REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Monitor Polski - rok 2009 nr 41 poz. 646

UCHWAŁA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 2 lipca 2009 r.

w sprawie uczczenia 440-lecia Unii Lubelskiej

Tekst pierwotny

1 lipca 1569 roku doszło do zawarcia w Lublinie unii pomiędzy Koroną Królestwa Polskiego a Wielkim Księstwem Litewskim, zwanej Unią Lubelską. W jej wyniku powstało federacyjne państwo określane odtąd Rzecząpospolitą Obojga Narodów.

Rzeczpospolita Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego miała jednego władcę, który był wybierany wspólnie przez oba narody i koronowany na króla Polski i Wielkiego Księcia Litwy. Powołano również wspólny Sejm składający się z izby poselskiej i senatu. Rzeczpospolita Obojga Narodów zobowiązała się prowadzić wspólną politykę obronną i zagraniczną, ponadto wprowadzono wspólną monetę. Zachowane zostały odrębne urzędy centralne, wojsko polskie i litewskie. Wprowadzono unifikację prawno-ustrojową.

Dzięki aktowi Unii Lubelskiej, czyniącemu z Rzeczypospolitej państwo wielu narodów i kultur, nastąpił wzrost tolerancji oraz zintensyfikowany został rozwój gospodarczy obu państw.

Unia Lubelska przetrwała 200 lat, do rozbiorów, i była pierwszą w czasach nowożytnych próbą regionalnej integracji w skali europejskiej. Jej znaczenie najlepiej oddają słowa Jana Pawła II: „Od Unii Lubelskiej do Europejskiej".

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie uczcić 440-lecie Unii Lubelskiej i podkreślić jej istotną rolę w historii Rzeczypospolitej i całej Europy.

Marszałek Sejmu: B. Komorowski

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2009-07-07
  • Data wejścia w życie: 2009-07-02
  • Data obowiązywania: 2009-07-02
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Monitor Polski

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA