REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2010 nr 13 poz. 74

ZARZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA1)

z dnia 15 listopada 2010 r.

w sprawie nadania regulaminu Komitetowi Audytu dla działu administracji rządowej – zdrowie

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 290 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

§ 1

Na wniosek Przewodniczącego Komitetu Audytu nadaje się regulamin Komitetowi Audytu dla działu administracji rządowej – zdrowie, stanowiący załącznik do zarządzenia.

§ 2

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Minister Zdrowia

Ewa Kopacz

 

 

 

1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 216, poz. 1607).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2010 r. Nr 28, poz. 148, Nr 96, poz. 620, Nr 123, poz. 835 i Nr 152, poz. 1020.

Załącznik 1. [Regulamin Komitetu Audytu dla działu administracji rządowej - zdrowie]

Załącznik do zarządzenia Ministra Zdrowia
z dnia 15 listopada 2010 r. (poz. 74)

Regulamin Komitetu Audytu dla działu administracji rządowej – zdrowie

§ 1

Szczegółowy zakres zadań Komitetu Audytu

1. Celem Komitetu Audytu, zwanego dalej „Komitetem”, jest doradztwo świadczone na rzecz Ministra Zdrowia, zwanego dalej „Ministrem”, w zakresie zapewnienia funkcjonowania adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej oraz skutecznego audytu wewnętrznego.

2. Do zadań Komitetu należy w szczególności:

1) doradztwo w zakresie skuteczności zarządzania ryzykiem w dziale administracji rządowej – zdrowie, w szczególności poprzez dokonywanie oceny zbiorczej informacji o istotnych ryzykach przygotowanej przez komórkę audytu oraz sygnalizowanie istotnych ryzyk;

2) dokonywanie okresowej oceny kontroli zarządczej w dziale administracji rządowej – zdrowie;

3) informowanie Ministra o istotnych słabościach kontroli zarządczej w dziale administracji rządowej – zdrowie oraz proponowanie jej usprawnień;

4) wyznaczanie priorytetów do rocznych i strategicznych planów audytu wewnętrznego poprzez przedstawienie swojego stanowiska do projektów planów przedkładanych przez kierownika komórki audytu wewnętrznego;

5) monitorowanie efektywności pracy audytu wewnętrznego, poprzez dokonywanie okresowych ocen pracy komórki audytu wewnętrznego z uwzględnieniem wyników wewnętrznych i zewnętrznych ocen pracy audytu wewnętrznego;

6) informowanie Ministra o istotnych ustaleniach, w szczególności rekomendacjach i ocenach, podjętych uchwałach dotyczących funkcjonowania poszczególnych jednostek organizacyjnych działu administracji rządowej – zdrowie;

7) wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy oraz zmianę warunków pracy i płacy kierownika komórki audytu wewnętrznego.

3. Komitet składa do końca lutego każdego roku sprawozdanie z realizacji zadań w roku poprzednim Ministrowi oraz Ministrowi Finansów. Sprawozdanie podlega publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej.

§ 2

Sposób działania Komitetu

1. Posiedzenia Komitetu odbywają się nie rzadziej niż raz na kwartał.

2. Posiedzenia Komitetu zwołuje Przewodniczący, a w przypadku jego nieobecności zwołuje je inny członek Komitetu, wyznaczony na piśmie przez Przewodniczącego.

3. Posiedzenia Komitetu mogą być zwoływane przez Przewodniczącego z inicjatywy Ministra, a także członka Komitetu na jego umotywowany pisemny wniosek.

4. Zaproszenia na posiedzenia Komitetu wraz z ustalonym przez Przewodniczącego tematem i porządkiem posiedzenia oraz niezbędnymi dokumentami przekazywane są członkom Komitetu nie później niż na 7 dni przed terminem posiedzenia.

5. Członek Komitetu niezwłocznie informuje Przewodniczącego o braku możliwości uczestniczenia w posiedzeniu.

6. W posiedzeniach mogą brać udział osoby nie wchodzące w skład Komitetu, zaproszone przez Przewodniczącego, w szczególności dla przedstawienia Komitetowi informacji, o których mowa w § 4.

7. Pracami Komitetu kieruje Przewodniczący Komitetu, a w przypadku jego nieobecności inny członek Komitetu, wyznaczony na piśmie przez Przewodniczącego.

8. Z posiedzenia Komitetu sporządza się protokół, który zatwierdza Przewodniczący Komitetu.

9. Protokoły z posiedzeń oraz uchwały są doręczane członkom Komitetu w formie pisemnej lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.

10. Udział członków Komitetu w posiedzeniach jest potwierdzany podpisem na liście obecności.

11. Posiedzenia Komitetu odbywają się w siedzibie Ministerstwa Zdrowia.

12. Obsługę organizacyjną prac Komitetu zapewnia komórka audytu wewnętrznego w Ministerstwie Zdrowia, w tym protokołowanie.

§ 3

Sposób podejmowania uchwał

1. Komitet Audytu jest ciałem kolegialnym, który podejmuje decyzje w formie uchwał.

2. Uchwały Komitetu zapadają w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów w obecności co najmniej trzech członków Komitetu, w tym Przewodniczącego, lub osoby wyznaczonej na piśmie przez Przewodniczącego do kierowania pracami Komitetu. W przypadku głosowania, w którym oddano równą liczbę głosów „za” lub „przeciw”, głos rozstrzygający przysługuje Przewodniczącemu, a w przypadku jego nieobecności osobie wyznaczonej na piśmie przez Przewodniczącego do kierowania pracami Komitetu.

3. Członkowie Komitetu mogą głosować nad podjęciem uchwały wyłącznie osobiście.

4. Uchwały podpisują wszyscy członkowie Komitetu obecni na posiedzeniu.

5. Członek Komitetu ma prawo zgłosić zdanie odrębne do uchwały, które podlega zaprotokołowaniu.

6. Przewodniczący Komitetu może podjąć decyzję o rozpatrzeniu sprawy w trybie obiegowym, z zastrzeżeniem § 6 ust. 1.

7. Uchwała podjęta w trybie obiegowym jest ważna, gdy wszyscy członkowie Komitetu otrzymali jej projekt, a za jej przyjęciem głosowała bezwzględna większość członków Komitetu.

8. Uchwały podjęte w trybie obiegowym są załączane do protokołu najbliższego posiedzenia Komitetu.

9. W drodze obiegowej nie może być rozpatrywana sprawa, jeżeli choć jeden z członków Komitetu wyraził sprzeciw wobec jej rozpatrzenia w tym trybie.

§ 4

Dostęp członków Komitetu do dokumentów, informacji i innych materiałów związanych z funkcjonowaniem kontroli zarządczej i audytu wewnętrznego w jednostkach w dziale

1. Członkowie Komitetu mają prawo wglądu do dokumentów, informacji i innych materiałów związanych z funkcjonowaniem kontroli zarządczej i audytu wewnętrznego w jednostkach w dziale, w szczególności do akt stałych i akt bieżących komórek audytu wewnętrznego w dziale, z zachowaniem przepisów o tajemnicy ustawowo chronionej.

2. Kierownicy jednostek w dziale, na wniosek Przewodniczącego lub upoważnionego przez niego na piśmie członka Komitetu, przedstawiają Komitetowi w wyznaczonym terminie dokumenty, informacje i inne materiały, o których mowa w ust. 1.

§ 5

Współpraca członków Komitetu z kierownikami i pracownikami jednostek w dziale oraz z kierownikami komórek audytu wewnętrznego

1. Komitet jest uprawniony do pozyskiwania danych niezbędnych do realizacji zadań od Członków Kierownictwa Ministerstwa, kierownika komórki audytu wewnętrznego i kierowników innych komórek organizacyjnych Ministerstwa oraz kierowników komórek audytu wewnętrznego i kierowników jednostek w dziale.

2. W celu realizacji uprawnienia, o którym mowa w ust. 1, Komitet wskazuje zakres niezbędnych informacji oraz termin ich dostarczenia.

3. Materiały pisemne, takie jak: plany audytów, sprawozdania z wykonania planów, sprawozdania z zadań audytowych, wyniki okresowych ocen audytu wewnętrznego, kluczowe wskaźniki ekonomiczne oraz opis czynności podjętych w celu zapobiegania zagrożeniom w ramach kontroli zarządczej, są przekazywane Komitetowi za pośrednictwem komórki audytu wewnętrznego w Ministerstwie, co najmniej na 14 dni przed terminem posiedzenia.

4. Kierownik komórki audytu wewnętrznego Ministerstwa może zgłaszać Przewodniczącemu lub członkom Komitetu problemy związane z funkcjonowaniem audytu wewnętrznego. Kierownicy komórek audytu wewnętrznego jednostek w dziale mogą zgłaszać Przewodniczącemu lub członkom Komitetu problemy związane z funkcjonowaniem audytu wewnętrznego za pośrednictwem kierownika komórki audytu wewnętrznego Ministerstwa.

§ 6

Tryb postępowania w sprawach o wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy albo zmianę warunków pracy i płacy kierownika komórki audytu wewnętrznego

1. Komitet w sprawach o wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy albo zmianę warunków pracy i płacy kierownika komórki audytu wewnętrznego, podejmuje decyzję zgodnie z trybem określonym w § 3 ust. 2–5, z uwzględnieniem zapewnienia pracodawcy oraz kierownikowi komórki audytu wewnętrznego udziału w postępowaniu, w szczególności poprzez możliwość swobodnego wyrażenia opinii lub przedstawienia stanowiska w sprawie.

2. Podejmując decyzję w sprawach określonych w ust. 1 Komitet bierze pod uwagę w szczególności opinie lub stanowiska, o których mowa w ust. 1, oraz oceny okresowe, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 5, a także inne dokumenty dotyczące pracy kierownika komórki audytu wewnętrznego lub komórki audytu wewnętrznego.

3. Przed podjęciem uchwały Komitet wysłuchuje kierownika komórki audytu wewnętrznego oraz pracodawcę.

§ 7

Wydatki związane z działalnością Komitetu pokrywane są z budżetu państwa, z części 46 Zdrowie, działu 851 Ochrona Zdrowia, rozdziału 85195 Pozostała działalność, ze środków finansowych, pozostających w dyspozycji komórki audytu wewnętrznego.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2010-12-11
  • Data wejścia w życie: 2010-12-11
  • Data obowiązywania: 2010-12-11
  • Dokument traci ważność: 2022-02-08
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA