REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2001 nr 11 poz. 71

ZARZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA

z dnia 16 listopada 2001 r.

w sprawie określenia Regulaminu Zespołu do Spraw Gospodarki Lekami, zasad obsługi organizacyjno-technicznej i zasad finansowania Zespołu oraz trybu wyłaniania przedstawicieli kas chorych.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 7 ust. 8 ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz. U. Nr 97, poz. 1050) zarządza się, co następuje:

§ 1

Zespół do Spraw Gospodarki Lekami, zwany dalej „Zespołem", utworzony na podstawie art. 7 ust. 1 powołanej na wstępie ustawy, realizuje powierzone mu ustawowo zadania, działając w oparciu o Regulamin Zespołu określający jego organizację, sposób i tryb działania oraz sposób wyłaniania Przewodniczącego Zespołu, stanowiący załącznik do zarządzenia.

§ 2

Obsługę organizacyjno-techniczną Zespołu, a w szczególności obsługę kancelaryjno-biurową, zapewnia Departament Gospodarki Lekami w Ministerstwie Zdrowia, współpracując w tym zakresie z Przewodniczącym Zespołu.

§ 3

1. Prace Zespołu finansowane są z budżetu państwa z części 46 - Zdrowie, dział 851 - Ochrona Zdrowia, rozdział 85195 - Pozostała działalność.

2. Minister Zdrowia zatwierdza projekt planu finansowego Zespołu na następny rok kalendarzowy.

§ 4

1. W skład Zespołu wchodzi:

1) trzech przedstawicieli Ministra Zdrowia,

2) trzech przedstawicieli Ministra Finansów,

3) trzech przedstawicieli Ministra Gospodarki.

2. Minister Zdrowia może powołać w skład Zespołu, na okres 1 roku, trzech przedstawicieli kas chorych, wyłonionych w trybie określonym w § 5.

§ 5

1. Minister Zdrowia powołuje w skład Zespołu 3 przedstawicieli kas chorych, spośród 5 kandydatów przedstawianych przez Prezesa Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych.

2. Prezes Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych, uwzględniając zasadę corocznej rotacji, wybiera kandydatów, o których mowa w ust. 1, spośród zgłoszonych przedstawicieli poszczególnych kas chorych.

3. Dyrektorzy kas chorych zgłaszają Prezesowi Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych po dwóch przedstawicieli kasy chorych.

§ 6

1. Członków Zespołu powołuje i odwołuje Minister Zdrowia, na wniosek właściwych organów, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Przedstawiciele kas chorych powoływani są na okres jednego roku, z uwzględnieniem zasady ich corocznej rotacji, zapewniającej udział w pracach Zespołu przedstawicielom wszystkich kas chorych, z zastrzeżeniem § 8 ust. 2.

§ 7

Członek Zespołu może być odwołany w każdym czasie, na wniosek właściwego organu, w szczególności w przypadku:

1) złożenia rezygnacji,

2) stwierdzenia istnienia przesłanek, o których mowa w art. 8 ust. 2, powołanej na wstępie ustawy,

3) choroby trwale uniemożliwiającej udział w pracach Zespołu,

4) skazania prawomocnym wyrokiem za popełnienie przestępstwa z winy umyślnej,

5) rażącego naruszenia swoich obowiązków.

§ 8

1. Właściwy organ, wnioskując do Ministra Zdrowia o odwołanie swojego przedstawiciela ze składu Zespołu, wskazuje jednocześnie innego przedstawiciela.

2. Przedstawiciele kas chorych powołani w skład Zespołu w roku 2001 pełnią swoje funkcje nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2002 r.

§ 9

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

 

Minister Zdrowia

M. Łapiński

 

Załącznik 1. [REGULAMINZespołu do Spraw Gospodarki Lekami.]

Załącznik do zarządzenia Ministra Zdrowia
z dnia 16.11.2001 r. (poz. 71)

REGULAMIN

Zespołu do Spraw Gospodarki Lekami.

§ 1

Zespół do Spraw Gospodarki Lekami, zwany dalej „Zespołem", wykonuje zadania, o których mowa w art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz. U. Nr 97, poz. 1050), zwanej dalej „ustawą".

§ 2

Zespół jest organem powołanym w szczególności do przygotowywania i przedstawiania Ministrowi Zdrowia stanowisk w zakresie ustalania wykazów oraz cen urzędowych środków farmaceutycznych i materiałów medycznych.

§ 3

1. W skład Zespołu wchodzi:

1) trzech przedstawicieli Ministra Zdrowia,

2) trzech przedstawicieli Ministra Finansów,

3) trzech przedstawicieli Ministra Gospodarki.

2. Minister Zdrowia może powołać w skład Zespołu trzech przedstawicieli kas chorych.

§ 4

1. Przewodniczącego Zespołu i Zastępcę Przewodniczącego Zespołu wybiera Minister Zdrowia spośród swoich przedstawicieli.

2. Minister Zdrowia w każdym czasie może odwołać z pełnionej funkcji Przewodniczącego Zespołu i Zastępcę Przewodniczącego Zespołu, z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej 4 członków Zespołu.

§ 5

Pracami Zespołu kieruje Przewodniczący Zespołu, który w szczególności:

1) organizuje i inicjuje pracę Zespołu,

2) zwołuje posiedzenia Zespołu,

3) przewodniczy obradom Zespołu i czuwa nad sprawnym ich przebiegiem,

4) wnioskuje do właściwego organu o odwołanie członka Zespołu, w przypadku jego nieusprawiedliwionej nieobecności co najmniej na 3 posiedzeniach Zespołu,

5) w terminie do 31 marca danego roku kalendarzowego, przedstawia do zatwierdzenia Ministrowi Zdrowia projekt planu finansowego Zespołu na następny rok kalendarzowy.

§ 6

Zastępca Przewodniczącego Zespołu pełni obowiązki Przewodniczącego Zespołu, określone w § 5 pkt 1 - 3, w przypadku nieobecności Przewodniczącego na posiedzeniu lub w razie wystąpienia innej przyczyny uniemożliwiającej Przewodniczącemu Zespołu osobiste wykonywanie jego funkcji, a ponadto:

1) przygotowuje projekt porządku obrad posiedzeń,

2) przygotowuje projekt terminarza posiedzeń,

3) sporządza opinię o zasadności zlecenia wykonania ekspertyzy lub opracowania, osobom nie będącym członkami Zespołu, a także o przewidywanych kosztach ich wykonania,

4) prowadzi rejestr zleconych prac,

5) czuwa nad terminowym sporządzeniem ekspertyzy lub opracowania.

§ 7

1. Zespół obraduje na posiedzeniach.

2. Posiedzenia Zespołu zwołuje Przewodniczący Zespołu w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz w miesiącu, z tym, że pierwsze posiedzenie Zespołu zwołuje Minister Zdrowia.

3. Zawiadomienia o posiedzeniu, w formie pisemnej, wskazujące datę, miejsce i czas posiedzenia, a także proponowany porządek dzienny – i w razie potrzeby – stosowne dokumenty powinny być wysłane członkom Zespołu najpóźniej na 5 dni przed odbyciem posiedzenia.

4. W szczególnie uzasadnionych przypadkach posiedzenia mogą być zwoływane z pominięciem zasad przewidzianych w ust. 3, jednak w takim przypadku powinno być stwierdzone w sposób nie budzący wątpliwości, iż wszyscy członkowie Zespołu zostali powiadomieni o dacie, miejscu i czasie posiedzenia.

§ 8

1. W posiedzeniach Zespołu mogą uczestniczyć osoby zaproszone przez Przewodniczącego Zespołu, w porozumieniu z Ministrem Zdrowia, bez prawa głosu.

2. Po otwarciu posiedzenia, Przewodniczący Zespołu przedstawia propozycje porządku obrad, do którego członkowie Zespołu mogą zgłaszać wnioski. Porządek obrad przyjmowany jest zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym.

3. Dyskusja odbywa się nad każdym punktem porządku obrad osobno.

4. Przewodniczący Zespołu udziela głosu członkom Zespołu według kolejności zgłoszeń. W przypadku wniosków formalnych Przewodniczący może udzielić głosu poza kolejnością zgłoszeń. Przewodniczący może zawsze zabrać głos poza kolejnością.

§ 9

Posiedzenia Zespołu są protokołowane. Protokoły powinny zawierać porządek dzienny, nazwiska i imiona obecnych członków Zespołu, przebieg obrad, powzięte uchwały i liczbę głosów oddanych na poszczególne uchwały oraz zdania odrębne. Protokoły i uchwały podpisują: Przewodniczący i protokolant.

§ 10

1. Uchwały zapadają zwykłą większością głosów, bez względu na liczbę obecnych członków Zespołu, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Uchwały w sprawie przyjęcia stanowisk w zakresie ustalania wykazów oraz cen urzędowych środków farmaceutycznych i materiałów medycznych podejmowane są bezwzględną większością głosów, do przyjęcia których niezbędny jest udział w posiedzeniu co najmniej połowy członków Zespołu, w tym przynajmniej po jednym z przedstawicieli: Ministra Zdrowia, Ministra Finansów, Ministra Gospodarki.

3. W przypadku równości głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego Zespołu.

§ 11

Przewodniczący Zespołu może wyodrębnić ze składu Zespołu podzespoły w celu realizacji cząstkowych zadań określonych przez Przewodniczącego.

§ 12

Przewodniczący Zespołu może zlecić osobom nie będącym członkami Zespołu przygotowanie ekspertyz i innych opracowań, określając jednocześnie temat, zakres i termin wykonania ekspertyzy lub opracowania oraz ustalając stosowne wynagrodzenie.

§ 13

Zespół składa Ministrowi Zdrowia okresowe sprawozdania merytoryczne i finansowe ze swojej działalności, nie rzadziej niż dwa razy w roku: do dnia 31 marca i do dnia 30 września danego roku kalendarzowego.

§ 14

1. Za pracę w Zespole jego członkom przysługuje wynagrodzenie miesięczne w formie ryczałtu.

2. Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1, wynosi:

1) dla Przewodniczącego Zespołu – 1,5-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku za ubiegły rok, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski",

2) dla Zastępcy Przewodniczącego Zespołu – jednokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie, o którym mowa w pkt 1,

3) dla pozostałych członków Zespołu – połowę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w pkt 1.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA