REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Monitor Polski - rok 2022 poz. 1042

ZARZĄDZENIE NR 345
PREZESA RADY MINISTRÓW

z dnia 20 października 2022 r.

w sprawie Międzyresortowego Zespołu do spraw Materiałów Niebezpiecznych Zalegających na Obszarach Morskich Rzeczypospolitej Polskiej

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188) zarządza się, co następuje:

§ 1.

1. Tworzy się Międzyresortowy Zespół do spraw Materiałów Niebezpiecznych Zalegających na Obszarach Morskich Rzeczypospolitej Polskiej, zwany dalej "Zespołem".

2. Zespół jest organem opiniodawczo-doradczym Rady Ministrów.

§ 2.

Do zadań Zespołu należy:

1) przygotowanie na każdy rok pracy planu działań Zespołu;

2) rekomendowanie działań służących inwentaryzacji dna obszarów morskich Rzeczypospolitej Polskiej;

3) rekomendowanie działań służących dostosowaniu systemu monitoringu do nowo zidentyfikowanych zagrożeń w celu zapewnienia adekwatności jego zakresu i częstotliwości do stopnia zagrożeń;

4) rekomendowanie przeprowadzenia niezbędnych badań zgodnie z planem działań i wynikami monitoringu;

5) opiniowanie wniosków z badań zgodnie z kompetencjami poszczególnych członków Zespołu;

6) rekomendowanie sposobu postępowania z materiałami niebezpiecznymi zidentyfikowanymi w przebadanych lokalizacjach;

7) podejmowanie działań służących szacowaniu kosztów neutralizacji materiałów niebezpiecznych, ewentualnego ich wydobycia lub zabezpieczenia na dnie;

8) rekomendowanie propozycji przepisów prawnych regulujących kompleksowo kwestie związane z neutralizacją zagrożeń spowodowanych zaleganiem materiałów niebezpiecznych na obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej;

9) monitorowanie regulacji prawnych w celu optymalizacji działań służących neutralizacji materiałów niebezpiecznych zalegających na obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej oraz rekomendowanie stosownych zmian obowiązujących przepisów prawnych, w tym rekomendowanie zasad finansowania działań zmierzających do usuwania materiałów niebezpiecznych zalegających na obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej;

10) wykonywanie innych działań niezbędnych do prawidłowej realizacji zadań Zespołu.

§ 3.

1. W skład Zespołu wchodzą:

1) przewodniczący Zespołu - minister właściwy do spraw gospodarki morskiej;

2) pierwszy zastępca przewodniczącego Zespołu - Minister Obrony Narodowej;

3) drugi zastępca przewodniczącego Zespołu - minister właściwy do spraw wewnętrznych;

4) trzeci zastępca przewodniczącego Zespołu - minister właściwy do spraw klimatu;

5) pozostali członkowie Zespołu:

a) minister właściwy do spraw aktywów państwowych,

b) minister właściwy do spraw gospodarki,

c) minister właściwy do spraw gospodarki wodnej,

d) minister właściwy do spraw rybołówstwa,

e) minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki,

f) minister właściwy do spraw środowiska,

g) minister właściwy do spraw zagranicznych;

6) sekretarz Zespołu.

2. Sekretarz Zespołu jest powoływany przez przewodniczącego Zespołu spośród pracowników urzędu go obsługującego i wykonuje wyznaczone przez niego zadania. W przypadku nieobecności sekretarza Zespołu jego obowiązki wykonuje osoba go zastępująca, wyznaczona przez przewodniczącego Zespołu.

3. Przewodniczący Zespołu i członkowie Zespołu mogą być reprezentowani w pracach Zespołu przez przedstawicieli, upoważnionych do tego w formie pisemnej.

4. W przypadku gdy minister kieruje więcej niż jednym działem administracji rządowej, wyznacza on przedstawicieli w zakresie każdego kierowanego działu.

5. W przypadku gdy członka Zespołu reprezentuje w pracach Zespołu więcej niż jedna osoba, do podejmowania decyzji wymagających rozstrzygnięcia członek Zespołu upoważnia jednego przedstawiciela dla każdego kierowanego działu administracji rządowej.

6. Członek Zespołu zapewnia prezentowanie spójnego stanowiska przez wszystkie osoby upoważnione do reprezentowania danego członka Zespołu w ramach danego działu administracji rządowej.

7. Członkowie Zespołu przekazują upoważnienia, o których mowa w ust. 3 i 5, sekretarzowi Zespołu nie później niż na 3 dni robocze przed planowanym posiedzeniem Zespołu. Dopuszczalne jest przekazanie tych upoważnień za pośrednictwem platformy ePUAP.

§ 4.

1. Przewodniczący Zespołu:

1) zwołuje posiedzenia Zespołu, w tym pierwsze nie później niż 3 miesiące od dnia wejścia w życie zarządzenia;

2) kieruje pracami Zespołu i reprezentuje go na zewnątrz;

3) określa porządek obrad Zespołu;

4) przewodniczy posiedzeniom Zespołu;

5) zatwierdza plan działań przygotowany przez Zespół i monitoruje wykonanie tego planu, a w razie konieczności podejmuje interwencje w celu usprawnienia działań Zespołu;

6) przedstawia Radzie Ministrów sprawozdanie z działalności Zespołu.

2. W razie nieobecności przewodniczącego Zespołu zastępuje go kolejno pierwszy zastępca przewodniczącego Zespołu albo drugi zastępca przewodniczącego Zespołu, albo trzeci zastępca przewodniczącego Zespołu.

§ 5.

1. Przewodniczący lub członkowie Zespołu mogą zapraszać do udziału w pracach Zespołu w charakterze swoich doradców powołanych przez siebie ekspertów spoza urzędów ich obsługujących.

2. Zaproszenie do udziału w pracach Zespołu ekspertów spoza urzędów obsługujących przewodniczącego lub członków Zespołu odbywa się wyłącznie po zaakceptowaniu ich kandydatur przez wszystkich członków Zespołu. Akceptacja następuje w drodze uchwały podjętej podczas posiedzenia Zespołu lub w trybie obiegowym, o którym mowa w § 7 ust. 2.

3. Członkowie Zespołu oraz osoby zaproszone do udziału w pracach Zespołu są zobowiązani do zachowania poufności wszelkich informacji i danych związanych z pracą Zespołu oraz uzyskanych w trakcie realizacji zadań w ramach pracy w Zespole.

4. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, co najmniej na 7 dni roboczych przed planowanym posiedzeniem przewodniczący lub członkowie Zespołu przekazują sekretarzowi Zespołu informację o zaproszeniu zaakceptowanego przez Zespół eksperta.

5. Zespół może tworzyć grupy robocze złożone z członków Zespołu, o których mowa w § 3 ust. 1 i 3, oraz ekspertów, o których mowa w ust. 1. Członkowie Zespołu mogą wyznaczać do udziału w pracach grup roboczych pracowników urzędów ich obsługujących lub jednostek im podległych lub przez nich nadzorowanych. Zespół może powierzać członkom Zespołu koordynację prac i przewodniczenie grupom.

6. Zespół może powierzać członkom Zespołu wykonywanie lub zlecanie wykonania opracowań analitycznych lub eksperckich.

§ 6.

Przewodniczący i członkowie Zespołu biorą udział w pracach Zespołu oraz grup roboczych powołanych przez Zespół i realizują zadania zgodnie z planem działań, o którym mowa w § 2 pkt 1.

§ 7.

1. Posiedzenia Zespołu odbywają się w siedzibie urzędu obsługującego przewodniczącego Zespołu, chyba że przewodniczący Zespołu wyznaczy inne miejsce posiedzenia.

2. Zespół wykonuje swoje zadania na posiedzeniach lub w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk (tryb obiegowy).

3. Przewodniczący Zespołu może zarządzić, z inicjatywy własnej lub na wniosek członka Zespołu, rozpatrzenie sprawy będącej przedmiotem zadań Zespołu w trybie obiegowym.

4. Przewodniczący Zespołu może zarządzić przeprowadzenie posiedzenia Zespołu przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.

5. W razie przeprowadzenia posiedzenia Zespołu przy użyciu środków komunikacji elektronicznej osobom biorącym udział w posiedzeniu Zespołu zapewnia się w szczególności:

1) transmisję posiedzenia w czasie rzeczywistym między uczestnikami posiedzenia Zespołu,

2) wielostronną komunikację w czasie rzeczywistym, w ramach której uczestnicy posiedzenia Zespołu mogą wypowiadać się w toku tego posiedzenia

- z zachowaniem niezbędnych zasad bezpieczeństwa.

§ 8.

1. W sprawach wymagających rozstrzygnięcia Zespół podejmuje uchwały zwykłą większością głosów przy udziale co najmniej połowy liczby członków Zespołu lub ich upoważnionych przedstawicieli. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego Zespołu. Sekretarz Zespołu nie ma prawa głosu.

2. Każdemu członkowi Zespołu kierującemu określonym działem administracji rządowej lub upoważnionemu przez niego reprezentantowi przysługuje jeden głos.

3. Członek Zespołu, który nie zgadza się z podjętą uchwałą, może zgłosić zdanie odrębne, które wymaga uzasadnienia.

4. Zdanie odrębne wraz z uzasadnieniem można zgłosić:

1) w postaci papierowej lub elektronicznej przewodniczącemu Zespołu w terminie 3 dni roboczych od dnia podjęcia uchwały;

2) ustnie na posiedzeniu, na którym jest podejmowana uchwała, przy czym w terminie 3 dni roboczych od dnia podjęcia uchwały należy przekazać jego pisemną wersję w postaci papierowej lub elektronicznej przewodniczącemu Zespołu.

5. W przypadku zarządzenia podejmowania uchwały w trybie obiegowym projekt uchwały wraz z innymi materiałami jest doręczany członkom Zespołu w postaci papierowej lub elektronicznej. Doręczenie dokumentów w postaci elektronicznej, o którym mowa w zdaniu pierwszym, może nastąpić w szczególności przez przesłanie dokumentów na adres poczty elektronicznej wskazany uprzednio przez członka Zespołu.

6. W przypadku zarządzenia podejmowania uchwały w trybie obiegowym uważa się ją za przyjętą, jeżeli nie zgłoszono uwag w wyznaczonym terminie. W przypadku zgłoszenia uwag do projektu uchwały, które nie zostały uwzględnione ani wyjaśnione, taki projekt wymaga rozpatrzenia przez Zespół na posiedzeniu.

§ 9.

1. Protokół posiedzenia Zespołu sporządza sekretarz Zespołu. Protokół podpisują przewodniczący Zespołu oraz sekretarz Zespołu.

2. Protokół zawiera w szczególności:

1) numer porządkowy;

2) datę i miejsce posiedzenia;

3) imiona i nazwiska obecnych członków Zespołu;

4) imiona i nazwiska innych osób biorących udział w posiedzeniu Zespołu;

5) porządek obrad;

6) w przypadku podjęcia uchwały:

a) informację o treści uchwały,

b) informację o trybie podjęcia uchwały,

c) informację o wyniku głosowania,

d) zdanie odrębne wraz z uzasadnieniem, o których mowa w § 8 ust. 3;

7) informację o istotnych zdarzeniach z przebiegu obrad oraz o treści składanych wniosków;

8) podpis przewodniczącego Zespołu oraz podpis sekretarza Zespołu.

3. Do protokołu dołącza się co najmniej listę obecności osób, o których mowa w ust. 2 pkt 3 i 4, uchwały podjęte na posiedzeniu lub podjęte w trybie obiegowym albo w trybie, o którym mowa w § 8 ust. 1, oraz zdanie odrębne wraz z uzasadnieniem, o których mowa w § 8 ust. 3.

4. Protokoły przechowuje sekretarz Zespołu.

5. Protokół posiedzenia jest przesyłany członkom Zespołu w ciągu 15 dni roboczych od dnia posiedzenia.

6. Członkowie Zespołu mają wgląd do protokołów posiedzeń.

§ 10.

Organy administracji rządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane na wniosek przewodniczącego Zespołu udzielają Zespołowi w ramach swoich kompetencji, w zakresie określonym w § 2, pomocy przy wykonywaniu zadań, w szczególności przedstawiają niezbędne informacje i dokumenty z zachowaniem niezbędnych zasad bezpieczeństwa.

§ 11.

1. Wydatki związane z obsługą administracyjną Zespołu są pokrywane z budżetu państwa z części 21 - Gospodarka morska.

2. Wydatki związane z wykonaniem lub zleceniem wykonania opracowań analitycznych lub eksperckich są pokrywane z budżetu państwa z części właściwej dla członka Zespołu, któremu Zespół powierzył wykonanie lub zlecenie wykonania tych opracowań analitycznych lub eksperckich, po uprzednim zapewnieniu finansowania na ten cel, wskazanego w planie działań, o którym mowa w § 2 pkt 1.

§ 12.

Urząd obsługujący ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej zapewnia obsługę techniczną i kancela-ryjno-biurową Zespołu.

§ 13.

Za udział w pracach Zespołu oraz w pracach grup roboczych nie przysługuje wynagrodzenie.

§ 14.

Koszty delegacji członków Zespołu są pokrywane ze środków, których dysponentami są poszczególni członkowie Zespołu, zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167 oraz z 2022 r. poz. 1481).

§ 15.

1. Przewodniczący Zespołu przedstawia Radzie Ministrów sprawozdanie roczne z prac Zespołu w terminie do dnia 31 marca roku następującego po roku, za który sprawozdanie jest składane.

2. Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, zawiera:

1) opis podjętych działań i zadań zrealizowanych w danym roku;

2) koszty funkcjonowania Zespołu w danym roku;

3) wnioski i propozycje co do dalszej realizacji zadań Zespołu.

3. Sprawozdanie dla Rady Ministrów jest przyjmowane przez Zespół w drodze uchwały zgodnie z § 8 ust. 1.

§ 16.

1. Przewodniczący Zespołu przedstawia Radzie Ministrów do zatwierdzenia roczny plan działań Zespołu, o którym mowa w § 2 pkt 1, wraz z zapotrzebowaniem finansowym związanym z tymi działaniami w terminie do dnia 31 maja roku poprzedzającego rok, którego plan działań dotyczy.

2. Plan działań zawiera:

1) listę analiz lub ekspertyz planowanych w danym roku;

2) szacunkowe koszty analiz lub ekspertyz planowanych w danym roku;

3) listę innych generujących koszty działań planowanych w danym roku;

4) szacunkowe koszty działań niebędących analizami ani ekspertyzami planowanych w danym roku;

5) listę pozostałych działań niegenerujących kosztów.

3. Plan działań jest przyjmowany przez Zespół w drodze uchwały zgodnie z § 8 ust. 1.

4. Pierwszy plan działań Zespołu zostanie przyjęty w ciągu 30 dni roboczych od daty pierwszego posiedzenia Zespołu.

§ 17.

1. Po zrealizowaniu zadań Zespołu, o których mowa w § 2, przewodniczący Zespołu przedstawi Radzie Ministrów sprawozdanie końcowe w terminie do 90 dni roboczych od zakończenia realizacji zadań Zespołu.

2. Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, zawiera:

1) opis sposobu realizacji prac powierzonych Zespołowi przez Radę Ministrów;

2) koszty funkcjonowania Zespołu;

3) wnioski co do dalszych działań administracji publicznej, jakie należy podjąć w związku z zaleganiem materiałów niebezpiecznych na obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej.

3. Sprawozdanie dla Rady Ministrów jest przyjmowane przez Zespół w drodze uchwały zgodnie z § 8 ust. 1.

4. Z dniem zatwierdzenia przez Radę Ministrów sprawozdania, o którym mowa w ust. 1, znosi się Zespół i zarządzenie traci moc.

§ 18.

Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: M. Morawiecki

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2022-11-02
  • Data wejścia w życie: 2022-11-17
  • Data obowiązywania: 2022-11-17
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Monitor Polski

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA