REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2004 nr 3 poz. 4
UCHWAŁA NR 15/2004
Zarządu Narodowego Banku Polskiego
z dnia 13 kwietnia 2004 r.
w sprawie zasad i trybu naliczania oraz utrzymywania przez banki rezerwy obowiązkowej.
Na podstawie art. 40 i art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim (Dz. U. Nr 140, poz. 938, z 1998 r. Nr 160, poz. 1063, z 2000 r. Nr 53, poz. 648, Nr 62, poz. 718 i Nr 119, poz. 1252, z 2001 r. Nr 8, poz. 64, Nr 110, poz. 1189, Nr 154, poz. 1784 i 1800, z 2002 r. Nr 126, poz. 1070 i Nr 141, poz. 1178 oraz z 2003 r. Nr 65, poz. 594, Nr 137, poz. 1303, Nr 209, poz. 2035 i Nr 228, poz. 2260) uchwala się, co następuje:
§ 1.
2. Rezerwa obowiązkowa jest naliczana i utrzymywana w złotych.
§ 2.
§ 3.
2. Banki nowo tworzone naliczają rezerwę obowiązkową na podstawie stanów środków pieniężnych, o których mowa w ust. 1, za pierwszy pełny miesiąc kalendarzowy prowadzenia działalności operacyjnej.
§ 4.
2. Jeżeli kwota naliczonej rezerwy obowiązkowej jest niższa od kwoty stanowiącej równowartość 500 000 euro, to kwota pomniejszenia jest równa wysokości naliczonej rezerwy.
§ 5.
§ 6.
2. Banki spółdzielcze zrzeszone składają deklaracje w bankach zrzeszających w terminie ustalonym przez te banki. Banki zrzeszające składają w Narodowym Banku Polskim deklarację zbiorczą za zrzeszone banki spółdzielcze w sposób i w terminie określonym w ust. 1.
3. W razie ujawnienia nieprawidłowości w złożonej przez bank deklaracji, Narodowy Bank Polski zawiadamia bank o ich stwierdzeniu w terminie do 2 dni roboczych po obowiązującym terminie złożenia deklaracji. Bank dokonuje korekty deklaracji najpóźniej w następnym dniu roboczym po otrzymaniu zawiadomienia i składa w Narodowym Banku Polskim nową deklarację, opatrzoną wyrazem „korekta”. Jeżeli Narodowy Bank Polski nie zgłosi zastrzeżeń do prawidłowości naliczonej przez bank kwoty rezerwy obowiązkowej, przyjmuje się, że kwota rezerwy obowiązkowej, wymieniona w pkt 4 deklaracji, została wstępnie zatwierdzona przez Narodowy Bank Polski.
4. W razie wystąpienia zmian w księgach rachunkowych, bank może zgłaszać korekty wysokości rezerwy obowiązkowej, którą zobowiązuje się utrzymywać w danym okresie rezerwowym. Ostatecznym terminem przyjęcia przez Narodowy Bank Polski korekt jest 15 dzień okresu rezerwowego. Korekty wysokości zadeklarowanej rezerwy obowiązkowej zgłoszone po tym terminie nie będą uwzględniane.
5. Kwota rezerwy obowiązkowej, ustalona po uwzględnieniu korekt wniesionych przez bank w terminie, o którym mowa w ust. 4, i sprawdzeniu przez Narodowy Bank Polski prawidłowości jej naliczenia, stanowi wymaganą rezerwę obowiązkową, którą bank powinien utrzymywać w okresie rezerwowym. Kwotę tę traktuje się jako ostatecznie zatwierdzoną i od 16 dnia okresu rezerwowego nie może ona już ulec zmianie.
§ 7.
1) Narodowy Bank Polski – w odniesieniu do banków, które przekazują informacje o stanach dziennych i dane miesięczne do Narodowego Banku Polskiego,
2) banki zrzeszające – w odniesieniu do zrzeszonych banków spółdzielczych.
§ 8.
2. Banki, których rachunki bieżące prowadzą inne banki niż Narodowy Bank Polski, utrzymują rezerwę obowiązkową na rachunkach rezerwy obowiązkowej prowadzonych w Narodowym Banku Polskim.
3. Banki spółdzielcze zrzeszone utrzymują rezerwę obowiązkową w banku zrzeszającym Bank zrzeszający utrzymuje rezerwę obowiązkową zrzeszonych banków spółdzielczych na swoim rachunku w Narodowym Banku Polskim w kwocie odpowiadającej sumie rezerw obowiązkowych zrzeszonych banków spółdzielczych i własnej rezerwy obowiązkowej.
§ 9.
2. W odniesieniu do banku utworzonego w wyniku połączenia się banków w trakcie okresu rezerwowego, ust. 1 stosuje się odpowiednio.
3. Począwszy od pierwszego dnia okresu rezerwowego następującego po okresie, w którym nastąpiło przejęcie lub połączenie, bank przejmujący lub bank utworzony w wyniku połączenia utrzymuje rezerwę obowiązkową w wysokości naliczonej od środków pieniężnych, o których mowa w § 1 ust. 1, połączonej działalności obu banków. Z tym dniem bank ma prawo dokonać tylko jednego pomniejszenia naliczonej rezerwy, o którym mowa w § 4.
4. Bank, którego działalność została zawieszona, utrzymuje rezerwę obowiązkową do dnia poprzedzającego pierwszy dzień okresu rezerwowego, w którym wydane zostało postanowienie o jego upadłości bądź decyzja o likwidacji.
§ 10.
§ 11.
Odsetki naliczane są według następującego wzoru:
gdzie:
O | – odsetki z tytułu nieutrzymania kwoty wymaganej rezerwy obowiązkowej w okresie rezerwowym, |
K | – różnica między kwotą wymaganej rezerwy obowiązkowej w okresie rezerwowym a kwotą rezerwy faktycznie utrzymaną przez bank w tym okresie, |
n | – liczba dni kalendarzowych w okresie rezerwowym, |
p | – wysokość oprocentowania, które stosuje się do naliczania odsetek z tytułu nieotrzymania kwoty wymaganej rezerwy obowiązkowej w okresie rezerwowym. |
2. Odsetki, o których mowa w ust. 1, są naliczane według stopy procentowej, stanowiącej dwukrotność stopy oprocentowania kredytu lombardowego, obowiązującej w okresie rezerwowym, za który należą się odsetki.
3. Jeżeli w trakcie okresu rezerwowego stopa oprocentowania kredytu lombardowego uległa zmianie, odsetki są naliczane za poszczególne części okresu obowiązywania stopy procentowej, a następnie wyniki są sumowane.
4. Odsetki, o których mowa w ust. 1, są naliczane przez Narodowy Bank Polski w odniesieniu do banków, których rachunki bieżące bądź rachunki rezerwy obowiązkowej prowadzi Narodowy Bank Polski, a w stosunku do banków spółdzielczych zrzeszonych – przez bank zrzeszający, prowadzący ich rachunki bieżące.
5. Bank uiszcza na rzecz Narodowego Banku Polskiego odsetki, o których mowa w ust. 1, w terminie 7 dni od dnia otrzymania z Narodowego Banku Polskiego lub banku zrzeszającego zawiadomienia o nieutrzymaniu wymaganej rezerwy obowiązkowej oraz o kwocie naliczonych odsetek.
§ 12.
2. Oprocentowaniu podlegają środki na rachunkach, o których mowa w ust. 1, tylko do wysokości wymaganej rezerwy obowiązkowej, ustalonej zgodnie z § 6 ust. 5, jednakże nie wyższej niż rezerwa obowiązkowa faktycznie utrzymana przez bank w okresie rezerwowym.
§ 13.
gdzie:
O | – należne odsetki od kwoty rezerwy obowiązkowej w okresie rezerwowym, |
K | – średnia dzienna kwota rezerwy obowiązkowej w okresie rezerwowym, |
n | – liczba dni kalendarzowych w okresie rezerwowym, |
p | – wysokość oprocentowania stosowana do naliczenia odsetek od środków rezerwy obowiązkowej w okresie rezerwowym. |
2. Jeżeli w trakcie okresu rezerwowego wysokość oprocentowania rezerwy obowiązkowej uległa zmianie, odsetki są naliczane za poszczególne części okresu obowiązywania oprocentowania w danej wysokości, a następnie wyniki są sumowane.
3. Odsetki, o których mowa w ust. 1, są naliczane:
1) przez Narodowy Bank Polski – w odniesieniu do banków, których rachunki bieżące bądź rachunki rezerwy obowiązkowej prowadzi Narodowy Bank Polski,
2) przez bank zrzeszający – w odniesieniu do zrzeszonych banków spółdzielczych.
4. Środki pieniężne z tytułu oprocentowania rezerwy obowiązkowej, zgodnie z art. 39 ust. 4 i 5 ustawy o Narodowym Banku Polskim, Narodowy Bank Polski przekazuje:
1) bankom posiadającym rachunki bieżące w Narodowym Banku Polskim – na te rachunki,
2) bankom posiadającym w Narodowym Banku Polskim rachunki rezerwy obowiązkowej – na rachunki bieżące banków, za których pośrednictwem banki te dokonują rozliczeń,
3) na wyodrębniony w Narodowym Banku Polskim rachunek – z przeznaczeniem na cele związane z prefinansowaniem oraz współfinansowaniem zadań realizowanych z udziałem środków pochodzących z funduszy pomocowych Unii Europejskiej,
najpóźniej drugiego dnia roboczego następującego po zakończeniu okresu rezerwowego, za który jest liczone oprocentowanie.
5. Banki spółdzielcze otrzymują odsetki za pośrednictwem banku zrzeszającego, w którym są zrzeszone.
§ 14.
§ 15.
§ 16.
Przewodniczący Zarządu Narodowego Banku Polskiego: L. Balcerowicz
Załącznik do uchwały nr 15/2004
Zarządu Narodowego Banku Polskiego
z dnia 13 kwietnia 2004 r. (poz. 4)
- Data ogłoszenia: 2004-04-23
- Data wejścia w życie: 2004-05-01
- Data obowiązywania: 2012-01-01
- Dokument traci ważność: 2014-01-27
- UCHWAŁA NR 29/2004 Zarządu Narodowego Banku Polskiego z dnia 14 czerwca 2004 r. zmieniająca uchwałę w sprawie zasad i trybu naliczania oraz utrzymywania przez banki rezerwy obowiązkowej.
- UCHWAŁA NR 40/2004 Zarządu Narodowego Banku Polskiego z dnia 29 lipca 2004 r. zmieniająca uchwałę w sprawie zasad i trybu naliczania oraz utrzymywania przez banki rezerwy obowiązkowej.
- UCHWAŁA NR 32/2007 ZARZĄDU NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO z dnia 22 listopada 2007 r. zmieniająca uchwałę w sprawie zasad i trybu naliczania oraz utrzymywania przez banki rezerwy obowiązkowej
- UCHWAŁA NR 28/2011 ZARZĄDU NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO z dnia 6 czerwca 2011 r. zmieniająca uchwałę w sprawie zasad i trybu naliczania oraz utrzymywania przez banki rezerwy obowiązkowej
- UCHWAŁA NR 72/2011 ZARZĄDU NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO z dnia 28 listopada 2011 r. zmieniająca uchwałę w sprawie zasad i trybu naliczania oraz utrzymywania przez banki rezerwy obowiązkowej
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA