REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2016 poz. 66

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)

z dnia 20 czerwca 2016 r.

w sprawie powołania Zespołu do spraw aktualizacji programu polityki zdrowotnej pn. „Narodowy Program Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne na lata 2012–2018”

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392 oraz z 2015 r. poz. 1064) zarządza się, co następuje:

§ 1.

 1. Tworzy się Zespół do spraw aktualizacji programu polityki zdrowotnej pn. „Narodowy Program Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne na lata 2012–2018”, zwany dalej „Zespołem”.

2. Zespół jest organem pomocniczym ministra właściwego do spraw zdrowia.

§ 2.

 1. W skład Zespołu wchodzą:

1) Przewodniczący Zespołu: Katarzyna Głowala – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia;

2) Zastępca Przewodniczącego: Agnieszka Beniuk-Patoła – Dyrektor Departamentu Polityki Zdrowotnej w Ministerstwie Zdrowia;

3) członkowie:

a) Zbigniew Babiak – Prezes Stowarzyszenia Chorych na Wrodzone Skazy Krwotoczne, zastępowany w przypadku jego nieobecności przez Edmunda Skrzypkowskiego – Sekretarza Stowarzyszenia Chorych na Wrodzone Skazy Krwotoczne,

b) Krystyna Bylicka – p.o. Zastępcy Dyrektora Narodowego Centrum Krwi,

c) Bogdan Gajewski – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię, zastępowany w przypadku jego nieobecności przez Jarosława Gałuszka – członka Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię,

d) dr n. med. Michał Jamrozik – Zespół Wojewódzkich Przychodni Specjalistycznych w Katowicach,

e) Małgorzata Lorek – p.o. Dyrektora Narodowego Centrum Krwi,

f) Konsultant Krajowy w dziedzinie ratownictwa medycznego,

g) Konsultant Krajowy w dziedzinie transfuzjologii klinicznej,

h) Edyta Matusik – Naczelnik Wydziału Refundacyjno-Analitycznego Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia,

i) prof. dr hab. n. med. Piotr Radziwon – Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku,

j) prof. dr hab. n. med. Jerzy Windyga – Kierownik Kliniki Zaburzeń Hemostazy w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii,

k) prof. dr hab. n. med. Krystyna Zawilska – Przewodnicząca Grupy ds. hemostazy Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów,

l) dr n. med. Joanna Zdziarska – Klinika Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

2. W pracach Zespołu, w zależności od potrzeb, mogą uczestniczyć również inne osoby niebędące jego członkami, zaproszone przez Przewodniczącego.

3. Osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 3 lit. a, c, d, j–l wyrażają pisemną zgodę na udział w pracach Zespołu.

§ 3.

 1. Przedmiotem prac Zespołu jest aktualizacja programu polityki zdrowotnej pn. „Narodowy Program Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne na lata 2012–2018”, zwanego dalej „Programem”, polegająca na weryfikacji jego zadań, w szczególności:

1) opracowaniu kryteriów włączenia i wyłączenia pacjentów chorych na hemofilię i pokrewne skazy krwotoczne do wybranych celów szczegółowych Programu dotyczących wydawania koncentratów czynników krzepnięcia i desmopresyny;

2) analizy wprowadzenia wymogu wystawiania zapotrzebowań elektronicznych na koncentraty czynników krzepnięcia na poszczególne moduły Programu w systemie zamkniętym, dającym dostęp do historii wydań koncentratów;

3) wdrożeniu obowiązku prowadzenia przez pacjentów rejestru wstrzyknięć koncentratów czynników krzepnięcia i desmopresyny;

4) wskazaniu sposobu i terminu wyspecjalizowania ośrodków leczenia hemofilii i pokrewnych skaz krwotocznych;

5) dookreśleniu zadań jednostki koordynującej Program;

6) rozstrzygnięcie kwestii podawania koncentratu czynnika krzepnięcia lub desmopresyny z zasobów własnych pacjenta;

7) wyznaczenie podmiotów leczniczych lub lekarzy wraz z danymi teleadresowymi, z którymi ma się kontaktować personel medyczny podstawowej opieki zdrowotnej, zespołów ratownictwa medycznego oraz izb przyjęć lub szpitalych oddziałów ratunkowych w sprawie sposobu postępowania z konkretnym chorym.

2. W ramach zadania określonego w ust. 1, Zespół może przyjąć wnioski dotyczące pożądanych zmian i kierunków w zakresie kompleksowego leczenia hemofilii i pokrewnych skaz krwotocznych.

3. Przewodniczący, po zakończeniu prac Zespołu, nie później jednak, niż do dnia 30 września 2016 r., przekaże, w postaci pisemnej, ministrowi właściwemu do spraw zdrowia, projekt aktualizacji Programu oraz wnioski w sprawach, o których mowa w ust. 2, jeżeli zostaną przyjęte.

4. Po zaakceptowaniu przez ministra właściwego do spraw zdrowia projektu aktualizacji Programu lub w przypadku decyzji ministra właściwego do spraw zdrowia, podjętej przed zaakceptowaniem projektu aktualizacji Programu, a dotyczącej Programu, Zespół ulega rozwiązaniu.

§ 4.

 1. Pracami Zespołu kieruje Przewodniczący.

2. Do zadań Przewodniczącego należy w szczególności:

1) zwoływanie i prowadzenie posiedzeń Zespołu;

2) ustalanie porządku dziennego posiedzeń Zespołu;

3) wybór Sekretarza i Zastępcy Przewodniczącego spośród członków Zespołu;

4) planowanie i organizowanie pracy Zespołu;

5) reprezentowanie Zespołu na zewnątrz;

6) powoływanie grup roboczych w celu realizacji zadań określonych przez Przewodniczącego;

7) informowanie ministra właściwego do spraw zdrowia o bieżącej działalności Zespołu.

3. W przypadku nieobecności Przewodniczącego jego zadania wykonuje Zastępca Przewodniczącego, a w przypadku ich nieobecności, wyznaczony przez Przewodniczącego członek Zespołu.

§ 5.

 1. Zespół obraduje na posiedzeniach, które organizowane są przez Narodowe Centrum Krwi.

2. Ustalenia, wnioski i opinie Zespołu, dotyczące spraw, o których mowa w § 3 ust. 1, Zespół podejmuje w formie uchwały zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego.

3. Zespół może rozstrzygać poszczególne kwestie w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk za pośrednictwem poczty elektronicznej.

4. Posiedzenia Zespołu zwołuje Przewodniczący.

5. Sekretarz przygotowuje i prowadzi dokumentację prac Zespołu, w tym sporządza protokół z posiedzenia Zespołu.

6. Protokół z posiedzenia Zespołu podpisuje Przewodniczący oraz Sekretarz.

§ 6.

 1. Z tytułu wykonywania zadań Zespołu jego członkom nie przysługuje wynagrodzenie.

2. Osobom, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 3 lit. a, c, d, f, g, j–l oraz osobom, o których mowa w § 2 ust. 2, przysługuje zwrot kosztów podróży na terenie kraju, w związku z udziałem w posiedzeniach Zespołu, na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167).

§ 7.

 Obsługę organizacyjno-techniczną Zespołu zapewnia Narodowe Centrum Krwi.

§ 8.

 Wydatki związane z działalnością Zespołu pokrywane są z budżetu państwa, z części 46 – Zdrowie, działu 851 – Ochrona zdrowia, rozdziału 85143 – Publiczna służba krwi.

§ 9.

 Pierwsze posiedzenie Zespołu zwołuje Przewodniczący nie później niż w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie zarządzenia.

§ 10.

 Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Minister Zdrowia

Konstanty Radziwiłł

 

 

1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej – zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 1908).

Metryka

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA