REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2014 poz. 60
ZARZĄDZENIE Nr 66
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 2 grudnia 2014 r.
w sprawie wprowadzenia jednolitego rzeczowego wykazu akt izb celnych i urzędów celnych
Na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392) oraz § 3 ust. 3 pkt 1 i ust. 4 rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 16 września 2002 r. w sprawie postępowania z dokumentacją, zasad jej klasyfikowania i kwalifikowania oraz zasad i trybu przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych (Dz. U. Nr 167, poz. 1375) zarządza się, co następuje:
§ 1.
2. Wykaz akt służy do klasyfikowania i kwalifikowania dokumentacji:
1) jawnej;
2) obejmującej informacje prawnie chronione;
3) zawierającej informacje niejawne z zachowaniem przepisów ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. Nr 182, poz. 1228).
3. Wykaz akt izb celnych i urzędów celnych stanowi załącznik do zarządzenia.
§ 2.
Lp. | Termin lub skrót | Wyjaśnienie |
1) | akta sprawy | dokumentację, w szczególności tekstową, fotograficzną, rysunkową, dźwiękową, filmową, multimedialną, zawierającą informacje potrzebne przy rozpatrywaniu sprawy, odzwierciedlającą przebieg jej załatwiania i rozstrzygania; |
2) | Dyrektor | odpowiednio dyrektora izby celnej albo zastępcę dyrektora izby celnej; |
3) | jednostka organizacyjna | izbę celną, urząd celny wraz z podległymi oddziałami celnymi; |
4) | kierownik komórki organizacyjnej | naczelnika wydziału, kierownika referatu, kierownika oddziału celnego, kierującego sekcją, kierującego wieloosobowym stanowiskiem pracy, jednoosobowe stanowisko pracy; |
5) | komórka organizacyjna | wydział, referat, sekcję, wieloosobowe stanowisko pracy, jednoosobowe stanowisko pracy, oddział celny, miejsce uznane i miejsce wyznaczone – z wyłączeniem miejsc uznanych w celu jednorazowego dokonania czynności przewidzianych przepisami prawa celnego; |
6) | Naczelnik | odpowiednio naczelnika urzędu celnego albo zastępcę naczelnika urzędu celnego; |
7) | sprawa | zdarzenie lub stan rzeczy, wymagające rozpatrzenia i podjęcia czynności służbowych lub przyjęcia informacji do wiadomości; |
8) | system EZD | system teleinformatyczny do elektronicznego zarządzania dokumentacją umożliwiający wykonywanie w nim czynności kancelaryjnych, dokumentujący przebieg załatwiania spraw oraz tworzenie i gromadzenie dokumentów elektronicznych; |
9) | właściwe archiwum państwowe | archiwum państwowe właściwe miejscowo dla danej izby celnej albo urzędu celnego lub archiwum państwowe wskazane przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych. |
§ 3.
2. Jeżeli w działalności jednostek organizacyjnych pojawią się nowe zadania, klasy w wykazie akt odpowiadające tym zadaniom wprowadza się przed pojawieniem się dokumentacji związanej z realizacją tych zadań.
§ 4.
1) jednolitości klasyfikowania dokumentacji w oparciu o kryteria rzeczowe;
2) systemie klasyfikacji dziesiętnej;
3) ustaleniu kwalifikacji archiwalnej dla klas na końcowym etapie podziału w wykazie akt odrębnie dla komórek organizacyjnych izb celnych i urzędów celnych.
2. Jednolitość klasyfikowania dokumentacji polega na jej niezależności od struktury organizacyjnej i od podziału kompetencji wewnątrz jednostek organizacyjnych.
3. Oparcie konstrukcji wykazu akt na systemie klasyfikacji dziesiętnej polega na dokonaniu podziału wszystkich zagadnień, którymi zajmuje się jednostka organizacyjna, na maksymalnie dziesięć klas pierwszego rzędu, zwanych dalej „klasami głównymi”. W ramach każdej klasy głównej dokonuje się podziału na klasy drugiego rzędu (minimum – dwie, maksimum – dziesięć). Dalszy podział klas na klasy kolejnych rzędów jest dokonywany analogicznie, aż do stworzenia klasy końcowej, czyli klasy oznaczonej kategorią archiwalną, dla której prowadzi się spis spraw lub w ramach której grupuje się dokumentację bez wymogu rejestracji w ramach spraw.
4. Ustalenie kwalifikacji archiwalnej dla klas końcowych polega na przyporządkowaniu tym klasom oznaczeń kategorii archiwalnej, wynikających odpowiednio z przepisów wydanych na podstawie art. 5 ust. 2 lub ust. 2b ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2011 r. Nr 123, poz. 698 i Nr 171, poz. 1016 oraz z 2014 r. poz. 822).
§ 5.
1) dla klas pierwszego rzędu są to symbole jednocyfrowe od „0” do „9”;
2) dla klas drugiego rzędu są to symbole dwucyfrowe od „00” do „99”;
3) dla klas trzeciego rzędu są to symbole trzycyfrowe od „000” do „999”;
4) dla klas czwartego rzędu są to symbole czterocyfrowe od „0000” do „9999”.
2. Na opis klasy w wykazie akt składają się:
1) symbol klasyfikacyjny, o którym mowa w ust. 1;
2) hasło klasyfikacyjne, czyli sformułowanie nazwy zagadnienia;
3) w przypadku klas końcowych – kategoria archiwalna.
3. Na opis klasy może składać się uszczegółowienie hasła klasyfikacyjnego przez wyjaśnienia i szczegółowy komentarz na temat rodzaju dokumentacji, sposobu jej prowadzenia, nietypowych sposobów liczenia okresów przechowywania lub określenia kryteriów dla przyszłej ekspertyzy archiwalnej.
4. W klasach głównych oznaczonych symbolem od „0” do „3” klasyfikuje się dokumentację związaną z obsługą organizacyjną, administracyjną, kadrową i finansową jednostki organizacyjnej. W klasach głównych oznaczonych symbolem od „4” do „9” klasyfikuje się dokumentację powstającą i napływającą w związku z realizacją zadań statutowych, do których jednostka organizacyjna została powołana na podstawie przepisów prawa i zgodnie z zadaniami wynikającymi z regulaminu organizacyjnego.
§ 6.
2. W przypadku potrzeby wprowadzenia zmiany w wykazie akt polegającej na doprecyzowaniu haseł może być ona wprowadzona od poziomu klas trzeciego rzędu. Klasy doprecyzowujące muszą w całości wyczerpywać zagadnienie rzeczowe opisane w klasie nadrzędnej i przejmują jej kategorię archiwalną. Rozbudowana klasa przestaje być klasą końcową, a staje się klasą nadrzędną.
3. Dodane klasy, o których mowa w ust. 2, wprowadza się jednolicie we wszystkich jednostkach organizacyjnych.
§ 7.
1) dyrektorów izb celnych o podjęciu prac nad zmianą wykazu akt albo
2) wnioskodawcę o nieuwzględnieniu wniosku.
§ 8.
2. Okres przechowywania dokumentacji niearchiwalnej oznaczony cyframi arabskimi, liczy się w pełnych latach kalendarzowych, rozpoczynając od dnia 1 stycznia roku następującego po roku, w którym miało miejsce zakończenie sprawy.
3. Datę zakończenia sprawy określa się zgodnie z przepisami Instrukcji kancelaryjnej stanowiącej załącznik nr 1 do zarządzenia Nr 65 Ministra Finansów z dnia 2 grudnia 2014 r. w sprawie zarządzania dokumentacją w izbach celnych i urzędach celnych (Dz. Urz. Min. Fin. poz. 59).
§ 9.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, dokumentacja niearchiwalna, której okres przechowywania wynosi 25 lat, staje się materiałem archiwalnym.
§ 10.
2. Dodanie w wykazie akt nowych klas w słownikach systemu EZD dokonuje się dla wszystkich jednostek organizacyjnych, które korzystają z systemu EZD.
§ 11.
2. Wyciąg z wykazu akt może zawierać dodatkowe informacje ułatwiające dobór haseł klasyfikacyjnych do prowadzonych w komórce organizacyjnej spraw.
3. Wyciąg z wykazu akt na rok następny sporządza się każdorazowo do dnia 30 października roku bieżącego i przekazuje do komórki organizacyjnej zajmującej się organizacją obiegu dokumentacji odpowiednio w izbie celnej albo urzędzie celnym.
4. Komórka organizacyjna zajmująca się organizacją obiegu dokumentacji odpowiednio w izbie celnej albo urzędzie celnym analizuje wyciąg z wykazu akt pod względem zgodności haseł klasyfikacyjnych z zadaniami komórki organizacyjnej sporządzającej wyciąg i w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości może wnioskować o dokonanie zmian wyciągu z wykazu akt w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania.
5. W przypadku odmowy uwzględnienia wniosku o dokonanie zmian w wyciągu z wykazu akt, sprawę rozstrzyga odpowiednio Dyrektor albo Naczelnik.
6. Kierownik komórki organizacyjnej jest obowiązany do niezwłocznego aktualizowania w ciągu roku kalendarzowego wyciągu z wykazu akt, jeżeli komórka organizacyjna rozpocznie prowadzenie nowych rzeczowo spraw lub gromadzenie nowej rzeczowo dokumentacji niepodlegającej grupowaniu w sprawy. Do aktualizacji wyciągu z wykazu akt przepisy ust. 1–5 stosuje się odpowiednio.
§ 12.
§ 13.
2. Dokumentacji zgromadzonej w hasłach klasyfikacyjnych zgodnie z zarządzeniem Nr 43 Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2003 r. w sprawie wprowadzenia instrukcji kancelaryjnej i rzeczowego wykazu akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych w izbach celnych i składnic akt w urzędach celnych oraz zasad postępowania z materiałami archiwalnymi i dokumentacją niearchiwalną w administracji celnej, dla której nie została określona w tym zarządzeniu kategoria archiwalna, nadaje się kategorię archiwalną odpowiadającą właściwym hasłom określonym niniejszym zarządzeniem.
§ 14.
§ 15.
Minister Finansów: wz. J. Cichoń
|
1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej – finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr poz. 1256).
Załącznik do zarządzenia Nr 66 Ministra Finansów
z dnia 2 grudnia 2014 r. (poz. 60)
JEDNOLITY RZECZOWY WYKAZ AKT IZB CELNYCH i URZĘDÓW CELNYCH
- Data ogłoszenia: 2014-12-23
- Data wejścia w życie: 2015-01-01
- Data obowiązywania: 2016-10-26
- Dokument traci ważność: 2017-03-01
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA