REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Monitor Polski - rok 2009 nr 72 poz. 910

UMOWA

między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o wczesnym powiadamianiu o awarii jądrowej, o wymianie informacji i doświadczeń oraz o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej,

podpisana w Warszawie dnia 30 lipca 2009 r.

Tekst pierwotny

UMOWA
MIĘDZY RZĄDEM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ A RZĄDEM REPUBLIKI FEDERALNEJ NIEMIEC O WCZESNYM POWIADAMIANIU O AWARII JĄDROWEJ, O WYMIANIE INFORMACJI I DOŚWIADCZEŃ ORAZ O WSPÓŁPRACY W DZIEDZINIE BEZPIECZEŃSTWA JĄDROWEGO I OCHRONY RADIOLOGICZNEJ

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej

i

Rząd Republiki Federalnej Niemiec

świadome faktu, że powszechna i wczesna wymiana informacji i doświadczeń dotyczących działalności jądrowej i ochrony radiologicznej, skutecznie poprawia stan bezpieczeństwa ludności obu Umawiających się Stron i jednocześnie służy dalszemu rozwojowi dobrego sąsiedztwa między obu Umawiającymi się Stronami,

kierując się postanowieniami Konwencji o wczesnym powiadamianiu o awarii jądrowej sporządzonej w Wiedniu dnia 26 września 1986 roku (zwanej dalej „Konwencją”),

biorąc pod uwagę Umowę między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o wzajemnej pomocy podczas katastrof i klęsk żywiołowych lub innych poważnych wypadków, sporządzoną w Warszawie dnia 10 kwietnia 1997 roku,

zważywszy, że Rzeczpospolita Polska oraz Republika Federalna Niemiec są sygnatariuszami Traktatów Wspólnot Europejskich oraz że należący do tych dokumentów Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej zawiera w rozdziale III postanowienia odnośnie ochrony zdrowia ludności i siły roboczej przed zagrożeniem spowodowanym promieniowaniem jonizującym

uzgodniły, co następuje:

Artykuł 1

Zakres obowiązywania Umowy

Niniejsza Umowa reguluje wczesne powiadamianie o awarii jądrowej, wymianę informacji i doświadczeń oraz współpracę w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej. Umowa znajduje zastosowanie do urządzeń i działalności wymienionych w artykule 1 ustęp 2 Konwencji.

Artykuł 2

Właściwe organy

(1) Właściwymi organami do realizacji niniejszej Umowy są:

1. w Rzeczypospolitej Polskiej: Prezes Państwowej Agencji Atomistyki,

2. w Republice Federalnej Niemiec:

Federalne Ministerstwo Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Reaktorów.

(2) Umawiające się Strony będą się nawzajem informować drogą dyplomatyczną o wszelkich zmianach dotyczących właściwych organów.

Artykuł 3

Wczesne powiadamianie

(1) Umawiające się Strony powiadamiają się nawzajem niezwłocznie o awariach, których rodzaj określa artykuł 1 ustęp 1 Konwencji.

(2) Powiadomienie następuje bezpośrednio między właściwymi organami i zawiera informacje określone w artykule 5 Konwencji.

(3) Umawiające się Strony powiadamiają się w podobny sposób o wszystkich innych zdarzeniach niewymienionych w artykule 1 ustęp 1 Konwencji, mogących powodować skutki radiologiczne poza urządzeniem, jak również o poziomie promieniowania mogącym spowodować odczuwalne skutki radiologiczne na terytorium drugiej Umawiającej się Strony.

Artykuł 4

Wymiana informacji i doświadczeń

(1) Umawiające się Strony informują się nawzajem o ogólnym rozwoju pokojowego wykorzystania energii jądrowej i o przepisach swojego prawa dotyczących bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.

(2) Umawiające się Strony informują się wzajemnie o doświadczeniach w zakresie eksploatacji urządzeń w rozumieniu artykułu 1 ustęp 2 Konwencji, środkach zapobiegawczych związanych z bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną oraz ograniczaniem uwolnień substancji promieniotwórczych w takim zakresie, jaki służy ocenie możliwych skutków awarii w rozumieniu artykułu 1 ustęp 1 Konwencji.

(3) Wymiana informacji i doświadczeń zgodnie z ustępami 1 i 2 następuje okresowo.

W przypadku szczególnych zdarzeń, które zgodnie z międzynarodową skalą INES, klasyfikowane są jako poziom radiacyjny 2 lub wyższy, druga Umawiająca się Strona zostanie poinformowana niezwłocznie.

Artykuł 5

Wykorzystanie informacji

(1) Przekazane zgodnie z artykułem 4 informacje można wykorzystywać bez ograniczeń, chyba że druga Umawiająca się Strona udostępniła je poufnie. Przekazywanie poufnych informacji instytucjom innym niż państwowe danej Umawiającej się Strony może nastąpić tylko za obopólnym porozumieniem i zgodnie z przepisami prawa Umawiających się Stron.

(2) Konieczność udzielania informacji zgodnie z artykułem 4 obowiązuje z ograniczeniami, które mogą wynikać z ustawodawstwa obu Umawiających się Stron.

(3) Nie narusza to zobowiązań z tytułu Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec w sprawie wzajemnej ochrony informacji niejawnych, sporządzonej w Gdańsku dnia 30 kwietnia 1999 roku.

Artykuł 6

Koordynatorzy

(1) Właściwe organy wyznaczają koordynatorów.

(2) Wymiana informacji zgodnie z artykułem 4, odbywa się za pośrednictwem koordynatorów,

o ile nie zostanie uzgodniona inna droga przekazywania informacji. Sposób wymiany informacji ustalają koordynatorzy.

Artykuł 7

Współpraca naukowo-techniczna

(1) Właściwe organy pracują w oparciu o specjalne programy robocze w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, włączając w to również ustanawianie prawa atomowego.

(2) Specjalne programy robocze będą uzgadniane przez koordynatorów.

(3) Programy takie winny gwarantować, że w ramach współpracy uwzględniane będą prawa własności intelektualnej.

Artykuł 8

Koszty

Umawiające się Strony nie dochodzą zwrotu kosztów powstałych w wyniku wzajemnego informowania się w ramach niniejszej Umowy. Jeżeli przygotowanie dokumentów wymaga znacznych kosztów, Umawiająca się Strona występująca o ich dostarczenie, obowiązana jest, po uprzednim uzgodnieniu, do pokrycia kosztów.

Artykuł 9

Wejście w życie, okres obowiązywania, wypowiedzenie

(1) Niniejsza Umowa wchodzi w życie w dniu podpisania.

(2) Niniejsza Umowa zostaje zawarta na czas nieokreślony. Każda z Umawiających się Stron może w każdej chwili wypowiedzieć niniejszą Umowę pisemnie drogą dyplomatyczną z zachowaniem sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia.

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2009-11-13
  • Data wejścia w życie: 2009-07-30
  • Data obowiązywania: 2009-07-30
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Monitor Polski

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA