REKLAMA
Monitor Polski - rok 2009 nr 49 poz. 713
PROGRAM WSPÓŁPRACY
w dziedzinie kultury między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury Republiki Macedonii na lata 2009–2011,
sporządzony w Warszawie dnia 8 lipca 2009 r.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministerstwo Kultury Republiki Macedonii, zwani dalej „Stronami”,
– dążąc do dalszego rozwoju stosunków w dziedzinie kultury między obydwoma państwami,
– na podstawie artykułu 16 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Macedońskim o współpracy w dziedzinie kultury i edukacji, sporządzonej w Warszawie dnia 29 stycznia 1998 r.,
uzgodnili, co następuje:
Artykuł 1
1. Strony będą wspierać wymianę i współpracę w dziedzinie teatru, muzyki i folkloru, dążąc do prezentacji najbardziej wartościowych pozycji w dorobku kulturalnym obydwu państw.
2. Strony będą stwarzać warunki bezpośredniej współpracy między twórcami, artystami i instytucjami kultury, a także szkołami i uczelniami artystycznymi obydwu państw.
3. Szczegóły związane z wyborem twórców i artystów, prezentowanym repertuarem, programem pobytu i terminami występów uzgadniane będą w drodze kontaktów roboczych, uwzględniając zasady wzajemności oraz regulaminy poszczególnych festiwali.
Artykuł 2
Strony będą sprzyjać organizacji, na zasadzie wzajemności, wystaw sztuki współczesnej. Wybór tematu, warunki, terminy i miejsce ekspozycji Strony ustalą w drodze kontaktów roboczych.
Artykuł 3
1. Strony będą sprzyjać wymianie delegacji twórców, artystów i ekspertów w zakresie kultury i sztuki w celu rozwijania i doskonalenia wzajemnej współpracy.
2. Strony będą wspierać współpracę i wymianę doświadczeń między twórcami i krytykami w zakresie sztuk plastycznych, architektury, wzornictwa i fotografii poprzez uczestnictwo na zasadzie wzajemności w warsztatach twórczych, plenerach, sympozjach i konferencjach.
3. Szczegóły związane z wyborem imprez i ich uczestników uzgadniane będą w drodze kontaktów roboczych.
Artykuł 4
1. Strony będą wspierać bezpośrednią współpracę między stowarzyszeniami twórców i artystów, instytucjami kultury oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność kulturalną.
2. Treść i formy współpracy, o której mowa w ust. 1, bezpośrednio ustalą zainteresowane podmioty.
Artykuł 5
Strony będą wspierać współpracę w zakresie muzealnictwa na zasadach uzgodnionych bezpośrednio między zainteresowanymi muzeami.
Artykuł 6
1. Strony podejmą działania na rzecz identyfikacji, ewidencji i opracowania naukowego dóbr kultury polskiej znajdujących się na terytorium Republiki Macedonii oraz dóbr kultury macedońskiej znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Strony dołożą starań, aby dobra kultury nielegalnie wywiezione z terytorium państwa jednej ze Stron i nielegalnie wwiezione na terytorium państwa drugiej Strony podlegały zwrotowi.
3. Strony będą wspierać wymianę ekspertów, informacji i publikacji naukowych w zakresie ochrony nieruchomych zabytków kultury.
Artykuł 7
Strony będą wspierać współpracę między bibliotekami obydwu państw, która obejmować będzie wymianę książek i publikacji periodycznych z dziedziny kultury oraz wymianę specjalistów.
Artykuł 8
Strony będą wspierać współpracę między Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych Rzeczypospolitej Polskiej i Archiwum Państwowym Republiki Macedonii.
Artykuł 9
Strony będą sprzyjać bezpośredniej współpracy między organizacjami i instytucjami działającymi w dziedzinie kinematografii z obydwu państw, zwłaszcza w zakresie:
1) koprodukcji filmów i świadczenia usług filmowych;
2) współpracy narodowych archiwów filmowych;
3) udziału swoich reprezentantów w międzynarodowych festiwalach filmowych, zgodnie z regulaminami tych festiwali, oraz w narodowych festiwalach filmowych organizowanych w państwach Stron;
4) wymiany delegacji w charakterze obserwatorów festiwali;
5) organizacji wspólnych przeglądów filmowych;
6) wymiany filmów, zarówno na zasadach handlowych, jak i niekomercyjnych.
Artykuł 10
Strony wyrażają wolę współpracy w dziedzinie prawa autorskiego i praw pokrewnych, w szczególności w zakresie zapobiegania naruszeniom tych praw.
Artykuł 11
Strony będą stwarzać warunki do wymiany zespołów i osób upowszechniających kulturę i sztukę w celu zapoznania się z działalnością kulturalną organizacji polskich w Republice Macedonii i organizacji macedońskich w Rzeczypospolitej Polskiej.
Artykuł 12
Warunki realizacji wizyt i wymiany zawarte zostały w Załączniku, stanowiącym integralną część Programu.
Artykuł 13
Program nie wyklucza realizacji innych przedsięwzięć uzgodnionych przez Strony w drodze kontaktów roboczych.
Artykuł 14
1. Program wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do dnia 31 grudnia 2011 r.
2. Okres obowiązywania Programu zostaje automatycznie przedłużony do czasu wejścia w życie nowego Programu, o ile jedna ze Stron me wypowie go na piśmie na sześć miesięcy przed upływem okresu obowiązywania.
Załącznik
I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
Podczas realizacji wymiany przewidzianej w Programie, Strony będą przestrzegać następujących zasad:
1) Strony przedstawią sobie listę najważniejszych przedsięwzięć (np. wystawy, wymiany zespołów teatralnych, koprodukcje filmowe) planowanych w ramach wzajemnej współpracy kulturalnej na rok następny;
2) Strona przyjmująca odpowie na propozycje Strony wysyłającej w ciągu dwóch miesięcy od daty otrzymania listy, o której mowa w punkcie 1;
3) Strona wysyłająca przekaże Stronie przyjmującej, na co najmniej dwa miesiące przed planowanym wysłaniem danej osoby lub grupy osób, następujące dane: dane personalne wysyłanych osób, dane o znajomości języków obcych, projekt programu pobytu i datę przyjazdu; Strona przyjmująca udzieli odpowiedzi w terminie miesiąca od otrzymania powyższych danych;
4) w razie pozytywnej odpowiedzi, Strona wysyłająca zawiadomi Stronę przyjmującą na 20 dni przed przyjazdem o dokładnej dacie i miejscu przyjazdu oraz o środkach transportu, którymi przyjedzie zaakceptowana osoba lub grupa osób.
II. POSTANOWIENIA FINANSOWE
Wymiana kulturalna prowadzona w ramach Programu realizowana będzie na poniższych zasadach:
1) wizyty poszczególnych osób i delegacji:
a) Strona wysyłająca pokrywa koszty podróży i bagażu w obie strony,
b) Strona przyjmująca pokrywa koszty pobytu i podróży na terytorium swego państwa zgodnie z programem pobytu,
c) Strona wysyłająca zapewni, że osoby uczestniczące w wymianie objętej niniejszym Programem będą posiadały ubezpieczenia (polisy) na wypadek nagłej choroby lub nieszczęśliwego wypadku, chyba że prawo do świadczeń medycznych przysługiwać będzie tym osobom na podstawie odrębnych przepisów;
2) występy zespołów artystycznych:
a) Strona wysyłająca pokrywa koszty międzynarodowego transportu członków zespołu, rekwizytów, kostiumów i instrumentów muzycznych,
b) Strona przyjmująca pokrywa koszty zakwaterowania, wyżywienia, przejazdów na terytorium swojego państwa, a także koszty zorganizowania przedstawień,
c) Strona wysyłająca zapewni, że członkowie zespołów uczestniczących w wymianie objętej niniejszym Programem będą posiadali ubezpieczenia (polisy) na wypadek nagłej choroby lub nieszczęśliwego wypadku, chyba że prawo do świadczeń medycznych przysługiwać będzie tym osobom na podstawie odrębnych przepisów;
3) szczegóły organizacyjne dotyczące wymiany ekspozycji muzealnych i wystaw sztuki współczesnej będą uzgadniane w trybie roboczym między realizatorami przedsięwzięć (galerie, muzea itp.), którzy każdorazowo, nie później jednak niż na cztery miesiące przed otwarciem ekspozycji, powinni podpisać protokół uzgodnień określający w szczególności kwestie pokrycia kosztów transportu, wzajemnego ubezpieczenia, zabezpieczenia ekspozycji, warunków konserwacji i ekspozycji, przekazania materiałów oraz wydania katalogu.
- Data ogłoszenia: 2009-08-03
- Data wejścia w życie: 2009-07-08
- Data obowiązywania: 2009-07-08
- Dokument traci ważność: 2011-12-31
REKLAMA
Monitor Polski
REKLAMA
REKLAMA