W celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, stanowiącego element bezpieczeństwa państwa, oraz działając na rzecz obniżenia i ustabilizowania cen energii elektrycznej, obniżenia emisji gazów przez sektor elektroenergetyczny, a także stworzenia warunków do rozwoju nowego sektora gospodarki, jakim jest energetyka jądrowa, Rada Ministrów, realizując cele Programu polskiej energetyki jądrowej1) i Polityki energetycznej Polski do 2040 r.2) uchwala, co następuje:
§ 1.
Rada Ministrów uznaje, że istotny interes bezpieczeństwa państwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego, wymaga niezwłocznej budowy w Rzeczypospolitej Polskiej wielkoskalowych elektrowni jądrowych.
§ 2.
Działając na podstawie art. 3 ust. 5 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Rzeczypospolitej Polskiej, podpisanej w Upper Marlboro dnia 19 października 2020 r. oraz w Warszawie dnia 22 października 2020 r.3), zwanej dalej "umową", Rada Ministrów akceptuje raport koncepcyjno-wykonawczy, o którym mowa w art. 2 ust. 5 umowy.
§ 3.
Rada Ministrów zobowiązuje ministra właściwego do spraw zagranicznych do przekazania drugiej stronie umowy noty dyplomatycznej informującej o akceptacji wyrażonej w § 2.
§ 4.
Mając na uwadze dostępne i sprawdzone technologie reaktorów jądrowych, konieczność zagwarantowania odpowiedniej mocy pojedynczego reaktora oraz maksymalizacji bezemisyjnych i stabilnych mocy wytwórczych, a także uwzględniając uwarunkowania krajowego systemu elektroenergetycznego i charakterystykę stosowanych w reaktorach jądrowych systemów bezpieczeństwa, Rada Ministrów uznaje za niezbędne budowę elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa w oparciu o amerykańską technologię reaktorów AP1000.
§ 5.
Rada Ministrów uznaje za niezbędne niezwłoczne podjęcie działań w celu przygotowania i realizacji budowy drugiej wielkoskalowej elektrowni jądrowej w Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 6.
Rada Ministrów zobowiązuje ministra właściwego do spraw energii oraz podmiot wykonujący prawa z udziałów Skarbu Państwa w Polskich Elektrowniach Jądrowych sp. z o.o., zwanych dalej "spółką", do podjęcia działań, w zakresie swojej właściwości, na rzecz realizacji budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 7.
Rada Ministrów zobowiązuje ministra właściwego do spraw finansów publicznych do współdziałania z podmiotami, o których mowa w § 6, w celu zapewnienia finansowania budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Rzeczypospolitej Polskiej w sposób umożliwiający obniżenie cen energii elektrycznej i biorąc pod uwagę interes odbiorców końcowych.
§ 8.
Rada Ministrów zobowiązuje podmiot wykonujący prawa z udziałów Skarbu Państwa w spółce do wykorzystania przysługujących mu uprawnień właścicielskich w celu podjęcia przez spółkę działań służących wykonaniu niniejszej uchwały oraz umowy.
§ 9.
Rada Ministrów zobowiązuje organy administracji rządowej oraz jednostki im podległe i przez nie nadzorowane do wspierania działań służących wykonaniu niniejszej uchwały oraz umowy.
§ 10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Prezes Rady Ministrów: M. Morawiecki
1) Uchwała nr 141 Rady Ministrów z dnia 2 października 2020 r. w sprawie aktualizacji programu wieloletniego pod nazwą "Program polskiej energetyki jądrowej" (M.P. poz. 946).
2) Obwieszczenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 2 marca 2021 r. w sprawie polityki energetycznej państwa do 2040 r. (M.P. poz. 264).
3) M.P. z 2021 r. poz. 317.