REKLAMA
Monitor Polski - rok 2010 nr 36 poz. 507
UMOWA
o współpracy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Suwerennym Wojskowym Zakonem Szpitalników św. Jana Jerozolimskiego zwanym Rodyjskim i Maltańskim,
podpisana w Warszawie dnia 14 maja 2007 r.
UMOWA O WSPÓŁPRACY
MIĘDZY
RZĄDEM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
A
SUWERENNYM WOJSKOWYM ZAKONEM SZPITALNIKÓW
ŚW. JANA JEROZOLIMSKIEGO ZWANYM RODYJSKIM I MALTAŃSKIM
Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Suwerenny Wojskowy Zakon Szpitalników Św. Jana Jerozolimskiego zwany Rodyjskim i Maltańskim, zwani dalej Wysokimi Umawiającymi się Stronami.
– odnosząc się z uznaniem do historii stosunków dyplomatycznych między Rzecząpospolitą Polską a Suwerennym Wojskowym Zakonem Szpitalników Św. Jana Jerozolimskiego zwanym Rodyjskim i Maltańskim, ustanowionych w 1990 roku,
– ożywieni pragnieniem zacieśnienia przyjacielskich stosunków i współpracy w dziedzinie niesienia pomocy humanitarnej.
– umocnieni doświadczeniem minionych lat, gdy Suwerenny Wojskowy Zakon Szpitalników Św. Jana Jerozolimskiego zwany Rodyjskim i Maltańskim, zwany dalej „Zakonem Maltańskim”, działając w charakterze podmiotu prawa międzynarodowego, charytatywnie udzielał wsparcia instytucjom szpitalnym, zarówno publicznym, jak i prywatnym, w Rzeczypospolitej Polskiej, za zgodą i we współpracy z Ministrem Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej,
– pragnąc promować, opierając się na trwałych podstawach, podejmowanie czynności w zakresie współpracy na rzecz chorych i potrzebujących w Rzeczypospolitej Polskiej, takich jak wymiana medycznego i paramedycznego know-how, skutecznie wykorzystując w tym celu możliwości stworzone przez rozwój nauki i techniki,
– mając na uwadze fakt, iż Zakon Maltański powierza wykonywanie swoich zadań, na zasadzie upoważnienia, organizacjom podporządkowanym (Związek Polskich Kawalerów Maltańskich, Malteser International),
uzgodnili, co następuje:
Artykuł 1
Celem niniejszej Umowy jest stworzenie ogólnych zasad i wskazanie głównych kierunków współpracy między Wysokimi Umawiającymi się Stronami. Stosownie do swoich możliwości Wysokie Umawiające się Strony podejmą i urzeczywistnią wszelkie środki zmierzające do ułatwienia, rozwinięcia i zróżnicowania ich współpracy humanitarnej i medycznej.
Artykuł 2
Stosownie do swoich możliwości i we współdziałaniu z Ministrem Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej, Zakon Maltański będzie kontynuował charytatywne świadczenie pomocy polskim instytucjom szpitalnym, zarówno publicznym, jak i prywatnym, w zakresie wsparcia mającego na celu poprawienie jakości świadczonej opieki przez powyższe instytucje, zwłaszcza dla najbardziej ubogich i potrzebujących.
Artykuł 3
Szczególna uwaga będzie skierowana na osoby nieuleczalnie chore oraz dzieci i dorosłych niepełnosprawnych przebywających w ośrodkach maltańskich w różnych regionach Rzeczypospolitej Polskiej. W realizacji tych zadań Zakon Maltański będzie wspierany przez Związek Polskich Kawalerów Maltańskich i struktury mu podporządkowane. Będzie to stanowić kontynuację działań już prowadzonych przez Związek.
Artykuł 4
Zakon Maltański potwierdza, określone w odrębnej umowie z 1993 roku, zaangażowanie w regularne udzielanie pomocy w Jasnogórskim Punkcie Medycznym, co stanowi realizację najbardziej podstawowej misji Zakonu Maltańskiego, jaką jest pomoc dla pielgrzymów.
Artykuł 5
Wysokie Umawiające się Strony będą rozwijać współpracę w zakresie szkolenia personelu udzielającego pomocy osobom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Współpraca będzie realizowana we współdziałaniu z Ministrem Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej oraz właściwymi wojewodami w części dotyczącej udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy w ramach jednostek współpracujących z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne.
Artykuł 6
Każda z Wysokich Umawiających się Stron podejmie wszelkie środki, aby zagwarantować realizację mniejszej Umowy. W szczególności, Rząd Rzeczypospolitej Polskiej dołoży wszelkich starań, aby wspierać działania określone niniejszą Umową podejmowane przez Zakon Maltański na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Artykuł 7
Ambasador Zakonu Maltańskiego w Rzeczypospolitej Polskiej będzie upoważniony do prowadzenia rozmów z władzami Rzeczypospolitej Polskiej. Związek Polskich Kawalerów Maltańskich będzie czuwać nad realizacją niniejszej Umowy ze strony Zakonu Maltańskiego.
Artykuł 8
Niniejsza Umowa wejdzie w życie w dniu podpisania przez Wysokie Umawiające się Strony.
Artykuł 9
Niniejsza Umowa jest zawarta na czas nieokreślony. Może ona być wypowiedziana w drodze notyfikacji przez każdą z Wysokich Umawiających się Stron; w takim przypadku utraci moc po upływie 6 miesięcy od dnia otrzymania przez drugą Wysoką Umawiającą się Stronę noty wypowiadającej.
Sporządzono w Warszawie, dnia 14 maja 2007 roku, w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i francuskim, przy czym obydwa teksty są jednakowo autentyczne.
- Data ogłoszenia: 2010-05-13
- Data wejścia w życie: 2007-05-14
- Data obowiązywania: 2007-05-14
REKLAMA
Monitor Polski
REKLAMA
REKLAMA