REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Monitor Polski - rok 2022 poz. 1093

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 4 listopada 2022 r.

w sprawie upamiętnienia profesora Stanisława Fijałkowskiego w 100. rocznicę urodzin

Tekst pierwotny

4 listopada 2022 roku przypada 100. rocznica urodzin zmarłego 2 lata temu wybitnego polskiego malarza, grafika, nauczyciela akademickiego i pedagoga - Stanisława Fijałkowskiego.

Stanisław Fijałkowski urodził się w Zdołbunowie, znajdującym się dziś na Ukrainie. Po II wojnie światowej i zwolnieniu z robót przymusowych w Królewcu podjął studia w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, dzisiejszej Akademii Sztuk Pięknych, pod kierunkiem m.in. Władysława Strzemińskiego. Po ich zakończeniu przez blisko 50 lat związany był z macierzystą uczelnią jako wykładowca, a później profesor.

Jego ascetyczna oraz metafizyczna twórczość, w której pojawiają się nawiązania do ikonografii chrześcijańskiej, podlegała nieustannej ewolucji. Artysta kontynuował i rozwijał awangardową myśl Władysława Strzemińskiego. Początkowo pozostawał pod wpływem teorii unizmu, później twórczo reinterpretował idee surrealizmu, prace Picassa oraz teorie Kandinskiego i Junga.

Dzieła profesora Fijałkowskiego, prezentowane na ponad siedmiuset wystawach krajowych i zagranicznych, były wielokrotnie nagradzane w Polsce i za granicą. Dziś znajdują się w licznych zbiorach prywatnych i publicznych na całym świecie, m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Tate Modern w Londynie, Galerii Tretiakowskiej i Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina w Moskwie.

Profesor Stanisław Fijałkowski był także cenionym pedagogiem i wykładowcą akademickim - wprowadził w świat sztuki kilka pokoleń młodych artystów. W 2005 roku odznaczony został Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2013 roku - Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o wyjątkowości dzieła artysty, składa hołd profesorowi Stanisławowi Fijałkowskiemu w uznaniu jego wybitnych osiągnięć artystycznych i pracy pedagogicznej oraz zasług dla rozwoju dziedzictwa kulturowego Polski.

Marszałek Sejmu: E. Witek

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2022-11-17
  • Data wejścia w życie: 2022-11-04
  • Data obowiązywania: 2022-11-04
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Monitor Polski

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA