REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Monitor Polski - rok 2011 nr 47 poz. 540

UCHWAŁA PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ

z dnia 6 czerwca 2011 r.

w sprawie określenia wzoru i rozmiaru koperty zwrotnej, koperty na kartę do głosowania, oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu oraz instrukcji głosowania, stosowanych w głosowaniu korespondencyjnym w obwodach głosowania utworzonych za granicą

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 65 § 3 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 112, Nr 26, poz. 134, Nr 94, poz. 550 i Nr 102, poz. 588) Państwowa Komisja Wyborcza uchwala, co następuje:

§ 1.
1. Koperta zwrotna, o której mowa wart. 65 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy, powinna mieć rozmiar umożliwiający włożenie do niej, bez konieczności składania i zaginania, koperty na kartę do głosowania oraz oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu.

2. Na kopercie zwrotnej umieszcza się adres konsula i informację, dla której obwodowej komisji wyborczej przesyłka jest przeznaczona. Na kopercie nie umieszcza się żadnych innych oznaczeń.

3. Przepis ust. 2 zdanie drugie nie dotyczy znaków opłaty pocztowej oraz pieczęci i adnotacji operatora doręczającego przesyłkę.

4. Koperty zwrotne przekazywane przez danego konsula wyborcom głosującym korespondencyjnie nie mogą różnić się między sobą.

5. Wzór koperty zwrotnej stanowi załącznik nr 1 do uchwały.

§ 2.
1. Koperta na kartę do głosowania, o której mowa w art. 65 § 1 pkt 3 Kodeksu wyborczego, ma, w zależności od przeprowadzanych wyborów oraz liczby i formatu stosowanych w nich kart do głosowania, rozmiar umożliwiający włożenie do niej, bez konieczności zaginania, kart do głosowania.

2. Koperta na kartę do głosowania wykonywana jest w sposób uniemożliwiający, bez jej otwarcia, odczytanie treści znajdującej się wewnątrz karty do głosowania.

3. Koperta na kartę do głosowania, w miarę możliwości, powinna być koloru białego. Jeżeli w danym kraju koperty koloru białego nie są w powszechnym użyciu, dopuszczalne jest użycie kopert na kartę do głosowania innego koloru.

4. Na kopercie na kartę do głosowania konsul umieszcza oznaczenie „Koperta na kartę do głosowania”. Rodzaj i wielkość czcionki dla oznaczenia, o którym mowa w zdaniu pierwszym, musi być jednakowa dla wszystkich kart. Na kopercie nie umieszcza się żadnych innych oznaczeń.

5. Koperty na kartę do głosowania przekazywane przez danego konsula wyborcom głosującym korespondencyjnie nie mogą różnić się między sobą.

6. Wzór koperty na kartę do głosowania stanowi załącznik nr 2 do uchwały.

§ 3.
1. Oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu, o którym mowa w art. 65 § 1 pkt 4 Kodeksu wyborczego sporządza się na karcie koloru białego, formatu A-5 lub zbliżonego formatu powszechnie stosowanego w druku w danym kraju.

2. Konsul przygotowuje druk oświadczenia, w taki sposób, aby wyborca wpisywał na nim imię-imiona, nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, nazwę miejscowości, w której je sporządza, datę sporządzenia oświadczenia i opatrzył oświadczenie własnoręcznym podpisem.

3. Wzór oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu stanowi załącznik nr 3 do uchwały.

§ 4.
1. Instrukcję głosowania sporządza się na karcie formatu A-4 lub zbliżonego formatu powszechnie stosowanego w druku w danym kraju.

2. Konsul sporządza instrukcję głosowania zgodnie z pouczeniem zawartym we wzorze. Treść pouczenia pomija się w instrukcji przesyłanej wyborcy.

3. Wzór instrukcji głosowania stanowi załącznik nr 4 do uchwały.

§ 5.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 2011 r. i podlega ogłoszeniu.

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej: S.J. Jaworski

Załącznik 1. [WZÓR KOPERTY ZWROTNEJ]

Załączniki do uchwały Państwowej Komisji Wyborczej
z dnia 6 czerwca 2011 r. (poz. 540)

Załącznik nr 1

WZÓR KOPERTY ZWROTNEJ

infoRgrafika

Załącznik 2. [WZÓR KOPERTY NA KARTĘ DO GŁOSOWANIA]

Załącznik nr 2

WZÓR KOPERTY NA KARTĘ DO GŁOSOWANIA

infoRgrafika

Załącznik 3. [WZÓR OŚWIADCZENIA O OSOBISTYM I TAJNYM ODDANIU GŁOSU]

Załącznik nr 3

WZÓR OŚWIADCZENIA O OSOBISTYM I TAJNYM ODDANIU GŁOSU

infoRgrafika

Załącznik 4. [WZÓR INSTRUKCJI GŁOSOWANIA]

Załącznik nr 4

WZÓR INSTRUKCJI GŁOSOWANIA

Instrukcja głosowania

1. Wyborca otrzymuje pakiet wyborczy zawierający:

1) zaadresowaną kopertę zwrotną;

2) kartę do głosowania*/karty do głosowania*;

3) kopertę na kartę do głosowania*/na karty do głosowania*;

4) oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu;

5) niniejszą instrukcję.

2. Na karcie do głosowania wyborca oddaje głos w sposób określony w informacji znajdującej się w dolnej części karty do głosowania. Należy pamiętać, że znakiem „x” są dwie linie przecinające się w obrębie kratki przeznaczonej na oddanie głosu.

3. Po oddaniu głosu należy kartę do głosowania*/karty do głosowania* umieścić w kopercie oznaczonej „Koperta na kartę do głosowania” i kopertę tę zakleić. Niezaklejenie koperty na kartę do głosowania spowoduje, że karta/karty do głosowania w niej się znajdujące nie będzie/będą uwzględniona/e przy ustalaniu wyników głosowania.

4. Zaklejoną kopertę na kartę do głosowania należy włożyć do zaadresowanej na adres konsula koperty zwrotnej.

5. Do koperty zwrotnej należy także włożyć oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Przed włożeniem oświadczenia do koperty należy wpisać na nim miejscowość i datę jego sporządzenia oraz własnoręcznie je podpisać. Niewłożenie oświadczenia do koperty zwrotnej lub niepodpisanie go spowoduje, że karta do głosowania nie będzie uwzględniona przy ustalaniu wyników głosowania.

6. Kopertę zwrotną należy zakleić i odesłać na adres konsula. Wyborca może do czasu zakończenia głosowania osobiście dostarczyć kopertę zwrotną do właściwej obwodowej komisji wyborczej.

7. W przypadku gdy w jednym dniu odbywają się więcej niż jedne wybory, w których wyborca zgłosił zamiar głosowania korespondencyjnego, wyborca otrzymuje – w jednej przesyłce – tyle pakietów wyborczych, w ilu wyborach głosuje korespondencyjnie. W takim przypadku czynności, o których mowa w instrukcji, należy wykonać odrębnie dla każdych z przeprowadzanych wyborów.

**Należy pamiętać, że jeżeli wyborca głosuje korespondencyjnie zarówno w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, jak i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, wówczas karty do głosowania w tych wyborach wkłada do jednej koperty na karty do głosowania.**

Po przygotowaniu w sposób określony w pkt 2–6 tylu kopert zwrotnych, w ilu wyborach wyborca uczestniczy, należy włożyć je do dodatkowej koperty (koperty tej nie prześle konsul), zaadresować w taki sposób, jak zaadresowane są koperty zwrotne, i odesłać konsulowi lub, do czasu zakończenia głosowania, osobiście dostarczyć do właściwej obwodowej komisji wyborczej.

Pouczenie dla konsula (nie drukować na instrukcji):

1. W przypadku wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli wyborca zadeklarował chęć wzięcia udziału zarówno w wyborach do Sejmu, jak i do Senatu, w miejscach oznaczonych „*” należy wpisać treść w liczbie mnogiej, a w przypadku gdy zadeklarował chęć wzięcia udziału tylko w wyborach do Sejmu lub tylko w wyborach do Senatu – w liczbie pojedynczej. W przypadku wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i wyborów do Parlamentu Europejskiego w miejscach tych należy wpisać treść w liczbie pojedynczej.

2. Punkt 7 instrukcji należy umieszczać tylko w przypadku, gdy w jednym dniu odbywają się więcej niż jedne wybory. Nie dotyczy to jednakże przypadku, gdy odbywają się wyłącznie wybory do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Zdanie oznaczone „**” umieszcza się tylko w przypadku, gdy w tym samym dniu przeprowadzane są wybory do Sejmu i do Senatu oraz wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i/lub wybory do Parlamentu Europejskiego.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2011-06-17
  • Data wejścia w życie: 2011-08-01
  • Data obowiązywania: 2011-08-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Monitor Polski

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA