REKLAMA
Monitor Polski - rok 2022 poz. 75
UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Azerbejdżańskiej o współpracy kulturalnej i naukowej,
podpisana w Warszawie dnia 26 sierpnia 1997 r.
Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Azerbejdżańskiej, zwane dalej "Umawiającymi się Stronami"
- pragnąc rozwiać i umacniać stosunki przyjaźni pomiędzy obydwoma państwami, oparte na wzajemnej pomocy, suwerennej równości i nieingerencji w sprawy wewnętrzne,
- przekonane, że współpraca ta przyczyni się do zacieśnienia przyjaznych stosunków między obu państwami,
- kierując się dążeniem do ułatwiania i rozwijania współpracy w dziedzinie nauki, oświaty, kultury, szlaki, sportu i turystyki, wymiany młodzieży, oraz środków masowego przekazu,
- dążąc do realizacji postanowień dotyczących wymiaru kulturowego, zawartych w Akcie Końcowym z Helsinek, Paryskiej Karcie Nowej Europy i w innych dokumentach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w tym uzgodnień osiągniętych w czasie Krakowskiego Sympozjum na temat dziedzictwa kulturalnego państw uczestniczących w OBWE,
- świadome wzajemnych korzyści płynących z tej współpracy,
- postanowiły zawrzeć niniejszą Umowę i w tym celu uzgodniły, co następuje:
Artykuł 1
Umawiające się Strony będą popierały wymianę i współpracę we wszystkich dziedzinach kultury, sztuki i nauki oraz będą stwarzały odpowiednie możliwości współpracy między organizacjami, instytucjami i osobami działającymi w tych dziedzinach.
Artykuł 2
Umawiające się Strony będą przywiązywały szczególną wagę do budowania stosunków kulturalnych i naukowych na zasadach poszanowania jednostki, wolności sumienia i wyznania, swobodnej autoekspresji, uznania ważności duchowych i kulturowych wartości, otwartości i tolerancji oraz nadrzędności prawa.
Artykuł 3
Umawiające się Strony będą popierały inicjatywy i formy wszechstronnej współpracy podejmowane przez państwowe, społeczne i prywatne instytucje, organizacje i stowarzyszenia oraz osoby fizyczne na rzecz tworzenia wspólnych polsko-azerbejdżańskich organizacji i przedsięwzięć służących osiągnięciu celów niniejszej Umowy i wzajemnemu zbliżaniu społeczeństw obu Państw.
Artykuł 4
Umawiające się Strony będą popierały zainteresowanie dziedzictwem kulturalnym i współczesnymi osiągnięciami kulturalnymi obu Państw. W tym celu będą popierały, na zasadzie wzajemnego zainteresowania i obopólnych korzyści:
- wymianę wystaw i innych prezentacji o charakterze kulturalnym, w tym organizację wystaw i targów książek
- wymianę artystów i grup artystycznych,
- tłumaczenie i publikację dzieł literackich oraz propagowanie twórczości artystycznej drugiego Państwa,
- prezentację utworów artystycznych drugiego Państwa na scenach teatralnych, w salach koncertowych, wystawowych, kinach, telewizji i radiu,
- współpracę w dziedzinie muzealnictwa,
- współpracę narodowych instytucji kultury,
- udział swych przedstawicieli w festiwalach, konkursach, przeglądach, konferencjach i spotkaniach międzynarodowych o charakterze kulturalnym, organizowanych przez drugą Stronę,
- indywidualne inicjatywy i przedsięwzięcia poszczególnych osób, tworzących nowe wartości kulturalne.
Artykuł 5
Każda z Umawiających się Stron uzna prawa autorskie i pokrewne do utworów, przysługujące obywatelom i osobom prawnym drugiej Umawiającej się Strony oraz ich następcom prawnym niezależnie od miejsca pierwszego opublikowania utworów i zabezpieczy dla tych praw ochronę na tych samych warunkach, które stworzone są jej wewnętrznym prawodawstwem dla jej własnych obywateli i osób prawnych. Strony zobowiązują się ponadto do wzajemnego poszanowania praw autorskich i pokrewnych swoich obywateli i osób prawnych zgodnie ze standardami obowiązującymi we wspólnocie europejskiej, przy czym standardy te nie mogą być niższe od standardów przewidzianych w Konwencjach: Berneńskiej oraz Rzymskiej.
Artykuł 6
Umawiające się Strony podejmą wysiłki na rzecz ochrony integralności narodowego dziedzictwa kulturowego obydwu Państw, oraz zachowania i konserwacji na swoim terytorium przedmiotów stanowiących zabytki i wartości kulturalne drugiej Umawiającej się Strony.
Artykuł 7
Umawiające się Strony będą udzielały wszechstronnego poparcia rozszerzaniu i pogłębianiu bezpośredniej współpracy między naukowcami, placówkami naukowo-badawczymi i organizacjami naukowymi obu Państw.
Artykuł 8
Umawiające się Strony będą popierały wymianę: studentów, doktorantów i stażystów.
Artykuł 9
Ministerstwo Edukacji Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Oświaty Republiki Azerbejdżańskiej, współdziałając w dziedzinie nauki i oświaty, nawiążą bezpośrednie kontakty w celu wymiany doświadczeń w dziedzinie zarządzania i kierowania oświatą, rozwijania nowoczesnych metod nauczania, organizowania wspólnych badań naukowych oraz kształcenia kadr w specjalizacjach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.
Artykuł 10
Umawiające się Strony będą wzajemnie wspierały upowszechnianie wiedzy o języku, literaturze, historii i geografii obu Państw oraz ich nauczanie.
Artykuł 11
Umawiające się Strony dążyć będą do zawarcia odrębnego porozumienia o wzajemnym uznawaniu równoważności dokumentów ukończenia szkół średnich i wyższych.
Artykuł 12
Umawiające się Strony będą prowadzić współpracę naukową i techniczną na zasadach równoprawności i wzajemnych korzyści, na podstawie odrębnych umów.
Artykuł 13
Umawiające się Strony będą popierały współpracę w dziedzinie zdrowia i nauk medycznych, prowadzoną na podstawie odrębnych porozumień.
Artykuł 14
Umawiające się Strony będą wspierały nawiązywanie kontaktów między organizacjami dobroczynnymi oraz wymieniały doświadczenia w zakresie udzielania pomocy humanitarnej.
Artykuł 15
Umawiające się Strony będą popierały współpracę w dziedzinie sportu realizowaną przez zainteresowane federacje, kluby i inne organizacje obu Państw na podstawie odrębnych porozumień.
Artykuł 16
Umawiające się Strony będą popierały współpracę między dyrekcjami archiwów obu Państw w zakresie informacji archiwalnych, wymiany publikacji i mikrofilmów oraz dostępu do archiwów dla celów naukowych. Szczegółowe rozwiązania zostaną zawarte w bezpośrednich porozumieniach między zainteresowanymi instytucjami obu Państw.
Artykuł 17
Umawiające się Strony będą popierały bezpośrednią współpracę radiofonii i telewizji realizowaną na podstawie odrębnych porozumień.
Artykuł 18
Umawiające się Strony będą popierały rozwój współpracy i wymianę osobową między organizacjami dziennikarskimi Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Azerbejdżańskiej oraz redakcjami i agencjami prasowymi obu Państw.
Artykuł 19
Umawiające się Strony będą popierać współpracę w dziedzinach należących do kompetencji UNESCO.
Artykuł 20
Umawiające się Strony popierać będą współpracę w dziedzinie wymiany młodzieży na podstawie odrębnych porozumień.
Artykuł 21
Umawiające się Strony będą wspierać wymianę doświadczeń, rozszerzanie i pogłębianie kontaktów między organizacjami zajmującymi się ochroną praw autorskich i pokrewnych. Strony będą się wzajemnie informować o zmianach w prawodawstwie dotyczącym ochrony praw autorskich i pokrewnych.
Artykuł 22
Umawiające się Strony będą opracowywały okresowe programy wykonawcze do niniejszej Umowy, określające warunki finansowe i organizacyjne wymiany.
Artykuł 23
Umowa niniejsza podlega przyjęciu zgodnie z prawem każdej z Umawiających się Stron, co zostanie stwierdzone w drodze wymiany not. Za dzień wejścia w życie Umowy uważać się będzie dzień otrzymania noty późniejszej.
Artykuł 24
Umowę niniejszą zawiera się na okres pięciu lat. Ulega ona automatycznemu przedłużaniu na następne pięcioletnie okresy, jeżeli żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji na sześć miesięcy przed upływem danego okresu.
Sporządzono w Warszawie, dnia 26 sierpnia 1997 roku, w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, azerbejdżańskim i rosyjskim, przy czym wszystkie teksty mają jednakową moc. W razie rozbieżności przy ich interpretacji, tekst w języku rosyjskim uważany będzie za rozstrzygający.
Z UPOWAŻNIENIA RZĄDU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ | Z UPOWAŻNIENIA RZĄDU REPUBLIKI AZERBEJDŻAŃSKIEJ |
|
|
- Data ogłoszenia: 2022-01-21
- Data wejścia w życie: 1999-01-26
- Data obowiązywania: 1999-01-26
REKLAMA
Monitor Polski
REKLAMA
REKLAMA