REKLAMA
Monitor Polski - rok 2004 nr 17 poz. 290
UCHWAŁA RADY POLITYKI PIENIĘŻNEJ
z dnia 31 marca 2004 r.
w sprawie regulaminu Rady Polityki Pieniężnej
Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim (Dz. U. Nr 140, poz. 938, z późn. zm.1)) uchwala się, co następuje:
§ 1. Ustala się regulamin Rady Polityki Pieniężnej, stanowiący załącznik do uchwały.
§ 2. Traci moc uchwała Rady Polityki Pieniężnej z dnia 21 lutego 1998 r. w sprawie regulaminu Rady Polityki Pieniężnej (M. P. Nr 7, poz. 159 i Nr 29, poz. 409 oraz z 2000 r. Nr 10, poz. 193).
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej: L. Balcerowicz
Członkowie Rady Polityki Pieniężnej: J. Czekaj, D. Filar, S. Nieckarz, M. Noga, S. Owsiak, M. Pietrewicz, A. Sławiński, H. Wasilewska-Trenkner, A. Wojtyna
|
1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1998 r. Nr 160, poz. 1063, z 2000 r. Nr 53, poz. 648, Nr 62, poz. 718 i Nr 119, poz. 1252, z 2001 r. Nr 8, poz. 64, Nr 110, poz. 1189 i Nr 154, poz. 1784 i 1800, z 2002 r. Nr 126, poz. 1070 i Nr 141, poz. 1178 oraz z 2003 r. Nr 65, poz. 594, Nr 137, poz. 1303, Nr 209, poz. 2035 i Nr 228, poz. 2260.
Załącznik do uchwały Rady Polityki Pieniężnej
z dnia 31 marca 2004 r. (poz. 290)
REGULAMIN RADY POLITYKI PIENIĘŻNEJ
§ 1. Regulamin określa tryb działania Rady Polityki Pieniężnej, zwanej dalej „Radą".
§ 2. Posiedzenia Rady odbywają się co najmniej raz w miesiącu, w dniu ustalonym przez Radę. Posiedzenia te zwołuje Przewodniczący Rady.
§ 3. 1. Posiedzenia Rady mogą być również zwoływane z inicjatywy własnej Przewodniczącego Rady lub na pisemny wniosek trzech jej członków. Wniosek określa proponowany przedmiot obrad i zawiera uzasadnienie potrzeby zwołania posiedzenia.
2. Posiedzenia zwołane na wniosek członków Rady odbywają się nie później niż w ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku Przewodniczącemu Rady.
§ 4. Podpisane przez Przewodniczącego Rady zawiadomienie o posiedzeniu, wraz z jego porządkiem oraz materiałami dotyczącymi przedmiotu obrad, przekazywane są członkom Rady i Zarządowi Narodowego Banku Polskiego (NBP), co najmniej trzy dni przed posiedzeniem.
§ 5. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Przewodniczący Rady może zwołać posiedzenie bez zachowania trybu i terminów, o których mowa w § 3 i § 4.
§ 6. 1. W posiedzeniach Rady uczestniczą wiceprezesi NBP bez prawa udziału w głosowaniu.
2. Na posiedzenia Rady, za jej zgodą, mogą zostać zaproszeni przez Przewodniczącego Rady pracownicy NBP.
3. Na posiedzenia Rady, za jej zgodą, mogą zostać zaproszeni przez Przewodniczącego Rady eksperci zewnętrzni celem przedstawienia opinii.
§ 7. Posiedzenia Rady prowadzi Przewodniczący Rady. W przypadku jego nieobecności. Rada przy obecności co najmniej 5 członków, większością głosów w głosowaniu tajnym, wybiera ze swego grona prowadzącego posiedzenie.
§ 8. Przedmiotem posiedzeń Rady są sprawy zastrzeżone do jej kompetencji w ustawie o Narodowym Banku Polskim.
§ 9. 1. Obrady Rady prowadzi się w trybie zastrzeżonym.
2. Przewodniczący Rady albo prowadzący posiedzenie Rady zarządza prowadzenie obrad nad poszczególnymi punktami porządku lub całością obrad w trybie poufnym, tajnym lub ściśle tajnym, jeżeli prowadzenie obrad w tym trybie wynika z przepisu ustawy.
3. Rada może zarządzić prowadzenie obrad w trybie poufnym, tajnym lub ściśle tajnym w przypadkach innych niż wymienione w ust. 2.
§ 10. 1. Członkowie Rady przy głosowaniu uchwał mogą głosować tylko „za" lub „przeciw".
2. Uchwały Rady podejmowane są w głosowaniu większością głosów przy obecności co najmniej pięciu członków. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego Rady.
3. W przypadku gdy uchwała jest wielopunktowa, głosowanie przeprowadza się kolejno nad każdym punktem oddzielnie, po czym głosuje się nad całością uchwały.
4. Przewodniczącemu Rady i członkom Rady przysługuje prawo zgłaszania zdania odrębnego, jeżeli nie zgadzają się z treścią podjętej uchwały.
5. Uchwały Rady podpisywane są przez Przewodniczącego Rady i wszystkich członków Rady biorących udział w głosowaniu.
6. Dokumenty Rady niebędące uchwałami przyjmowane są w drodze uzgodnienia, a jeżeli jest to niemożliwe, Przewodniczący Rady albo prowadzący posiedzenie poddaje przyjęcie dokumentu pod głosowanie.
§ 11. 1. Z posiedzeń Rady sporządza się protokół przedstawiany Radzie do przyjęcia na najbliższym posiedzeniu zwołanym po upływie 14 dni od posiedzenia, którego protokół dotyczy. Protokół dostarczany jest członkom Rady najpóźniej na 3 dni przed posiedzeniem, na którym ma być przyjęty. W głosowaniu nad przyjęciem protokołu biorą udział tylko członkowie Rady obecni na posiedzeniu, z którego protokół sporządzono.
2. Przyjęty przez Radę protokół podpisuje Przewodniczący Rady.
3. Protokół zawiera:
1) numer kolejny protokołu,
2) datę posiedzenia,
3) listę osób obecnych na posiedzeniu,
4) porządek obrad,
5) informację w sprawie powziętych uchwał,
6) przebieg dyskusji.
4. Do protokołu załącza się w szczególności:
1) uchwały,
2) zgłoszone i podpisane przez zgłaszających zdania odrębne,
3) wyniki głosowań nad uchwałami oraz wnioskami, które nie uzyskały większości głosów,
4) komunikaty i informacje prasowe.
5. Oryginały protokołów z posiedzeń Rady przechowuje Gabinet Prezesa NBP – z wyjątkiem protokołów tajnych, sporządzonych w jednym egzemplarzu i przechowywanych w Kancelarii Tajnej.
6. Kopie protokołu przekazuje się Przewodniczącemu Rady, członkom Rady i członkom Zarządu NBP, z zastrzeżeniem ust. 5.
7. Nagrany przebieg posiedzenia Rady jest przechowywany przez Gabinet Prezesa NBP. Z posiedzeń Rady sporządzane są stenogramy.
§ 12. Rada w ramach przyznanych jej kompetencji może wystąpić do Zarządu NBP z zaleceniem podjęcia określonych działań.
§ 13. 1. Projekty uchwał i materiały na posiedzenie Rady, z wyjątkiem protokołu, o którym mowa w § 11, podlegają uprzedniemu rozpatrzeniu przez Zarząd NBP.
2. Zarząd NBP może przygotować opinię do materiałów, których charakter na to pozwala.
3. Rada występuje do Zarządu NBP o przygotowanie określonych innych materiałów analitycznych i informacyjnych dotyczących przedmiotu prac Rady, a będących w dyspozycji NBP.
4. Rada może wystąpić do Zarządu NBP o zlecenie przygotowania określonego opracowania (opinia, analiza itp.) przez podmiot zewnętrzny.
5. Rada na bieżąco otrzymuje wszystkie dostępne materiały o charakterze statystycznym, informacyjnym i analitycznym niezbędne do wykonywania przez nią swoich obowiązków.
§ 14. Rada może powoływać zespoły robocze, w skład których mogą wchodzić eksperci zewnętrzni.
§ 15. 1. W terminach określonych przez Radę, Przewodniczący Rady albo prowadzący posiedzenie przy udziale co najmniej dwóch członków Rady przekazuje środkom masowego przekazu komunikat o decyzjach podjętych na jej posiedzeniu.
2. Członkowie Rady mogą udzielać środkom masowego przekazu informacji o podstawach podjętych przez Radę decyzji oraz o zasadach polityki pieniężnej NBP.
§ 16. Prezes NBP podejmuje decyzje o zagranicznych wyjazdach członków Rady, w ramach budżetu zatwierdzonego w planie finansowym NBP, kierując się opinią trzyosobowego zespołu wyłonionego przez Radę ze swego grona.
§ 17. Obsługę kancelaryjną Rady zapewnia Gabinet Prezesa NBP.
- Data ogłoszenia: 2004-04-15
- Data wejścia w życie: 2004-04-15
- Data obowiązywania: 2004-04-15
- Dokument traci ważność: 2011-03-01
REKLAMA
Monitor Polski
REKLAMA
REKLAMA