REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Monitor Polski - rok 2024 poz. 646

UCHWAŁA
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 10 lipca 2024 r.

w sprawie uczczenia Międzynarodowego Dnia Parlamentaryzmu oraz 135. rocznicy utworzenia Unii Międzyparlamentarnej

Tekst pierwotny

Rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych z dnia 22 maja 2018 roku dzień 30 czerwca każdego roku został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Parlamentaryzmu dla upamiętnienia powołania w 1889 roku w Paryżu Unii Międzyparlamentarnej.

Silny parlament jest kamieniem węgielnym demokracji, a dyplomacja parlamentarna jest drogą do budowania relacji oraz promowania współpracy między parlamentami narodowymi. Wiele parlamentów zachęca swych członków do uczestnictwa w organizacjach międzyparlamentarnych, wymian bilateralnych i innych inicjatyw nazywanych ogólnie dyplomacją parlamentarną. W ten sposób parlamentarzyści mogą reprezentować interesy swoich państw, umacniać dialog i kooperację z partnerami z innych krajów oraz współpracować w celu budowania konsensusu w sprawach międzynarodowych. Z satysfakcją trzeba zaznaczyć, że rolę tę wypełnia również polski parlament, który wstąpił do Unii Międzyparlamentarnej w 1921 roku i jest jej członkiem do chwili obecnej, z przerwą w latach 1949-1954.

Unia Międzyparlamentarna (IPU) była pierwszą polityczną multilateralną organizacją utworzoną dla wzmacniania współpracy międzynarodowej, mającej na celu rozwiązywanie konfliktów przez dialog zamiast poprzez działania wojenne. Była ona i jest nadal kluczową platformą dyplomacji parlamentarnej, umożliwiającą państwom zaangażowanie się w proces pokojowego rozwiązywania konfliktów. Ten znaczący wpływ podkreśla fakt, że założyciele i członkowie byli wielokrotnie nagradzani Pokojową Nagrodą Nobla za wkład i zaangażowanie w utrzymanie pokoju na świecie.

Obchody Międzynarodowego Dnia Parlamentaryzmu mają szczególne znaczenie obecnie, w krytycznym dla demokracji parlamentarnej czasie, kiedy społeczeństwa tracą zaufanie do instytucji politycznych i samej demokracji jako takiej. Mamy obowiązek stawienia czoła wyzwaniom, jakie rodzą populizm i nacjonalizm. Dla utrzymania demokracji parlamenty muszą być silne, transparentne, rozliczane i reprezentatywne.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej pragnie podkreślić rolę i znaczenie parlamentów jako wyrazicieli suwerenności narodowej, forum reprezentacji różnych opcji politycznych, poglądów i światopoglądów, miejsca debaty publicznej w sprawach najistotniejszych i przykuwających uwagę opinii publicznej. Docenienia wymaga wkład zarówno narodowych, jak i ponadnarodowych zgromadzeń przedstawicielskich, wybieranych w powszechnych i demokratycznych wyborach, które pozostają kluczowym elementem procesu demokratycznego, miejscem prowadzenia debaty publicznej i zawiązywania kompromisów w imię osiągania dobra wspólnego, niezależnie od różnic ocen i poglądów, których pluralizm jest kwintesencją demokracji, zaś parlament najbardziej właściwym miejscem ich wyrażania.

W tym kontekście Senat Rzeczypospolitej Polskiej docenia rolę Unii Międzyparlamentarnej, skupiającej parlamenty 180 państw świata. Osiągnięcia Unii Międzyparlamentarnej, w zakresie m.in. tworzenia i promocji standardów demokracji, partycypacji politycznej, poszanowania praw człowieka, działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i utrwalania pokoju, są dowodem rosnącej roli dyplomacji parlamentarnej w inicjowaniu i prowadzeniu dialogu oraz poszukiwaniu rozwiązań, które za sprawą kompromisu służą budowaniu dobra wspólnego, w wymiarze zarówno krajowym, jak i międzynarodowym.

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.

Marszałek Senatu: M. Kidawa-Błońska

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2024-07-16
  • Data wejścia w życie: 2024-07-10
  • Data obowiązywania: 2024-07-10
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Monitor Polski

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA