REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Monitor Polski - rok 2011 nr 46 poz. 514

PROTOKÓŁ

między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej w sprawie przedsięwzięć organizacyjnych zmierzających do zapewnienia realizacji Porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o budowie systemu gazociągów dla tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dostawach gazu rosyjskiego do Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 sierpnia 1993 roku,

podpisany w Warszawie dnia 18 lutego 1995 r.

Tekst pierwotny

PROTOKÓŁ

między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej w sprawie przedsięwzięć organizacyjnych zmierzających do zapewnienia realizacji Porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o budowie systemu gazociągów dla tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dostawach gazu rosyjskiego do Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 sierpnia 1993 roku.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Federacji Rosyjskiej, zwane dalej Stronami,

biorąc pod uwagę, że w Warszawie utworzono Spółkę Akcyjną EUROPOL GAZ S.A.;

uwzględniając, że zatwierdzono Założenia Techniczno-Ekonomiczne projektu „System Gazociągów Tranzytowych przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej” i opracowywana jest koncepcja finansowania projektu;

uzgodniły, co następuje:

Artykuł 1

1. Strona Rosyjska zapewni warunki dla dostaw gazu ziemnego do krajów Europy Zachodniej przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i do Rzeczypospolitej Polskiej, a Strona Polska zapewni warunki dla jego transportu przez budowany system gazociągów tranzytowych, w następujących uzgodnionych ilościach, w latach:

mld m3

Lata

Wielkość dostaw eksportowych (gaz towarowy)

w tym:

Tranzyt

Rzeczpospolita Polska

1996

0.4

0.4

1997

5.0

2.0

3.0

1998

16.2

13.2

3.0

1999

32.3

29.3

3.0

2000

41.4

38.4

3.0

2001

48.8

43.8

5.0

2002

54.0

47.0

7.0

2003

59.2

50.2

9.0

2004

61.7

51.7

10.0

2005

62.7

51.7

11.0

2010

65.7

51.7

14.0

 

Strony podkreślają, że w kontraktach zawieranych zgodnie z niniejszym Protokółem, wielkości tranzytu i dostaw gazu mogą być uściślane.

2. W celu realizacji dostaw i tranzytu wymienionych ilości gazu ziemnego EUROPOL GAZ S.A. zapewni budowę i oddanie do eksploatacji części liniowej gazociągów i tłoczni w następujących terminach:

Lata

Część liniowa (km)

Tłocznie (szt./MW)

I nitka

II nitka

I nitka

II nitka

1996

456

 

 

 

1997

209

 

2/132

 

1998

 

58

3/198

 

1900

 

304

- /25

 

2000

 

268

 

3/75

2001

 

35

 

1/25

2002

 

 

 

- /100

RAZEM:

665

665

5/355

4/200

 

3. RSA GAZPROM zapewni koordynację wybudowania odpowiednich zdolności przesyłowych do granicy białorusko-polskiej i od granicy polsko-niemieckiej w terminach zgodnych z budową systemu gazociągów tranzytowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Artykuł 2

1. EUROPOL GAZ S.A. i jej założyciele zawrą w ciągu trzech miesięcy od dnia podpisania niniejszego Protokółu długoterminowe kontrakty na korzystanie z systemu gazociągów tranzytowych, który będzie wybudowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W kontraktach zostaną określone handlowe i techniczne warunki korzystania z systemu tranzytowego, łącznie z zasadami określania stawki tranzytowej. W kontraktach zostaną również uwzględnione zdolności przesyłowe przewidziane w „Porozumieniu o zasadach dysponowania zdolnościami przesyłowymi systemu gazociągów tranzytowych przechodzących przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”, zawartym dnia 25 października 1994 roku i w Aneksie Nr 1 do niego podpisanym w dniu 17 lutego 1995 roku.

2. RSA GAZPROM i podmioty gospodarcze, które zawrą kontrakty na korzystanie z systemu gazociągów tranzytowych zgodnie z ust. 1 niniejszego Artykułu, zawrą w ciągu trzech miesięcy od dnia podpisania niniejszego Protokółu wieloletnie kontrakty, przewidziane w ust. 3 Artykułu 3 Porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o budowie systemu gazociągów dla tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dostawach gazu rosyjskiego do Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25.08.1993 roku. Kontrakty te będą obejmowały ilości gazu zgodne z procentowym podziałem zdolności przesyłowych budowanego systemu gazociągów tranzytowych ustalonym w Aneksie nr 1, wymienionym w ust .1 niniejszego Artykułu.

Artykuł 3

Strona Polska udzieli gwarancji dla pozyskania i spłaty pożyczonych środków dla EUROPOL GAZ S.A. na finansowanie budowy systemu gazociągów tranzytowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z Artykułem 6 Porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o budowie systemu gazociągów dla tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dostawach gazu rosyjskiego do Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25.08.1993 roku.

W ramach środków przewidzianych w pierwszym akapicie niniejszego Artykułu, Strona Polska zapewni finansowanie budowy pierwszej nitki systemu gazociągów tranzytowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w wysokości 300-350 mln USD.

Artykuł 4

EUROPOL GAZ S.A i jej założyciele w ciągu trzech miesięcy od dnia podpisania niniejszego Protokółu zawrą porozumienie dotyczące koncepcji finansowania budowy systemu gazociągów tranzytowych, w którym będą przewidziane zasady udzielenia gwarancji pozyskania i zwrotu pożyczonych środków lub bezpośrednich nakładów inwestycyjnych na finansowanie budowy systemu gazociągów tranzytowych, stanowiących zobowiązania EUROPOL GAZ S.A.

Artykuł 5

Strona Polska zapewni udzielenie pomocy w zatrudnieniu wysokokwalifikowanych specjalistów rosyjskich w EUROPOL GAZ S.A. w okresie budowy j eksploatacji systemu gazociągów tranzytowych.

Artykuł 6

1. Strona Polska zapewni w ramach obowiązujących przepisów rangi ustawowej:

ulgi celne na przywóz nie produkowanych w Rzeczypospolitej Polskiej materiałów i urządzeń odpowiedniej jakości i asortymentu, niezbędnych do zbudowania systemu gazociągów tranzytowych, a także w ramach procedury odprawy czasowej maszyn i urządzeń służących do budowy tego systemu;

obniżenie podatku od wartości dodanej (VAT/HДC) z 22% do 7% w odniesieniu do towarów i usług bezpośrednio związanych z budową systemu gazociągów tranzytowych:

zwolnienie z podatku dochodowego firmy EUROPOL GAZ S.A. na okres budowy systemu gazociągów tranzytowych w tej części dochodu, która zostanie zainwestowana w budowę wymienionych gazociągów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i/lub przeznaczona na spłatę zobowiązań związanych z tą budową;

współdziałanie w uzyskaniu w okresie budowy i eksploatacji zwolnień z podatków i opłat ustalanych przez gminy (terenowe organy władzy), w tym z tytułu majątku, gruntu i środków transportu.

2. Strona Rosyjska w okresie do zakończenia budowy systemu gazociągów tranzytowych przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej udzieli RSA GAZPROM ulg celnych i ulg w opłatach, a także będzie współdziałać przy przyznawaniu ulg w zakresie podatków związanych z wyrobami, materiałami i usługami, wykorzystywanymi przy budowie wymienionych gazociągów.

Artykuł 7

Strony będą podejmowały wszelkie niezbędne działania i czynności zgodne z ich ustawodawstwem, dla zapewnienia budowy i eksploatacji systemu gazociągów tranzytowych, a w szczególności potwierdzają, że:

w przypadku likwidacji lub reorganizacji podmiotów gospodarczych Rzeczypospolitej Polskiej i Federacji Rosyjskiej, wymienionych w niniejszym Protokole. Strony wskażą następców prawnych, którzy zapewnią pełną realizację kontraktów, zawartych zgodnie z niniejszym Protokółem,

w przypadku zmian w ustawodawstwie Rzeczypospolitej Polskiej tub Federacji Rosyjskiej Strony będą dążyły do zapewnienia warunków realizacji zawartych umów i kontraktów nie gorszych, niż określone w niniejszym Protokole.

w przypadku przyjęcia w Rzeczypospolitej Polskiej lub Federacji Rosyjskiej przepisów prawnych, przyznających podmiotom gospodarczym obu krajów ulgi nie przewidziane w niniejszym Protokóle, będą one stosowane przy realizacji umów i kontraktów zawartych zgodnie z niniejszym Protokółem.

Artykuł 8

Budowane gazociągi tranzytowe dla zapewnienia tranzytu rosyjskiego gazu ziemnego i dostaw rosyjskiego gazu ziemnego do Rzeczypospolitej Polskiej jak również inne mienie i obiekty, nabywane przez EUROPOL GAZ SA. w procesie działalności gospodarczej, będą jej własnością.

Artykuł 9

Spory dotyczące interpretacji lub realizacji niniejszego Protokółu będą rozstrzygane w drodze konsultacji miedzy Stronami, które przy tym kierować się będą postanowieniami niniejszego Protokółu, odpowiednich norm prawa międzynarodowego, a także uwzględniać postanowienia stosownych umów polsko-rosyjskich.

Jeśli spór nie będzie rozstrzygnięty w wyniku konsultacji przewidzianych w niniejszym Artykule w rozsądnym czasie, lecz nie dłuższym niż 6 miesięcy, Strony przystąpią do rozmów odnośnie możliwości zastosowania innych metod rozstrzygania sporów, jakie mogą wyniknąć w związku z interpretacją lub realizacją niniejszego Protokółu, w tym arbitrażu i innych instytucji przewidzianych przez prawo międzynarodowe.

Artykuł 10

Niniejszy Protokół stanowi integralną część Porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o budowie systemu gazociągów dla tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dostawach gazu rosyjskiego do Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25.08.1993 roku.

Niniejszy Protokół wchodzi w życie z dniem otrzymania ostatniej nory stwierdzającej, że zostały spełnione przez każdą ze Stron wymagania wewnątrzpaństwowe, niezbędne dla jego wejścia w życie. Postanowienia jego będą jednakże stosowane od dnia podpisania niniejszego Protokółu.

Sporządzono w Warszawie w dniu 18 lutego 1995 roku, w dwóch egzemplarzach, każdy w języku polskim i w języku rosyjskim, przy czym oba teksty mają jednakową moc.

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2011-06-16
  • Data wejścia w życie: 1995-09-01
  • Data obowiązywania: 1995-09-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Monitor Polski

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA