REKLAMA
Monitor Polski - rok 2005 nr 71 poz. 979
UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Litewskiej o wzajemnym uznawaniu dokumentów uprawniających do podejmowania studiów wyższych oraz uznawaniu okresów studiów, tytułów zawodowych, stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki,
sporządzona w Wilnie dnia 9 marca 2005 r.
Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Litewskiej, zwane dalej „Umawiającymi się Stronami”,
mając na celu rozwijanie przyjaznych stosunków między obydwoma Państwami,
kierując się postanowieniami Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Litewską o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy, sporządzonego w Wilnie dnia 26 kwietnia 1994 r.,
uwzględniając Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Litewskiej o współpracy w dziedzinach kultury, oświaty i nauki, sporządzoną w Wilnie dnia 17 grudnia 1998 r.,
biorąc pod uwagę Konwencję o uznaniu kwalifikacji związanych z uzyskaniem wyższego wykształcenia w Regionie Europejskim, sporządzoną w Lizbonie dnia 11 kwietnia 1997 r.,
przyjmując do wiadomości ustalenia w Deklaracji Bolońskiej „Obszar europejskiego szkolnictwa wyższego” z dnia 19 czerwca 1999 r.,
mając ma celu wspieranie współpracy w zakresie szkolnictwa wyższego, nauki i sztuki,
pragnąc ułatwić mobilność studentów oraz pracowników uczelni i instytucji naukowych,
uzgodniły, co następuje:
Artykuł 1
1. Każda z umawiających się Stron zgodnie z umową uznaje okresy studiów, tytuły zawodowe, stopnie naukowe lub stopnie w zakresie sztuki uzyskane w uczelniach i instytucjach naukowych Państwa drugiej Umawiającej się Strony.
2. Umowa określa dokumenty oraz warunki uprawniające do podejmowania lub kontynuowania studiów wyższych oraz uzyskiwania tytułów zawodowych, stopni naukowych lub stopni w zakresie sztuki w uczelniach lub instytucjach naukowych Państw obu Umawiających się Stron.
3. Wykazy uczelni i instytucji, o których mowa w ustępach 1 i 2, stanowią załączniki 1 i 2 do Umowy.
Artykuł 2
1. Świadectwa dojrzałości lub dokumenty uznane za równoważne w Rzeczypospolitej Polskiej oraz brandos atestatas lub dokumenty uznane za równoważne w Republice Litewskiej uprawniają do ubiegania się o przyjęcie na studia na uczelniach Państwa drugiej Umawiającej się Strony.
2. Warunki i tryb podejmowania studiów regulują odpowiednie przepisy każdego z Państw Umawiających się Stron.
Artykuł 3
1. Na wniosek zainteresowanego będą uznawane przez uczelnie lub instytucje naukowe obu Państw Umawiających się Stron: okresy studiów, osiągnięte wyniku i zdane egzaminy, jeżeli kształcenie odbyło się w instytucjach wymienionych w załącznikach nr 1 i 2, zgodnie z programami studiów.
2. W przypadku istotnych różnic programowych uznanie okresów studiów może być uzależnione od zdania egzaminów uzupełniających.
Artykuł 4
1. Osoba, która uzyskała kwalifikacje szkolnictwa wyższego po ukończeniu programu neuniversitetinės studijos w Republice Litewskiej, może ubiegać się o zaliczenie tego kształcenia w Rzeczypospolitej Polskiej w celu uzyskania tytułu zawodowego licencjata lub równorzędnego zgodnie z przepisami prawa Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Uzyskany w Rzeczypospolitej Polskiej tytuł licencjat lub równorzędny tytuł zawodowy uprawnia do ubiegania się o podjęcie studiów drugiego stopnia w uczelniach Republiki Litewskiej zgodnie z przepisami prawa Republiki Litewskiej.
Uzyskany w Republice Litewskiej stopień kwalifikacyjny bakalauras lub równoważna mu kwalifikacja uprawnia do ubiegania się o podjęcie studiów na poziomie magisterskim na uczelniach Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z przepisami prawa Rzeczypospolitej Polskiej.
3. Osoba, która po ukończeniu programu specialiosios profesinės studijos uzyskała kwalifikację zawodową w Republice Litewskiej, może ubiegać się o zaliczenie tego kształcenia w Rzeczypospolitej Polskiej w celu uzyskania tytułu zawodowego magistra lub równorzędnego zgodnie z przepisami prawa Rzeczypospolitej Polskiej.
4. Uzyskany w Rzeczypospolitej Polskiej tytuł zawodowy magister bądź równorzędny tytuł zawodowy uprawnia do ubiegania się o podjęcie studiów trzeciego stopnia w Republice Litewskiej zgodnie z przepisami prawa Republiki Litewskiej.
Uzyskany w Republice Litewskiej stopień kwalifikacyjny magistras bądź równoważna mu kwalifikacja uprawnia do ubiegania się o uzyskanie stopnia naukowego doktora lub stopnia doktora sztuki w Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z przepisami prawa Rzeczypospolitej Polskiej.
5. Nadane w Rzeczypospolitej Polskiej stopnie naukowe doktora, stopnie doktora sztuki lub kwalifikacje I stopnia w zakresie sztuki i dyscyplin artystycznych uprawniają do ubiegania się o uzyskanie stopnia naukowego habilituotas daktaras w Republice Litewskiej zgodnie z przepisami prawa Republiki Litewskiej.
Nadany w Republice Litewskiej stopień naukowy daktaras lub stopień kwalifikacyjny meno licenciatas uprawnia do ubiegania się o uzyskanie stopnia naukowego doktora habilitowanego lub stopnia doktora habilitowanego sztuki w Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z przepisami prawa Rzeczypospolitej Polskiej.
Artykuł 5
Osoba posiadająca tytuł zawodowy, stopień naukowy, stopień w zakresie sztuki oraz kwalifikacje I lub II stopnia w zakresie sztuki i dyscyplin artystycznych, uzyskane w jednym z Państw Umawiających się Stron, może ich używać w brzmieniu, jakie obowiązuje w kraju uzyskania. Skróty stopni i tytułów mogą być używane w formie przyjętej lub ustalonej w kraju uzyskania.
Artykuł 6
1. Umawiające się Strony, uznając wzajemnie tytuły zawodowe, stopnie naukowe i stopnie w zakresie sztuki, przyjmują za podstawę Tabelę Porównawczą, stanowiącą załącznik nr 3 do umowy.
2. Uznawanie kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych i działalności regulowanych określają odrębne przepisy każdego z Państw Umawiających się Stron.
3. Prawo do wykonywania zawodu regulują odrębne przepisy prawa każdego z Państw Umawiających się Stron.
Artykuł 7
1. W celu sprawnej realizacji umowy, Umawiające się Strony powołają dwustronną Komisję Ekspertów, w której skład wejdzie po trzech członków wytypowanych przez każdą z Umawiających się Stron. Każda z Umawiających się Stron przekaże na piśmie drugiej Umawiającej się Stronie listę swoich członków Komisji.
2. Komisja Ekspertów jest uprawniona do aktualizacji i uzupełniania treści załączników oraz rozpatrywania wszystkich kwestii wynikających z realizacji umowy.
3. Komisja Ekspertów będzie się zbierała na życzenie jednej z Umawiających się Stron kolejno w Rzeczypospolitej Polskiej lub Republice Litewskiej.
Artykuł 8
Umawiające się Strony poinformują się drogą dyplomatyczną o spełnieniu wewnątrzpaństwowych wymogów prawnych niezbędnych dla wejścia w życie umowy.
Umowa wejdzie w życie w pierwszym dniu trzeciego miesiąca, następującego po dniu otrzymania noty późniejszej.
Artykuł 9
Umowa zawarta jest na okres dziesięciu lat. Ulega ona automatycznemu przedłużeniu na kolejne dziesięć lat, jeżeli żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji na sześć miesięcy przed upływem danego okresu. W takim przypadku umowa utraci moc po upływie roku od dnia otrzymania przez drugą Umawiającą się Stronę noty wypowiadającej.
Umowa została sporządzona w Wilnie, dnia 9 marca 2005 r. w dwóch egzemplarzach, w językach polskim i litewskim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc prawną.
Z upoważnienia Rządu | Z upoważnienia Rządu |
|
|
Załącznik nr 1 do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Litewskiej o wzajemnym uznawaniu dokumentów uprawniających do podejmowania studiów wyższych oraz uznawaniu okresów studiów, tytułów zawodowych, stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki
UNIWERSYTETY
Uniwersytet w Białymstoku
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Uniwersytet Łódzki
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Uniwersytet Opolski
Uniwersytet Szczeciński
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Uniwersytet Rzeszowski
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Wrocławski
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Uniwersytet Zielonogórski
Katolicki Uniwersytet Lubelski
UCZELNIE TECHNICZNE
Politechnika Białostocka
Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej
Akademia Techniczno-Rolnicza im. J. i J. Śniadeckich w Bydgoszczy
Politechnika Częstochowska
Politechnika Gdańska
Politechnika Śląska w Gliwicach
Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
Politechnika Koszalińska
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie
Politechnika Lubelska
Politechnika Łódzka
Politechnika Opolska
Politechnika Poznańska
Politechnika Radomska im. Kazimierza Pułaskiego
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
Politechnika Szczecińska
Politechnika Warszawska
Politechnika Wrocławska
UCZELNIE ROLNICZE
Akademia Rolnicza im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Akademia Rolnicza w Lublinie
Akademia Rolnicza im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu
Akademia Rolnicza w Szczecinie
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Akademia Rolnicza we Wrocławiu
UCZELNIE PEDAGOGICZNE
Akademia Bydgoska im. Kazimierza Wielkiego
Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie (do 30 września 2004 r.: Wyższa
Szkoła Pedagogiczna w Częstochowie)
Akademia Świętokrzyska im. Jana Kochanowskiego w Kielcach
Akademia Pedagogiczna im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Akademia Podlaska w Siedlcach
Pomorska Akademia Pedagogiczna w Słupsku
Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
UCZELNIE EKONOMICZNE
Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Akademia Ekonomiczna w Krakowie
Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Akademia Ekonomiczna im. Oskara Langego we Wrocławiu
AKADEMIE WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku
Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie
Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu
Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
UCZELNIE WOJSKOWE
Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
Wojskowa Akademia Medyczna im. gen. dyw. Bolesława Szareckiego w Łodzi (istniała do 27 lipca 2002 r.)
Wyższa Szkoła Oficerska im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu (istniała do 30 września 2002 r.)
Wyższa Szkoła Oficerska im. gen. Józefa Bema w Toruniu (istniała do 30 września 2002 r.)
Akademia Obrony Narodowej w Warszawie
Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie
Wyższa Szkoła Oficerska im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu (istniała do 30 września 2002 r.)
Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu
UCZELNIE MEDYCZNE (nadzorowane przez Ministra Zdrowia)
Akademia Medyczna w Białymstoku
Akademia Medyczna im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy (istniała do 23 listopada 2004 r.)
Akademia Medyczna w Gdańsku
Śląska Akademia Medyczna w Katowicach
Akademia Medyczna im. prof. Feliksa Skubiszewskiego w Lublinie
Akademia Medyczna w Łodzi (istniała do 27 lipca 2002 r.)
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Akademia Medyczna im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
Pomorska Akademia Medyczna w Szczecinie
Akademia Medyczna w Warszawie
Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie
Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
UCZELNIE ARTYSTYCZNE (nadzorowane przez Ministra Kultury)
1. uczelnie muzyczne
Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy
Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
Akademia Muzyczna w Krakowie
Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
Akademia Muzyczna im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu
Akademia Muzyczna im Fryderyka Chopina w Warszawie
Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
2. uczelnie plastyczne
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Akademia Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi
Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu
3. uczelnie teatralne i filmowe
Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
UCZELNIE MORSKIE (nadzorowane przez Ministra Infrastruktury)
Akademia Morska w Gdyni
Akademia Morska w Szczecinie
UCZELNIE nadzorowane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie
Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie
UCZELNIA TEOLOGICZNA (państwowa – nadzorowana przez MENiS)
Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie
UCZELNIE TEOLOGICZNE
1. Katolickie
Wyższa Szkoła Filozoficzno-Pedagogiczna „IGNATIANUM" w Krakowie
Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie
Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie
Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu
Instytut Teologiczny im. Bł. Wincentego Kadłubka w Sandomierzu
Instytut Teologiczny im. Św. Jana Kantego w Bielsku-Białej
2. Innych Kościołów
Wyższe Seminarium Duchowne Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego im. Michała Beliny-Czechowskiego w Podkowie Leśnej
Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie
Wyższe Baptystyczne Seminarium Teologiczne w Warszawie
Wyższe Seminarium Teologiczne im. Jana Łaskiego w Warszawie
Warszawskie Seminarium Duchowne Kościoła Polskokatolickiego w Warszawie
Wyższe Seminarium Duchowne Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Płocku
PAŃSTWOWE WYŻSZE SZKOŁY ZAWODOWE
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Białej Podlaskiej
Państwowa Szkoła Zawodowa w Chełmie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Ciechanowie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Głogowie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gnieźnie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wielkopolskim
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu
Kolegium Karkonoskie w Jeleniej Górze
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu
Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie
Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica w Pile
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Płocku
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Przemyślu
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Gródka w Sanoku
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałczu
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa we Włocławku
|
|
|
PLACÓWKI NAUKOWE POLSKIEJ AKADEMII NAUK POSIAJĄCE UPRAWNIENIA DO NADAWANIA STOPNIA DOKTORA LUB STOPNIA DOKTORA HABILITOWANEGO |
| |
Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika | Warszawa |
|
Centrum Badań Kosmicznych | Warszawa |
|
Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych | Łódź |
|
Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego | Lublin |
|
Instytut Archeologii i Etnologii | Warszawa |
|
Instytut Badań Literackich | Warszawa |
|
Instytut Badań Systemowych | Warszawa |
|
Instytut Biochemii i Biofizyki | Warszawa |
|
Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej | Warszawa |
|
Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego | Warszawa |
|
Instytut Botaniki im. Władysława Szafera | Kraków |
|
Instytut Budownictwa Wodnego | Gdańsk |
|
Instytut-Centrum Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej | Warszawa |
|
Instytut Chemii Bioorganicznej | Poznań |
|
Instytut Chemii Fizycznej | Warszawa |
|
Instytut Chemii Organicznej | Warszawa |
|
Instytut Dendrologii | Kórnik |
|
Instytut Farmakologii | Kraków |
|
Instytut Filozofii i Socjologii | Warszawa |
|
Instytut Fizjologii i Żywienia Zwierząt im. Jana Kielanowskiego | Jabłonna |
|
Instytut Fizyki | Warszawa |
|
Instytut Fizyki Molekularnej | Poznań |
|
Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt | Jastrzębiec |
|
Instytut Genetyki Roślin | Poznań |
|
Instytut Geofizyki | Warszawa |
|
Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania | Warszawa |
|
Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla | Warszawa |
|
Instytut Historii Nauki | Warszawa |
|
Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda | Wrocław |
|
Instytut Informatyki Teoretycznej i Stosowanej | Gliwice |
|
Instytut Inżynierii Chemicznej | Gliwice |
|
Instytut Języka Polskiego | Kraków |
|
Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni | Kraków |
|
Instytut Maszyn Przepływowych | Gdańsk |
|
Instytut Matematyczny | Warszawa |
|
Instytut Mechaniki Górotworu | Kraków |
|
Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej |
|
|
im. Aleksandra Krupkowskiego | Kraków |
|
Instytut Nauk Ekonomicznych | Warszawa |
|
Instytut Nauk Geologicznych | Warszawa |
|
Instytut Nauk Prawnych | Warszawa |
|
Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych |
|
|
im. Włodzimierza Trzebiatowskiego | Wrocław |
|
Instytut Oceanologii | Sopot | |
Instytut Ochrony Przyrody | Kraków | |
Instytut Paleobiologii im. Romana Kozłowskiego | Warszawa | |
Instytut Parazytologii im. Witolda Stefańskiego | Warszawa | |
Instytut Podstaw Informatyki | Warszawa | |
Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska | Zabrze | |
Instytut Podstawowych Problemów Techniki | Warszawa | |
Instytut Psychologii | Warszawa | |
Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności | Olsztyn | |
Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa | Warszawa | |
Instytut Slawistyki | Warszawa | |
Instytut Studiów Politycznych | Warszawa | |
Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt | Kraków | |
Instytut Sztuki | Warszawa | |
Muzeum i Instytut Zoologii | Warszawa | |
Zakład Genetyki Człowieka | Poznań | |
|
|
| JEDNOSTKI BADAWCZO - ROZWOJOWE POSIADAJĄCE UPRAWNIENIA DO NADAWANIA STOPNIA DOKTORA LUB STOPNIA DOKTORA HABILITOWANEGO | ||
|
|
| |
| Centralny Instytut Ochrony Pracy | Warszawa | |
| Centrum Naukowo -Techniczne Kolejnictwa | Warszawa | |
| Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie | Warszawa | |
| Główny Instytut Górnictwa | Katowice | |
| Instytut Badań Edukacyjnych | Warszawa | |
| Instytut Badawczy Leśnictwa | Warszawa | |
| Instytut Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa | Warszawa | |
| Instytut „Centrum Zdrowia Matki Polki” | Łódź | |
| Instytut Chemii i Techniki Jądrowej | Warszawa | |
| Instytut Chemii Przemysłowej im. Ignacego Mościckiego | Warszawa | |
| Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej | Warszawa | |
| Instytut Elektrotechniki | Warszawa | |
| Instytut Energetyki | Warszawa | |
| Instytut Energii Atomowej | Świerk | |
| Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu | Warszawa | |
| Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego | Kraków | |
| Instytut Geodezji i Kartografii | Warszawa | |
| Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc | Warszawa | |
| Instytut Hematologii i Transfuzjologii | Warszawa | |
| Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin | Radzików | |
| Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia |
| |
| Stefana Kardynała Wyszyńskiego | Warszawa | |
| Instytut Leków (istniał do 30 września 2002 r.) | Warszawa | |
| Instytut Łączności | Warszawa | |
| Instytut Matki i Dziecka | Warszawa | |
| Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego | Warszawa | |
| Instytut Mechaniki Precyzyjnej | Warszawa | |
| Narodowy Instytut Zdrowa Publicznego | Warszawa | |
| Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej |
| |
| (istniał do 30 września 2003 r.) | Gdynia | |
Instytut Medycyny Pracy im. Jerzego Nofera | Łódź |
| |
Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego | Sosnowiec |
| |
Instytut Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki | Lublin |
| |
Instytut Melioracji i Użytków Zielonych | Falenty |
| |
Instytut Metalurgii Żelaza im. Stanisława Staszica | Gliwice |
| |
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej | Warszawa |
| |
Instytut Ochrony Roślin | Poznań |
| |
Instytut Odlewnictwa | Kraków |
| |
Instytut Organizacji i Zarządzania w Przemyśle „ORGMASZ” | Warszawa |
| |
Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” | Warszawa |
| |
Instytut Pracy i Spraw Socjalnych | Warszawa |
| |
Instytut Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana | Świerk |
| |
Instytut Psychiatrii i Neurologii | Warszawa |
| |
Instytut Reumatologii im. E. Reicher | Warszawa |
| |
Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza | Olsztyn |
| |
Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa | Skierniewice |
| |
Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych | Warszawa |
| |
Instytut Techniki Budowlanej | Warszawa |
| |
Instytut Technologii Drewna | Poznań |
| |
Instytut Technologii Elektronowej | Warszawa |
| |
Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych | Warszawa |
| |
Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa | Puławy |
| |
Instytut Warzywnictwa | Skierniewice |
| |
Instytut Zachodni im. Zygmunta Wojciechowskiego | Poznań |
| |
Instytut Zootechniki | Kraków |
| |
Instytut Żywności i Żywienia | Warszawa |
| |
Morski Instytut Rybacki | Gdynia |
| |
Państwowy Instytut Geologiczny | Warszawa |
| |
Państwowy Instytut Weterynaryjny | Puławy |
| |
Państwowy Zakład Higieny | Warszawa |
| |
Przemysłowy Instytut Telekomunikacji | Warszawa |
| |
Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii im. Karola Kaczkowskiego | Warszawa |
| |
Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej | Warszawa |
| |
Wojskowy Instytut Medyczny | Warszawa |
| |
Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej | Sulejówek |
| |
|
|
|
UCZELNIE NIEPAŃSTWOWE wpisane do prowadzonych przez Ministra Edukacji Narodowej i Sportu rejestrów uczelni niepaństwowych i niepaństwowych wyższych szkół zawodowych (wsz), posiadających pozwolenie na działalność (wg stanu na 10.02.2005 r.) | |
|
|
Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna | Białystok |
Wyższa Szkoła Administracji Publicznej | Białystok |
Wyższa Szkoła Ekonomiczna | Białystok |
Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania | Białystok |
Wyższa Szkoła Kosmetologii (wsz) | Białystok |
Wyższa Szkoła Matematyki i Informatyki Użytkowej | Białystok |
Wyższa Szkoła Menedżerska (wsz) | Białystok |
Bielska Wyższa Szkoła Biznesu i Informatyki im. J. Tyszkiewicza | Bielsko-Biała |
Wyższa Szkoła Administracji | Bielsko-Biała |
Wyższa Szkoła Bankowości i Finansów | Bielsko-Biała |
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania | Bielsko-Biała |
Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna | Bielsko-Biała |
Wyższa Szkoła Ekonomiczna (wsz) | Bochnia |
Wyższa Szkoła Humanistyczno - Ekonomiczna (wsz) | Brzeg |
Małopolska Szkoła Wyższa (wsz) | Brzesko |
Kujawsko - Pomorska Szkoła Wyższa (wsz) | Bydgoszcz |
Wyższa Szkoła Gospodarki | Bydgoszcz |
Wyższa Szkoła Informatyki i Nauk Społeczno-Prawnych | Bydgoszcz |
Wyższa Szkoła Ochrony Środowiska | Bydgoszcz |
Wyższa Szkoła Zarządzania i Finansów (wsz) | Bydgoszcz |
Wyższa Szkoła Ekonomii i Administracji | Bytom |
Wyższa Szkoła Stosunków Międzynarodowych |
|
i Komunikacji Społecznej (wsz) | Chełm |
Powszechna Wyższa Szkoła Humanistyczna „Pomerania” (wsz) | Chojnice |
Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości |
|
im. Karola Goduli (wsz) | Chorzów |
Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Marketingu | Chrzanów |
Wyższa Szkoła Biznesu i Zarządzania (wsz) | Ciechanów |
Akademia Polonijna | Częstochowa |
Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Turystyki (wsz) | Częstochowa |
Wyższa Szkoła Lingwistyczna | Częstochowa |
Wyższa Szkoła Zarządzania | Częstochowa |
Wyższa Szkoła Biznesu | Dąbrowa Górnicza |
Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego (wsz) | Dąbrowa Górnicza |
Wyższa Szkoła Profilaktyki Społecznej i Terapii (wsz) | Dzierżoniów |
Elbląska Uczelnia Humanistyczno - Ekonomiczna (wsz) | Elbląg |
Elbląska Wyższa Szkoła Humanistyczna - w likwidacji (wsz) | Elbląg |
Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Rozwoju Regionalnego (wsz) | Falenty |
Ateneum - Szkoła Wyższa (wsz) | Gdańsk |
Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna | Gdańsk |
Gdańska Wyższa Szkoła Administracji (wsz) | Gdańsk |
Wyższa Szkoła Bankowa (wsz) | Gdańsk |
Wyższa Szkoła Społeczno - Ekonomiczna (wsz) | Gdańsk |
Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku | Gdańsk |
Wyższa Szkoła Zarządzania (wsz) | Gdańsk |
Pomorska Wyższa Szkoła Humanistyczna (wsz) | Gdynia |
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego | Gdynia |
Wyższa Szkoła Komunikacji Społecznej | Gdynia |
Wyższa Szkoła Międzynarodowych Stosunków |
|
Gospodarczych i Politycznych | Gdynia |
Prywatna Wyższa Szkoła Zawodowa (wsz) | Giżycko |
Gnieźnieńska Wyższa Szkoła Humanistyczno - Menedżerska |
|
„Milenium” (wsz) | Gniezno |
Wyższa Informatyczna Szkoła Zawodowa (wsz) | Gorzów Wielkopolski |
Wyższa Szkoła Biznesu | Gorzów Wielkopolski |
Grudziądzka Szkoła Wyższa (wsz) | Grudziądz |
Wielkopolska Wyższa Szkoła Humanistyczno - Ekonomiczna (wsz) | Jarocin |
Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Turystyki (wsz) | Jasło |
Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi (wsz) | Józefów |
Wyższa Samorządowa Szkoła Zawodowa (wsz) | Kamień Mały |
| Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego | Katowice | |
| Śląska Wyższa Szkoła Informatyki (wsz) | Katowice | |
| Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania im. Gen. Jerzego Ziętka | Katowice | |
| Wyższa Szkoła Bankowości i Finansów | Katowice | |
| Wyższa Szkoła Humanistyczna (wsz) | Katowice | |
| Wyższa Szkoła Techniczna (wsz) | Katowice | |
| Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych | Katowice | |
| Wyższa Szkoła Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych | Katowice | |
| Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy (wsz) | Katowice | |
| Wyższa Szkoła Nauk Ekonomicznych i Społecznych (wsz) | Kęty | |
| Świętokrzyska Szkoła Wyższa (wsz) | Kielce | |
| Wszechnica Świętokrzyska | Kielce | |
| Wyższa Szkoła Administracji Publicznej (wsz) | Kielce | |
| Wyższa Szkoła Ekonomii i Administracji im. prof. Edwarda Lipińskiego | Kielce | |
| Wyższa Szkoła Handlowa im. Bolesława Markowskiego | Kielce | |
| Wyższa Szkoła Umiejętności | Kielce | |
| Wyższa Szkoła Technik Komputerowych i Telekomunikacji (wsz) | Kielce | |
| Wyższa Szkoła Zarządzania Gospodarką Regionalną i Turystyką (wsz) | Kielce | |
| Wyższa Szkoła Telekomunikacji i Informatyki (wsz) | Kielce | |
| Bałtycka Wyższa Szkoła Humanistyczna | Koszalin | |
| Krakowska Szkoła Wyższa im. A. Frycza - Modrzewskiego | Kraków | |
| Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia (wsz) | Kraków | |
| Małopolska Wyższa Szkoła Zawodowa (wsz) | Kraków | |
| Wyższa Pedagogiczna Szkoła Zawodowa im. Św. Rodziny (wsz) |
| |
| - pozwolenie na działalność wygasło | Kraków | |
| Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki (wsz) | Kraków | |
| Wyższa Szkoła Europejska im. Józefa Tischnera (wsz) | Kraków | |
| Wyższa Szkoła Handlowa | Kraków | |
| Wyższa Szkoła Ochrony Środowiska, Turystyki i Rekreacji (wsz) |
| |
| - pozwolenie na działalność cofnięte | Kraków | |
| Wyższa Szkoła Ubezpieczeń (wsz) | Kraków | |
| Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości | Kraków | |
| Wyższa Szkoła Gospodarki Krajowej (wsz) | Kutno | |
| Wyższa Szkoła Zarządzania (wsz) | Kwidzyn | |
| Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Techniczna (wsz) | Legionowo | |
| Wyższa Szkoła Medyczna LZDZ (wsz) | Legnica | |
| Wyższa Szkoła Menedżerska | Legnica | |
| Wyższa Szkoła Humanistyczna (wsz) | Leszno | |
| Wyższa Szkoła Marketingu i Zarządzania | Leszno | |
| Wszechnica Warmińska (wsz) | Lidzbark Warmiński | |
| Uczelnia Zawodowa Zagłębia Miedziowego (wsz) | Lubin | |
| Lubelska Szkoła Wyższa im. Króla Władysława Jagiełły (wsz) | Lublin | |
| Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji (wsz) | Lublin | |
| Wyższa Szkoła Humanistyczna im. Alojzego Szubartowskiego (wsz) | Lublin | |
| Wyższa Szkoła Nauk Społecznych (wsz) | Lublin | |
| Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji (wsz) | Lublin | |
| Wyższa Szkoła Społeczno - Przyrodnicza (wsz) | Lublin | |
Wyższa Szkoła Agrobiznesu | Łomża |
| |
Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości im. B. Jańskiego | Łomża |
| |
Mazowiecka Wyższa Szkoła Humanistyczno - Pedagogiczna | Łowicz |
| |
Salezjańska Wyższa Szkoła Ekonomii i Zarządzania | Łódź |
| |
Społeczna Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania | Łódź |
| |
Wyższa Szkoła Administracji Publicznej | Łódź |
| |
Wyższa Szkoła Edukacji Zdrowotnej (wsz) | Łódź |
| |
Wyższa Szkoła Finansów i Informatyki im. prof. J. Chechlińskiego | Łódź |
| |
Wyższa Szkoła Humanistyczno - Ekonomiczna | Łódź |
|
Wyższa Szkoła Informatyki | Łódź |
Wyższa Szkoła Kupiecka | Łódź |
Wyższa Szkoła Marketingu i Biznesu | Łódź |
Wyższa Szkoła Pedagogiczna (wsz) | Łódź |
Wyższa Szkoła Studiów Międzynarodowych | Łódź |
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania | Łódź |
Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa (wsz) | Łódź |
Wyższa Szkoła Zawodowa Łódzkiej Korporacji Oświatowej (wsz) | Łódź |
Wyższa Szkoła Biznesu i Administracji (wsz) | Łuków |
Wyższa Szkoła Gospodarki i Zarządzania (wsz) | Mielec |
Górnośląska Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Kard. Augusta Hlonda | Mysłowice |
Wyższa Szkoła Fundacji Kultury Informatycznej (wsz) | Nadarzyn |
Polsko - Czeska Wyższa Szkoła Biznesu i Sportu |
|
„Collegium Glacense” (wsz) | Nowa Ruda |
Sądecka Wyższa Szkoła Zawodowa (wsz) | Nowy Sącz |
Wyższa Szkoła Biznesu - National LOUIS UNIVERSITY | Nowy Sącz |
Wszechnica Mazurska | Olecko |
Olsztyńska Szkoła Wyższa im. Józefa Rusieckiego | Olsztyn |
Olsztyńska Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania |
|
im. T. Kotarbińskiego | Olsztyn |
Wyższa Szkoła Informatyki i Ekonomii TWP | Olsztyn |
Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji | Opole |
Wyższa Szkoła Administracji Publicznej | Ostrołęka |
Wyższa Szkoła Ekonomiczno - Społeczna (wsz) | Ostrołęka |
Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości | Ostrowiec Świętokrzyski |
Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Nauk Społecznych (wsz) | Otwock |
Wyższa Szkoła Humanistyczno - Ekonomiczna (wsz) | Pabianice |
Wyższa Szkoła Biznesu | Piła |
Wyższa Szkoła Handlowa (wsz) | Piotrków Trybunalski |
Wyższa Szkoła Umiejętności Zawodowych (wsz) | Pińczów |
Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica | Płock |
Dolnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Techniki (wsz) | Polkowice |
Wyższa Inżynierska Szkoła Przedsiębiorczości (wsz) | Poniatowa |
Poznańska Wyższa Szkoła Biznesu i Języków Obcych (wsz) | Poznań |
Schola Posnaniensis - Wyższa Szkoła Sztuki Stosowanej | Poznań |
Wielkopolska Wyższa Szkoła Turystyki i Zarządzania (wsz) | Poznań |
| Wyższa Szkoła Bankowa | Poznań | |
| Wyższa Szkoła Handlu i Usług | Poznań | |
| Wyższa Szkoła Handlu i Rachunkowości (wsz) | Poznań | |
| Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Gastronomii | Poznań | |
| Wyższa Szkoła Języków Obcych (wsz) | Poznań | |
| Wyższa Szkoła Komunikacji i Zarządzania | Poznań | |
| Wyższa Szkoła Logistyki (wsz) | Poznań | |
| Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa | Poznań | |
| Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji (wsz) | Poznań | |
| Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych | Poznań | |
| Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości | Poznań | |
| Wyższa Szkoła Zawodowa Pielęgnacji Zdrowia i Urody (wsz) | Poznań | |
| Wyższa Szkoła Kultury Fizycznej i Turystyki im. Haliny Konopackiej (wsz) | Pruszków | |
| Wyższa Szkoła Administracji i Zarządzania | Przemyśl | |
| Wyższa Szkoła Gospodarcza (wsz) | Przemyśl | |
| Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania (wsz) | Przemyśl | |
| Wyższa Szkoła Zdrowia i Turystyki (wsz) - w likwidacji | Puck | |
| Puławska Szkoła Wyższa | Puławy | |
| Wyższa Szkoła Humanistyczna im. Prof. A. Gieysztora | Pułtusk | |
| Prywatna Wyższa Szkoła Ochrony Środowiska | Radom | |
| Wyższa Inżynierska Szkoła Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy (wsz) | Radom | |
| Wyższa Szkoła Biznesu im. Biskupa Jana Chrapka (wsz) | Radom | |
| Wyższa Szkoła Handlowa (wsz) | Radom | |
| Wyższa Szkoła Finansów i Bankowości | Radom | |
| Wyższa Szkoła Inżynieryjno - Ekonomiczna (wsz) | Ropczyce | |
| Wyższa Szkoła Handlowa im. Królowej Jadwigi (wsz) | Ruda Śląska | |
| Wyższa Szkoła Umiejętności Pedagogicznych i Zarządzania | Ryki | |
| Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania | Rzeszów | |
| Wyższa Szkoła Zarządzania | Rzeszów | |
| Wyższa Szkoła Humanistyczno - Przyrodnicza |
| |
| Studium Generale Sandomiriense | Sandomierz | |
| Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania (wsz) | Siedlce | |
| Nadbużańska Szkoła Wyższa (wsz) | Siemiatycze | |
| Wyższa Szkoła Humanistyczno - Ekonomiczna (wsz) | Sieradz | |
| Wyższa Szkoła Ekonomiczno - Humanistyczna | Skierniewice | |
| Wyższa Szkoła Zarządzania | Słupsk | |
| Wyższa Szkoła Zarządzania i Marketingu | Sochaczew | |
| Wyższa Szkoła Finansów i Administracji (wsz) | Sopot | |
| Wyższa Szkoła Finansów i Rachunkowości (wsz) | Sopot | |
| Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego i Turystyki (wsz) | Sopot | |
| Wyższa Szkoła Sztuki Stosowanej „Opus Art” (wsz) |
| |
| - pozwolenie na działalność wygasło | Sosnowiec | |
| Wyższa Szkoła Zarządzania i Marketingu | Sosnowiec | |
| Wyższa Szkoła Ekologii | Sosnowiec | |
| Wyższa Szkoła Ekonomiczna | Stalowa Wola | |
| Pomorska Wyższa Szkoła Polityki Społecznej i Gospodarczej (wsz) | Starogard Gdański | |
| Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii (wsz) | Sucha Beskidzka | |
| Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego i Turystyki (wsz) | Supraśl | |
| Wyższa Szkoła Służby Społecznej im. Ks. F. Blachnickiego | Suwałki | |
| Wyższa Szkoła Suwalsko - Mazurska im. Papieża Jana Pawła II | Suwałki | |
| Wyższa Szkoła Administracji Publicznej | Szczecin | |
| Wyższa Szkoła Ekonomiczno - Turystyczna (wsz) | Szczecin | |
| Wyższa Szkoła Humanistyczna TWP | Szczecin | |
| Wyższa Szkoła Integracji Europejskiej (wsz) | Szczecin | |
| Wyższa Szkoła Języków Obcych (wsz) | Szczecin | |
Wyższa Szkoła Sztuki Użytkowej | Szczecin |
| |
Wyższa Szkoła Techniczno - Ekonomiczna (wsz) | Szczecin |
| |
Wyższa Szkoła Zawodowa - Collegium Baltikum (wsz) | Szczecin |
| |
Wyższa Szkoła Zawodowa „OECONOMICUS” PTE (wsz) | Szczecin |
| |
Wyższa Szkoła Zarządzania (wsz) | Szczecin |
| |
Zachodniopomorska Szkoła Biznesu | Szczecin |
| |
Wyższa Szkoła Technologii Teleinformatycznych (wsz) | Świdnica |
| |
Wyższa Szkoła Języków Obcych (wsz) | Świecie |
| |
Wyższa Szkoła Menedżerska (wsz) | Świecie |
| |
Małopolska Wyższa Szkoła Ekonomiczna | Tarnów |
|
Wyższa Szkoła Biznesu | Tarnów |
|
Toruńska Szkoła Wyższa (wsz) | Toruń |
|
Wyższa Szkoła Bankowa (wsz) | Toruń |
|
Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej (wsz) | Toruń |
|
Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem (wsz) | Tuchola |
|
Wyższa Szkoła Zarządzania i Nauk Społecznych | Tychy |
|
Wyższa Szkoła Społeczna - Gospodarcza | Tyczyn |
|
Wyższa Szkoła Inżynierii Dentystycznej im. prof. Meissnera (wsz) | Ustroń |
|
Wałbrzyska Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości | Wałbrzych |
|
Wyższa Szkoła Biznesu Wiejskiego (wsz) | Warcino |
|
Collegium Civitas | Warszawa |
|
Europejska Akademia Sztuk | Warszawa |
|
Europejska Wyższa Szkoła Biznesu - w likwidacji (wsz) | Warszawa |
|
Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji | Warszawa |
|
„OLYMPUS” Szkoła Wyższa im. Romualda Kudlińskiego |
|
|
- dawna nazwa Wyższa Szkoła Bankowości, Finansów |
|
|
i Zarządzania im. prof. Romualda Kudlińskiego | Warszawa |
|
Pedagogium - Wyższa Szkoła Pedagogiki Resocjalizacyjnej (wsz) | Warszawa |
|
Polsko - Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych | Warszawa |
|
Prywatna Wyższa Szkoła Biznesu i Administracji | Warszawa |
|
Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego | Warszawa |
|
Szkoła Wyższa Mila College (wsz) | Warszawa |
|
Szkoła Wyższa Przymierza Rodzin (wsz) | Warszawa |
|
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej | Warszawa |
|
Szkoła Wyższa Rzemiosł Artystycznych (wsz) | Warszawa |
|
Szkoła Wyższa Warszawska | Warszawa |
|
Warszawska Szkoła Biznesu | Warszawa |
|
Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa | Warszawa |
|
Warszawska Wyższa Szkoła Ekonomiczna im. Edwarda Wiszniewskiego | Warszawa |
|
Wszechnica Polska - Szkoła Wyższa TWP (wsz) | Warszawa |
|
Wyższa Praska Szkoła Biznesu (wsz) - pozwolenie |
|
|
na działalność cofnięte | Warszawa |
|
Wyższa Szkoła Administracyjno - Społeczna (wsz) | Warszawa |
|
Wyższa Szkoła Celna (wsz) | Warszawa |
|
Wyższa Szkoła Działalności Gospodarczej | Warszawa |
|
Wyższa Szkoła Dziennikarstwa im. M. Wańkowicza | Warszawa |
|
Wyższa Szkoła - Edukacja w Sporcie (wsz) | Warszawa |
|
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania | Warszawa |
|
Wyższa Szkoła Ekonomiczna | Warszawa |
|
Wyższa Szkoła Ekonomiczno - Informatyczna | Warszawa |
|
Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania | Warszawa | |
Wyższa Szkoła Gospodarowania Nieruchomościami | Warszawa | |
Wyższa Szkoła Handlu i Finansów Międzynarodowych | Warszawa | |
Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego | Warszawa | |
Wyższa Szkoła Hotelarstwa, Gastronomii i Turystyki | Warszawa | |
Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania | Warszawa | |
Wyższa Szkoła Informatyki, Zarządzania i Administracji (wsz) | Warszawa | |
Wyższa Szkoła Infrastruktury i Zarządzania Rolnictwem (wsz) | Warszawa | |
Wyższa Szkoła Języków Obcych i Zarządzania Finansami „Avans” (wsz) | Warszawa | |
Wyższa Szkoła Komunikowania i Mediów Społecznych im. J. Giedroycia | Warszawa | |
Wyższa Szkoła Mazowiecka (wsz) | Warszawa | |
Wyższa Szkoła Menedżerska SIG | Warszawa | |
Wyższa Szkoła Nauk Społecznych im. Ks. J. Majki (wsz) | Warszawa | |
Wyższa Szkoła Organizacji Turystyki i Hotelarstwa (wsz) | Warszawa | |
Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP | Warszawa | |
Wyższa Szkoła Pedagogiczna ZNP | Warszawa | |
Wyższa Szkoła Promocji (wsz) | Warszawa | |
Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego | Warszawa | |
Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna | Warszawa | |
Wyższa Szkoła Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki | Warszawa | |
Wyższa Szkoła Sztuk Wizualnych i Nowych Mediów (wsz) | Warszawa | |
Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna (wsz) | Warszawa | |
Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa | Warszawa | |
Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych (wsz) | Warszawa | |
Wyższa Szkoła Turystyki i Rekreacji | Warszawa | |
Wyższa Szkoła Ubezpieczeń i Bankowości | Warszawa | |
Wyższa Szkoła Zarządzania | Warszawa | |
Wyższa Szkoła Zarządzania i Prawa | Warszawa | |
Wyższa Szkoła Zarządzania Personelem (wsz) | Warszawa | |
Wyższa Szkoła Zawodowa Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia (wsz) | Warszawa | |
Wyższa Warszawska Szkoła Humanistyczna (wsz) | Warszawa | |
Kaszubsko-Pomorska Szkoła Wyższa (wsz) | Wejherowo | |
Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna | Włocławek | |
Dolnośląska Szkoła Wyższa Edukacji TWP | Wrocław | |
Dolnośląska Wyższa Szkoła Służb Publicznych „Asesor” (wsz) | Wrocław | |
Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu (wsz) | Wrocław | |
Szkoła Wyższa Rzemiosł Artystycznych i Zarządzania (wsz) | Wrocław | |
Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej (wsz) | Wrocław | |
Wyższa Szkoła Bankowa (wsz) | Wrocław | |
Wyższa Szkoła Filologiczna (wsz) | Wrocław | |
Wyższa Szkoła Fizjoterapii (wsz) | Wrocław | |
Wyższa Szkoła Handlowa | Wrocław | |
Wyższa Szkoła Humanistyczna (wsz) | Wrocław | |
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania „COPERNICUS” (wsz) | Wrocław | |
Wyższa Szkoła Zarządzania „Edukacja” | Wrocław | |
Wyższa Szkoła Zarządzania i Finansów | Wrocław | |
Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna | Zamość | |
Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji | Zamość | |
Wyższa Szkoła Administracji i Zarządzania (wsz) | Zawiercie | |
Zachodnia Wyższa Szkoła Handlu | Zielona Góra | |
Łużycka Wyższa Szkoła Humanistyczna (wsz) | Żary | |
Wyższa Szkoła Rozwoju Lokalnego | Żyrardów | |
Beskidzka Wyższa Szkoła Turystyki (wsz) | Żywiec |
Załącznik nr 2 do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej
a Rządem Republiki Litewskiej o wzajemnym uznawaniu dokumentów uprawniających do podejmowania studiów wyższych oraz uznawaniu okresów studiów, tytułów zawodowych, stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki
UCZELNIE PAŃSTWOWE
1. Litewska Akademia Wojskowa im. Generała Jonasa Žemaitisa
2. Kowieński Uniwersytet Medyczny
3. Politechnika Kowieńska
4. Uniwersytet Kłajpedzki
5. Litewska Akademia Wychowania Fizycznego
6. Litewska Akademia Muzyczna i Teatralna
7. Litewska Akademia Weterynarii
8. Litewski Uniwersytet Rolniczy
9. Uniwersytet Michała Romera
10. Uniwersytet w Szawlach
11. Wileńska Akademia Sztuk Pięknych
12. Uniwersytet Witolda Wielkiego
13. Politechnika Wileńska im. Giedymina
14. Uniwersytet Pedagogiczny w Wilnie
15. Uniwersytet Wileński
UCZELNIE NIEPAŃSTWOWE
1. Wyższa Szkoła Litewskiej Fundacji Chrześcijańskiej
2. Międzynarodowa Wyższa Szkoła Zarządzania
3. Seminarium Duchowne Biskupa Vincentasa Borisevičiusa w Telszach
4. Wileńskie Seminarium Duchowne im. Św. Józefa
5. Szkoła Międzynarodowego Biznesu Uniwersytetu Wileńskiego
6. Wileńska Akademia Prawa Biznesowego
KOLEGIA PAŃSTWOWE
1. Kolegium w Olicie
2. Kolegium w Kownie
3. Kolegium Leśnictwa i Inżynierii Środowiska w Kownie
4. Kolegium Techniczne w Kownie
5. Kolegium w Kłajpedzie
6. Kolegium Biznesu i Technologii w Kłajpedzie
7. Litewskie Kolegium Żeglugi Morskiej
8. Kolegium w Mariampolu
9. Kolegium w Poniewieżu
10. Kolegium Studiów Religijnych
11. Kolegium w Szawlach
12. Kolegium w Ucianie
13. Kolegium w Wilnie
14. Kolegium Budownictwa i Wzornictwa w Wilnie
15. Kolegium Techniczne w Wilnie
16. Kolegium Żmudzkie
KOLEGIA NIEPAŃSTWOWE
1. Kolegium Biznesu w Kownie
2. Kolegium Nauk Społecznych w Kłajpedzie
3. Kolegium Biznesu w Kłajpedzie
4. Kolegium Kolpingasa
5. Kolegium Zarządzania, Prawa i Języków Regionu Szawle
6. Kolegium Północnej Litwy
7. Kolegium Biznesu Zachodniej Litwy
8. Kolegium Kooperacji w Wilnie
9. Kolegium Prawa i Zarządzania w Wilnie
10. Kolegium Zarządzania w Wilnie
11. Kolegium Biznesu w Wilnie
PAŃSTWOWE INSTYTUTY NAUKOWE
1. Instytut Biochemii
2. Instytut Biotechnologii
3. Instytut Botaniki
4. Instytut Chemii
5. Instytut Fizyki
6. Instytut Geologii i Geografii
7. Instytut Kultury, Filozofii i Sztuki
8. Instytut Języka Litewskiego
9. Instytut Literatury i Folkloru Litewskiego
10. Instytut Energetyki Litwy
11. Instytut Historii Litwy
12. Instytut Leśnictwa Litwy
13. Instytut Sadownictwa i Ogrodnictwa Litwy
14. Litewski Instytut Rolnictwa
15. Instytut Matematyki i Informatyki
16. Instytut Fizyki Półprzewodników
17. Instytut Badań Społecznych
UNIWERSYTECKIE INSTYTUTY NAUKOWE
1. Instytut Badań Biomedycznych Kowieńskiego Uniwersytetu Medycznego
2. Instytut Endokrynologii Kowieńskiego Uniwersytetu Medycznego
3. Instytut Kardiologii Kowieńskiego Uniwersytetu Medycznego
4. Instytut Psychofizjologii i Rehabilitacji Kowieńskiego Uniwersytetu Medycznego
5. Instytut Architektury i Budownictwa Politechniki Kowieńskiej
6. Instytut Elektroniki Fizycznej Politechniki Kowieńskiej
7. Instytut Technologii Żywienia Politechniki Kowieńskiej
8. Instytut Medycyny Prawa Litewskiego Uniwersytetu Prawa
9. Instytut Hodowli Bydła przy Litewskiej Akademii Weterynarii
10. Instytut Weterynarii Litewskiej Akademii Weterynarii
11. Instytut Gospodarki Wodnej Litewskiego Uniwersytetu Rolniczego
12. Instytut Inżynierii Rolnictwa Litewskiego Uniwersytetu Rolniczego
13. Instytut Termoizolacji Politechniki Wileńskiej im. Giedymina
14. Instytut Ekologii Uniwersytetu Wileńskiego
15. Instytut Medycyny Eksperymentalnej i Klinicznej Uniwersytetu Wileńskiego
16. Instytut Immunologii Uniwersytetu Wileńskiego
17. Instytut Onkologii Uniwersytetu Wileńskiego
18. Instytut Fizyki Teoretycznej i Astronomii Uniwersytetu Wileńskiego
Załącznik nr 3 do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Litewskiej o wzajemnym uznawaniu dokumentów uprawniających do podejmowania studiów wyższych oraz uznawaniu okresów studiów, tytułów zawodowych, stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki
TABELA PORÓWNAWCZA TYTUŁÓW ZAWODOWYCH ORAZ STOPNI
RZECZPOSPOLITA POLSKA | REPUBLIKA LITEWSKA |
| WYKSZTAŁCENIE WYŻSZE NIEUNIWERSYTECKIE |
| Studia podstawowe |
| Warunki przyjęcia: świadectwo dojrzałości lub dokument równoważny, uprawniający do podjęcia studiów wyższych |
| Objętość studiów: 120-160 kredytów2) |
| Nadawany tytuł: tytuł zawodowy po ukończeniu studiów nieuniwersyteckich |
| Wydawany dokument: dyplom szkolnictwa wyższego |
| WYKSZTAŁCENIE WYŻSZE UNIWERSYTECKIE |
Wyższe studia zawodowe | Studia pierwszego stopnia |
Warunki przyjęcia: świadectwo dojrzałości lub równoważny dokument uprawniający do podjęcia studiów wyższych | Warunki przyjęcia: świadectwo dojrzałości lub dokument równoważny, uprawniający do podjęcia studiów wyższych |
Okres studiów: 3-4 lata | Objętość studiów: 140-180 kredytów |
Uzyskany tytuł zawodowy: licencjat, inżynier, inżynier architekt, licencjat pielęgniarstwa, licencjat położnictwa | Nadawany tytuł: bakalauras (ze wskazaniem kierunku studiów) i (oraz) tytuł zawodowy |
Wydawany dokument: dyplom potwierdzający nadanie tytułu licencjata, inżyniera, inżyniera architekta, licencjata pielęgniarstwa, licencjata położnictwa | Wydawany dokument: dyplom bakalauras lub dyplom szkolnictwa wyższego |
| Studia drugiego stopnia |
Uzupełniające studia magisterskie | Studia magisterskie |
Warunki przyjęcia: dyplom potwierdzający nadanie tytułu licencjata, inżyniera lub tytułu równorzędnego | Warunki przyjęcia: bakalauras lub dyplom o równoważnej kwalifikacji |
Okres studiów: 2 - 2,5 roku | Objętość studiów: 60-80 kredytów |
Uzyskany tytuł zawodowy: magister, magister edukacji1), magister inżynier, magister inżynier architekt, magister sztuki, magister pielęgniarstwa, magister położnictwa | Nadawany tytuł magistras (ze wskazaniem kierunku studiów) lub magistras (ze wskazaniem kierunku studiów) i tytuł zawodowy |
Wydawany dokument: dyplom potwierdzający nadanie tytułu magistra, magistra edukacji1), magistra inżyniera, magistra inżyniera architekta, magistra sztuki, magistra pielęgniarstwa, magistra położnictwa | Wydawany dokument: dyplom magistras |
| |
| Specjalistyczne studia zawodowe |
| Warunki przyjęcia: bakalauras lub dyplom o równoważnej kwalifikacji |
| Objętość studiów: 40-80 kredytów |
| Nadawany tytuł: tytuł zawodowy |
| Wydawany dokument: dyplom szkolnictwa wyższego |
Jednolite studia magisterskie | Studia jednolite |
Warunki przyjęcia: świadectwo dojrzałości lub równoważny dokument uprawniający do podjęcia studiów wyższych | Warunki przyjęcia: świadectwo dojrzałości lub dokument równoważny, uprawniający do podjęcia studiów wyższych |
Okres studiów: 4 - 6 lat | Objętość studiów: 180-240 kredytów (gdy nadawany jest tytuł zawodowy, z wyjątkiem studiów medycznych); 200-240 kredytów (gdy nadawany jest tytuł zawodowy magistra, z wyjątkiem studiów medycznych); 180-280 kredytów (na kierunkach medycznych) |
Uzyskany tytuł zawodowy: magister, magister edukacji1), magister inżynier, magister inżynier architekt, magister sztuki, magister pielęgniarstwa, magister położnictwa, lekarz, lekarz stomatolog1), lekarz dentysta, lekarz weterynarii | Nadawany tytuł: magistras (ze wskazaniem kierunku studiów) lub magistras (ze wskazaniem kierunku studiów) i tytuł zawodowy |
Wydawany dokument: dyplom potwierdzający nadanie tytułu magistra, magistra edukacji1), magistra inżyniera, magistra inżyniera architekta, magistra sztuki, magistra pielęgniarstwa, magistra położnictwa, lekarza, lekarza stomatologa”, lekarza dentysty, lekarza weterynarii | Wydawany dokument: dyplom magistras lub dyplom szkolnictwa wyższego |
Stopień naukowy doktora | Studia trzeciego stopnia |
| Studia doktoranckie |
Warunki nadania: – tytuł magistra lub równorzędny – zdanie egzaminów doktorskich – obrona rozprawy doktorskiej | Warunki przyjęcia: dyplom zawodowy magistras lub równoważny |
Okres studiów: do 4 lat studiów doktoranckich lub indywidualna praca naukowa | Czas trwania studiów: do 4 lat |
Uzyskany stopień naukowy: doktor | Nadawany stopień naukowy: daktaras (ze wskazaniem dyscypliny naukowej) |
Wydawany dokument: dyplom potwierdzający nadanie stopnia naukowego doktora | Wydawany dokument: dyplom potwierdzający nadanie stopnia daktaras |
Stopień doktora sztuki | Studia aspiranckie w zakresie sztuki |
Warunki nadania: – tytuł magistra lub równorzędny – zdanie egzaminów doktorskich – obrona rozprawy doktorskiej | Warunki przyjęcia: dyplom zawodowy magistras lub równoważny, uzyskany po ukończeniu studiów w zakresie sztuki |
Okres studiów: do 4 lat studiów doktoranckich lub indywidualna praca naukowa | Czas trwania studiów: do 2 lat |
Uzyskany stopień: doktor sztuki | Nadawany tytuł: meno licenciatas |
Wydawany dokument: dyplom potwierdzający nadanie stopnia doktora sztuki | Wydawany dokument: dyplom potwierdzający nadanie stopnia meno licenciatas |
| Rezydentura |
| Warunki przyjęcia: dyplom szkolnictwa wyższego, uzyskany po ukończeniu studiów uniwersyteckich na kierunku medycznym, odontologicznym lub weterynaryjnym |
| Czas trwania studiów: 3-7 lat |
| Nadawany tytuł: tytuł zawodowy gydytojas specjalistas (lekarz specjalista) |
| Wydawany dokument: świadectwo kwalifikacji zawodowych |
Stopień naukowy doktora habilitowanego lub stopień doktora habilitowanego sztuki | Stopień naukowy doktora habilitowanego |
Warunki nadania: – stopień doktora, doktora sztuki lub kwalifikacje I stopnia w zakresie sztuki i dyscyplin artystycznych – znaczny dorobek naukowy lub artystyczny – przedstawienie rozprawy habilitacyjnej | Warunki nadania: – stopień naukowy daktaras – znaczny dorobek naukowy – obrona rozprawy habilitacyjnej |
Uzyskany stopień lub stopień naukowy: doktor habilitowany lub doktor habilitowany sztuki | Nadawany stopień naukowy: habilituotas daktaras (ze wskazaniem dyscypliny naukowej) |
Wydany dokument: dyplom potwierdzający nadanie stopnia naukowego doktora habilitowanego lub stopnia doktora habilitowanego sztuki | Wydawany dokument: dyplom potwierdzający nadanie stopnia habilituotas daktaras |
1) Tytuły zawodowe zlikwidowane rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 23 lipca 2004 r. w sprawie rodzajów dyplomów i tytułów zawodowych oraz wzorów dyplomów wydawanych przez uczelnie (Dz. U. Nr 182, poz. 1881) | 2) Objętość studiów mierzona jest w kredytach. Jeden kredyt równoważny jest czterdziestu umownym godzinom pracy studenta (w auli, laboratorium, samodzielnej i innej), tj. jednemu tygodniowi jego pracy lub 1,5 kredytu ECTS (Europejski system zaliczania kredytów). Średnia objętość rocznych studiów dziennych wynosi 40 kredytów. |
- Data ogłoszenia: 2005-11-22
- Data wejścia w życie: 2005-12-01
- Data obowiązywania: 2005-12-01
- Dokument traci ważność: 2021-02-01
REKLAMA
Monitor Polski
REKLAMA
REKLAMA