REKLAMA
Monitor Polski - rok 2007 nr 90 poz. 975
UCHWAŁA SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 28 listopada 2007 r.
w sprawie uczczenia ofiar stanu wojennego
Art. 1.
Senat uznaje, że wprowadzenie stanu wojennego było zamachem stanu na obowiązujący system prawa.
W czasie 19 miesięcy trwania stanu wojennego oraz w późniejszym okresie PRL tysiące osób pozbawiono ich praw, dziesiątki osób straciły życie a tysiące utraciły zdrowie lub wolność w wyniku działań, zwłaszcza funkcjonariuszy, bądź w wyniku zaniedbań lub dezorganizacji ładu społecznego.
Pamięć, wdzięczność i szacunek należą się członkom społeczeństwa obywatelskiego, walczącego z komunistyczną przemocą – represjonowanym, zmuszonym do emigracji, poległym w czasie pacyfikacji uczestnikom strajków, ofiarom tłumienia pokojowych demonstracji, ofiarom tak zwanych nieznanych sprawców, pozbawionym życia wskutek pobić oraz wszystkim, których okoliczności śmierci nie zostały wyjaśnione.
Senat apeluje jednocześnie do instytucji państwowych o dołożenie wszelkich starań zmierzających do odkrycia całej prawdy i wyciągnięcia stosownych konsekwencji wobec winnych łamania prawa.
Historia pokazuje, że opór wobec władzy nierespektującej praw człowieka, tłumiącej ducha narodowego i chrześcijańskiego był uzasadniony i konieczny. Powszechny ruch oporu, cierpienie i krew przelana dla Ojczyzny przyniosły owoce w postaci odzyskania przez społeczeństwo wolnego i demokratycznego państwa.
Wyrażamy wdzięczność wszystkim tym, którzy podjęli walkę z totalitarnym systemem.
Wobec najwyższej ofiary, jaką złożyli polegli i poszkodowani, Senat Rzeczypospolitej Polskiej apeluje do wszystkich rodaków o godne uczczenie 13 grudnia jako dnia pamięci ofiar stanu wojennego.
Art. 2.
Marszałek Senatu: B. Borusewicz
- Data ogłoszenia: 2007-12-04
- Data wejścia w życie: 2007-11-28
- Data obowiązywania: 2007-11-28
REKLAMA
Monitor Polski
REKLAMA
REKLAMA