REKLAMA
Monitor Polski - rok 2003 nr 16 poz. 246
PROGRAM WYKONAWCZY
podpisany w Warszawie dnia 20 listopada 2002 r.
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Syryjskiej Republiki Arabskiej o realizacji w latach 2002–2005 Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rządem Syryjskiej Republiki Arabskiej o współpracy kulturalnej, podpisanej w Damaszku dnia 18 lutego 1973 r.
Rząd Rzeczypospolitej Polskiej oraz Rząd Syryjskiej Republiki Arabskiej, zwane dalej „Stronami",
– pragnąc rozwijać i umacniać przyjazne stosunki między obu krajami oraz pogłębiać współpracę w dziedzinie kultury, edukacji, środków masowego przekazu, młodzieży i sportu,
– realizując Umowę między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rządem Syryjskiej Republiki Arabskiej o współpracy kulturalnej, podpisaną w Damaszku 18 lutego 1973 r.,
uzgodniły następujący Program wykonawczy na lata 2002–2005:
l. Nauka i edukacja
Artykuł 1
Strony będą współpracować w dziedzinie edukacji, ze szczególnym uwzględnieniem następujących zagadnień:
– wymiany doświadczeń z zakresu rozwoju edukacji, wymiany programów nauczania, materiałów informacyjnych i dydaktycznych,
– popierania współpracy między szkołami i instytucjami edukacyjnymi wszystkich szczebli.
Artykuł 2
Strony będą popierać nawiązywanie bezpośredniej współpracy między szkołami wyższymi oraz innymi zainteresowanymi jednostkami naukowo-badawczymi obu krajów w zakresie:
– prowadzenia wspólnych badań naukowych,
– wymiany pracowników naukowo-dydaktycznych oraz naukowców i specjalistów w celu prowadzenia zajęć, udziału w kongresach, seminariach naukowych, konferencjach, sympozjach,
– wymiany informacji i publikacji naukowych.
Dziedziny współpracy oraz warunki finansowe zostaną uzgodnione między zainteresowanymi instytucjami.
Artykuł 3
Strona polska przyzna rocznie stronie syryjskiej:
1) cztery miejsca na studiach doktoranckich w zakresie różnych specjalności, wolne od opłat za naukę, bez świadczeń stypendialnych,
2) łącznie dziesięć miesięcy staży naukowo-badaw-czych, wolnych od opłat za naukę, bez świadczeń stypendialnych,
3) do sześciu miejsc na studiach wyższych, na zasadach pełnej odpłatności.
Artykuł 4
Strona syryjska przyzna rocznie stronie polskiej 10 miejsc po 10 miesięcy każde na kształcenie w Instytucie Nauczania Języka Arabskiego dla Cudzoziemców w Damaszku, wolnych od opłat za naukę, bez świadczeń stypendialnych.
Artykuł 5
Strony będą popierać bezpośrednią współpracę między Komitetami Narodowymi Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Edukacji, Nauki i Kultury (UNESCO) obu krajów.
II. Kultura i sztuka
Artykuł 6
Strony będą popierać, na zasadzie wzajemności, zorganizowanie Tygodni Filmowych kraju partnera, z udziałem 2-osobowej delegacji. Warunki przeprowadzenia Tygodni Filmowych zostaną uzgodnione bezpośrednio między zainteresowanymi instytucjami.
Artykuł 7
Strony będą sprzyjać wymianie filmów na zasadach komercyjnych i niekomercyjnych.
Artykuł 8
Strony będą popierać udział kinematografii kraju partnera w międzynarodowych festiwalach filmowych organizowanych w swoich krajach, zgodnie z regulaminami tych festiwali.
Artykuł 9
Strony będą popierać bezpośrednią współpracę w dziedzinie kinematografii między polskimi i syryjskimi instytucjami i organizacjami.
Artykuł 10
Strony będą popierać bezpośrednią współpracę w dziedzinie archeologii, wykopalisk, muzeów, konserwacji i ochrony zabytków między zainteresowanymi instytucjami polskimi, w tym Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego a Generalną Dyrekcją Starożytności i Muzeów Syryjskiej Republiki Arabskiej w dziedzinie badań archeologicznych prowadzonych w Syryjskiej Republice Arabskiej. Szczegóły współpracy zostaną uzgodnione między zainteresowanymi instytucjami.
Artykuł 11
Obie Strony przyjmą jednego specjalistę z zakresu ochrony i konserwacji zabytków na dwutygodniowy pobyt studyjny.
Artykuł 12
Strony będą wymieniać publikacje, książki i wydawnictwa na tematy związane z ochroną i konserwacją dóbr kultury.
Artykuł 13
Strony będą popierać bezpośrednią współpracę między Akademią Muzyczną w Warszawie a Wyższym Instytutem Muzycznym w Damaszku.
Artykuł 14
Strony będą popierać bezpośrednią współpracę między wyższymi uczelniami teatralnymi w Rzeczypospolitej Polskiej a Wyższym Instytutem Teatralnym w Damaszku.
Artykuł 15
Strony będą dążyć do zorganizowania koncertów i występów artystycznych w kraju partnera. Szczegóły zostaną ustalone drogą dyplomatyczną.
Artykuł 16
Strony zaproszą na dwutygodniowy pobyt specjalistę z dziedziny teatru, reprezentującego drugą Stronę. Szczegóły zostaną uzgodnione drogą dyplomatyczną.
Artykuł 17
Strony będą wymieniać publikacje, wydawnictwa i książki dotyczące teatru i muzyki.
Artykuł 18
Strony będą popierać udział swoich zespołów i solistów w festiwalach artystycznych organizowanych w kraju partnera, w tym zwłaszcza w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Bosra.
Artykuł 19
Strona syryjska deleguje swojego przedstawiciela w celu zapoznania się z metodami pracy i prowadzeniem dokumentacji w bibliotekach polskich. Szczegóły zostaną uzgodnione drogą dyplomatyczną.
Artykuł 20
Strony rozważą możliwość wymiany ekspertów w celu zapoznania się z metodami konserwacji rękopisów. Szczegóły zostaną uzgodnione drogą dyplomatyczną.
Artykuł 21
Strona syryjska deleguje swojego przedstawiciela w celu zapoznania się z działalnością polskich instytucji kultury. Szczegóły zostaną uzgodnione drogą dyplomatyczną.
Artykuł 22
Strony będą wzajemnie popierać udział swych wystawców w międzynarodowych targach książki organizowanych w obydwu krajach. Szczegóły zostaną uzgodnione drogą dyplomatyczną.
Artykuł 23
Strony będą dążyły do zorganizowania w kraju partnera wystawy plastycznej. Szczegóły zostaną ustalone drogą dyplomatyczną.
Artykuł 24
Strony będą się wzajemnie informować o międzynarodowych wystawach plastycznych odbywających się na ich terenie i zachęcać do udziału w tych imprezach, na zasadach określonych w ich regulaminie.
III. Informacja
Artykuł 25
Strony będą popierać bezpośrednią wymianę informacji między odpowiednimi instytucjami w obu krajach.
Artykuł 26
Strony będą popierać współpracę telewizji w ramach Umowy o współpracy w dziedzinie telewizji zawartej pomiędzy Telewizją Polską S.A. a Syryjskim Radiem i Telewizją, podpisanej w Warszawie dnia 20 maja 1998 r.
IV. Młodzież i sport
Artykuł 27
Strony będą popierać rozwój kontaktów młodzieży obu krajów.
Artykuł 28
Strony będą zachęcać organizacje sportowe obu krajów do podpisywania umów o współpracy sportowej w celu wymiany ekip sportowych, trenerów i ekspertów we wszystkich dyscyplinach sportu.
V. Warunki wymiany osobowej
Artykuł 29
Wymiana osobowa odbywać się będzie w ramach studiów wyższych, studiów doktoranckich, staży naukowo-badawczych oraz wizyt studyjnych.
Artykuł 30
Wymiana osobowa odbywać się będzie na następujących zasadach:
1. Strona wysyłająca proponuje Stronie przyjmującej program wizyty oraz wskazuje artykuł niniejszego programu, na podstawie którego zamierza wysłać swoich przedstawicieli.
2. Po uzyskaniu zgody Strony przyjmującej na przeprowadzenie wizyty i zaakceptowaniu kandydata Strona wysyłająca powiadamia, z co najmniej 10-dniowym wyprzedzeniem, o terminie jego przyjazdu i środku transportu, którym on przybędzie.
3. Kandydaci zgłaszani w ramach niniejszego programu powinni znać język Strony przyjmującej, a w przypadku gdy go nie znają – język angielski lub francuski.
Artykuł 31
Podczas trwania wizyt krótkoterminowych (nieprzekraczających 30 dni):
1. Strona wysyłająca pokrywa koszty podróży do stolicy kraju Strony przyjmującej i z powrotem oraz zapewni, że osoba będzie posiadała ubezpieczenie (polisę) na wypadek nagłych zachorowań lub nieszczęśliwego wypadku.
2. Strona przyjmująca pokrywa koszty zakwaterowania i wyżywienia oraz opłaca podróż wewnątrz kraju w ramach uzgodnionego programu wizyty.
Artykuł 32
W ramach programu studiów doktoranckich, prowadzonych na podstawie artykułu 3 punkt 1 niniejszego programu:
1) Strona wysyłająca pokrywa koszty podróży do miejsca odbywania nauki i z powrotem oraz wypłaca niezbędne sumy na pokrycie kosztów utrzymania swoich obywateli w kraju przyjmującym,
2) Strona wysyłająca zapewni, że osoby uczestniczące w wymianie objętej niniejszym programem będą posiadały ubezpieczenie (polisę) na wypadek nagłych zachorowań lub nieszczęśliwego wypadku, chyba że prawo do świadczeń zdrowotnych wynika z przepisów kraju przyjmującego,
3) Strona przyjmująca zapewnia bezpłatną naukę w jednostkach uprawnionych do prowadzenia studiów doktoranckich oraz odpłatne zakwaterowanie w domu akademickim.
Artykuł 33
W ramach programu staży naukowo-badawczych, prowadzonych na podstawie artykułu 3 punkt 2 i artykułu 4 niniejszego programu:
1) Strona wysyłająca pokrywa koszty podróży do miejsca odbywania nauki i z powrotem oraz wypłaca niezbędne sumy na pokrycie kosztów utrzymania swoich obywateli w kraju przyjmującym,
2) Strona wysyłająca zapewni, że osoby uczestniczące w wymianie objętej niniejszym programem będą posiadały ubezpieczenie (polisę) na wypadek nagłych zachorowań lub nieszczęśliwego wypadku,
3) Strona przyjmująca zapewnia bezpłatną naukę w państwowych szkołach wyższych oraz odpłatne zakwaterowanie w domu akademickim.
Artykuł 34
W ramach programu studiów wyższych, prowadzonych na podstawie artykułu 3 punkt 3 niniejszego programu:
1) Strona wysyłająca pokrywa koszty podróży do miejsca odbywania nauki i z powrotem oraz wypłaca niezbędne sumy na pokrycie kosztów utrzymania i nauki swoich obywateli w kraju przyjmującym,
2) Strona wysyłająca zapewni, że osoby uczestniczące w wymianie objętej niniejszym programem będą posiadały ubezpieczenie (polisę) na wypadek nagłych zachorowań lub nieszczęśliwego wypadku, chyba że prawo do świadczeń wynika z przepisów kraju przyjmującego,
3) Strona przyjmująca zapewnia bezpłatną naukę w państwowych szkołach wyższych oraz odpłatne zakwaterowanie w domu akademickim.
Artykuł 35
Osoby, które podjęty naukę na studiach wyższych, studiach doktoranckich oraz stażach przed wejściem w życie niniejszego programu, będą kontynuować naukę do czasu jej ukończenia na warunkach ustalonych w podpisanym wcześniej Programie wykonawczym.
VI. Postanowienia ogólne i końcowe
Artykuł 36
Program nie wyklucza możliwości realizacji innych form współpracy w dziedzinie edukacji, nauki i kultury pod warunkiem uzgodnienia ich drogą dyplomatyczną.
Artykuł 37
Strony mogą zaproponować zmianę zakresu obowiązywania niniejszego programu drogą wymiany not dyplomatycznych nie później niż na 60 dni przed upływem kolejnego roku kalendarzowego.
Artykuł 38
Program wejdzie w życie z dniem podpisania i pozostaje w mocy do dnia 31 grudnia 2005 r.
W przypadku gdy program nie zostanie wypowiedziany notą dyplomatyczną na 60 dni przed upływem jego ważności, będzie obowiązywał aż do wejścia w życie przyszłego programu, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2006 r.
Podpisano w Warszawie dnia 20 listopada 2002 r., w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, arabskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne; w razie rozbieżności przy ich interpretacji tekst angielski będzie uważany za rozstrzygający.
Z upoważnienia Rządu Rzeczypospolitej Polskiej | Z upoważnienia Rządu Syryjskiej Republiki Arabskiej |
|
|
- Data ogłoszenia: 2003-03-31
- Data wejścia w życie: 2002-11-20
- Data obowiązywania: 2002-11-20
- Dokument traci ważność: 2006-12-31
REKLAMA
Monitor Polski
REKLAMA
REKLAMA