REKLAMA
Monitor Polski - rok 2012 poz. 807
UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 12 października 2012 r.
w sprawie racjonalnego wdrażania polityki klimatycznej
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dostrzega konieczność prowadzenia skutecznej polityki klimatycznej. Globalne zmiany klimatu stanowią poważne zagrożenie dla środowiska i jakości życia przyszłych pokoleń. Przeciwdziałanie tym zagrożeniom wymaga zgodnej współpracy całej społeczności międzynarodowej. Właściwym forum takiej współpracy jest Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC). Nie jest celowe prowadzenie jednostronnej polityki w oderwaniu od konsensusu osiągniętego przez Konferencję Stron.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie podkreślić duży dorobek Polski w dziedzinie ograniczania emisji gazów cieplarnianych. Cel redukcyjny dla Polski wynikający z protokołu z Kioto z 1997 r. (zmniejszenie emisji o 6%) jest realizowany ze znaczną nadwyżką – faktyczna redukcja emisji wynosi około 30%.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej krytycznie ocenia propozycje Komisji Europejskiej dotyczące długookresowych celów w dziedzinie budowy gospodarki niskowęglowej, zgodnie z którymi do 2020 roku redukcja emisji gazów cieplarnianych powinna wynieść 20% a do roku 2050 80–95%. Propozycje te, zawarte w takich dokumentach jak Energy Roadmap 2050, nie uwzględniają specyficznych uwarunkowań gospodarczych poszczególnych krajów członkowskich, jak również nie przewidują mechanizmów służących sprawiedliwemu rozłożeniu obciążeń związanych z wdrażaniem europejskiej polityki klimatycznej.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa Radę Ministrów do przygotowania wszechstronnej analizy kosztów i korzyści związanych z realizacją polityki klimatycznej do roku 2020 i do roku 2050. Analiza taka powinna umożliwić wybór najbardziej racjonalnego sposobu redukcji emisji, który pozwoli na minimalizację niepożądanych skutków społecznych i gospodarczych. Dokument ten powinien przyczynić się do wypracowania wspólnej koncepcji polityki klimatycznej na forum UE, zgodnej z założeniami Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC).
Marszałek Sejmu: E. Kopacz
- Data ogłoszenia: 2012-10-29
- Data wejścia w życie: 2012-10-12
- Data obowiązywania: 2012-10-12
REKLAMA
Monitor Polski
REKLAMA
REKLAMA