu danej pozycji).
Kolumna 14. Stan na koniec okresu – wartość rynkowa
W kolumnie tej należy podać wyliczoną na bazie rynkowej wartość instrumentu pochodnego na koniec okresu sprawozdawczego, tj. bieżącą wartość premii opcyjnej (dodatkowe wyjaśnienia – jak w opisie dotyczącym kol. 7).
Po wypełnieniu formularza należy dokonać arytmetycznego sprawdzenia danych:
kol. 7 + 8 – 9 + 10 + 11 + 12 = 14.
Załącznik nr 15
Objaśnienia do formularza IP-ASP
W formularzu tym należy wykazywać informacje o wartości pozycji, które powstały w wyniku transakcji instrumentami pochodnymi o ryzyku asymetrycznym (typu opcyjnego), wystawionymi przez bank i nabytymi przez nierezydenta, oraz o umownych wartościach zobowiązań i należności (umownych wartościach instrumentu bazowego do dostarczenia lub otrzymania) wynikających z tych pozycji. Instrumenty pochodne o ryzyku asymetrycznym to kontrakty o charakterze opcyjnym, w tym: opcje walutowe, opcje na akcje, warranty opcyjne, prawa poboru, opcje indeksowe i opcje towarowe.
Dla każdej kombinacji parametrów: Typ instrumentu pochodnego, Opcja zakupu/sprzedaży (call/put), Kraj, Waluta rozliczeniowa, Waluta bazowa (o ile występuje) wypełniany jest jeden wiersz formularza.
W przypadku strategii opcyjnych należy oddzielnie wykazywać dane o poszczególnych instrumentach składowych.
W formularzu nie należy podawać danych o instrumentach pochodnych wbudowanych w inne instrumenty finansowe (np. w papiery wartościowe lub kredyty), tj. o takich instrumentach pochodnych, które nie mogą być oddzielone, czyli nabywane bądź zbywane niezależnie od instrumentu, w który są wbudowane. Na przykład – dane o obligacji zamiennej na akcje, która zawiera wbudowaną opcję nabycia akcji i opcja ta nie może być samodzielnym przedmiotem handlu, powinny być podawane w formularzach odpowiednich dla papierów wartościowych. Nie należy podawać danych o tym instrumencie w formularzu IP-ASP.
Kolumna 1. Typ instrumentu pochodnego
Objaśnienia do kolumny nr 1 formularza IP-ASA (załącznik nr 14) stosuje się odpowiednio.
Kolumna 2. Opcja zakupu/sprzedaży (call/put)
W kolumnie tej należy określić, czy pozycja dotyczy opcji typu „cali” czy opcji typu „put”. Opcje typu „cali” to opcje dające nabywcy opcji prawo rzeczywistego lub umownego zakupu instrumentu bazowego. Opcje typu „put” to opcje dające nabywcy prawo rzeczywistej lub umownej sprzedaży instrumentu bazowego.
Kolumna 4. Waluta rozliczenia
W kolumnie tej należy podać oznaczenie waluty służącej do rozliczania pozycji w pochodnych instrumentach finansowych.
Kolumna 5. Waluta bazowa
Kolumna ta przeznaczona jest wyłącznie dla instrumentów walutowych. W kolumnie tej należy podać oznaczenie waluty będącej walutą bazową (instrumentem bazowym) dla instrumentu pochodnego. W przypadku instrumentów jednowalutowych kolumnę tę należy pozostawić niewypełnioną. Oznaczenie waluty rozliczeniowej należy podać w kolumnie: Waluta rozliczenia.
Kolumna 6. Stan na początek okresu – wartość nominalna
W kolumnie tej należy podać wartość nominalną instrumentu pochodnego na początek okresu sprawozdawczego, tj. wartość umownych zobowiązań i należności (wartość nominalną przyszłych rzeczywistych lub, w przypadku instrumentów rozliczanych bez dostawy, potencjalnych dostaw brutto instrumentu bazowego bądź wartość kwoty nominalnej, od której naliczane są, zgodnie z umową, przepływy z tytułu danej pozycji).
Wartość na początek okresu sprawozdawczego powinna być równa wartości na koniec poprzedniego okresu.
Kolumna 7. Stan na początek okresu – wartość rynkowa
W kolumnie tej należy podać wartość, wyliczoną na bazie rynkowej, instrumentu pochodnego na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego, tj. bieżącą wartość premii opcyjnej na koniec poprzedniego okresu.
Bieżąca wartość premii opcyjnej powinna być obliczona według modelu zdefiniowanego w zasadach rachunkowości lub innego stosowanego przez banki i z definicji nie powinna być ujemna.
Nie należy podawać w formularzu wartości wewnętrznej opcji, czyli umownego zysku/straty z danej pozycji.
W przypadku gdy wycena pozycji dla celów rachunkowych bądź innych jest dokonywana rzadziej niż miesięcznie należy, o ile to możliwe, skorzystać z wycen dokonywanych przez nierezydenta będącego drugą stroną transakcji.
Kolumna 8. Transakcje – wzrost
W kolumnie tej należy podać wartość transakcji powodujących wzrost pozycji w pochodnych instrumentach finansowych, wyrażoną w złotych.
Transakcje te obejmują m. in.:
1) premie opcyjne otrzymane od nierezydentów w ramach transakcji zakupu opcji wystawionych przez bank;
2) wypłaty z bezzwrotnych depozytów zabezpieczających (depozytów uzupełniających) dla opcji wystawionych przez bank, nabytych przez nierezydentów;
3) inne wpływy, jeżeli mają miejsce, realizowane w momencie realizacji wystawionych opcji. W przypadku gdy opcja jest realizowana poprzez dostawę instrumentu bazowego, bez rozliczenia pieniężnego w momencie wygaśnięcia, należy bieżącą wartość premii w momencie wygasania opcji umieścić ze znakiem „–” (minus) w kolumnie: Pozostałe zmiany.
Kolumna 9. Transakcje – spadek
W kolumnie tej należy podać wartość transakcji powodujących zmniejszenie pozycji w pochodnych instrumentach finansowych, wyrażoną w złotych.
Transakcje te obejmują m. in.:
1) wpłaty i dopłaty do bezzwrotnych depozytów zabezpieczających (depozytów uzupełniających) dla opcji, wystawionych przez bank, nabytych przez nierezydentów;
2) kwoty wypłacone nierezydentom w momencie realizacji wystawionych opcji. W przypadku gdy opcja jest realizowana poprzez dostawę instrumentu bazowego, bez rozliczenia pieniężnego w momencie wygaśnięcia, należy bieżącą wartość premii w momencie wygasania opcji umieścić ze znakiem „–” w kolumnie: Pozostałe zmiany.
Wpłaty i wypłaty dotyczące zwrotnych depozytów początkowych należy klasyfikować jako depozyty i dane o nich powinny być prezentowane w formularzu PZ-POZ (załącznik nr 13).
Kolumna 13. Stan na koniec okresu – wartość nominalna
W kolumnie tej należy podać wartość nominalną instrumentu pochodnego na koniec okresu sprawozdawczego, tj. wartość umownych zobowiązań i należności (wartość nominalną przyszłych rzeczywistych lub, w przypadku instrumentów rozliczanych bez dostawy, potencjalnych dostaw brutto instrumentu bazowego bądź wartość kwoty nominalnej, od której naliczane są, zgodnie z umową, przepływy z tytułu danej pozycji).
Kolumna 14. Stan na koniec okresu -wartość rynkowa
W kolumnie tej należy podać wyliczoną na bazie rynkowej wartość instrumentu pochodnego na koniec okresu sprawozdawczego, tj. bieżącą wartość premii opcyjnej (dodatkowe wyjaśnienia jak w opisie dotyczącym kol. 7).
Po wypełnieniu formularza należy dokonać arytmetycznego sprawdzenia danych:
kol. 7 + 8 – 9 + 10 + 11 + 12 = 14.
Załącznik nr 16
Objaśnienia do formularza IP-SYM
W formularzu tym należy wykazywać informacje o wartości pozycji, które powstały w wyniku transakcji instrumentami pochodnymi o ryzyku symetrycznym zawartych z nierezydentami, oraz o wartości umownych zobowiązań i należności (umownych wartości instrumentu bazowego do dostarczenia lub otrzymania) wynikających z tych pozycji.
Instrumenty pochodne o ryzyku symetrycznym to wszystkie instrumenty pochodne, które nie mają charakteru kontraktu opcyjnego, czyli takie, w których obie strony kontraktu ponoszą jednakowe ryzyko, w tym: walutowe kontrakty futures, forwardy walutowe, swapy walutowe, dwuwalutowe swapy stóp procentowych, kontrakty FRA, swapy stóp procentowych, futures na akcje, futures indeksowe, towarowe kontrakty futures, forwardy towarowe, CDS, TRS itp.
W formularzu nie należy podawać danych o instrumentach pochodnych wbudowanych w inne instrumenty finansowe (np. w papiery wartościowe lub kredyty), tj. o takich instrumentach pochodnych, które nie mogą być oddzielone, czyli nabywane bądź zbywane niezależnie od instrumentu, w który są wbudowane. Na przykład dane o kredycie, którego warunki, opisane w umowie, przewidują dodatkowe zabezpieczenie przed ryzykiem kursowym przy pomocy instrumentu pochodnego – dwuwalutowego swapa stóp procentowych – i zabezpieczenie to stanowi integralną część umowy kredytowej, powinny być podawane w formularzach odpowiednich dla kredytów udzielonych bądź otrzymanych. Nie należy podawać danych o tym instrumencie w formularzu IP-SYM.
Kolumna 1. Typ instrumentu pochodnego
W formularzu tym należy podać typ instrumentu stosując następujące oznaczenia literowe:
SW – dla swapów walutowych;
CS – dla dwuwalutowych swapów stóp procentowych;
IW – dla pozostałych walutowych instrumentów pochodnych;
P – dla instrumentów pochodnych związanych ze stopami procentowymi;
U – dla instrumentów pochodnych związanych z rynkiem papierów udziałowych;
T – dla towarowych instrumentów pochodnych;
K – dla kredytowych instrumentów pochodnych;
O – dla pozostałych instrumentów pochodnych.
Swapy walutowe (ang. foreign exchange swaps) – transakcje, w których kontrahenci zobowiązują się do dokonania początkowej wymiany walut w wyznaczonym dniu (najczęściej w terminie do końca drugiego dnia roboczego od dnia zawarcia transakcji) i po określonym w momencie zawarcia transakcji kursie oraz końcowej (zwrotnej) wymiany tej samej kwoty waluty bazowej (tzw. noga forwardowa) w określonym w przyszłości dniu i po uzgodnionym w momencie zawarcia transakcji kursie (różnym od kursu wymiany początkowej). Kategoria ta obejmuje także swapy walutowe typu forward/forward, w których zarówno wymiana początkowa, jak i wymiana zwrotna walut, następuje w terminie późniejszym niż drugi dzień roboczy od dnia zawarcia transakcji.
Dwuwalutowe swapy stóp procentowych (ang. cross-currency swaps, currency swaps, CIRS – currency interest rate swaps) – transakcje wzajemnej, wielokrotnej, odbywającej się w ciągu ustalonego okresu, wymiany strumieni płatności odsetkowych od umownych kwot (kwot bazowych), wyrażonych w dwóch różnych walutach. Z reguły ma miejsce rzeczywista wymiana kwot bazowych między stronami transakcji na początku i na końcu okresu trwania. Stopy oprocentowania wypłacanych odsetek są odmienne dla jednej i drugiej strony transakcji (np. stopa stała i stopa zmienna lub dwie różne stopy zmienne). Odsetki są również wypłacane w dwóch różnych walutach.
Pozostałymi walutowymi instrumentami pochodnymi są wszystkie niebędące swapami walutowymi lub dwuwalutowymi swapami stóp procentowych pochodne instrumenty finansowe, dla których instrumentem bazowym są waluty, lub inaczej ujmując, których wartość jest uzależniona od wartości kursów walutowych.
Najczęściej spotykanymi pozostałymi walutowymi instrumentami pochodnymi o ryzyku symetrycznym są:
1) walutowe kontrakty futures – kontrakty, w których jedna ze stron ma obowiązek sprzedaży a druga obowiązek zakupu określonej kwoty waluty po ustalonym z góry kursie w określonym terminie (ryzyko symetryczne). Obrót futures odbywa się na rynkach regulowanych, rozliczenia pozycji są z reguły dokonywane codziennie, poprzez wpłaty i wypłaty na bezzwrotne depozyty zabezpieczające (depozyty uzupełniające). Parametry kontraktów (termin wygaśnięcia, ilość instrumentu bazowego na kontrakt) są wystandaryzowane;
2) forwardy walutowe – transakcje o charakterystyce podobnej do futures, lecz zawierane poza rynkami regulowanymi i rozliczane z reguły dopiero w momencie wygaśnięcia. Parametry transakcji nie są wystandaryzowane i zależą od stron transakcji. Ta kategoria obejmuje również terminowe transakcje wymiany walutowej z rozliczeniem różnicowym (NDF, CDF).
Instrumentami pochodnymi związanymi ze stopami procentowymi są wszystkie pochodne instrumenty finansowe, których wartość jest uzależniona od poziomu stóp procentowych.
Najczęściej spotykanymi instrumentami pochodnymi stóp procentowych o ryzyku symetrycznym są:
1) FRA (ang. forward rate agreements) – kontrakty jednokrotnej, mającej miejsce w określonym przyszłym terminie, wzajemnej wymiany strumieni płatności odsetkowych naliczanych od ustalonej kwoty (kwoty bazowej). Strony umowy zobowiązują się do zapłaty w tej samej walucie płatności odsetkowych od ustalonej kwoty nominalnej, za określony okres rozpoczynający się w przyszłości i naliczonych dla jednej strony transakcji według ustalonej w dniu zawarcia kontraktu stopy procentowej (stawki FRA), a dla drugiej strony według stopy referencyjnej, jaka będzie obowiązywała na dwa dni robocze przed dniem rozliczenia transakcji. W praktyce są to kontrakty z rozliczeniem różnicowym. W takich transakcjach strony rozliczają się różnicą odsetkową, która jest proporcjonalna do kwoty nominalnej kontraktu i różnicy pomiędzy stawką FRA (stopą terminową w dniu zawarcia transakcji) a stopą referencyjną obowiązującą dwa dni robocze przed dniem rozliczenia;
2) swapy stóp procentowych (ang. swaps, IRS – interest rate swaps) – transakcje wzajemnej, wielokrotnej, odbywającej się w ciągu ustalonego okresu wymiany strumieni płatności odsetkowych od ustalonej kwoty (kwoty bazowej). Dokonywane płatności odsetkowe są wyrażone w tej samej walucie i obliczane według ustalonej dla każdej ze stron stopy procentowej (jedna stopa może być stała, a druga zmienna – określona stawka referencyjna lub obie mogą być zmienne – różne stawki referencyjne). Rozliczenie płatności odsetkowych następuje najczęściej w drodze wypłaty, w każdym kolejnym umownym terminie, przez jedną ze stron różnicy (salda) naliczonych odsetek.
Instrumentami pochodnymi związanymi z rynkiem papierów udziałowych są wszystkie pochodne instrumenty finansowe, których wartość jest uzależniona od cen udziałowych papierów wartościowych (najczęściej akcji) lub od wartości indeksów rynków papierów udziałowych (indeksów giełdowych). Najczęściej spotykanymi udziałowymi instrumentami pochodnymi o ryzyku symetrycznym są:
1) futures na akcje – kontrakty, w których jedna ze stron ma obowiązek sprzedaży a druga obowiązek zakupu określonej liczby akcji danej spółki po z góry określonym kursie w określonym terminie (ryzyko symetryczne). Obrót futures odbywa się na rynkach regulowanych, a rozliczenia pozycji są z reguły dokonywane codziennie, poprzez wpłaty i wypłaty na bezzwrotne depozyty zabezpieczające (depozyty uzupełniające). Parametry kontraktów (termin wygaśnięcia, ilość akcji na kontrakt) są wystandaryzowane;
2) futures indeksowe – kontrakty, w których jedna ze stron ma obowiązek sprzedaży a druga obowiązek zakupu portfela akcji, którego skład definiuje dany indeks, za określoną cenę (wartość indeksu) w określonym terminie (ryzyko symetryczne). Obrót futures odbywa się na rynkach regulowanych, rozliczenia pozycji są z reguły dokonywane codziennie, poprzez wpłaty i wypłaty na bezzwrotne depozyty zabezpieczające (depozyty uzupełniające) przy zastosowaniu odpowiednich przeliczników do wartości notowań kontraktów. Parametry kontraktów (termin wygaśnięcia, mnożnik) są wystandaryzowane.
Towarowymi instrumentami pochodnymi są wszystkie pochodne instrumenty finansowe, których wartość jest uzależniona od cen wszelkiego rodzaju towarów (np. surowców energetycznych, metali, produktów żywnościowych) lub od wartości indeksów rynków towarowych.
Najczęściej spotykanymi towarowymi instrumentami pochodnymi o ryzyku symetrycznym są:
1) towarowe kontrakty futures – kontrakty, w których jedna ze stron ma obowiązek sprzedaży a druga obowiązek zakupu określonej ilości towaru po ustalonej z góry cenie w określonym terminie (ryzyko symetryczne). Obrót futures odbywa się na rynkach regulowanych, rozliczenia pozycji są z reguły dokonywane codziennie, poprzez wpłaty i wypłaty na bezzwrotne depozyty zabezpieczające (depozyty uzupełniające). Parametry kontraktów (termin wygaśnięcia, ilość towaru na kontrakt) są wystandaryzowane. Najczęściej nie dochodzi do rzeczywistej dostawy towaru będącego instrumentem bazowym;
2) forwardy towarowe – transakcje o charakterystyce podobnej do futures, lecz zawierane poza rynkami regulowanymi i rozliczane z reguły dopiero w momencie wygaśnięcia, najczęściej poprzez rzeczywistą dostawę towaru będącego instrumentem bazowym. Parametry transakcji nie są wystandaryzowane i zależą od stron transakcji.
Kredytowymi instrumentami pochodnymi są wszystkie pochodne instrumenty finansowe, których wartość jest uzależniona od poziomu ryzyka związanego z wypłacalnością (zdolnością kredytową) danego podmiotu (kredytobiorcy, emitenta obligacji), zwykle niebędącego stroną transakcji. Najczęściej spotykanymi kredytowymi instrumentami pochodnymi o ryzyku symetrycznym są:
1) CDS (ang. credit default swap) – instrument zapewniający tzw. nabywcy zabezpieczenia jednorazową wypłatę kwoty określonej w kontrakcie, dokonywaną przez sprzedawcę zabezpieczenia o ile wystąpi określone w kontrakcie zdarzenie kredytowe wpływające na wypłacalność określonego w kontrakcie podmiotu (podmiotu referencyjnego). Zdarzeniami kredytowymi mogą być m. in. bankructwo, zaprzestanie spłat odsetek od określonego w kontrakcie zadłużenia (kredytu lub emisji obligacji), niespłacenie zadłużenia w terminie lub restrukturyzacja zadłużenia. Nabywca zabezpieczenia w czasie trwania transakcji ponosi na rzecz sprzedawcy okresowe, ustalone w kontrakcie opłaty;
2) TRS (ang. total return swap) – transakcje wzajemnej, wielokrotnej, odbywającej się w ciągu ustalonego okresu wymiany strumieni płatności od umownych aktywów (np. udzielonych kredytów bądź posiadanych obligacji), stanowiących instrument bazowy. Jedna ze stron transakcji (sprzedawca zabezpieczenia) otrzymuje całkowity zwrot z instrumentu bazowego (płatności odsetkowe oraz zyski i straty ze zmiany wartości tego instrumentu), natomiast druga ze stron transakcji (nabywca zabezpieczenia) otrzymuje określone płatności odsetkowe (stałe lub zmienne), które nie zależą od oceny ryzyka kredytowego wynikającego z instrumentu bazowego.
Pozostałe instrumenty pochodne to wszystkie pochodne instrumenty finansowe o ryzyku symetrycznym, których nie można zakwalifikować do kategorii wymienionych powyżej, tzn. których wartość i podstawowe ryzyko nie są bezpośrednio związane z kursami walutowymi, stopami procentowymi, zachowaniem cen udziałowych papierów wartościowych, indeksów rynków papierów udziałowych lub cen towarów czy poziomem ryzyka kredytowego.
Kolumna 3. Waluta rozliczenia/waluta zakupiona na termin
W kolumnie tej:
– dla instrumentów, których wartość i podstawowe ryzyko nie są bezpośrednio związane z kursami walutowymi, czyli takich, dla których w kolumnie 1 podane zostało określenie typu P, U, T, K lub O – należy podać oznaczenie waluty służącej do rozliczania pozycji w pochodnych instrumentach finansowych;
– dla instrumentów walutowych, czyli takich, dla których w kolumnie 1 podane zostało określenie typu SW, CS lub IW – należy podać oznaczenie waluty, w której będą nominowane przyszłe, rzeczywiste lub umowne przepływy otrzymywane przez bank w związku z rozliczaniem pozycji w pochodnych instrumentach finansowych. Dla swapów walutowych powinna to być waluta, która zostanie otrzymana przez bank od nierezydentów w momencie zamknięcia pozycji (realizacji tzw. nogi forwardowej). Dla dwuwalutowych swapów stóp procentowych powinna to być waluta, w której bank otrzymuje od nierezydentów określone umową płatności odsetkowe. Dla futures i forwardów powinna to być waluta, którą bank ma otrzymać od nierezydentów w momencie realizacji transakcji.
Kolumna 4. Waluta sprzedana na termin
Kolumna ta przeznaczona jest dla instrumentów walutowych, czyli takich, dla których w kolumnie 1 podane zostało określenie typu SW, CS lub IW. W kolumnie tej należy podać oznaczenie waluty, w której będą nominowane przyszłe, rzeczywiste lub umowne przepływy wypłacane przez bank w związku z rozliczaniem pozycji w pochodnych instrumentach finansowych. Dla swapów walutowych powinna to być waluta, która zostanie wypłacona przez bank nierezydentom w momencie zamknięcia pozycji (realizacji tzw. nogi forwardowej). Dla dwuwalutowych swapów stóp procentowych powinna to być waluta, w której bank wypłaca nierezydentom określone umową płatności odsetkowe. Dla futures i forwardów powinna to być waluta, która ma być wypłacona przez bank nierezydentom w momencie realizacji transakcji.
W przypadku instrumentów jednowalutowych, których wartość i podstawowe ryzyko nie są bezpośrednio związane z kursami walutowymi, czyli takich, dla których w kolumnie 1 podane zostało określenie typu P, U, T, K lub O, kolumnę tę należy pozostawić niewypełnioną. Oznaczenie waluty rozliczenia należy podać w kolumnie: Waluta rozliczenia/waluta zakupiona na termin.
Kolumna 5. Stan na początek okresu – wartość nominalna
W kolumnie tej należy podać wartość nominalną instrumentu pochodnego na początek okresu sprawozdawczego, tj. wartość umownych zobowiązań i należności (wartość nominalną przyszłych rzeczywistych lub, w przypadku instrumentów rozliczanych bez dostawy, potencjalnych dostaw brutto instrumentu bazowego bądź wartość kwoty nominalnej, od której naliczane są, zgodnie z umową, przepływy z tytułu danej pozycji). Wartość na początek okresu powinna być równa wartości na koniec poprzedniego okresu.
Kolumna 6. Stan na początek okresu – wartość rynkowa – aktywa
W kolumnie tej należy podać wartość, wyliczoną na bazie rynkowej, instrumentu pochodnego na początek okresu sprawozdawczego, według modelu zdefiniowanego w zasadach rachunkowości lub innego, stosowanego przez podmioty nie prowadzące ksiąg handlowych.
W przypadku gdy wyliczona wartość dla instrumentów o określonej kombinacji parametrów podanych w kolumnach 1–4: Typ instrumentu pochodnego, Kraj, Waluta rozliczenia/waluta zakupiona na termin, Waluta sprzedana na termin (o ile występuje) jest większa od zera, należy ją podać w kolumnie 6. Gdy dla określonej kombinacji parametrów podanych w kolumnach 1–4 nie występują instrumenty o wartości dodatniej, w kolumnie 6 należy wpisać wartość zero.
Jeżeli dla określonej kombinacji parametrów podanych w kolumnach 1–4 część instrumentów posiada wartość dodatnią, a część instrumentów ujemną, nie należy przeprowadzać nettowania, tzn. należy w kolumnie 6 wykazywać dane o pozycjach o wartości dodatniej, a w kolumnie 7 w tym samym wierszu dane o pozycjach o wartości ujemnej.
Dla instrumentów rozliczanych codziennie (np. futures) wartość ta powinna wynosić zero.
Dla swapów walutowych należy podać wycenę końcowej (zwrotnej) operacji wymiany walut (tzw. nogi forwardowej).
W przypadku gdy wycena pozycji dla celów rachunkowych bądź innych jest dokonywana rzadziej niż miesięcznie, należy, o ile to możliwe, skorzystać z wycen dokonywanych przez nierezydenta będącego drugą stroną transakcji.
Kolumna 7. Stan na początek okresu – wartość rynkowa – pasywa
W kolumnie tej należy podać wartość, wyliczoną na bazie rynkowej, instrumentu pochodnego na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego, według modelu zdefiniowanego w zasadach rachunkowości.
W przypadku gdy wyliczona wartość dla instrumentów o określonej kombinacji parametrów podanych w kolumnach 1–4: Typ instrumentu pochodnego, Kraj, Waluta rozliczenia/waluta zakupiona na termin, Waluta sprzedana na termin (o ile występuje) jest mniejsza od zera, należy ją podać, ze znakiem zmienionym na dodatni, w kolumnie 7. Gdy dla określonej kombinacji parametrów podanych w kolumnach 1–4 nie występują instrumenty o wartości ujemnej, w kolumnie 7 należy wpisać wartość zero.
Jeżeli dla określonej kombinacji parametrów podanych w kolumnach 1–4 część instrumentów posiada wartość dodatnią, a część ujemną, nie należy przeprowadzać nettowania, tzn. należy w kolumnie 6 wykazywać dane o pozycjach o wartości dodatniej, a w kolumnie 7 w tym samym wierszu dane o pozycjach o wartości ujemnej.
Dla instrumentów rozliczanych codziennie (np. futures) wartość ta powinna wynosić zero.
Dla swapów walutowych należy podać wycenę końcowej (zwrotnej) operacji wymiany walut (tzw. nogi forwardowej).
W przypadku gdy wycena pozycji dla celów rachunkowych bądź innych jest dokonywana rzadziej niż miesięcznie, należy, o ile to możliwe, skorzystać z wycen dokonywanych przez nierezydenta będącego drugą stroną transakcji.
Kolumna 8. Transakcje – wzrost
W kolumnie tej należy podać wartość transakcji powodujących zwiększenie pozycji w pochodnych instrumentach finansowych, wyrażoną w złotych.
Transakcje te obejmują m.in.:
1) wpłaty i dopłaty do bezzwrotnych depozytów zabezpieczających (depozytów uzupełniających) dla kontraktów futures, dla których jedną ze stron kontraktu jest nierezydent;
2) inne wpłaty realizowane w momencie wygaśnięcia kontraktu futures;
3) zakup walut od nierezydentów związany z rozliczeniem zarówno wymiany początkowej walut, jak i końcowej (zwrotnej) wymiany walut transakcji fx swap, w której jedną ze stron kontraktu jest nierezydent;
4) wypłaty na rzecz nierezydentów w ramach przeprowadzanej pomiędzy rezydentem i nierezydentem na początku i na końcu okresu trwania dwuwalutowego swapu stóp procentowych wymiany kwot wyrażonych w dwóch różnych walutach, stanowiących kwoty bazowe do naliczania okresowych płatności odsetkowych;
5) okresowe wypłaty odsetek na rzecz nierezydentów będące wynikiem rozliczania swapów stóp procentowych i dwuwalutowych swapów stóp procentowych, w których jedną ze stron transakcji jest nierezydent;
6) wypłaty na rzecz nierezydentów odsetek będących wynikiem rozliczania transakcji FRA, w których jedną ze stron jest nierezydent.
Kolumna 9. Transakcje – spadek
W kolumnie tej należy podać wartość transakcji powodujących zmniejszenie pozycji w pochodnych instrumentach finansowych, wyrażoną w złotych.
Transakcje te obejmują m. in.:
1) wypłaty z bezzwrotnych depozytów zabezpieczających (depozytów uzupełniających) dla kontraktów futures, dla których jedną ze stron kontraktu jest nierezydent;
2) inne wypłaty realizowane w momencie wygaśnięcia kontraktu futures;
3) sprzedaż walut nierezydentom związana z rozliczeniem zarówno wymiany początkowej walut, jak i końcowej (zwrotnej) wymiany walut transakcji fx swap, w której jedną ze stron transakcji jest nierezydent;
4) kwoty otrzymane od nierezydentów w ramach przeprowadzanej pomiędzy rezydentem i nierezydentem na początku i na końcu okresu trwania dwuwalutowego swapu stóp procentowych wymiany kwot wyrażonych w dwóch różnych walutach, stanowiących kwoty bazowe do naliczania okresowych płatności odsetkowych;
5) okresowo otrzymywane od nierezydentów wpłaty odsetek będące wynikiem rozliczania swapów stóp procentowych i dwuwalutowych swapów stóp procentowych, w których jedną ze stron transakcji jest nierezydent;
6) otrzymywane od nierezydentów wpłaty odsetek będące wynikiem rozliczania transakcji kontraktów FRA, w których jedną ze stron jest nierezydent.
Wpłaty i wypłaty dotyczące zwrotnych depozytów początkowych należy klasyfikować jako depozyty i, w zależności od tego, czy są to należności, czy zobowiązania względem nierezydentów, wykazywane odpowiednio w formularzach AZ-POZ (załącznik nr 8) lub PZ-POZ (załącznik nr 13).
Kolumna 13. Stan na koniec okresu – wartość nominalna
W kolumnie tej należy podać wartość nominalną instrumentu pochodnego na koniec okresu sprawozdawczego, tj. wartość umownych zobowiązań i należności (wartość nominalną przyszłych rzeczywistych lub, w przypadku instrumentów rozliczanych bez dostawy, potencjalnych dostaw brutto instrumentu bazowego bądź wartość kwoty nominalnej, od której naliczane są, zgodnie z umową, przepływy z tytułu danej pozycji). Wartość na początek okresu powinna być równa wartości na koniec poprzedniego okresu.
Kolumna 14. Stan na koniec okresu - wartość rynkowa - aktywa
W kolumnie tej należy podać wartość, wyliczoną na bazie rynkowej, instrumentu pochodnego na koniec okresu sprawozdawczego, według modelu zdefiniowanego w zasadach rachunkowości.
W przypadku gdy wyliczona wartość dla instrumentów o określonej kombinacji parametrów podanych w kolumnach 1-4: Typ instrumentu pochodnego, Kraj, Waluta rozliczenia/waluta zakupiona na termin, Waluta sprzedana na termin (o ile występuje) jest większa od zera, należy ją podać w kolumnie 14. Gdy dla określonej kombinacji parametrów podanych w kolumnach 1-4 nie występują instrumenty o wartości dodatniej, w kolumnie 14 należy wpisać wartość zero.
Jeżeli dla określonej kombinacji parametrów podanych w kolumnach 1-4 część instrumentów posiada wartość dodatnią, a część ujemną, nie należy przeprowadzać nettowania, tzn. należy w kolumnie 14 wykazywać dane o pozycjach o wartości dodatniej a w kolumnie 15 w tym samym wierszu dane o pozycjach o wartości ujemnej. Dla instrumentów rozliczanych codziennie (np. futures) wartość ta powinna wynosić zero.
Dla swapów walutowych należy podać wycenę końcowej (zwrotnej) operacji wymiany walut (tzw. nogi forwardowej).
W przypadku gdy wycena pozycji dla celów rachunkowych bądź innych jest dokonywana rzadziej niż miesięcznie, należy, o ile to możliwe, skorzystać z wycen dokonywanych przez nierezydenta będącego drugą stroną transakcji.
Kolumna 15. Stan na koniec okresu - wartość rynkowa - pasywa
W kolumnie tej należy podać wartość, wyliczoną na bazie rynkowej, instrumentu pochodnego na koniec okresu sprawozdawczego, według modelu zdefiniowanego w zasadach rachunkowości lub innego modelu, stosowanego przez podmioty nie prowadzące ksiąg handlowych.
W przypadku gdy wyliczona wartość dla instrumentów o określonej kombinacji parametrów podanych w kolumnach 1-4: Typ instrumentu pochodnego, Kraj, Waluta rozliczenia/waluta zakupiona na termin, Waluta sprzedana na termin (o ile występuje) jest mniejsza od zera, należy ją podać ze znakiem zmienionym na dodatni w kolumnie 15. Gdy dla określonej kombinacji parametrów podanych w kolumnach 1-4 nie występują instrumenty o wartości ujemnej, w kolumnie 15 należy wpisać wartość zero.
Jeżeli dla określonej kombinacji parametrów podanych w kolumnach 1-4 część instrumentów posiada wartość dodatnią, a część ujemną, nie należy przeprowadzać nettowania, tzn. należy w kolumnie 14 wykazywać dane o pozycjach o wartości dodatniej, a w kolumnie 15 w tym samym wierszu dane o pozycjach o wartości ujemnej.
Dla instrumentów rozliczanych codziennie (np. futures) wartość ta powinna wynosić zero.
Dla swapów walutowych należy podać wycenę końcowej (zwrotnej) operacji wymiany walut (tzw. nogi forwardowej).
W przypadku gdy wycena pozycji dla celów rachunkowych bądź innych jest dokonywana rzadziej niż miesięcznie, należy, o ile to możliwe, skorzystać z wycen dokonywanych przez nierezydenta będącego drugą stroną transakcji.
Po wypełnieniu formularza należy dokonać arytmetycznego sprawdzenia danych:
kol. 6 - 7 + 8 - 9 +10 + 11 + 12 = 14 - 15
Załącznik nr 17
Objaśnienia do formularza PW-AIN
W formularzu tym należy podać informacje o posiadanych przez bank papierach wartościowych, instrumentach rynku pieniężnego niebędących papierami wartościowymi i tytułach uczestnictwa w instytucjach zbiorowego inwestowania, które posiadają kod ISIN i zostały wyemitowane przez nierezydentów poza lub na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W formularzach dotyczących papierów wartościowych z kodem ISIN należy podawać wartości w podziale na poszczególne papiery wartościowe („papier po papierze”).
W formularzu należy podać informacje o papierach wartościowych, instrumentach rynku pieniężnego i tytułach uczestnictwa nabytych zarówno za pośrednictwem, jak i bez pośrednictwa podmiotów krajowych (krajowych firm inwestycyjnych).
Formularz obejmuje również papiery wartościowe wyemitowane przez nierezydentów, znajdujące się w obrocie na krajowym rynku regulowanym.
W formularzu należy wykazywać informacje o kwitach depozytowych (np. American Depositary Receipts - ADR lub Global Depositary Receipts - GDR) wyemitowanych przez nierezydentów. Nie należy natomiast wykazywać informacji o kwitach depozytowych wyemitowanych przez rezydentów. Za kraj emitenta kwitów należy uznawać kraj, w którym znajduje się siedziba emitenta papierów wartościowych stanowiących podstawę do emisji kwitów depozytowych (np. dla ADR reprezentujących akcje koreańskiej firmy Samsung wyemitowanych w USA, krajem emitenta jest Republika Korei, natomiast dla ADR reprezentujących akcje PKN Orlen wyemitowanych w USA, krajem emitenta jest Polska. Informacje o ich posiadaniu należy wykazać w formularzu PW-RIN - załącznik nr 22).
W formularzu tym należy wykazywać informacje o papierach wartościowych, które zostały na określony czas przekazane innym podmiotom, ale bank nie stracił nad nimi kontroli (zachował ryzyko i korzyści związane z tymi papierami wartościowymi - czyli zachował prawo do otrzymywania pożytków, takich jak odsetki lub dywidendy, i ponosi ryzyko zmiany cen tych papierów). Dotyczy to w szczególności papierów wartościowych sprzedanych w ramach transakcji z jednoczesnym przyrzeczeniem ich odkupu (transakcje repo i sell-buy-back) lub wypożyczonych przez bank innym podmiotom w ramach umów o pożyczkach papierów wartościowych.
Nie należy natomiast wykazywać w formularzu informacji o papierach otrzymanych na określony czas od innych podmiotów, które nadal zachowują nad nimi kontrolę i ujmują je w swoich bilansach, np. zakupionych w ramach transakcji z jednoczesnym przyrzeczeniem ich odsprzedaży (transakcje reverse repo i buy-sell-back) lub pożyczonych od innych podmiotów w ramach umów o pożyczkach papierów wartościowych.
Papiery, które zostały otrzymane na określony czas od innych podmiotów (zachowujących nadal nad nimi kontrolę i ujmujących je w swoich bilansach), a następnie sprzedane podmiotom trzecim (tzw. krótka sprzedaż), należy w formularzu wykazywać z wartością ujemną. Dane o stanie na początek i koniec okresu sprawozdawczego dla określonych papierów wartościowych, które podlegały krótkiej sprzedaży, należy wykazać łącznie (nettowane) z danymi o pozycji długiej w tych samych papierach.
Przykładowe papiery wartościowe, które należy wykazać w formularzu PW-AIN, to:
1) akcje Microsoft Corporation, kod ISIN US5949181045;
2) obligacje rządu Niemiec, kod ISIN DE0001141414;
3) akcje Amrest, kod ISIN NL0000474351;
4) akcje Mol, kod ISIN HU0000068952.
Przykładowe papiery wartościowe, których nie należy wykazywać w formularzu PW-AIN, to kwity depozytowe reprezentujące akcje polskiego banku, wyemitowane w USA, Bank PEKAO S.A. GDR REG-S, kod ISIN US0644512065.
Kolumna 3. Stan na początek okresu - liczba/wartość nominalna
Dla papierów udziałowych należy podać liczbę papierów wyrażoną w sztukach zgodnie ze stanem na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego.
Dla papierów dłużnych należy podać wartość nominalną posiadanego pakietu papierów wartościowych (np. w przypadku posiadania 1000 sztuk obligacji, których cena nominalna wynosi 500 USD, należy podać równowartość w złotych kwoty 500 000 USD na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego).
Kolumna 4. Stan na początek okresu - wartość rynkowa
W kolumnie tej należy podać wartość rynkową (lub jej najlepsze przybliżenie) posiadanego pakietu papierów wartościowych, zgodnie ze stanem na początek okresu sprawozdawczego.
Kolumna 5. Transakcje - wzrost
W kolumnie tej należy podać sumaryczną wartość papierów wartościowych zakupionych w ciągu okresu sprawozdawczego, obliczoną według cen transakcyjnych, bez prowizji i innych opłat. W przypadku dłużnych papierów wartościowych cena powinna zawierać narosłe a jeszcze niewypłacone odsetki.
Kolumna 6. Transakcje - spadek
W kolumnie tej należy podać sumaryczną wartość papierów wartościowych sprzedanych w ciągu okresu sprawozdawczego, obliczoną według cen transakcyjnych, bez prowizji i innych opłat. W przypadku dłużnych papierów wartościowych cena powinna zawierać narosłe a jeszcze niewypłacone odsetki.
Kolumna 9. Pozostałe zmiany
W kolumnie tej należy podać wartość zmian portfela papierów wartościowych w ciągu okresu sprawozdawczego, które nie były rezultatem transakcji, zmian wyceny lub różnic kursowych. Wycena powinna być przeprowadzona według cen rynkowych (lub stanowiących ich najlepsze przybliżenie) w momencie zaistnienia zdarzeń powodujących powstanie pozostałych zmian.
Przykładowe operacje powodujące powstanie pozostałych zmian to:
1) nabycie papierów wartościowych w wyniku realizacji opcji zamiany wbudowanej w inne posiadane papiery wartościowe (te ostatnie przestają istnieć i nie są ujmowane w portfelu);
2) nabycie akcji w wyniku zamiany posiadanych akcji jednej spółki na akcje innej spółki będącej rezultatem operacji przejęcia lub połączenia podmiotów.
Kolumna 10. Stan na koniec okresu - liczba/wartość nominalna
W kolumnie tej dla papierów udziałowych należy podać liczbę papierów wyrażoną w sztukach zgodnie ze stanem na koniec bieżącego okresu sprawozdawczego.
Dla papierów dłużnych należy podać wartość nominalną posiadanego pakietu papierów wartościowych (np. gdy posiada się 1000 sztuk obligacji, których cena nominalna wynosi 500 USD, należy podać równowartość w złotych kwoty 500 000 USD na koniec okresu sprawozdawczego).
Kolumna 11. Stan na koniec okresu - wartość rynkowa
W kolumnie tej należy podać wartość rynkową (lub jej najlepsze przybliżenie) posiadanego pakietu papierów wartościowych zgodnie ze stanem na koniec okresu sprawozdawczego.
Załącznik nr 18
Objaśnienia do formularza PW-ADN
W formularzu tym należy podać informacje o posiadanych przez bank dłużnych papierach wartościowych i instrumentach rynku pieniężnego niebędących papierami wartościowymi, które nie posiadają kodu ISIN i zostały wyemitowane przez nierezydentów poza lub na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W formularzu tym należy podać informacje o dłużnych papierach wartościowych i instrumentach rynku pieniężnego nabytych zarówno za pośrednictwem, jak i bez pośrednictwa podmiotów krajowych (krajowych firm inwestycyjnych).
W formularzu tym należy wykazywać informacje o papierach wartościowych, które zostały na określony czas przekazane innym podmiotom, ale bank nie stracił nad nimi kontroli (zachował ryzyko i korzyści związane z tymi papierami wartościowymi - czyli zachował prawo do otrzymywania pożytków takich jak odsetki i ponosi ryzyko zmiany cen tych papierów). Dotyczy to w szczególności papierów wartościowych sprzedanych w ramach transakcji z jednoczesnym przyrzeczeniem ich odkupu (transakcje repo i sell-buy-back) lub wypożyczonych przez bank innym podmiotom w ramach umów o pożyczkach papierów wartościowych.
Nie należy natomiast wykazywać w formularzu informacji o papierach otrzymanych na określony czas od innych podmiotów, które nadal zachowują nad nimi kontrolę i ujmują je w swoich bilansach, np. zakupionych w ramach transakcji z jednoczesnym przyrzeczeniem ich odsprzedaży (transakcje reverse repo i buy-sell-back) lub pożyczonych od innych podmiotów w ramach umów o pożyczkach papierów wartościowych.
Papiery, które zostały otrzymane na określony czas od innych podmiotów (zachowujących nadal nad nimi kontrolę i ujmujących je w swoich bilansach), a następnie sprzedane podmiotom trzecim (tzw. krótka sprzedaż), należy w formularzu wykazywać z wartością ujemną. Dane o stanie na początek i koniec okresu sprawozdawczego dla określonych papierów wartościowych, które podlegały krótkiej sprzedaży, należy wykazać łącznie (nettowane) z danymi o pozycji długiej w tych samych papierach.
Kolumna 7. Stan na początek okresu
W kolumnie tej należy podać wartość rynkową (lub jej najlepsze przybliżenie) posiadanego pakietu papierów wartościowych, zgodnie ze stanem na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego. Wycena powinna uwzględniać narosłe, a jeszcze niewypłacone odsetki.
Kolumna 8. Transakcje - wzrost
W kolumnie tej należy podać sumaryczną wartość papierów wartościowych zakupionych w ciągu okresu sprawozdawczego, obliczoną według cen transakcyjnych, bez prowizji i innych opłat. Ceny powinny zawierać narosłe, a jeszcze niewypłacone odsetki.
Kolumna 9. Transakcje - spadek
W kolumnie tej należy podać sumaryczną wartość papierów wartościowych sprzedanych w ciągu okresu sprawozdawczego, obliczoną według cen transakcyjnych, bez prowizji i innych opłat. Ceny powinny zawierać narosłe, a jeszcze niewypłacone odsetki.
Kolumna 10. Zmiany wyceny
W kolumnie tej należy podać wartość, o którą powiększyła się lub zmniejszyła, w ciągu okresu sprawozdawczego, wartość portfela posiadanych papierów spełniających kryteria podane w danym wierszu formularza w wyniku zmiany ich wartości rynkowej.
Kolumna 12. Pozostałe zmiany
W kolumnie tej należy podać wartość zmian portfela papierów wartościowych w ciągu okresu sprawozdawczego, które nie były rezultatem transakcji, zmian wyceny lub różnic kursowych. Wycena powinna być przeprowadzona według cen rynkowych (lub stanowiących ich najlepsze przybliżenie) w momencie zaistnienia zdarzeń powodujących powstanie pozostałych zmian.
Przykładową operacją powodującą powstanie pozostałych zmian jest nabycie papierów wartościowych w wyniku realizacji opcji zamiany wbudowanej w inne posiadane papiery wartościowe (te ostatnie przestają istnieć i nie są ujmowane w portfelu).
Kolumna 13. Stan na koniec okresu
W kolumnie tej należy podać wartość rynkową (lub jej najlepsze przybliżenie) posiadanego pakietu papierów wartościowych, zgodnie ze stanem na koniec okresu sprawozdawczego. Wycena powinna uwzględniać narosłe, a jeszcze niewypłacone odsetki.
Po wypełnieniu formularza należy dokonać arytmetycznego sprawdzenia danych:
1) kol. 7 + 8 - 9 + 10 + 11+12 = 13;
2) kol. 14 + 15 - 16 + 17 + 18 = 19.
Załącznik nr 19
Objaśnienia do formularza PW-AUN
W formularzu tym należy podać informacje o posiadanych przez bank udziałowych papierach wartościowych, które nie posiadają kodu ISIN i zostały wyemitowane przez nierezydentów poza lub na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W formularzu należy podać informacje o udziałowych papierach wartościowych nabytych zarówno za pośrednictwem, jak i bez pośrednictwa podmiotów krajowych (krajowych firm inwestycyjnych).
W formularzu tym należy wykazywać informacje o papierach wartościowych, które zostały na określony czas przekazane innym podmiotom, ale bank nie stracił nad nimi kontroli (zachował ryzyko i korzyści związane z tymi papierami wartościowymi - czyli zachował prawo do otrzymywania pożytków, takich jak dywidendy i ponosi ryzyko zmiany cen tych papierów). Dotyczy to w szczególności papierów wartościowych sprzedanych w ramach transakcji z jednoczesnym przyrzeczeniem ich odkupu (transakcje repo i sell-buy-back) lub wypożyczonych przez bank innym podmiotom w ramach umów o pożyczkach papierów wartościowych.
Nie należy natomiast wykazywać w formularzu informacji o papierach otrzymanych na określony czas od innych podmiotów, które nadal zachowują nad nimi kontrolę i ujmują je w swoich bilansach, np. zakupionych w ramach transakcji z jednoczesnym przyrzeczeniem ich odsprzedaży (transakcje reverse repo i buy-sell-back) lub pożyczonych od innych podmiotów w ramach umów o pożyczkach papierów wartościowych.
Papiery, które zostały otrzymane na określony czas od innych podmiotów (zachowujących nadal nad nimi kontrolę i ujmujących je w swoich bilansach), a następnie sprzedane podmiotom trzecim (tzw. krótka sprzedaż), należy w formularzu wykazywać z wartością ujemną. Dane o stanie na początek i koniec okresu sprawozdawczego dla określonych papierów wartościowych, które podlegały krótkiej sprzedaży, należy wykazać łącznie (nettowane) z danymi o pozycji długiej w tych samych papierach.
Kolumna 6. Stan na początek okresu
W kolumnie tej należy podać wartość rynkową (lub jej najlepsze przybliżenie) posiadanego pakietu papierów wartościowych, zgodnie ze stanem na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego.
Kolumna 7. Transakcje - wzrost
W kolumnie tej należy podać sumaryczną wartość papierów wartościowych zakupionych w ciągu okresu sprawozdawczego, obliczoną według cen transakcyjnych, bez prowizji i innych opłat.
Kolumna 8. Transakcje - spadek
W kolumnie tej należy podać sumaryczną wartość papierów wartościowych sprzedanych w ciągu okresu sprawozdawczego, obliczoną według cen transakcyjnych, bez prowizji i innych opłat.
Kolumna 9. Zmiany wyceny
W kolumnie tej należy podać wartość, o którą powiększyła się lub zmniejszyła wartość portfela posiadanych papierów spełniających kryteria podane w danym wierszu formularza w ciągu okresu sprawozdawczego, w wyniku zmiany ich wartości rynkowej
Kolumna 11. Pozostałe zmiany
W kolumnie tej należy podać wartość zmian portfela papierów wartościowych w ciągu okresu sprawozdawczego, które nie były rezultatem transakcji, zmian wyceny lub różnic kursowych. Wycena powinna być przeprowadzona według cen rynkowych (lub stanowiących ich najlepsze przybliżenie) w momencie zaistnienia zdarzeń powodujących powstanie pozostałych zmian.
Przykładowe operacje powodujące powstanie pozostałych zmian to:
1) nabycie papierów wartościowych w wyniku realizacji opcji zamiany wbudowanej w inne posiadane papiery wartościowe (te ostatnie przestają istnieć i nie są ujmowane w portfelu);
2) nabycie akcji w wyniku zamiany posiadanych akcji jednej spółki na akcje innej spółki będącej rezultatem operacji przejęcia lub połączenia podmiotów.
Kolumna 12. Stan na koniec okresu
W kolumnie tej należy podać wartość rynkową (lub jej najlepsze przybliżenie) posiadanego pakietu papierów wartościowych, zgodnie ze stanem na koniec okresu sprawozdawczego.
Po wypełnieniu formularza należy dokonać arytmetycznego sprawdzenia danych:
kol. 6 + 7 - 8 + 9 + 10 + 11 = 12.
Załącznik nr 20
Objaśnienia do formularza PW-AFN
W formularzu tym należy podać informacje o posiadanych przez bank tytułach uczestnictwa w instytucjach zbiorowego inwestowania, które nie posiadają kodu ISIN, wyemitowanych przez nierezydentów poza lub na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W formularzu tym należy podać informacje o tytułach uczestnictwa nabytych zarówno za pośrednictwem, jak i bez pośrednictwa podmiotów krajowych (krajowych firm inwestycyjnych).
Kolumna 5. Stan na początek okresu
W kolumnie tej należy podać wartość rynkową (lub jej najlepsze przybliżenie) posiadanego pakietu tytułów uczestnictwa, zgodnie ze stanem na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego.
Kolumna 6. Transakcje - wzrost
W kolumnie tej należy podać sumaryczną wartość tytułów uczestnictwa zakupionych w ciągu okresu sprawozdawczego, obliczoną według cen transakcyjnych, bez prowizji i innych opłat.
Kolumna 7. Transakcje - spadek
W kolumnie tej należy podać sumaryczną wartość tytułów uczestnictwa sprzedanych w ciągu okresu sprawozdawczego, obliczoną według cen transakcyjnych, bez prowizji i innych opłat.
Kolumna 8. Zmiany wyceny
W kolumnie tej należy podać wartość, o którą powiększyła się lub zmniejszyła wartość portfela posiadanych tytułów uczestnictwa spełniających kryteria podane w danym wierszu formularza w ciągu okresu sprawozdawczego, w wyniku zmiany ich wartości rynkowej.
Kolumna 10. Pozostałe zmiany
W kolumnie tej należy podać wartość zmian portfela tytułów uczestnictwa w ciągu okresu sprawozdawczego, które nie były rezultatem transakcji, zmian wyceny lub różnic kursowych. Wycena powinna być przeprowadzona według cen rynkowych (lub stanowiących ich najlepsze przybliżenie) w momencie zaistnienia zdarzeń powodujących powstanie pozostałych zmian.
Kolumna 11. Stan na koniec okresu
W kolumnie tej należy podać wartość rynkową (lub jej najlepsze przybliżenie) posiadanego pakietu tytułów uczestnictwa, zgodnie ze stanem na koniec okresu sprawozdawczego.
Po wypełnieniu formularza należy dokonać arytmetycznego sprawdzenia danych:
kol. 5 + 6 - 7 + 8 + 9+ 10 = 11.
Załącznik nr 21
Objaśnienia do formularza PW-PAN
W formularzu tym należy podać informacje o akcjach, które nie posiadają kodu ISIN, wyemitowanych przez bank poza lub na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajdujących siew posiadaniu nierezydentów.
Kolumna 5. Stan na początek okresu
W kolumnie tej należy podać wartość księgową posiadanego przez nierezydenta pakietu akcji, zgodnie ze stanem na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego.
Kolumna 6. Transakcje - wzrost
W kolumnie tej należy podać sumaryczną wartość papierów wartościowych zakupionych przez nierezydenta w ciągu okresu sprawozdawczego, obliczoną według cen transakcyjnych, bez prowizji i innych opłat. Transakcje takie obejmują np. zakup akcji przez nierezydenta, czy objęcie nowych akcji wyemitowanych przez bank.
Kolumna 7. Transakcje - spadek
W kolumnie tej należy podać sumaryczną wartość akcji sprzedanych przez nierezydenta w ciągu okresu sprawozdawczego, obliczoną według cen transakcyjnych, bez prowizji i innych opłat.
Kolumna 8. Zmiany wyceny
W kolumnie tej należy podać wartość, o którą powiększyła się lub zmniejszyła wartość akcji posiadanych przez nierezydenta spełniających kryteria podane w danym wierszu formularza w ciągu okresu sprawozdawczego, w wyniku zmiany ich wartości rynkowej. W kolumnie tej należy też wykazać zmiany wartości akcji związane z odnotowaniem w księgach banku wyniku netto.
Kolumna 10. Pozostałe zmiany
W kolumnie tej należy podać wartość zmian akcji posiadanych przez nierezydenta w ciągu okresu sprawozdawczego, które nie były rezultatem transakcji, zmian wyceny lub różnic kursowych. Wycena powinna być przeprowadzona według cen rynkowych (lub stanowiących ich najlepsze przybliżenie) w momencie zaistnienia zdarzeń powodujących powstanie pozostałych zmian.
Kolumna 11. Stan na koniec okresu
W kolumnie tej należy podać wartość księgową akcji posiadanych przez nierezydenta, zgodnie ze stanem na koniec okresu sprawozdawczego.
Po wypełnieniu formularza należy dokonać arytmetycznego sprawdzenia danych:
kol. 5 + 6 - 7 + 8 + 9 + 10 = 11.
Załącznik nr 22
Objaśnienia do formularza PW-RIN
W formularzu tym należy podać informacje o posiadanych przez bank papierach wartościowych, instrumentach rynku pieniężnego niebędących papierami wartościowymi i tytułach uczestnictwa w instytucjach zbiorowego inwestowania, które posiadają kod ISIN, wyemitowanych przez rezydentów i nabytych przez bank poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za pośrednictwem podmiotu, mającego swoją siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W formularzach dotyczących papierów wartościowych z kodem ISIN należy podawać wartości w podziale na poszczególne papiery wartościowe („papier po papierze”).
W formularzu tym należy podać informacje o papierach wartościowych, instrumentach rynku pieniężnego i tytułach uczestnictwa nabytych zarówno za pośrednictwem, jak i bez pośrednictwa podmiotów krajowych (krajowych firm inwestycyjnych). W formularzu tym należy wykazywać informacje o kwitach depozytowych (np. American Depositary Receipts - ADR lub Global Depositary Receipts - GDR) wyemitowanych przez rezydentów. Nie należy natomiast wykazywać informacji o kwitach depozytowych wyemitowanych przez nierezydentów. Za kraj emitenta kwitów należy uznawać kraj, w którym znajduje się siedziba emitenta papierów wartościowych, stanowiących podstawę do emisji kwitów depozytowych (np. dla ADR reprezentujących akcje PKN Orlen wyemitowanych w USA, krajem emitenta jest Polska, natomiast dla ADR reprezentujących akcje koreańskiej firmy Samsung wyemitowanych w USA, krajem emitenta jest Republika Korei. Informacje o ich posiadaniu należy wykazać w formularzu PW-AIN -załącznik nr 17).
W formularzu tym należy wykazywać informacje o papierach wartościowych, które zostały na określony czas przekazane innym podmiotom, ale bank nie stracił nad nimi kontroli (zachował ryzyko i korzyści związane z tymi papierami wartościowymi - czyli zachował prawo do otrzymywania pożytków, takich jak odsetki lub dywidendy i ponosi ryzyko zmiany cen tych papierów). Dotyczy to w szczególności papierów wartościowych sprzedanych w ramach transakcji z jednoczesnym przyrzeczeniem ich odkupu (transakcje repo i sell-buy-back) lub wypożyczonych przez bank innym podmiotom w ramach umów o pożyczkach papierów wartościowych.
Nie należy natomiast wykazywać w formularzu informacji o papierach otrzymanych na określony czas od innych podmiotów, które nadal zachowują nad nimi kontrolę i ujmują je w swoich bilansach, np. zakupionych w ramach transakcji z jednoczesnym przyrzeczeniem ich odsprzedaży (transakcje reverse repo i buy-sell-back) lub pożyczonych od innych podmiotów w ramach umów o pożyczkach papierów wartościowych.
Papiery, które zostały otrzymane na określony czas od innych podmiotów (zachowujących nadal nad nimi kontrolę i ujmujących je w swoich bilansach), a następnie sprzedane podmiotom trzecim (tzw. krótka sprzedaż), należy w formularzu wykazywać z wartością ujemną. Dane o stanie na początek i koniec okresu sprawozdawczego dla określonych papierów wartościowych, które podlegały krótkiej sprzedaży, należy wykazać łącznie (nettowane) z danymi o pozycji długiej w tych samych papierach.
Przykładowe papiery wartościowe, które należy wykazać w formularzu PW-RIN, to:
1) euroobligacje Skarbu Państwa wyemitowane na rynkach zagranicznych, np. kod ISIN XS0109070986 czy DE0006101652;
2) kwity depozytowe reprezentujące akcje polskiego banku, wyemitowane w USA, np. Bank PEKAO S.A. GDR REG-S, kod ISIN US0644512065.
Przykładowe papiery wartościowe, których nie należy wykazywać w formularzu PW-RIN, to:
1) akcje Microsoft Corporation, kod ISIN US5949181045;
2) obligacje rządu Niemiec, kod ISIN DE0001141414.
Kolumna 2. Stan na początek okresu - liczba/wartość nominalna
W kolumnie tej dla papierów udziałowych należy podać liczbę papierów wyrażoną w sztukach zgodnie ze stanem na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego.
Dla papierów dłużnych należy podać wartość nominalną posiadanego pakietu papierów wartościowych, wyrażoną w złotych zgodnie ze stanem na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego (np. gdy posiada się 1000 sztuk obligacji, których cena nominalna wynosi 500 USD, należy podać wartość kwoty 500 000 USD przeliczoną na złote).
Kolumna 3. Stan na początek okresu - wartość rynkowa
W kolumnie tej należy podać wartość rynkową (lub jej najlepsze przybliżenie) posiadanego pakietu papierów wartościowych, zgodnie ze stanem na początek okresu sprawozdawczego.
Kolumna 4. Transakcje - wzrost
W kolumnie tej należy podać sumaryczną wartość papierów wartościowych zakupionych w ciągu okresu sprawozdawczego, obliczoną według cen transakcyjnych, bez prowizji i innych opłat. W przypadku dłużnych papierów wartościowych cena powinna zawierać narosłe, a jeszcze niewypłacone odsetki.
Kolumna 5. Transakcje - spadek
W kolumnie tej należy podać sumaryczną wartość papierów wartościowych sprzedanych w ciągu okresu sprawozdawczego, obliczoną według cen transakcyjnych, bez prowizji i innych opłat. W przypadku dłużnych papierów wartościowych cena powinna zawierać narosłe, a jeszcze niewypłacone odsetki.
Kolumna 8. Pozostałe zmiany
W kolumnie tej należy podać wartość zmian portfela papierów wartościowych w ciągu okresu sprawozdawczego, które nie były rezultatem transakcji, zmian wyceny lub różnic kursowych. Wycena powinna być przeprowadzona według cen rynkowych (lub stanowiących ich najlepsze przybliżenie) w momencie zaistnienia zdarzeń powodujących powstanie pozostałych zmian.
Przykładowe operacje powodujące powstanie pozostałych zmian, to:
1) nabycie papierów wartościowych w wyniku realizacji opcji zamiany wbudowanej w inne posiadane papiery wartościowe (te ostatnie przestają istnieć i nie są ujmowane w portfelu);
2) nabycie akcji w wyniku zamiany posiadanych akcji jednej spółki na akcje innej spółki będącej rezultatem operacji przejęcia lub połączenia podmiotów.
Kolumna 9. Stan na koniec okresu - liczba/wartość nominalna
W kolumnie tej dla papierów udziałowych należy podać liczbę papierów wyrażoną w sztukach zgodnie ze stanem na koniec bieżącego okresu sprawozdawczego.
Dla papierów dłużnych należy podać wartość nominalną posiadanego pakietu papierów wartościowych, wyrażoną w złotych zgodnie ze stanem na koniec bieżącego okresu sprawozdawczego (np. gdy posiada się 1 000 sztuk obligacji, których cena nominalna wynosi 500 USD należy podać wartość kwoty 500 000 USD przeliczoną na złote).
Kolumna 10. Stan na koniec okresu
W kolumnie tej należy podać wartość rynkową (lub jej najlepsze przybliżenie) posiadanego pakietu papierów wartościowych, zgodnie ze stanem na koniec okresu sprawozdawczego.
Załącznik nr 23
Objaśnienia do formularza PW-EMI
W formularzu tym należy wykazać informacje o dokonanej przez bank i skierowanej na rynek zagraniczny lub, w przypadku rynku krajowego, objętej przynajmniej w części przez nierezydenta emisji dłużnych papierów wartościowych lub instrumentów rynku pieniężnego niebędących papierami wartościowymi, które nie zostały zarejestrowane w depozycie papierów wartościowych prowadzonym przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. ani systemie rejestracji papierów wartościowych prowadzonym przez NBP. W formularzu należy wykazać informacje o emisjach dokonanych zarówno poza, jak i na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nie należy wykazywać emisji, dla których depozytariuszem jest bank krajowy.
Część I.
Wiersz 1. W wierszu tym należy podać pełną nazwę papieru wartościowego, np. obligacje Bank Pekao S.A. 05/2012.
Wiersz 2. Dotyczy papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na rynkach regulowanych. W wierszu tym należy podać oznaczenie kodowe papieru wartościowego, zgodne ze standardem ISIN (12 znaków; standard ISO 6166), nadane przez instytucję kodującą papiery wartościowe w kraju, w którym papier wartościowy jest dopuszczony do obrotu na rynku regulowanym.
Wiersz 3. W wierszu tym należy podać datę emisji w formacie rrrr-mm-dd.
Wiersz 4. W wierszu tym należy podać oznaczenie literowe kraju, w którym miała miejsce emisja, według międzynarodowych kodów ISO 3166-1 (zgodnie z rubryką „alpha-2” - kody dwuznakowe alfanumeryczne).
Wiersz 5. W wierszu tym należy podać oznaczenie rodzaju emisji stosując następujące oznaczenia literowe:
P - dla papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na zagranicznym rynku regulowanym;
N - dla papierów niedopuszczonych do obrotu na zagranicznych rynkach regulowanych.
Wiersz 6. W wierszu tym należy podać datę zapadalności w formacie rrrr-mm-dd.
Wiersz 9. W wierszu tym należy podać literowy kod waluty, w której jest nominowany papier wartościowy, według międzynarodowych kodów ISO 4217 (zgodnie z rubryką „alphabetic” - kody literowe).
Wiersz 10. W wierszu tym należy podać cenę emisyjną jako ułamek ceny nominalnej (np. gdy cena emisyjna wyniosła 99 % ceny nominalnej, należy podać wartość 0,99).
Wiersz 11. W wierszu tym należy podać wartość nominalną wyemitowanych papierów wartościowych, wyrażoną w jednostkach waluty emisji (np. gdy wyemitowano 1000 sztuk obligacji, których cena nominalna wynosi 500 USD, należy podać wartość 500 000 USD).
Wiersz 12. W wierszu tym należy podać sześcioznakowy kod CFI typu papieru, zgodny z normą ISO 10962.
Wiersz 13. W wierszu tym należy podać oznaczenie rodzaju papieru:
DK- dla papieru dłużnego krótkoterminowego (instrumenty rynku pieniężnego);
DD - dla papieru dłużnego długoterminowego.
Wiersz 14. W wierszu tym należy podać oznaczenie typu wykupu:
01 - brak daty wykupu (tzw. perpetual bond);
02 - wykup jednorazowy w dacie zapadalności; 99 - inny typ wykupu.
Wiersz 15. W wierszu tym należy podać cenę wykupu jako ułamek ceny nominalnej (np. gdy cena wykupu wynosi 102 % ceny nominalnej, należy podać wartość 1,02).
Wiersz 16. W wierszu tym należy podać literowy kod waluty, w której jest rozliczany wykup papieru wartościowego, według międzynarodowych kodów ISO 4217 (zgodnie z rubryką „alphabetic” - kody literowe).
Wiersz 17. W wierszu tym należy podać częstotliwość wykupów, stosując następujące oznaczenia cyfrowe:
41 - wykup jednorazowy;
00- papiery bez daty zapadalności (tzw. perpetual bonds);
01 - roczna;
02 - półroczna;
03 - kwartalna;
04 - miesięczna;
06 - co dwa lata;
09 - inna stała częstotliwość;
99 - inna.
Wiersz 18. W wierszu tym należy podać typ kuponu, stosując następujące oznaczenia cyfrowe:
01 - stały;
02 - stały, którego wartość zmienia się w z góry określony sposób (np. 3 % przez pierwsze dwa lata od emisji, a następnie 3,5 % do daty wykupu);
03 - zmienny;
04 - papier zerokuponowy;
05 - kupon powiązany z indeksami ekonomicznymi;
99 - inny.
Wiersz 19. W wierszu tym należy podać częstotliwość płatności kuponów (wypłat odsetek), stosując następujące oznaczenia cyfrowe:
00 - kupon zerowy;
01 - roczna;
02 - półroczna;
04 - kwartalna;
06 - dwumiesięczna;
12 - miesięczna;
24 - dwutygodniowa;
97 - wypłaty nieregularne;
99 - inna.
Wiersz 20. W przypadku gdy papier ma stały kupon (wartość 01 w polu 18) lub jego wartość zmienia się w sposób z góry określony (wartość 02 w polu 18) w wierszu tym należy podać wartość stałej stopy oprocentowania, wg stanu na dzień emisji, wyrażoną w procentach.
Wiersz 21. W przypadku gdy papier ma zmienny kupon (wartość 03 w polu 18) w wierszu tym należy podać oznaczenie stopy odniesienia (np. gdy papier ma kupon równy LIBOR 3m + 0,25 % należy podać LIBOR 3m).
Wiersz 22. W przypadku gdy papier ma zmienny kupon (wartość 03 w polu 18) w wierszu tym należy podać premię ponad stopę odniesienia, wyrażoną w procentach (np. gdy papier ma kupon równy LIBOR 3m + 0,25 % należy podać wartość 0,25 %).
Wiersz 23. W wierszu tym należy podać literowy kod waluty, w której wypłacane są odsetki, według międzynarodowych kodów ISO 4217 (zgodnie z rubryką „alphabetic” - kody literowe).
Wiersz 24. W wierszu tym należy podać określenie podstawy prawnej emisji, stosując następujące oznaczenia literowe:
0 - ustawa o obligacjach;
W - prawo wekslowe;
Z - prawo zagraniczne;
I - inna.
Wiersze 25, 26, 27. W wierszach tych należy podać oceny ratingowe (jeżeli istnieją), jakie zostały nadane emisji przez agencje (odpowiednio) Moody's, Fitch lub Standard & Poors.
Wiersz 28. W wierszu tym należy podać opis wbudowanych instrumentów pochodnych (o ile występują), np. opcja wcześniejszego wykupu lub opcja zamiany na akcje.
Część II.
Dla każdej kombinacji parametrów: Rodzaj powiązania kapitałowego z nabywcą, Sektor nierezydenta, Kraj nierezydenta wypełniany jest oddzielny wiersz tabeli.
Kolumna 1. Rodzaj powiązania kapitałowego z nabywcą
W kolumnie tej należy podać oznaczenie rodzaju powiązania kapitałowego banku z nierezydentem - nabywcą papierów wartościowych wpisując oznaczenie literowe:
IB - dla inwestora bezpośredniego;
Pl - dla podmiotu bezpośredniego inwestowania;
IG - dla innego podmiotu w grupie podmiotów powiązanych kapitałowo;
NP - dla podmiotu niepowiązanego.
Kolumna 2. Sektor nierezydenta
W kolumnie tej należy podać oznaczenie sektora nierezydenta - nabywcy papierów wartościowych.
Kolumna 3. Kraj nierezydenta
W kolumnie tej należy podać oznaczenie kraju nierezydenta - nabywcy papierów wartościowych według międzynarodowych kodów ISO 3166-1 (zgodnie z rubryką „alpha-2” - kody dwuznakowe alfanumeryczne).
Kolumna 4. Wartość nominalna
W kolumnie tej należy podać wartość nominalną papierów wartościowych nabytych przez nierezydenta, o cechach podanych w kolumnach 1-3, wyrażoną w złotych (np. gdy nierezydenci nabyli 1000 sztuk obligacji, których cena nominalna wynosi 500 USD należy podać równowartość w złotych kwoty 500 000 USD w dniu emisji).
Załącznik nr 24
Objaśnienia do formularza PW-ZME
W formularzu tym należy przedstawić informację o zmianach w charakterystykach papierów wartościowych przekazanych wcześniej w formularzu PW-EMI (załącznik nr 23). W formularzu należy wykazywać informacje o zmianach cech emisji, w tym takie zdarzenia jak: dodatkowa emisja (kolejna transza), wcześniejszy wykup, zmiana wielkości części emisji znajdującej się w posiadaniu nierezydentów, zmiana oprocentowania, itp.
Część I.
Wiersz 1. W wierszu tym należy podać pełną nazwę papieru wartościowego, np. obligacje Bank Pekao S.A. 05/2012. Nazwa ta musi być identyczna z nazwą papieru wykazaną w formularzu PW-EMI (załącznik nr 23).
Wiersz 2. Dotyczy papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na rynkach regulowanych. W wierszu tym należy podać oznaczenie kodowe papieru wartościowego, zgodne ze standardem ISIN (12 znaków; standard ISO 6166), nadane przez instytucję kodującą papiery wartościowe w kraju, w którym papier wartościowy jest dopuszczony do obrotu na rynku regulowanym.
Wiersz 3. W wierszu tym należy podać datę emisji w formacie rrrr-mm-dd.
Wiersz 4. W wierszu tym należy podać datę zmiany charakterystyki emisji w formacie rrrr-mm-dd.
Wiersz 5. W wierszu tym należy podać oznaczenie rodzaju emisji, stosując następujące oznaczenia literowe:
P - dla papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na zagranicznym rynku regulowanym;
N - dla papierów niedopuszczonych do obrotu na zagranicznych rynkach regulowanych.
Wiersz 6. W wierszu tym należy podać datę zapadalności w formacie rrrr-mm-dd.
Wiersz 9. W wierszu tym należy podać literowy kod waluty, w której jest nominowany papier wartościowy, według międzynarodowych kodów ISO 4217 (zgodnie z rubryką „alphabetic” - kody literowe).
Wiersz 10. W wierszu tym należy podać cenę emisyjną jako ułamek ceny nominalnej (np. gdy cena emisyjna wyniosła 99 % ceny nominalnej należy podać wartość 0,99).
Wiersz 11. W wierszu tym należy podać całkowitą wartość nominalną wyemitowanych papierów wartościowych, wyrażoną w jednostkach waluty emisji (np. gdy wyemitowano 1000 sztuk obligacji, których cena nominalna wynosi 500 USD, należy podać wartość 500 000 USD).
Wiersz 12. W wierszu tym należy podać sześcioznakowy kod CFI typu papieru, zgodny z normą ISO 10962.
Wiersz 13. W wierszu tym należy podać literowe oznaczenie rodzaju papieru:
DK- dla papierów dłużnych krótkoterminowych (instrumentów rynku pieniężnego);
DD - dla papierów dłużnych długoterminowych.
Wiersz 14. W wierszu tym należy podać cyfrowe oznaczenie typu wykupu:
01 - brak daty wykupu (tzw. perpetual bond);
02 - wykup jednorazowy w dacie zapadalności;
99 - inny typ wykupu.
Wiersz 15. W wierszu tym należy podać cenę wykupu jako ułamek ceny nominalnej (np. gdy cena wykupu wynosi 102 % ceny nominalnej należy podać wartość 1,02).
Wiersz 16. W wierszu tym należy podać literowy kod waluty, w której jest rozliczany wykup papieru wartościowego, według międzynarodowych kodów ISO 4217 (zgodnie z rubryką „alphabetic” - kody literowe).
Wiersz 17. W wierszu tym należy podać częstotliwość wykupów, stosując następujące oznaczenia cyfrowe: 41 - wykup jednorazowy;
00 - papiery bez daty zapadalności (tzw. perpetual bonds);
01 - roczna;
02 - półroczna;
03 - kwartalna;
04 - miesięczna;
06 - co dwa lata;
09 - inna stała częstotliwość;
99 - inna.
Wiersz 18. W wierszu tym należy podać typ kuponu, stosując następujące oznaczenia cyfrowe:
01 - stały;
02 - stały, którego wartość zmienia się w z góry określony sposób (np. 3 % przez pierwsze dwa lata od emisji, a następnie 3,5 % do daty wykupu);
03 - zmienny;
04 - papier zerokuponowy;
05 - kupon powiązany z indeksami ekonomicznymi;
99- inny.
Wiersz 19. W wierszu tym należy podać częstotliwość płatności kuponów (wypłat odsetek), stosując następujące oznaczenia cyfrowe:
00 - kupon zerowy;
01 - roczna;
02 - półroczna; 04 - kwartalna;
06 - dwumiesięczna;
12 - miesięczna;
24 - dwutygodniowa;
97 - wypłaty nieregularne;
99 - inna.
Wiersz 20. Dotyczy papierów dłużnych. W przypadku gdy papier ma stały kupon (wartość 01 w polu 18) lub jego wartość zmienia się w z góry określony sposób (wartość 02 w polu 18) w wierszu tym należy podać wartość stałej stopy oprocentowania, wg stanu na dzień sporządzenia sprawozdania, wyrażoną w procentach.
Wiersz 21. W przypadku gdy papier ma zmienny kupon (wartość 03 w polu 18) w wierszu tym należy podać oznaczenie stopy odniesienia (np. gdy papier ma kupon równy LIBOR 3m + 0,25 % należy podać LIBOR 3m).
Wiersz 22. W przypadku gdy papier ma zmienny kupon (wartość 03 w polu 18) w wierszu tym należy podać premię ponad stopę odniesienia, wyrażoną w procentach (np. gdy papier ma kupon równy LIBOR 3m + 0,25 % należy podać wartość 0,25 %).
Wiersz 23. W wierszu tym należy podać literowy kod waluty, w której wypłacane są odsetki, według międzynarodowych kodów ISO 4217 (zgodnie z rubryką „alphabetic” - kody literowe).
Wiersze 24, 25, 26. W wierszach tych należy podać oceny ratingowe (jeżeli istnieją), jakie zostały nadane emisji przez agencje odpowiednio Moody's, Fitch lub Standard & Poors.
Wiersz 27. W wierszu tym należy podać opis wbudowanych instrumentów pochodnych (o ile występują), np. opcja wcześniejszego wykupu lub opcja zamiany na akcje.
Część II.
Dla każdej kombinacji parametrów: Rodzaj powiązania kapitałowego z nabywcą, Sektor nierezydenta, Kraj nierezydenta wypełniany jest oddzielny wiersz tabeli.
Kolumna 1. Rodzaj powiązania kapitałowego z nabywcą
W kolumnie tej należy podać oznaczenie rodzaju powiązania kapitałowego banku z nierezydentem - nabywcą papierów wartościowych, wpisując oznaczenie literowe:
IB - dla inwestora bezpośredniego;
Pl - dla podmiotu bezpośredniego inwestowania;
IG - dla innego podmiotu w grupie podmiotów powiązanych kapitałowo;
NP - dla podmiotu niepowiązanego.
Kolumna 2. Sektor nierezydenta
W kolumnie tej należy podać oznaczenie sektora nierezydenta - nabywcy papierów wartościowych.
Kolumna 3. Kraj nierezydenta
W kolumnie tej należy podać oznaczenie kraju nierezydenta - nabywcy papierów wartościowych.
Kolumna 4. Wartość nominalna
W kolumnie tej należy podać wartość nominalną papierów wartościowych nabytych przez nierezydentów o cechach podanych w kolumnach 1-3 posiadanych przez nierezydentów według stanu na dzień zaistnienia zmiany, wyrażoną w złotych (np. gdy nierezydenci posiadają 1 000 sztuk obligacji, których cena nominalna wynosi 500 USD należy podać równowartość w złotych kwoty 500 000 USD w dniu sporządzenia sprawozdania).
Załącznik nr 25
Objaśnienia do formularza PW-AIM
W formularzu tym należy podać informacje o posiadanych przez osoby fizyczne, będące rezydentami i zapisanych na rachunkach prowadzonych przez bank papierach wartościowych, instrumentach rynku pieniężnego niebędących papierami wartościowymi i tytułach uczestnictwa w instytucjach zbiorowego inwestowania, które posiadają kod ISIN i zostały wyemitowane przez nierezydentów poza lub na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W formularzach dotyczących papierów wartościowych z kodem ISIN należy podawać wartości w podziale na poszczególne papiery wartościowe („papier po papierze”).
Formularz obejmuje również papiery wartościowe wyemitowane przez nierezydentów, znajdujące się w obrocie na krajowym rynku regulowanym.
W formularzu należy wykazywać informacje o kwitach depozytowych (np. American Depositary Receipts - ADR lub Global Depositary Receipts - GDR) wyemitowanych przez nierezydentów. Nie należy natomiast wykazywać informacji o kwitach depozytowych wyemitowanych przez rezydentów. Za kraj emitenta kwitów należy uznawać kraj, w którym znajduje się siedziba emitenta papierów wartościowych stanowiących podstawę do emisji kwitów depozytowych (np. dla ADR reprezentujących akcje koreańskiej firmy Samsung wyemitowanych w USA, krajem emitenta jest Republika Korei, natomiast dla ADR reprezentujących akcje PKN Orlen wyemitowanych w USA, krajem emitenta jest Polska. Informacji o ich posiadaniu nie należy wykazywać w żadnym formularzu, o których mowa w niniejszej uchwale).
Przykładowe papiery wartościowe, które należy wykazać w formularzu PW-AIM, to:
1) akcje Microsoft Corporation, kod ISIN US5949181045;
2) obligacje rządu Niemiec, kod ISIN DE0001141414.
Przykładowe papiery wartościowe, których nie należy wykazywać w formularzu PW-AIM, to kwity depozytowe reprezentujące akcje polskiego banku, wyemitowane w USA, Bank PEKAO S.A. GDR REG-S, kod ISIN US0644512065.
Kolumna 2. Stan na początek okresu - liczba/wartość nominalna
W kolumnie tej dla papierów udziałowych należy podać liczbę papierów wyrażoną w sztukach zgodnie ze stanem na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego.
Dla papierów dłużnych należy podać wartość nominalną posiadanego pakietu papierów wartościowych na koniec okresu sprawozdawczego, wyrażoną w złotych zgodnie ze stanem na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego (np. gdy posiada się 1 000 sztuk obligacji, których cena nominalna wynosi 500 USD, należy podać wartość kwoty 500 000 USD przeliczoną na złote).
Kolumna 3. Stan na początek okresu - wartość rynkowa
W kolumnie tej należy podać wartość rynkową (lub jej najlepsze przybliżenie) posiadanego pakietu papierów wartościowych, zgodnie ze stanem na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego.
Kolumna 4. Transakcje - wzrost
W kolumnie tej należy podać sumaryczną wartość papierów wartościowych zakupionych w ciągu okresu sprawozdawczego, obliczoną według cen transakcyjnych, bez prowizji i innych opłat. W przypadku dłużnych papierów wartościowych cena powinna zawierać narosłe, a jeszcze niewypłacone odsetki.
Kolumna 5. Transakcje - spadek
W kolumnie tej należy podać sumaryczną wartość papierów wartościowych sprzedanych w ciągu okresu sprawozdawczego, obliczoną według cen transakcyjnych, bez prowizji i innych opłat. W przypadku dłużnych papierów wartościowych cena powinna zawierać narosłe, a jeszcze niewypłacone odsetki.
Kolumna 8. Pozostałe zmiany
W kolumnie tej należy podać wartość zmian portfela papierów wartościowych w ciągu okresu sprawozdawczego, które nie były rezultatem transakcji, zmian wyceny lub różnic kursowych. Wycena powinna być przeprowadzona według cen rynkowych (lub stanowiących ich najlepsze przybliżenie) w momencie zaistnienia zdarzeń powodujących powstanie pozostałych zmian.
Przykładowe operacje powodujące powstanie pozostałych zmian to:
1) nabycie papierów wartościowych w wyniku realizacji opcji zamiany wbudowanej w inne posiadane papiery wartościowe (te ostatnie przestają istnieć i nie są ujmowane w portfelu);
2) nabycie akcji w wyniku zamiany posiadanych akcji jednej spółki na akcje innej spółki będącej rezultatem operacji przejęcia lub połączenia podmiotów.
Kolumna 9. Stan na koniec okresu - liczba/wartość nominalna
W kolumnie tej dla papierów udziałowych należy podać liczbę papierów wyrażoną w sztukach zgodnie ze stanem na koniec bieżącego okresu sprawozdawczego.
Dla papierów dłużnych należy podać wartość nominalną posiadanego pakietu papierów wartościowych, wyrażoną w złotych zgodnie ze stanem na koniec bieżącego okresu sprawozdawczego (np. gdy posiada się 1 000 sztuk obligacji, których cena nominalna wynosi 500 USD, należy podać wartość kwoty 500 000 USD przeliczoną na złote).
Kolumna 10. Stan na koniec okresu - wartość rynkowa
W kolumnie tej należy podać wartość rynkową (lub jej najlepsze przybliżenie) posiadanego pakietu papierów wartościowych, zgodnie ze stanem na koniec okresu sprawozdawczego.
Załącznik nr 26
Objaśnienia do formularza PW-ADM
W formularzu tym należy podać informacje o posiadanych przez osoby fizyczne będące rezydentami i zapisanych na prowadzonych przez bank rachunkach lub znajdujących się w prowadzonym przez bank rejestrze depozytowym dłużnych papierach wartościowych i instrumentach rynku pieniężnego niebędących papierami wartościowymi, które nie posiadają kodu ISIN i zostały wyemitowane przez nierezydentów poza lub na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Kolumna 6. Stan na początek okresu
W kolumnie tej należy podać wartość rynkową (lub jej najlepsze przybliżenie) posiadanego pakietu papierów wartościowych, zgodnie ze stanem na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego.
Kolumna 7. Transakcje - wzrost
W kolumnie tej należy podać sumaryczną wartość papierów wartościowych zakupionych w ciągu okresu sprawozdawczego, obliczoną według cen transakcyjnych, bez prowizji i innych opłat. W przypadku dłużnych papierów wartościowych cena powinna zawierać narosłe, a jeszcze niewypłacone odsetki.
Kolumna 8. Transakcje - spadek
W kolumnie tej należy podać sumaryczną wartość papierów wartościowych sprzedanych w ciągu okresu sprawozdawczego, obliczoną według cen transakcyjnych, bez prowizji i innych opłat. W przypadku dłużnych papierów wartościowych cena powinna zawierać narosłe, a jeszcze niewypłacone odsetki.
Kolumna 9. Zmiany wyceny
W kolumnie tej należy podać wartość, o którą powiększyła się lub zmniejszyła wartość portfela posiadanych papierów spełniających kryteria podane w danym wierszu formularza w ciągu okresu sprawozdawczego, w wyniku zmiany ich wartości rynkowej
Kolumna 11. Pozostałe zmiany
W kolumnie tej należy podać wartość zmian portfela papierów wartościowych w ciągu okresu sprawozdawczego, które nie były rezultatem transakcji, zmian wyceny lub różnic kursowych. Wycena powinna być przeprowadzona według cen rynkowych (lub stanowiących ich najlepsze przybliżenie) w momencie zaistnienia zdarzeń powodujących powstanie pozostałych zmian.
Przykładową operacją powodującą powstanie pozostałych zmian jest nabycie papierów wartościowych w wyniku realizacji opcji zamiany wbudowanej w inne posiadane papiery wartościowe (te ostatnie przestają istnieć i nie są ujmowane w portfelu).
Kolumna 12. Stan na koniec okresu
W kolumnie tej należy podać wartość rynkową (lub jej najlepsze przybliżenie) posiadanego pakietu papierów wartościowych, zgodnie ze stanem na koniec okresu sprawozdawczego.
Po wypełnieniu formularza należy dokonać arytmetycznego sprawdzenia danych:
1) kol. 6 + 7 - 8 + 9+ 10 + 11 = 12;
2) kol. 13+ 14 - 15 + 16 + 17 = 18.
Załącznik nr 27
Objaśnienia do formularza PW-AUM
W formularzu tym należy podać informacje o posiadanych przez osoby fizyczne będące rezydentami papierach udziałowych, które nie posiadają kodu ISIN, zapisanych na prowadzonych przez bank rachunkach papierów wartościowych lub znajdujących się w prowadzonym przez bank rejestrze depozytowym, które zostały wyemitowane przez nierezydentów poza lub na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W formularzu należy wykazywać również informacje o kwitach depozytowych (np. American Depositary Receipts - ADR lub Global Depositary Receipts - GDR) wyemitowanych przez nierezydentów. Nie należy natomiast wykazywać informacji o kwitach depozytowych wyemitowanych przez rezydentów. Za kraj emitenta kwitów należy uznawać kraj, w którym znajduje się siedziba emitenta papierów wartościowych stanowiących podstawę do emisji kwitów depozytowych (np. dla ADR reprezentujących akcje koreańskiej firmy Samsung wyemitowanych w USA, krajem emitenta jest Republika Korei, natomiast dla ADR reprezentujących akcje PKN Orlen wyemitowanych w USA, krajem emitenta jest Polska. Informacji o ich posiadaniu nie należy wykazywać w żadnym formularzu, o których mowa w niniejszej uchwale).
Kolumna 5. Stan na początek okresu
W kolumnie tej należy podać wartość rynkową (lub jej najlepsze przybliżenie) posiadanego pakietu papierów wartościowych, zgodnie ze stanem na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego.
Kolumna 6. Transakcje - wzrost
W kolumnie tej należy podać sumaryczną wartość papierów wartościowych zakupionych w ciągu okresu sprawozdawczego, obliczoną według cen transakcyjnych, bez prowizji i innych opłat.
Kolumna 7. Transakcje - spadek
W kolumnie tej należy podać sumaryczną wartość papierów wartościowych sprzedanych w ciągu okresu sprawozdawczego, obliczoną według cen transakcyjnych, bez prowizji i innych opłat.
Kolumna 8. Zmiany wyceny
W kolumnie tej należy podać wartość, o którą powiększyła się lub zmniejszyła wartość portfela posiadanych papierów spełniających kryteria podane w danym wierszu formularza w ciągu okresu sprawozdawczego, w wyniku zmiany ich wartości rynkowej.
Kolumna 10. Pozostałe zmiany
W kolumnie tej należy podać wartość zmian portfela papierów wartościowych w ciągu okresu sprawozdawczego, które nie były rezultatem transakcji, zmian wyceny lub różnic kursowych. Wycena powinna być przeprowadzona według cen rynkowych (lub stanowiących ich najlepsze przybliżenie) w momencie zaistnienia zdarzeń powodujących powstanie pozostałych zmian.
Przykładowe operacje powodujące powstanie pozostałych zmian to:
1) nabycie papierów wartościowych w wyniku realizacji opcji zamiany wbudowanej w inne posiadane papiery wartościowe (te ostatnie przestają istnieć i nie są ujmowane w portfelu);
2) nabycie akcji w wyniku zamiany posiadanych akcji jednej spółki na akcje innej spółki będącej rezultatem operacji przejęcia lub połączenia podmiotów.
Kolumna 11. Stan na koniec okresu
W kolumnie tej należy podać wartość rynkową (lub jej najlepsze przybliżenie) posiadanego pakietu papierów wartościowych, zgodnie ze stanem na koniec okresu sprawozdawczego.
Po wypełnieniu formularza należy dokonać arytmetycznego sprawdzenia danych:
kol. 5 + 6-7 + 8 + 9+ 10 = 11.
Załącznik nr 28
Objaśnienia do formularza PW-AFM
W formularzu tym należy podać informacje o posiadanych przez osoby fizyczne będące rezydentami i zapisanych na rachunkach prowadzonych przez bank lub znajdujących się w prowadzonym przez bank rejestrze depozytowym tytułach uczestnictwa w instytucjach zbiorowego inwestowania, które nie posiadają kodu ISIN, wyemitowanych przez nierezydentów poza lub na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Kolumna 4. Stan na początek okresu
W kolumnie tej należy podać wartość rynkową (lub jej najlepsze przybliżenie) posiadanego pakietu tytułów uczestnictwa, zgodnie ze stanem na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego.
Kolumna 5. Transakcje - wzrost
W kolumnie tej należy podać sumaryczną wartość tytułów uczestnictwa zakupionych w ciągu okresu sprawozdawczego, obliczoną według cen transakcyjnych, bez prowizji i innych opłat.
Kolumna 6. Transakcje - spadek
W kolumnie tej należy podać sumaryczną wartość tytułów uczestnictwa sprzedanych w ciągu okresu sprawozdawczego, obliczoną według cen transakcyjnych, bez prowizji i innych opłat.
Kolumna 7. Zmiany wyceny
W kolumnie tej należy podać wartość, o którą powiększyła się lub zmniejszyła wartość portfela posiadanych tytułów uczestnictwa spełniających kryteria podane w danym wierszu formularza w ciągu okresu sprawozdawczego, w wyniku zmiany ich wartości rynkowej.
Kolumna 9. Pozostałe zmiany
W kolumnie tej należy podać wartość zmian portfela papierów wartościowych w ciągu okresu sprawozdawczego, które nie były rezultatem transakcji, zmian wyceny lub różnic kursowych. Wycena powinna być przeprowadzona według cen rynkowych (lub stanowiących ich najlepsze przybliżenie) w momencie zaistnienia zdarzeń powodujących powstanie pozostałych zmian.
Kolumna 10. Stan na koniec okresu
W kolumnie tej należy podać wartość rynkową (lub jej najlepsze przybliżenie) posiadanego pakietu tytułów uczestnictwa, zgodnie ze stanem na koniec okresu sprawozdawczego.
Po wypełnieniu formularza należy dokonać arytmetycznego sprawdzenia danych:
kol. 4 + 5 - 6 + 7 + 8 + 9= 10.
Załącznik nr 29
Objaśnienia do formularza PW-PIM
W formularzu tym należy podać informacje o posiadanych przez nierezydentów i zapisanych na rachunkach prowadzonych przez bank papierach wartościowych oraz instrumentach rynku pieniężnego niebędących papierami wartościowymi, które posiadają kod ISIN, i zostały wyemitowane przez rezydentów innych niż Skarb Państwa poza lub na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W formularzach dotyczących papierów wartościowych z kodem ISIN należy podawać wartości w podziale na poszczególne papiery wartościowe („papier po papierze”).
W formularzu tym należy wykazywać informacje o kwitach depozytowych (np. American Depositary Receipts - ADR lub Global Depositary Receipts - GDR) wyemitowanych przez rezydentów. Nie należy natomiast wykazywać informacji o kwitach depozytowych wyemitowanych przez nierezydentów. Za kraj emitenta kwitów należy uznawać kraj, w którym znajduje się siedziba emitenta papierów wartościowych stanowiących podstawę do emisji kwitów depozytowych (np. dla ADR reprezentujących akcje PKN Orlen wyemitowanych w USA, krajem emitenta jest Polska, natomiast dla ADR reprezentujących akcje koreańskiej firmy Samsung wyemitowanych w USA, krajem emitenta jest Republika Korei. Informacji o ich posiadaniu przez nierezydentów nie należy wykazywać w żadnym formularzu, o którym mowa w niniejszej uchwale).
W formularzu tym należy wykazywać informacje o papierach wartościowych, które zostały na określony czas przekazane innym podmiotom, ale nierezydent nie stracił nad nimi kontroli (zachował ryzyko i korzyści związane z tymi papierami wartościowymi - czyli zachował prawo do otrzymywania pożytków, takich jak odsetki lub dywidendy i ponosi ryzyko zmiany cen tych papierów). Dotyczy to w szczególności papierów wartościowych sprzedanych w ramach transakcji z jednoczesnym przyrzeczeniem ich odkupu (transakcje repo i sell-buy-back) lub wypożyczonych przez bank innym podmiotom w ramach umów o pożyczkach papierów wartościowych.
Nie należy natomiast wykazywać w formularzu informacji o papierach otrzymanych na określony czas od innych podmiotów, które nadal zachowują nad nimi kontrolę i ujmują je w swoich bilansach, np. zakupionych w ramach transakcji z jednoczesnym przyrzeczeniem ich odsprzedaży (transakcje reverse repo i buy-sell-back) lub pożyczonych od innych podmiotów w ramach umów o pożyczkach papierów wartościowych.
Papiery, które zostały otrzymane na określony czas od innych podmiotów (zachowujących nadal nad nimi kontrolę i ujmujących je w swoich bilansach), a następnie sprzedane podmiotom trzecim (tzw. krótka sprzedaż), należy w formularzu wykazywać z wartością ujemną. Dane o stanie na początek i koniec okresu sprawozdawczego dla określonych papierów wartościowych, które podlegały krótkiej sprzedaży, należy wykazać łącznie (nettowane) z danymi o pozycji długiej w tych samych papierach.
Przykładowe papiery wartościowe, które należy wykazać w formularzu PW-PIM, to:
1) akcje KGHM, kod ISIN PLKGHM000017;
2) kwity depozytowe reprezentujące akcje polskiego banku wyemitowane w USA, np. Bank PEKAO S.A. GDR REG-S, kod ISIN US0644512065.
Przykładowe papiery wartościowe, których nie należy wykazywać w formularzu PW-PIM, to:
1) akcje Bank Austria Creditanstalt, notowane na GPW, kod ISIN AT0000995006;
2) obligacje rządu Niemiec, kod ISIN DE0001141414.
Kolumna 2. Stan na początek okresu - liczba/wartość nominalna
W kolumnie tej dla papierów udziałowych należy podać liczbę papierów wyrażoną w sztukach, zgodnie ze stanem na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego.
Dla papierów dłużnych należy podać wartość nominalną posiadanego pakietu papierów wartościowych, wyrażoną w złotych zgodnie ze stanem na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego (np. gdy posiada się 1 000 sztuk obligacji, których cena nominalna wynosi 100 PLN, należy podać wartość kwoty 100 000 PLN).
Kolumna 3. Stan na początek okresu - wartość rynkowa
W kolumnie tej należy podać wartość rynkową (lub jej najlepsze przybliżenie) posiadanego pakietu papierów wartościowych, wyrażoną w jednostkach waluty emisji, zgodnie ze stanem na początek okresu sprawozdawczego.
Kolumna 4. Transakcje - wzrost
W kolumnie tej należy podać sumaryczną wartość papierów wartościowych zakupionych w ciągu okresu sprawozdawczego, obliczoną według cen transakcyjnych, bez prowizji i innych opłat. W przypadku dłużnych papierów wartościowych cena powinna zawierać narosłe, a jeszcze niewypłacone odsetki.
Kolumna 5. Transakcje - spadek
W kolumnie tej należy podać sumaryczną wartość papierów wartościowych sprzedanych w ciągu okresu sprawozdawczego, obliczoną według cen transakcyjnych, bez prowizji i innych opłat. W przypadku dłużnych papierów wartościowych cena powinna zawierać narosłe, a jeszcze niewypłacone odsetki.
Kolumna 8. Pozostałe zmiany
W kolumnie tej należy podać wartość zmian portfela papierów wartościowych w ciągu okresu sprawozdawczego, które nie były rezultatem transakcji, zmian wyceny lub różnic kursowych. Wycena powinna być przeprowadzona według cen rynkowych (lub stanowiących ich najlepsze przybliżenie) w momencie zaistnienia zdarzeń powodujących powstanie pozostałych zmian.
Przykładowe operacje powodujące powstanie pozostałych zmian to:
1) nabycie papierów wartościowych w wyniku realizacji opcji zamiany wbudowanej w inne posiadane papiery wartościowe (te ostatnie przestają istnieć i nie są ujmowane w portfelu);
2) nabycie akcji w wyniku zamiany posiadanych akcji jednej spółki na akcje innej spółki będącej rezultatem operacji przejęcia lub połączenia podmiotów.
Kolumna 9. Stan na koniec okresu - liczba/wartość nominalna
W kolumnie tej dla papierów udziałowych należy podać liczbę papierów wyrażoną w sztukach zgodnie ze stanem na koniec bieżącego okresu sprawozdawczego.
Dla papierów dłużnych należy podać wartość nominalną posiadanego pakietu papierów wartościowych, wyrażoną w złotych zgodnie ze stanem na koniec bieżącego okresu sprawozdawczego (np. gdy posiada się 1 000 sztuk obligacji, których cena nominalna wynosi 100 PLN, należy podać wartość kwoty 100 000 PLN).
Kolumna 10. Stan na koniec okresu - wartość rynkowa
W kolumnie tej należy podać wartość rynkową (lub jej najlepsze przybliżenie) posiadanego pakietu papierów wartościowych, wyrażoną w jednostkach waluty emisji, zgodnie ze stanem na koniec okresu sprawozdawczego.
Załącznik nr 30
Objaśnienia do formularza PW-PDM
W formularzu tym należy podać informacje o posiadanych przez nierezydentów i zapisanych na prowadzonych przez bank rachunkach lub znajdujących się w prowadzonym przez bank rejestrze depozytowym dłużnych papierach wartościowych oraz instrumentach rynku pieniężnego niebędących papierami wartościowymi, które nie posiadają kodu ISIN i zostały wyemitowane przez rezydentów innych niż Skarb Państwa poza lub na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W formularzu należy wykazywać informacje o papierach wartościowych, które zostały na określony czas przekazane innym podmiotom, ale nierezydent nie stracił nad nimi kontroli (zachował ryzyko i korzyści związane z tymi papierami wartościowymi - czyli zachował prawa do otrzymywania pożytków, takich jak odsetki i ponosi ryzyko zmiany cen tych papierów). Dotyczy to w szczególności papierów wartościowych sprzedanych w ramach transakcji z jednoczesnym przyrzeczeniem ich odkupu (transakcje repo i sell-buy-back) lub wypożyczonych przez bank innym podmiotom w ramach umów o pożyczkach papierów wartościowych.
Nie należy natomiast wykazywać w formularzu informacji o papierach otrzymanych na określony czas od innych podmiotów, które nadal zachowują nad nimi kontrolę i ujmują je w swoich bilansach, np. zakupionych w ramach transakcji z jednoczesnym przyrzeczeniem ich odsprzedaży (transakcje reverse repo i buy-sell-back) lub pożyczonych od innych podmiotów w ramach umów o pożyczkach papierów wartościowych.
Papiery, które zostały otrzymane na określony czas od innych podmiotów (zachowujących nadal nad nimi kontrolę i ujmujących je w swoich bilansach), a następnie sprzedane podmiotom trzecim (tzw. krótka sprzedaż), należy w formularzu wykazywać z wartością ujemną. Dane o stanie na początek i koniec okresu sprawozdawczego dla określonych papierów wartościowych, które podlegały krótkiej sprzedaży, należy wykazać łącznie (nettowane) z danymi o pozycji długiej w tych samych papierach.
Kolumna 5. Stan na początek okresu
W kolumnie tej należy podać wartość rynkową (lub jej najlepsze przybliżenie) posiadanego pakietu papierów wartościowych, zgodnie ze stanem na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego.
Kolumna 6. Transakcje - wzrost
W kolumnie tej należy podać sumaryczną wartość papierów wartościowych zakupionych w ciągu okresu sprawozdawczego, obliczoną według cen transakcyjnych, bez prowizji i innych opłat. Cena powinna zawierać narosłe, a jeszcze niewypłacone odsetki.
Kolumna 7. Transakcje - spadek
W kolumnie tej należy podać sumaryczną wartość papierów wartościowych sprzedanych w ciągu okresu sprawozdawczego, obliczoną według cen transakcyjnych, bez prowizji i innych opłat. Cena powinna zawierać narosłe, a jeszcze niewypłacone odsetki.
Kolumna 8. Zmiany wyceny
W kolumnie tej należy podać wartość, o którą powiększyła się lub zmniejszyła wartość portfela posiadanych papierów spełniających kryteria podane w danym wierszu formularza w ciągu okresu sprawozdawczego, w wyniku zmiany ich wartości rynkowej.
Kolumna 10. Pozostałe zmiany
W kolumnie tej należy podać wartość zmian portfela papierów wartościowych w ciągu okresu sprawozdawczego, które nie były rezultatem transakcji, zmian wyceny lub różnic kursowych. Wycena powinna być przeprowadzona według cen rynkowych (lub stanowiących ich najlepsze przybliżenie) w momencie zaistnienia zdarzeń powodujących powstanie pozostałych zmian.
Przykładową operacją powodującą powstanie pozostałych zmian jest nabycie papierów wartościowych w wyniku realizacji opcji zamiany wbudowanej w inne posiadane papiery wartościowe (te ostatnie przestają istnieć i nie są ujmowane w portfelu).
Kolumna 11. Stan na koniec okresu
W kolumnie tej należy podać wartość rynkową (lub jej najlepsze przybliżenie) posiadanego pakietu papierów wartościowych, zgodnie ze stanem na koniec okresu sprawozdawczego.
Po wypełnieniu formularza należy dokonać arytmetycznego sprawdzenia danych:
1) kol. 5 + 6 - 7 + 8 + 9+10 =11;
2) kol. 12+ 13 - 14+ 15 + 16 = 17.
Załącznik nr 31
Objaśnienia do formularza PW-PUM
W formularzu tym należy podać informacje o posiadanych przez nierezydentów i zapisanych na rachunkach prowadzonych przez bank lub znajdujących się w prowadzonym przez bank rejestrze depozytowym udziałowych papierach wartościowych, które nie posiadają kodu ISIN i zostały wyemitowane przez rezydentów innych niż Skarb Państwa poza lub na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W formularzu tym należy wykazywać informacje o kwitach depozytowych (np. American Depositary Receipts - ADR lub Global Depositary Receipts - GDR) wyemitowanych przez nierezydentów. Nie należy natomiast wykazywać informacji o kwitach depozytowych wyemitowanych przez rezydentów. Za kraj emitenta kwitów należy uznawać kraj, w którym znajduje się siedziba emitenta papierów wartościowych stanowiących podstawę do emisji kwitów depozytowych (np. dla ADR reprezentujących akcje PKN Orlen wyemitowanych w USA, krajem emitenta jest Polska, natomiast dla ADR reprezentujących akcje koreańskiej firmy Samsung wyemitowanych w USA, krajem emitenta jest Republika Korei. Informacji o ich posiadaniu przez nierezydentów nie należy wykazywać w żadnym formularzu, o którym mowa w niniejszej uchwale).
W formularzu należy wykazywać informacje o papierach wartościowych, które zostały na określony czas przekazane innym podmiotom, ale nierezydent nie stracił nad nimi kontroli (zachował ryzyko i korzyści związane z tymi papierami wartościowymi - czyli zachował prawa do otrzymywania pożytków, takich jak dywidendy i ponosi ryzyko zmiany cen tych papierów). Dotyczy to w szczególności papierów wartościowych sprzedanych w ramach transakcji z jednoczesnym przyrzeczeniem ich odkupu (transakcje repo i sell-buy-back) lub wypożyczonych przez bank innym podmiotom w ramach umów o pożyczkach papierów wartościowych.
Nie należy natomiast wykazywać w formularzu informacji o papierach otrzymanych na określony czas od innych podmiotów, które nadal zachowują nad nimi kontrolę i ujmują je w swoich bilansach, np. zakupionych w ramach transakcji z jednoczesnym przyrzeczeniem ich odsprzedaży (transakcje reverse repo i buy-sell-back) lub pożyczonych od innych podmiotów w ramach umów o pożyczkach papierów wartościowych.
Papiery, które zostały otrzymane na określony czas od innych podmiotów (zachowujących nadal nad nimi kontrolę i ujmujących je w swoich bilansach), a następnie sprzedane podmiotom trzecim (tzw. krótka sprzedaż), należy w formularzu wykazywać z wartością ujemną. Dane o stanie na początek i koniec okresu sprawozdawczego dla określonych papierów wartościowych, które podlegały krótkiej sprzedaży, należy wykazać łącznie (nettowane) z danymi o pozycji długiej w tych samych papierach.
Kolumna 4. Stan na początek okresu
W kolumnie tej należy podać wartość rynkową (lub jej najlepsze przybliżenie) posiadanego pakietu papierów wartościowych, zgodnie ze stanem na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego.
Kolumna 5. Transakcje - wzrost
W kolumnie tej należy podać sumaryczną wartość papierów wartościowych zakupionych w ciągu okresu sprawozdawczego, obliczoną według cen transakcyjnych, bez prowizji i innych opłat.
Kolumna 6. Transakcje - spadek
W kolumnie tej należy podać sumaryczną wartość papierów wartościowych sprzedanych w ciągu okresu sprawozdawczego, obliczoną według cen transakcyjnych, bez prowizji i innych opłat.
Kolumna 7. Zmiany wyceny
W kolumnie tej należy podać wartość, o którą powiększyła się lub zmniejszyła wartość portfela posiadanych papierów spełniających kryteria podane w danym wierszu formularza w ciągu okresu sprawozdawczego, w wyniku zmiany ich wartości rynkowej.
Kolumna 9. Pozostałe zmiany
W kolumnie tej należy podać wartość zmian portfela papierów wartościowych w ciągu okresu sprawozdawczego, które nie były rezultatem transakcji, zmian wyceny lub różnic kursowych. Wycena powinna być przeprowadzona według cen rynkowych (lub stanowiących ich najlepsze przybliżenie) w momencie zaistnienia zdarzeń powodujących powstanie pozostałych zmian.
Przykładowe operacje powodujące powstanie pozostałych zmian to:
1) nabycie papierów wartościowych w wyniku realizacji opcji zamiany wbudowanej w inne posiadane papiery wartościowe (te ostatnie przestają istnieć i nie są ujmowane w portfelu). Może to być np. rezultatem zamiany obligacji zamiennych na akcje (obligacje zamienne nie zostały sprzedane, a akcje nie zostały zakupione) lub zamiany posiadanych praw do akcji;
2) nabycie akcji w wyniku zamiany posiadanych akcji jednej spółki na akcje innej spółki będącej rezultatem operacji przejęcia lub połączenia podmiotów.
Kolumna 10. Stan na koniec okresu
W kolumnie tej należy podać wartość rynkową (lub jej najlepsze przybliżenie) posiadanego pakietu papierów wartościowych, zgodnie ze stanem na koniec okresu sprawozdawczego.
Po wypełnieniu formularza należy dokonać arytmetycznego sprawdzenia danych:
kol. 4+ 5 - 6 + 7 + 8 + 9 = 10.
Załącznik nr 32
Objaśnienia do formularza AZ-IB
W formularzu tym należy wykazać informacje o posiadanych bezpośrednio przez bank udziałach i udziałowych papierach wartościowych w podmiotach będących nierezydentami z grupy podmiotów powiązanych kapitałowo oraz informacje o oddziałach zagranicznych banku.
1. Relacja inwestycji bezpośrednich - grupa podmiotów powiązanych kapitałowo
Definicje inwestora bezpośredniego, podmiotu bezpośredniego inwestowania, podmiotu dominującego, grupy podmiotów powiązanych kapitałowo oraz innych podmiotów w grupie podmiotów powiązanych kapitałowo zawiera załącznik nr 1.
2. Podmioty specjalnego przeznaczenia
2.1. Podmiotami specjalnego przeznaczenia są podmioty prowadzące działalność finansową na rzecz pozostałych przedsiębiorstw z grupy kapitałowej. Bardzo często nie zatrudniają pracowników ani nie prowadzą żadnej działalności na terenie kraju, w którym się znajdują. Najczęściej wykonywane funkcje przez te podmioty, to działalność holdingowa oraz pozyskiwanie kapitału w imieniu i na rzecz innych podmiotów z grupy kapitałowej. W przypadku tej pierwszej funkcji, spółka specjalnego przeznaczenia jest właścicielem innych przedsiębiorstw w grupie i transakcje z udziałem takiej spółki dotyczą przede wszystkim udziałów w spółkach zależnych. Druga z wymienionych funkcji wiąże się z pozyskiwaniem kapitału z emisji papierów wartościowych, zaciąganiem kredytów oraz zdobywaniem kapitału z innych źródeł, a następnie przekazywaniem pozyskanych w ten sposób kapitałów do innych spółek z grupy.
2.2. W kolumnie: Kraj siedziby podmiotu, w którym bank jest udziałowcem bezpośrednio lub za pośrednictwem podmiotu specjalnego przeznaczenia (formularz AZ-IB-załącznik nr 32) należy wskazać te kraje, do których kapitał jest przeznaczony, czyli kraje siedziby tych podmiotów, które znajdują się „za” podmiotem specjalnego przeznaczenia. W przypadku posiadania udziałów w holdingu należy wskazać podmioty posiadane za jego pośrednictwem.
W kolumnie: Kraj siedziby podmiotu będącego udziałowcem bezpośrednio lub za pośrednictwem podmiotu specjalnego przeznaczenia (formularz PZ-IB - załącznik nr 33) należy wskazać te kraje, z których pochodzi kapitał, znajdujące się „za” podmiotem specjalnego przeznaczenia. Jeżeli udziałowcem jest holding, to należy wskazać właścicieli tego holdingu.
2.3. W powiązaniach kapitałowych mogą występować łańcuchy podmiotów specjalnego przeznaczenia jeden za drugim. W takiej sytuacji istotna jest informacja o podmiotach znajdujących się na obu końcach takiego łańcucha. Dla pełniejszego obrazu struktury geograficznej inwestycji bezpośrednich należy podać informację na temat kraju siedziby podmiotów znajdujących się „za” podmiotami specjalnego przeznaczenia, czyli informacje o tym skąd pochodzi i dokąd trafia kapitał przepływający w ramach inwestycji bezpośrednich.
3. Podział geograficzny inwestycji bezpośrednich
Dla każdego nierezydenta w formularzu AZ-IB (załącznik nr 32) lub PZ-IB (załącznik nr 33) należy wskazać kraje, z którymi związany jest zaangażowany w tę inwestycję kapitał. W kolumnie: Kraj siedziby nierezydenta (AZ-IB) należy podać kraj siedziby podmiotu, w którym bank jest udziałowcem. W kolumnie: Kraj siedziby nierezydenta (PZ-IB) kraj siedziby udziałowca banku. W kolumnie: Kraj siedziby podmiotu, w którym bank jest udziałowcem bezpośrednio lub za pośrednictwem podmiotu specjalnego przeznaczenia (AZ-IB), należy wskazać kraj, do którego docelowo napływa kapitał, natomiast w kolumnie: Kraj siedziby podmiotu będącego udziałowcem bezpośrednio lub za pośrednictwem podmiotu specjalnego przeznaczenia (PZ-IB) należy wpisać kraj siedziby podmiotu, z którego pochodzi kapitał. W kolumnie: Kraj siedziby podmiotu dominującego w międzynarodowej grupie podmiotów powiązanych kapitałowo (AZ-IB i PZ-IB) należy podać kraj siedziby podmiotu dominującego w grupie podmiotów powiązanych kapitałowo. Jeżeli za pośrednictwem podmiotu specjalnego przeznaczenia kapitał jest przekazywany do różnych krajów, to należy wpisać podmiot specjalnego przeznaczenia tyle razy do ilu krajów ten kapitał jest przekazywany. Sposób rozdzielenia stanów i transakcji w takiej sytuacji jest przedstawiony w dalszej części objaśnień do formularza w podpunkcie 4.1.
4. Struktura formularzy
4.1. Informacje o każdym z podmiotów z grupy podmiotów powiązanych kapitałowo należy podać w osobnych wierszach. Stany i transakcje względem podmiotów specjalnego przeznaczenia należy rozdzielić według krajów siedziby podmiotów znajdujących się „za” podmiotami specjalnego przeznaczenia, dzieląc je stosunkiem wartości przypadających na podmiot specjalnego przeznaczenia kapitałów własnych w przedsiębiorstwach będących za podmiotem specjalnego przeznaczenia.
4.2. Formularze AZ-IB (załącznik nr 32) oraz PZ-IB (załącznik nr 33) składają się z dwóch części. W części pierwszej należy dokonać charakterystyki poszczególnych nierezydentów. W części drugiej należy dla wymienionych w części pierwszej podmiotów podać informacje obejmujące m.in. wartości udziałów oraz dokonywanych nimi transakcji. W części drugiej do poszczególnych podmiotów należy się odnosić poprzez liczbę porządkową, która została do tego podmiotu przypisana w części pierwszej.
5. Wycena udziałów i papierów udziałowych
Jeżeli udziały lub papiery udziałowe, wykazane w formularzach dotyczących inwestycji bezpośrednich, znajdują się w obrocie na rynkach papierów wartościowych, to wartości jakie należy wpisać w kolumny: Wartość udziałów lub akcji na początek roku i Wartość udziałów lub akcji na koniec roku powinny być wartościami zgodnymi z wyceną rynkową odpowiednio na początek i na koniec roku. W pozostałych przypadkach, tzn. jeżeli udziały i udziałowe papiery wartościowe nie są przedmiotem handlu na rynkach papierów wartościowych, to w kolumnach: Wartość udziałów lub akcji na początek roku i Wartość udziałów lub akcji na koniec roku należy podać wartość kapitałów własnych przypadających na bank.
6. Sprawdzenie poprawności arytmetycznej formularza
Po wypełnieniu formularza należy dokonać arytmetycznego sprawdzenia danych:
Wartość udziałów lub akcji na początek roku (kolumna 7)
+ Objęcie nowych udziałów lub akcji, zasilenie kapitałem (kolumna 8)
+ Nabycie udziałów lub akcji nierezydenta, w wyniku którego udziałowiec posiada od 10 do 50 % głosów w organie stanowiącym (kolumna 9)
+ Nabycie udziałów lub akcji nierezydenta, w wyniku którego udziałowiec posiada powyżej 50 % głosów w organie stanowiącym (kolumna 10)
- Likwidacja podmiotu, wycofanie kapitału (kolumna 11)
- Zbycie udziałów lub akcji nierezydenta, jeżeli przed transakcją udziałowiec posiadał od 10 do 50 % głosów w organie stanowiącym (kolumna 12)
- Zbycie udziałów lub akcji nierezydenta, jeżeli przed transakcją udziałowiec posiadał powyżej 50 % głosów w organie stanowiącym (kolumna 13)
+ Zmiany wyceny (kolumna 14)
+ Różnice kursowe (kolumna 15)
+ Pozostałe zmiany (kolumna 16)
= Wartość udziałów lub akcji na koniec roku (kolumna 17)
Część I - Charakterystyki podmiotów z grupy podmiotów powiązanych kapitałowo
Kolumna 1. Nazwa nierezydenta
W kolumnie tej należy podać nazwę nierezydenta, w którym bank posiada udziały lub nazwę zagranicznego oddziału polskiego banku.
Kolumna 2. Kraj siedziby nierezydenta
W kolumnie tej należy podać kraj siedziby nierezydenta, w którym bank posiada udziały lub zagranicznego oddziału polskiego banku. W formularzu należy podać oznaczenie literowe kraju według standardu ISO-3166-1 (zgodnie z rubryką „alpha-2” - kody dwuznakowe alfanumeryczne, np. AU - Australia) rozszerzonego o listę organizacji międzynarodowych. Lista krajów według standardów ISO oraz lista organizacji międzynarodowych i międzynarodowych instytucji finansowych wraz z dwu-znakowymi kodami znajduje się na stronie internetowej NBP (sprawozdawczosc.nbp.pl).
Kolumna 3. Kraj siedziby podmiotu, w którym bank jest udziałowcem bezpośrednio lub za pośrednictwem podmiotu specjalnego przeznaczenia
W kolumnie tej należy podać kraj siedziby podmiotu, w którym bank jest udziałowcem bezpośrednio lub za pośrednictwem podmiotu specjalnego przeznaczenia. Jeżeli nierezydent nie jest podmiotem specjalnego przeznaczenia, to należy wpisać kraj jego siedziby. Jeżeli podmiot, w którym rezydent jest udziałowcem bezpośrednio jest podmiotem specjalnego przeznaczenia, to w kolumnie tej należy wskazać kraj siedziby podmiotu zależnego od niego, a niebędącego podmiotem specjalnego przeznaczenia. Jeżeli kraj takiego podmiotu nie jest znany, to w kolumnie należy podać kraj z kolumny: Kraj siedziby nierezydenta. W formularzu należy podać oznaczenie literowe kraju według standardu ISO-3166-1 (zgodnie z rubryką „alpha-2” - kody dwuznakowe alfanumeryczne, np. AU -Australia) rozszerzonego o listę organizacji międzynarodowych. Lista krajów według standardów ISO oraz lista organizacji międzynarodowych i międzynarodowych instytucji finansowych wraz z dwu-znakowymi kodami znajduje się na stronie internetowej NBP (sprawozdawczosc.nbp.pl).
Kolumna 4. Kraj siedziby podmiotu dominującego w międzynarodowej grupie podmiotów powiązanych kapitałowo
W kolumnie tej należy podać kraj siedziby podmiotu dominującego w danej międzynarodowej grupie podmiotów powiązanych kapitałowo. Jeżeli nie jest znany kraj siedziby podmiotu dominującego, to w kolumnie tej należy podać kraj Polska. W formularzu należy podać oznaczenie literowe kraju według standardu ISO-3166-1 (zgodnie z rubryką „alpha-2” - kody dwuznakowe alfanumeryczne, np. AU -Australia) rozszerzonego o listę organizacji międzynarodowych. Lista krajów według standardów ISO oraz lista organizacji międzynarodowych i międzynarodowych instytucji finansowych wraz z dwuznakowymi kodami znajduje się na stronie internetowej NBP (sprawozdawczosc.nbp.pl).
Kolumna 6. Rodzaj działalności gospodarczej nierezydenta
W kolumnie tej należy podać symbol rodzaju działalności gospodarczej nierezydenta zgodnie z PKD 2007.
Część II.
Kolumna 7. Wartość udziałów lub akcji na początek roku
W kolumnie tej należy podać wartość udziałów przypadających na bank na początek roku kalendarzowego. W przypadku nierezydenta, którego akcje notowane są na rynkach papierów wartościowych, należy podać wartość rynkową akcji przypadających na bank. Dla pozostałych nierezydentów powinna to być wartość kapitałów własnych przypadających na bank. W przypadku oddziałów zagranicznych należy podać wartość wydzielonych funduszy oddziałów, a także zatrzymany zysk z lat poprzednich.
Kolumna 8. Objęcie nowych udziałów lub akcji, zasilenie kapitałem
W kolumnie tej należy podać wartość transakcji powodujących zwiększenie wartości udziałów w ciągu roku z tytułu objęcia nowych udziałów (nowej emisji akcji) nierezydenta, a także z tytułu podwyższenia jego kapitałów. W szczególności w kolumnie tej powinny zostać uwzględnione transakcje związane z zakładaniem oraz zasilaniem kapitałem nowych podmiotów będących nierezydentami.
Kolumna 9. Nabycie udziałów lub akcji nierezydenta, w wyniku którego udziałowiec posiada od 10 do 50 % głosów w organie stanowiącym
W kolumnie tej należy podać wartość transakcji powodujących zwiększenie wartości udziałów w ciągu roku z tytułu nabycia niepochodzących z nowej emisji udziałów lub akcji nierezydenta, w wyniku których udziałowiec posiada od 10 do 50 % głosów w organie stanowiącym. W kolumnie tej należy wykazać także akcje nabyte w ofercie publicznej.
Kolumna 10. Nabycie udziałów lub akcji nierezydenta, w wyniku którego udziałowiec posiada od powyżej 50 % głosów w organie stanowiącym
W kolumnie tej należy podać wartość transakcji powodujących zwiększenie wartości udziałów w ciągu roku z tytułu nabycia niepochodzących z nowej emisji udziałów lub akcji nierezydenta, w wyniku których udziałowiec posiada powyżej 50 % głosów w organie stanowiącym. W kolumnie tej należy wykazać także akcje nabyte w ofercie publicznej.
Kolumna 11. Likwidacja podmiotu, wycofanie kapitału
W kolumnie tej należy podać wartość transakcji powodujących zmniejszenie wartości udziałów w ciągu roku z tytułu likwidacji podmiotu będącego nierezydentem lub wycofania z niego kapitału (także poprzez wypłatę z ponownego podziału zysku z lat poprzednich).
Kolumna 12. Zbycie udziałów lub akcji nierezydenta, jeżeli przed transakcją udziałowiec posiadał od 10 do 50 % głosów w organie stanowiącym
W kolumnie tej należy podać wartość transakcji powodujących zmniejszenie wartości udziałów w ciągu roku z tytułu zbycia udziałów lub akcji nierezydenta, jeżeli przed transakcją udziałowiec posiadał od 10 do 50 % głosów w organie stanowiącym.
Kolumna 13. Zbycie udziałów lub akcji nierezydenta, jeżeli przed transakcją udziałowiec posiadał powyżej 50 % głosów w organie stanowiącym
W kolumnie tej należy podać wartość transakcji powodujących zmniejszenie wartości udziałów w ciągu roku z tytułu zbycia udziałów lub akcji nierezydenta, jeżeli przed transakcją udziałowiec posiadał powyżej 50 % głosów w organie stanowiącym.
Kolumna 14. Zmiany wyceny
W kolumnie tej należy podać zmiany wartości rynkowej posiadanych udziałów, lub wartości kapitałów własnych (dla podmiotów nienotowanych na rynkach papierów wartościowych) przypadających na bank. Zmiany wyceny będą na przykład konsekwencją zmiany ceny papieru wartościowego - akcji przedsiębiorstwa, aktualizacji wartości księgowej posiadanych udziałów.
Kolumna 16. Pozostałe zmiany
W kolumnie tej należy podać pozostałe zmiany wartości udziałów, które nie wynikają z transakcji, zmian wyceny i różnic kursowych, np. wartość udziałów w podmiocie, który w ciągu roku, którego dotyczy formularz, został włączony do grupy podmiotów powiązanych kapitałowo, czyli zmiana rodzaju powiązania kapitałowego.
Kolumna 17. Wartość udziałów na koniec roku
W kolumnie tej należy podać wartość udziałów przypadających na bank na koniec roku kalendarzowego. W przypadku nierezydenta, którego akcje notowane są na rynkach papierów wartościowych, należy wpisać wartość rynkową akcji przypadających na bank. Dla pozostałych nierezydentów powinna to być wartość kapitałów własnych przypadających na bank według wartości księgowej. W przypadku oddziałów zagranicznych należy podać wartość funduszy oddziałów, a także zatrzymany zysk z lat poprzednich.
Kolumna 18. Wartość udziałów na koniec roku według wartości księgowej
W kolumnie tej należy podać wartość księgową kapitałów własnych przypadających na bank. W przypadku oddziałów zagranicznych należy podać wartość funduszy oddziałów, a także zatrzymany zysk z lat poprzednich.
Kolumna 19. Zysk (strata) z działalności bieżącej
W kolumnie tej należy podać przypadającą na bank kwotę zysku lub straty z działalności operacyjnej w roku, którego dotyczy formularz, powiększoną o saldo otrzymanych odsetek, otrzymane dywidendy i udziały w zyskach. Kwotę tę należy powiększyć o przypadające na nierezydenta niewypłacone w formie dywidendy zyski podmiotów, w których jest on inwestorem bezpośrednim (reinwestowane zyski), oraz pomniejszyć o przypadające na nierezydenta straty podmiotów, w których jest on inwestorem bezpośrednim.
Kolumna 20. Udział w zysku/Dywidenda
W kolumnie tej należy podać przypadające na bank dywidendy zadeklarowane w ciągu roku, którego dotyczy formularz, przypadające na bank wypłaty z zysku oraz wypłacony w danym roku zysk oddziału zagranicznego banku. Jako dzień deklaracji dywidend należy uznać dzień ustalenia praw do dywidendy (dzień dywidendy).
Załącznik nr 33
Objaśnienia do formularza PZ-IB
W formularzu tym należy wykazać informacje o udziałach i udziałowych papierach wartościowych banku będących w bezpośrednim posiadaniu nierezydentów z grupy podmiotów powiązanych kapitałowo. W formularzu tym informacje przekazuje także oddział banku zagranicznego lub instytucji kredytowej.
1. Sprawdzanie poprawności arytmetycznej formularza
Po wypełnieniu formularza należy dokonać arytmetycznego sprawdzenia danych:
Wartość udziałów lub akcji na początek roku (kolumna 8)
+ Objęcie nowych udziałów lub akcji, zasilenie kapitałem (kolumna 9)
+ Nabycie udziałów lub akcji banku, w wyniku którego udziałowiec posiada od 10 do 50 % głosów w organie stanowiącym (kolumna 10)
+ Nabycie udziałów lub akcji banku, w wyniku którego udziałowiec posiada powyżej 50 % głosów w organie stanowiącym (kolumna 11)
- Likwidacja podmiotu, wycofanie kapitału (kolumna 12)
- Zbycie udziałów lub akcji banku, jeżeli przed transakcją udziałowiec posiadał od 10 do 50 % głosów w organie stanowiącym (kolumna 13)
- Zbycie udziałów lub akcji banku, jeżeli przed transakcją udziałowiec posiadał powyżej 50 % głosów w organie stanowiącym (kolumna 14)
+ Zmiany wyceny (kolumna 15)
+ Pozostałe zmiany (kolumna 16)
= Wartość udziałów lub akcji na koniec roku (kolumna 17)
Część I - Charakterystyki podmiotów z grupy podmiotów powiązanych kapitałowo
Kolumna 1. Nazwa nierezydenta
W kolumnie tej należy podać nazwę nierezydenta będącego udziałowcem banku lub nazwę banku, którego polski oddział składa formularz.
Kolumna 2. Procentowy udział w kapitale podstawowym
W kolumnie tej należy wpisać w procentach udział nierezydenta w kapitale podstawowym banku według stanu na koniec roku, którego dotyczy formularz. W przypadku polskich oddziałów nierezydenta jako procentowy udział w kapitale podstawowym należy przyjąć 100%.
Kolumna 3. Kraj siedziby nierezydenta
W kolumnie tej należy podać kraj siedziby nierezydenta będącego udziałowcem banku lub kraj siedziby nierezydenta, którego polski oddział składa formularz. Do formularza należy wpisać oznaczenie literowe kraju według standardu ISO-3166-1 (zgodnie z rubryką „alpha-2” - kody dwuznakowe alfanumeryczne, np. AU - Australia) rozszerzonego o listę organizacji międzynarodowych. Lista krajów według standardów ISO oraz lista organizacji międzynarodowych i międzynarodowych instytucji finansowych wraz z dwuznakowymi kodami znajduje się na stronie internetowej NBP (sprawozdawczosc.nbp.pl).
Kolumna 4. Kraj siedziby podmiotu będącego udziałowcem bezpośrednio lub za pośrednictwem podmiotu specjalnego przeznaczenia
W kolumnie tej należy podać kraj siedziby podmiotu, który jest udziałowcem banku bezpośrednio lub za pośrednictwem podmiotu specjalnego przeznaczenia. Jeżeli podmiot będący bezpośrednim udziałowcem banku nie jest podmiotem specjalnego przeznaczenia, to należy wpisać kraj jego siedziby. Jeżeli bezpośredni zagraniczny udziałowiec jest podmiotem specjalnego przeznaczenia, to w kolumnie tej należy wskazać kraj siedziby podmiotu kontrolującego ten podmiot, a niebędącego podmiotem specjalnego przeznaczenia. Jeżeli kraj siedziby takiego podmiotu nie jest znany, to w kolumnę tę należy wpisać kraj z kolumny: Kraj siedziby nierezydenta. Do formularza należy wpisać oznaczenie literowe kraju według standardu ISO-3166-1 (zgodnie z rubryką „alpha-2” - kody dwuznakowe alfanumeryczne, np. AU - Australia) rozszerzonego o listę organizacji międzynarodowych. Lista krajów według standardów ISO oraz lista organizacji międzynarodowych i międzynarodowych instytucji finansowych wraz z dwuznakowymi kodami znajduje się na stronie internetowej NBP (sprawozdawczość.nbp.pl).
Kolumna 5. Kraj siedziby podmiotu dominującego w międzynarodowej grupie podmiotów powiązanych kapitałowo
W kolumnie tej należy podać kraj siedziby podmiotu dominującego w danej międzynarodowej grupie podmiotów powiązanych kapitałowo. Jeżeli nie jest znany kraj siedziby podmiotu dominującego, to w kolumnę tę należy wpisać kraj z kolumny: Kraj siedziby podmiotu będącego udziałowcem bezpośrednio lub za pośrednictwem podmiotu specjalnego przeznaczenia. Do formularza należy wpisać oznaczenie literowe kraju według standardu ISO-3166-1 (zgodnie z rubryką „alpha-2” - kody dwuznakowe alfanumeryczne, np. AU - Australia) rozszerzonego o listę organizacji międzynarodowych. Lista krajów według standardów ISO oraz lista organizacji międzynarodowych i międzynarodowych instytucji finansowych wraz z dwuznakowymi kodami znajduje się na stronie internetowej NBP (sprawozdawczosc.nbp.pl).
Kolumna 7. Rodzaj działalności gospodarczej nierezydenta
W kolumnie tej należy podać symbol rodzaju działalności gospodarczej zagranicznego udziałowca zgodnie z PKD 2007.
Część II.
Kolumna 8. Wartość udziałów lub akcji na początek roku
W kolumnie tej należy podać wartość udziałów lub akcji przypadających na nierezydenta na początek roku kalendarzowego. W przypadku banku, którego akcje notowane są na rynkach papierów wartościowych, należy wpisać wartość rynkową akcji przypadających na nierezydenta. Dla pozostałych banków powinna to być wartość kapitałów własnych przypadających na zagranicznego udziałowca. W przypadku oddziałów zagranicznych należy podać wartość wydzielonych funduszy oddziałów oraz zatrzymany zysk z lat poprzednich.
Kolumna 9. Objęcie nowych udziałów lub akcji, zasilenie kapitałem
W kolumnie tej należy podać wartość transakcji powodujących zwiększenie wartości udziałów lub akcji w ciągu roku z tytułu objęcia przez nierezydenta nowych udziałów (nowej emisji akcji) banku lub podwyższenia kapitału banku. W szczególności w kolumnie tej powinny zostać uwzględnione transakcje związane z założeniem oraz zasileniem kapitałem banku.
Kolumna 10. Nabycie udziałów lub akcji banku, w wyniku którego udziałowiec posiada od 10 do 50 % głosów w organie stanowiącym
W kolumnie tej należy podać wartość transakcji powodujących zwiększenie wartości udziałów w ciągu roku z tytułu nabycia niepochodzących z nowej emisji udziałów lub akcji banku, w wyniku której udziałowiec posiada od 10 do 50 % głosów w organie stanowiącym. W kolumnie tej należy wykazać także akcje nabyte w ofercie publicznej.
Kolumna 11. Nabycie udziałów lub akcji banku, w wyniku którego udziałowiec posiada powyżej 50 % głosów w organie stanowiącym
W kolumnie tej należy podać wartość transakcji powodujących zwiększenie wartości udziałów w ciągu roku z tytułu nabycia niepochodzących z nowej emisji udziałów lub akcji banku, w wyniku której udziałowiec posiada powyżej 50 % głosów w organie stanowiącym. W kolumnie tej należy wykazać także akcje nabyte w ofercie publicznej.
Kolumna 12. Likwidacja podmiotu, wycofanie kapitału
W kolumnie tej należy podać wartość transakcji powodujących zmniejszenie wartości udziałów w ciągu roku z tytułu likwidacji banku lub wycofania z niego kapitału (także poprzez wypłatę z ponownego podziału zysku z lat poprzednich).
Kolumna 13. Zbycie udziałów lub akcji banku, jeżeli przed transakcją udziałowiec posiadał od 10 do 50 % głosów w organie stanowiącym
W kolumnie tej należy podać wartość transakcji powodujących zmniejszenie wartości udziałów w ciągu roku z tytułu zbycia udziałów lub akcji banku, jeżeli przed transakcją udziałowiec posiadał od 10 do 50 % głosów w organie stanowiącym.
Kolumna 14. Zbycie udziałów lub akcji banku, jeżeli przed transakcją udziałowiec posiadał powyżej 50 % głosów w organie stanowiącym
W kolumnie tej należy podać wartość transakcji powodującej zmniejszenie wartości udziałów w ciągu roku z tytułu zbycia udziałów lub akcji banku, jeżeli przed transakcją udziałowiec posiadał powyżej 50 % głosów w organie stanowiącym.
Kolumna 15. Zmiany wyceny
W kolumnie tej należy podać zmiany wartości rynkowej posiadanych udziałów, lub wartości kapitałów własnych przypadających na nierezydenta (dla podmiotów nienotowanych na rynkach papierów wartościowych). Zmiany wyceny będą na przykład konsekwencją zmiany ceny papieru wartościowego - akcji przedsiębiorstwa, aktualizacja wartości księgowej posiadanych udziałów.
Kolumna 16. Pozostałe zmiany
W kolumnie tej należy podać pozostałe zmiany wartości udziałów, które nie wynikają z transakcji, zmian wyceny i różnic kursowych, np. wartość udziałów w podmiocie, który w ciągu roku, którego dotyczy formularz, został włączony do grupy podmiotów powiązanych kapitałowo, czyli zmiana rodzaju powiązania kapitałowego.
Kolumna 17. Wartość udziałów lub akcji na koniec roku
W kolumnie tej należy podać wartość udziałów lub akcji przypadających na nierezydenta na koniec roku kalendarzowego. W przypadku banku, którego akcje notowane są na rynkach papierów wartościowych, należy wpisać wartość rynkową na koniec roku, którego dotyczy formularz. Dla pozostałych banków powinna to być wartość kapitałów własnych przypadających na nierezydenta według wartości księgowej. W przypadku oddziałów zagranicznych należy podać wartość funduszy oddziałów, a także zatrzymany zysk z lat poprzednich.
Kolumna 18. Wartość udziałów na koniec roku według wartości księgowej
W kolumnie tej należy podać wartość księgową kapitałów własnych przypadających na nierezydenta. W przypadku oddziałów zagranicznych należy podać wartość funduszy oddziałów, a także zatrzymany zysk z lat poprzednich.
Kolumna 19. Zysk (strata) z działalności bieżącej
W kolumnie tej należy podać przypadający na zagranicznego udziałowca zysk lub stratę z działalności operacyjnej w roku, którego dotyczy formularz, powiększoną o saldo otrzymanych odsetek, otrzymane dywidendy i udziały w zyskach. Kwotę tę należy powiększyć o przypadające na bank niewypłacone w formie dywidendy zyski podmiotów, w których jest on inwestorem bezpośrednim (reinwestowane zyski), oraz pomniejszyć o przypadające na podmiot sprawozdawczy straty podmiotów, w których jest on inwestorem bezpośrednim.
Kolumna 20. Udział w zysku/Dywidenda
W kolumnie tej należy podać przypadające na nierezydenta dywidendy zadeklarowane przez bank w ciągu okresu sprawozdawczego, którego dotyczy formularz, przypadający na zagranicznego udziałowca zysk banku oraz wypłacony w danym okresie sprawozdawczym zysk polskiego oddziału zagranicznego podmiotu. Jako dzień deklaracji dywidend należy uznać dzień ustalenia praw do dywidendy (dzień dywidendy).
Załącznik nr 34
Objaśnienia do formularza PZ-KRD
W formularzu tym należy podać informację o zobowiązaniach długoterminowych wobec nierezydentów wykazanych w formularzu PZ-KRE (załącznik nr 11), których spłata wymagana jest w okresie jednego roku, liczonym od końca okresu sprawozdawczego, za który składany jest formularz.
Kolumna 3. Kapitał przypadający do spłaty w okresie roku (włącznie)
W kolumnie tej należy podać informację o zobowiązaniach kapitałowych, wykazanych w kolumnie 12 formularza PZ-KRE, których spłata wymagana jest w okresie jednego roku, liczonym od końca okresu sprawozdawczego, za który składany jest formularz.
Kolumna 4. Odsetki przypadające do spłaty w okresie roku (włącznie)
W kolumnie tej należy podać wartość zobowiązań odsetkowych, przewidzianych do spłaty w okresie jednego roku, liczonym od końca okresu sprawozdawczego, za który składany jest formularz. Zobowiązania odsetkowe należy wykazać zgodnie z harmonogramem spłat lub według najlepszych szacunków dokonanych przez bank.
Załącznik nr 35
Objaśnienia do formularza PZ-KRN
W formularzu tym należy wykazać informacje o przyszłych spłatach rat kapitałowych i odsetkowych dla zobowiązań długoterminowych wobec nierezydentów, wykazanych w formularzu PZ-KRE (załącznik nr 11).
Na potrzeby niniejszego formularza, w kolumnie 2: Partner transakcji - sektor instytucjonalny, należy podać oznaczenie sektora instytucjonalnego stosując następujące oznaczenia literowe:
F - dla sektora finansowego, z wyłączeniem instytucji ubezpieczeniowych, reasekuracyjnych i funduszy emerytalnych oraz międzynarodowych organizacji finansowych.
Do sektora finansowego, z wyłączeniem instytucji ubezpieczeniowych, reasekuracyjnych i funduszy emerytalnych oraz międzynarodowych organizacji finansowych, zalicza się banki centralne, Europejski Bank Centralny, instytucje kredytowe, banki zagraniczne oraz pozostałe instytucje finansowe, np. przedsiębiorstwa leasingu finansowego, przedsiębiorstwa faktoringowe, domy maklerskie, fundusze inwestycyjne oraz firmy utworzone w celu sekurytyzacji aktywów;
J - dla międzynarodowych organizacji finansowych.
Do międzynarodowych organizacji finansowych zalicza się m.in. Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Europejski Bank Inwestycyjny oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju;
N - dla sektora niefinansowego, z uwzględnieniem instytucji ubezpieczeniowych, reasekuracyjnych i funduszy emerytalnych.
Do sektora niefinansowego, z uwzględnieniem instytucji ubezpieczeniowych, reasekuracyjnych i funduszy emerytalnych, zalicza się wszystkie podmioty nieujęte w sektorze finansowym, tj. m.in. ministerstwa i inne instytucje centralne, instytucje samorządowe, fundusze ubezpieczeń społecznych, uczelnie wyższe i zakłady opieki zdrowotnej, instytucje ubezpieczeniowe, reasekuracyjne, fundusze emerytalne, przedsiębiorstwa produkcyjne lub usługowe, osoby fizyczne oraz instytucje niekomercyjne (organizacje społeczne, partie polityczne, fundacje).
Kolumny 3 - 10. Kapitał i odsetki przypadające do spłaty w okresie
W kolumnach tych należy wykazać kwoty rat kapitałowych i odsetkowych przypadające do spłaty odpowiednio w okresie:
- 12 miesięcy, liczonych od końca okresu sprawozdawczego, za który składane jest sprawozdanie;
- od 13 do 24 miesiąca włącznie, liczonych od końca okresu sprawozdawczego, za który składane jest sprawozdanie;
- od 25 do 36 miesiąca włącznie, liczonych od końca okresu sprawozdawczego, za który składane jest sprawozdanie;
- pozostałych miesięcy, tj. od 37 miesiąca włącznie, liczonych od końca okresu sprawozdawczego, za który składane jest sprawozdanie.
- Data ogłoszenia: 2009-11-19
- Data wejścia w życie: 2010-04-01
- Data obowiązywania: 2021-02-10
- UCHWAŁA NR 30/2016 ZARZĄDU NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO z dnia 9 czerwca 2016 r. zmieniająca uchwałę w sprawie trybu i szczegółowych zasad przekazywania przez banki Narodowemu Bankowi Polskiemu danych niezbędnych do sporządzania bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej
- UCHWAŁA NR 27/2020 ZARZĄDU NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO z dnia 4 czerwca 2020 r. zmieniająca uchwałę w sprawie trybu i szczegółowych zasad przekazywania przez banki Narodowemu Bankowi Polskiemu danych niezbędnych do sporządzania bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej
- UCHWAŁA NR 4/2021 ZARZĄD NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO z dnia 8 lutego 2021 r. zmieniająca uchwałę w sprawie trybu i szczegółowych zasad przekazywania przez banki Narodowemu Bankowi Polskiemu danych niezbędnych do sporządzania bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA