REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Monitor Polski - rok 2003 nr 56 poz. 867

UCHWAŁA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 27 listopada 2003 r.

w sprawie ustanowienia Centrum Pamięci Narodów Europy pod auspicjami Rady Europy

Tekst pierwotny

Każdy naród ma prawo do swej pamięci zbiorowej. Pamięć ta nie może być jednak wybiórcza. Nie można pomijać prawd trudnych, a często niewygodnych z punktu widzenia tożsamości narodu. W szczególności nie można dystansować się od historycznego kontekstu doświadczeń narodowych i przedstawiać skutków w oderwaniu od ich przyczyn.

W takim kierunku zmierza niestety dyskutowany ostatnio w Niemczech projekt utworzenia w Berlinie Centrum przeciw Wypędzeniom. Miałoby ono dokumentować cierpienia ludności niemieckiej przesiedlonej w wyniku II wojny światowej z krajów Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przypomina, że decyzja o przesiedleniach została podjęta podczas Konferencji w Poczdamie przez przywódców Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Związku Sowieckiego. Była ona jednym ze skutków okrutnej wojny rozpętanej przez rząd III Rzeszy i miała na celu zbudowanie nowego porządku politycznego w Europie.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pamięta o cierpieniach ludzi przesiedlanych. Zarazem zwraca uwagę, że pomijanie powyższych faktów prowadzi do zafałszowania prawdy historycznej. Co więcej, sprzyja relatywizacji ocen, w której legalne przesiedlenie ludności niemieckiej stawiane jest na równi ze zbrodniami dokonywanymi przez faszystowskie Niemcy i komunistyczny Związek Sowiecki.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznaje, że instytucja upamiętniająca tragiczne doświadczenia Europejczyków w XX wieku powinna mieć charakter międzynarodowy. Winna ona upamiętnić całość zbrodniczej działalności obu systemów totalitarnych: hitlerowskiego i komunistycznego. Powinna ona badać oraz dokumentować zarówno cierpienia narodów, jak i społeczny opór wobec totalitaryzmów, w tym historię ruchów oporu i demokratycznej opozycji. Z taką, godną poparcia inicjatywą wystąpił publicznie Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uważa, że Centrum Pamięci Narodów Europy powinno działać pod auspicjami Rady Europy. Będzie to najlepszą gwarancją jego międzynarodowego charakteru i obiektywizmu prowadzonych w nim prac.

Dlatego też Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się do parlamentów krajów członkowskich Rady Europy o poparcie tej inicjatywy, a do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy o przedstawienie Komitetowi Ministrów stosownego zalecenia.

Niech powołanie Centrum Pamięci Narodów Europy służy upamiętnieniu wszystkich ofiar zbrodniczych reżimów XX wieku i przyczyni się do spełnienia obowiązku pamięci spoczywającego na narodach Europy.

Marszałek Sejmu: M. Borowski

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2003-12-15
  • Data wejścia w życie: 2003-11-27
  • Data obowiązywania: 2003-11-27
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Monitor Polski

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA