REKLAMA
Monitor Polski - rok 2007 nr 25 poz. 267
POROZUMIENIE
między Ministerstwem Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Obrony Republiki Mołdowy o współpracy w dziedzinie wojskowej,
podpisane w Warszawie dnia 27 października 1998 r.
Ministerstwo Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Obrony Republiki Mołdowy, zwane dalej Stronami,
potwierdzając swoje przywiązanie do celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych, postanowień Aktu Końcowego z Helsinek, Paryskiej Karty Nowej Europy, Traktatu o Konwencjonalnych Siłach Zbrojnych w Europie,
pragnąc ustanowienia i rozwoju wzajemnie korzystnych stosunków w dziedzinie techniczno-wojskowej,
uzgodniły, co następuje:
Artykuł 1
Strony w zakresie swych kompetencji określonych w prawie wewnętrznym Państwa każdej ze Stron, będą współpracować na zasadach równoprawności i wzajemnych korzyści oraz zgodnie z powszechnie stosowanymi zasadami prawa międzynarodowego i zwyczajami międzynarodowymi.
Artykuł 2
1. Strony będą współpracować w szczególności w następujących dziedzinach:
a) kierowanie obronnością państwa i planowanie obronne;
b) szkolnictwo i nauka wojskowa;
c) działalność kadrowa, w tym szkolenie żołnierzy oraz pracowników cywilnych resortów obrony;
d) udział w przedsięwzięciach Programu „Partnerstwo dla Pokoju”, misjach pokojowych i humanitarnych oraz innych przedsięwzięciach organizacji międzynarodowych;
e) uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz prac badawczo-naukowych i rozwojowych w zakresie techniki wojskowej, a także standaryzacji i metrologii wojskowej;
f) topografii i geodezji;
g) obsługa prawna;
h) działalność kulturalna i sportowa;
i) wymiana wczasowo-turystyczna;
j) problemy zabezpieczenia medycznego;
k) informowanie opinii publicznej.
2. Dziedziny wymienione w ustępie 1 niniejszego artykułu mogą być uregulowane szczegółowo w Protokołach Dodatkowych do niniejszego Porozumienia, które będą podpisywane przez upełnomocnionych przedstawicieli Stron.
Artykuł 3
Strony będą realizować współpracę w szczególności w następujących formach:
a) wizyty oficjalne i spotkania robocze;
b) konsultacje, konferencje, seminaria, warsztaty robocze;
c) studia i praktyki w wyższych szkołach wojskowych i wojskowych jednostkach badawczo-rozwojowych, wymiana wykładowców i stażystów w różnych dziedzinach;
d) udział obserwatorów w ćwiczeniach wojskowych;
e) wymiana informacji i dokumentacji;
f) wizyty w jednostkach i instytucjach wojskowych;
g) imprezy kulturalne i sportowe.
Artykuł 4
1. Podstawą współpracy na dany rok jest wzajemnie akceptowany roczny plan współpracy.
2. Strony składają wnioski i propozycje do planu, o którym mowa w ustępie 1 w terminie do 15 października roku poprzedzającego rok, na który sporządza się plan.
3. Roczny plan współpracy przygotowuje Grupa Robocza składająca się z przedstawicieli Stron w terminie do 15 listopada roku poprzedzającego rok, na który sporządza się plan.
4. Roczny plan współpracy podpisywany jest przez upoważnionych przedstawicieli Stron w terminie do 15 grudnia roku poprzedzającego rok, na który sporządza się plan.
5. W rocznym planie współpracy wyszczególnia się przedsięwzięcia oraz formy, terminy i miejsca ich realizacji, a także liczbę uczestników.
Artykuł 5
Wymiana delegacji wynikających z planów współpracy dwustronnej będzie odbywać się na zasadzie wzajemności i z uwzględnieniem następujących postanowień:
1) Strona wysyłająca zapewni na swój koszt członkom swojej delegacji:
a) transport do wcześniej określonego miejsca na terytorium Państwa Strony przyjmującej i z powrotem;
b) diety należne na czas pobytu;
c) dokumenty wymagane przez władze Państwa Strony przyjmującej niezbędne do wjazdu i opuszczenia terytorium.
2) Strona przyjmująca zapewni na własny koszt członkom delegacji Strony wysyłającej:
a) transport na terytorium własnego Państwa;
b) wyżywienie;
c) zakwaterowanie;
3) W nagłych wypadkach Strona przyjmująca zapewni medyczną pomoc ambulatoryjną i podstawową opiekę dentystyczną w wojskowych zakładach opieki zdrowotnej. Powrót chorego do kraju będzie organizowany na koszt Strony wysyłającej.
Artykuł 6
Zasady pokrywania wydatków inne niż te, o których mowa w artykule 4 i artykule 5 będą określane w Protokołach Dodatkowych do niniejszego Porozumienia.
Artykuł 7
1. Informacje i dokumenty udostępnione w ramach niniejszego Porozumienia będą chronione zgodnie z prawem obowiązującym w Państwie Strony, która informację otrzymała.
2. Jakakolwiek informacja uznana za niejawną przez Stronę, która ją sporządziła i udostępniła nie może być ujawniana ani przekazywana stronom trzecim bez wyrażonej na piśmie uprzedniej zgody tej Strony.
3. Szczegółowe zagadnienia związane z ochroną informacji, Strony uregulują w Protokole Dodatkowym do niniejszego Porozumienia, który będzie podpisany przez upełnomocnionych przedstawicieli Stron.
Artykuł 8
Spory mogące powstać przy interpretacji i wprowadzeniu w życie postanowień niniejszego Porozumienia będą rozstrzygane przez Strony na drodze dwustronnych konsultacji i bezpośrednich negocjacji.
Artykuł 9
Strony, po wzajemnym uzgodnieniu, mogą wnieść poprawki i uzupełnienia do niniejszego Porozumienia w formie Protokołu Dodatkowego, który stanowił będzie część składową Porozumienia. Protokół Dodatkowy wejdzie w życie zgodnie z postanowieniami określonymi w artykule 10 niniejszego Porozumienia.
Artykuł 10
1. Niniejsze Porozumienie podlega przyjęciu zgodnie z prawem każdej ze Stron, co zostanie stwierdzone w drodze wymiany pisemnych powiadomień. Porozumienie wejdzie w życie w dniu otrzymania późniejszego pisemnego powiadomienia.
2. Niniejsze Porozumienie jest zawarte na okres pięciu lat. Ulega ono automatycznemu przedłużeniu na okres kolejnych pięciu lat, jeżeli żadna ze Stron nie wypowie go w drodze pisemnego powiadomienia o wypowiedzeniu na sześć miesięcy przed upływem danego okresu.
- Data ogłoszenia: 2007-04-13
- Data wejścia w życie: 2004-12-23
- Data obowiązywania: 2004-12-23
REKLAMA
Monitor Polski
REKLAMA
REKLAMA