REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Monitor Polski - rok 2020 poz. 209

ZARZĄDZENIE NR 16
PREZESA RADY MINISTRÓW

z dnia 19 lutego 2020 r.

w sprawie Międzyresortowego Zespołu do spraw Promocji Rzeczypospolitej Polskiej

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2019 r. poz. 1171) zarządza się, co następuje:

§ 1.

 1. Tworzy się Międzyresortowy Zespół do spraw Promocji Rzeczypospolitej Polskiej, zwany dalej „Zespołem”.

2. Zespół jest organem pomocniczym Rady Ministrów.

§ 2.

 Do zadań Zespołu realizowanych w obszarze promocji Rzeczypospolitej Polskiej za granicą należy:

1) wymiana doświadczeń i informacji;

2) analiza działań, projektów i kierunków promocji;

3) określanie celów komunikacyjnych oraz kierunków geograficznych w perspektywie średnio- i długoterminowej;

4) opracowywanie rekomendacji dla Rady Ministrów;

5) proponowanie mechanizmów współpracy organów administracji rządowej, w tym mechanizmów współpracy z organami administracji samorządowej oraz z innymi instytucjami i organizacjami;

6) opiniowanie na wniosek Prezesa Rady Ministrów lub właściwego ministra projektów aktów prawnych lub innych dokumentów rządowych.

§ 3.

 1. W skład Zespołu wchodzą:

1) przewodniczący Zespołu - dyrektor komórki organizacyjnej właściwej do spraw dyplomacji publicznej i kulturalnej w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw zagranicznych;

2) pierwszy zastępca przewodniczącego Zespołu - przedstawiciel urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, w randze dyrektora albo zastępcy dyrektora, wyznaczony przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego;

3) drugi zastępca przewodniczącego Zespołu - przedstawiciel urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw gospodarki, w randze dyrektora albo zastępcy dyrektora, wyznaczony przez ministra właściwego do spraw gospodarki;

4) po jednym przedstawicielu, w randze dyrektora albo zastępcy dyrektora, wyznaczonym przez ministra właściwego do spraw:

a) administracji publicznej,

b) energii,

c) gospodarki morskiej,

d) informatyzacji,

e) kultury fizycznej,

f) oświaty i wychowania,

g) rolnictwa,

h) rozwoju wsi,

i) rozwoju regionalnego,

j) szkolnictwa wyższego i nauki,

k) transportu,

l) turystyki,

m) środowiska,

n) spraw wewnętrznych;

5) przedstawiciel urzędu obsługującego Ministra Obrony Narodowej, w randze dyrektora albo zastępcy dyrektora, wyznaczony przez Ministra Obrony Narodowej;

6) przedstawiciel Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w randze dyrektora albo zastępcy dyrektora, wyznaczony przez Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

2. Minister, który kieruje więcej niż jednym działem administracji rządowej, wymienionym w ust. 1 pkt 4, wyznacza do udziału w pracach Zespołu jednego przedstawiciela.

3. Członek Zespołu może być zastępowany w pracach Zespołu przez upoważnionego przedstawiciela. Upoważnienie do zastępowania wymaga zachowania formy pisemnej. Dopuszcza się przekazanie upoważnienia drogą elektroniczną.

4. Na zaproszenie przewodniczącego Zespołu w posiedzeniach Zespołu mogą uczestniczyć, bez prawa głosu, przedstawiciele organów administracji rządowej, instytucji, organizacji, a także specjaliści i eksperci z różnych dziedzin - których wiedza i doświadczenie mogą być wykorzystane w realizacji zadań Zespołu, o których mowa w § 2.

§ 4.

 1. Przewodniczący Zespołu:

1) kieruje pracami Zespołu i reprezentuje go na zewnątrz;

2) zwołuje posiedzenia Zespołu z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu;

3) ustala porządek posiedzeń Zespołu z uwzględnieniem wniosków zgłaszanych przez członków Zespołu;

4) przewodniczy posiedzeniom Zespołu.

2. Przewodniczący Zespołu przedstawia Prezesowi Rady Ministrów, za pośrednictwem ministra właściwego do spraw zagranicznych, sprawozdania z działalności Zespołu odpowiednio w terminie do 31 lipca za pierwsze półrocze oraz do 31 stycznia za drugie półrocze roku poprzedniego.

3. Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 2, zawiera informacje o:

1) liczbie posiedzeń Zespołu;

2) zadaniach zrealizowanych przez Zespół w okresie objętym sprawozdaniem;

3) zadaniach przewidzianych do realizacji przez Zespół na kolejny okres sprawozdawczy wraz z proponowanym harmonogramem ich realizacji;

4) problemach i zagrożeniach, które wystąpiły podczas realizacji zadań Zespołu, oraz podjętych działaniach naprawczych;

5) zmianach w składzie Zespołu;

6) kosztach funkcjonowania Zespołu;

7) wnioskach i rekomendacjach wynikających z prac Zespołu.

§ 5.

 W razie nieobecności przewodniczącego Zespołu zastępuje go kolejno pierwszy zastępca przewodniczącego Zespołu albo drugi zastępca przewodniczącego Zespołu, jeżeli przewodniczący Zespołu nie upoważnił innego członka Zespołu zgodnie z § 3 ust. 3.

§ 6.

 1. W sprawach szczególnej wagi posiedzenie Zespołu może zostać zwołane przez sekretarza stanu albo podsekretarza stanu nadzorującego komórkę organizacyjną właściwą do spraw dyplomacji publicznej i kulturalnej w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw zagranicznych, który przewodniczy wówczas posiedzeniu Zespołu i korzysta z uprawnień przewodniczącego Zespołu, o których mowa w § 4 ust. 1 oraz w § 7 ust. 2 zdanie trzecie.

2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, przewodniczącemu Zespołu, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, nie przysługuje prawo głosu.

§ 7.

 1. Zespół obraduje na posiedzeniach.

2. Zespół podejmuje rozstrzygnięcia w formie uchwał. Uchwały są podejmowane zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy liczby członków Zespołu. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego.

§ 8.

 W celu realizacji zadań, o których mowa w § 2, Zespół może podejmować uchwały dotyczące tworzenia grup roboczych spośród członków Zespołu, zlecania wykonania analiz lub ekspertyz.

§ 10.

 Organy administracji rządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, na wniosek przewodniczącego Zespołu, udzielają Zespołowi w ramach swoich kompetencji pomocy przy wykonywaniu zadań, o których mowa w § 2, w szczególności przedstawiają niezbędne informacje i dokumenty.

§ 11.

 Obsługę organizacyjną, administracyjną i kancelaryjną Zespołu zapewnia komórka organizacyjna właściwa do spraw dyplomacji publicznej i kulturalnej w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw zagranicznych.

§ 12.

 1. Dyrektor komórki organizacyjnej właściwej do spraw dyplomacji publicznej i kulturalnej w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw zagranicznych wyznacza spośród podległych sobie pracowników sekretarza Zespołu.

2. Do zadań sekretarza Zespołu należy w szczególności:

1) organizowanie posiedzeń Zespołu, w tym powiadamianie członków Zespołu o terminach posiedzeń;

2) prowadzenie dokumentacji Zespołu, w tym sporządzanie protokołów z posiedzeń Zespołu;

3) zapewnienie wymiany informacji związanych z realizacją zadań Zespołu.

3. Sekretarz Zespołu uczestniczy w posiedzeniach Zespołu bez prawa głosu.

§ 13.

 Wydatki związane z działalnością Zespołu pokrywa się z budżetu państwa, z części 45, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zagranicznych.

§ 14.

 Udział w pracach Zespołu jest nieodpłatny.

§ 15.

 Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: M. Morawiecki

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2020-02-25
  • Data wejścia w życie: 2020-03-04
  • Data obowiązywania: 2020-03-04
  • Dokument traci ważność: 2024-05-07
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Monitor Polski

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA