REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2001 nr 4 poz. 21

ZARZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW Nr 5

z dnia 15 maja 2001 r.

zmieniające zarządzenie w sprawie sposobu rozdysponowania dodatkowych wpływów należności budżetowych uzyskanych w wyniku kontroli przeprowadzonych przez Inspekcję Celną oraz wpływów z tytułu przepadku rzeczy pochodzących z przestępstw ujawnionych przez Inspekcję Celną, zasad przyznawania nagród funkcjonariuszom Inspekcji Celnej, którzy przyczynili się bezpośrednio do uzyskania dodatkowych wpływów budżetowych lub ujawnienia przestępstw, a także rodzajów wpływów uznawanych za dodatkowe.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 36 ust. 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. o Inspekcji Celnej (Dz. U. Nr 71, poz. 449, z 1998 r. Nr 137, poz. 886, z 1999 r. Nr 49, poz. 483, Nr 83, poz. 931, Nr 101, poz. 1178 oraz z 2000 r. Nr 104, poz. 1103) zarządza się, co następuje:

§ 1

W zarządzeniu nr 11 Ministra Finansów z dnia 10 lipca 1998 r. w sprawie sposobu rozdysponowania dodatkowych wpływów należności budżetowych uzyskanych w wyniku kontroli przeprowadzonych przez Inspekcję Celną oraz wpływów z tytułu przepadku rzeczy pochodzących z przestępstw ujawnionych przez Inspekcję Celną, zasad przyznawania nagród funkcjonariuszom Inspekcji Celnej, którzy przyczynili się bezpośrednio do uzyskania dodatkowych wpływów budżetowych lub ujawnienia przestępstw, a także rodzajów wpływów uznawanych za dodatkowe (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 15, poz. 57 i z 1999 r. Nr 13, poz. 62) wprowadza się następujące zmiany:

1) § 3 otrzymuje brzmienie:

„§ 3. Urzędy celne, urzędy skarbowe oraz inne organy wykonujące prawomocne orzeczenia o przepadku przedmiotów ustalają wysokość środków finansowych podlegających przekazaniu na podstawie:

1) ostatecznych decyzji o wymiarze należności celnych lub podatków, jeżeli wynikające z nich kwoty zostały zapłacone w całości lub w części, a strona nie wniosła skargi na Naczelnego Sądu Administracyjnego,

2) ostatecznych decyzji o wymiarze należności celnych lub podatków, w zakresie w jakim zostały utrzymane w mocy prawomocnym wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego, jeżeli wynikające z nich kwoty zostały zapłacone w całości lub w części,

3) prawomocnych i wykonanych orzeczeń o przepadku przedmiotów,

4) dokumentacji spraw, o których mowa w pkt 1–3, z której wynika spełnienie warunków określonych w art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. o Inspekcji Celnej (Dz. U. Nr 71, poz. 449, z 1998 r. Nr 137, poz. 886, z 1999 r. Nr 49, poz. 483, Nr 83, poz. 931, Nr 101, poz. 1178 oraz z 2000 r. Nr 104, poz. 1103)."

2) § 5 otrzymuje brzmienie:

„§ 5. 1. Nagrody przyznaje się funkcjonariuszom Inspekcji Celnej, którzy bezpośrednio przyczynili się do uzyskania dodatkowych wpływów budżetowych lub ujawnienia przestępstw, poprzez:

1) prowadzenie czynności operacyjno-rozpoznawczych, kontrolnych lub czynności w postępowaniach przygotowawczych, a także udział w postępowaniu przed sądem,

2) uzyskanie informacji wskazujących na uszczuplenie celnych lub podatkowych należności budżetowych, jeżeli informacje te zostały następnie potwierdzone w toku prowadzonych postępowań zakończonych decyzjami, o których mowa w § 3 pkt 1 i 2,

3) uzyskanie informacji wskazujących na popełnienie przestępstwa w zakresie obrotu towarowego z zagranicą i obrotu towarami pochodzącymi z zagranicy, jeżeli informacje te zostały następnie potwierdzone w toku prowadzonych postępowań zakończonych orzeczeniami karnymi,

4) uzyskanie informacji dotyczących składników majątkowych podmiotów zobowiązanych do uiszczenia należności celnych albo podejrzanych o czyny zagrożone karą przepadku rzeczy, jeżeli informacje te w znacznym stopniu przyczyniły się do poboru należności lub wykonania orzeczeń karnych.

2. Nagrody mogą być przyznawane funkcjonariuszom Inspekcji Celnej, którzy nadzorowali lub koordynowali czynności operacyjno-rozpoznawcze, kontrolne lub czynności w postępowaniach przygotowawczych, o których mowa w ust. 1, jeżeli miało to bezpośredni wpływ na efektywność działania, a także funkcjonariuszom, którzy wykazali się skutecznością działania w sprawach związanych z ujawnieniem:

1) przestępnego obrotu znaczną ilością środków płatniczych lub wartości dewizowych, lub

2) przedmiotów przestępstwa w postaci:

a) środków odurzających lub psychotropowych,

b) broni palnej, amunicji lub materiałów wybuchowych,

c) materiałów jądrowych i promieniotwórczych,

d) odpadów i szkodliwych substancji chemicznych,

e) dóbr kultury narodowej,

f) towarów o cechach naruszających prawa ochrony własności intelektualnej."

3) § 7 otrzymuje brzmienie:

„§ 7. 1. Nagroda indywidualna dla funkcjonariusza Inspekcji Celnej, przyznana w związku z jedną sprawą, nie może przekroczyć piętnastokrotności kwoty przeciętnego wynagrodzenia, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski na podstawie art. 20 pkt 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 162, poz. 1118. z 1999 r. Nr 38, poz. 360, Nr 70, poz. 774, Nr 72, poz. 801 i 802 i Nr 106. poz. 1215 oraz z 2000 r. Nr 2, poz. 26, Nr 9, poz. 118 i Nr 19, poz. 238). Wysokość nagrody ustala się na podstawie kwoty przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w kwartale poprzedzającym kwartał, w którym została ona przyznana.

2. Nagroda indywidualna przekraczająca kwotę określoną w ust. 1, może być przyznana przez Generalnego Inspektora Celnego z własnej inicjatywy lub na wniosek regionalnego inspektora celnego, za zgodą Ministra Finansów.

3. Decyzje w zakresie przyznania nagród mogą być podjęte po dacie wpływu środków finansowych na rachunek bankowy środków specjalnych Generalnego Inspektora Celnego."

§ 2

Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

MINISTER FINANSÓW

J. Bauc

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA